Autor Subiect: Islanda 23 - 29 iulie 2017  (Citit de 17443 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #30 : Luni, 31 Iulie 2017, 09:43 »
Islanda - peisaje de vis, grup fain, vreme incredibil de buna. Totul s-a legat incepand din prima zi cu turul de oras de la Reykjavik. Gigi, multumiri pentru aceasta excursie minunata (nu e usor sa conduci asa de mult timp si pe acele drumuri )
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #31 : Luni, 31 Iulie 2017, 10:20 »



[

"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #32 : Luni, 31 Iulie 2017, 12:16 »






"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #33 : Luni, 31 Iulie 2017, 12:46 »
Gabi, minunate pozele. Mi-ai multumit Email pt excursie, o fac si eu aici pentru timpul si atentia acordate acestui forum.

Islanda este tara cea mai surprizatoare in frumusete din ce am vazut eu pana acum...Am facut peste 2500 km in 5 zile si as mai fi tras de mine mai mult, sa vedem toata insula. Dar chiar si acolo vara, ziua nu are decat 21 de ore... :) Asa ca ne-a ramas un pic un pic pt altadata...Pricum a fost cu mult peste ceea ce anuntasem... :)

M-am uitat aseara pe poze si am retrait emotiile fiecarui loc in parte. Cand am ajuns la cascade, la ghetari, cand am vazut ochiul de apa cristalin din craterul vulcanului...Calutii cu coame lungi fluturand in vant, oitele catarate pe stanci, miile de pasari...Fiordurile, peisajele selenare, urcusurile pt 4x4...Grozav!

Un grup la fel de minunat ca si locurile. Nici un minut de intarziere in atatea si atatea locuri. Atmosfera faina, dialoguri placute...Respect, intelegere, toleranta. Interes pentru a vedea cat mai multe, pentru a calatori...Ne-am catarat pe cratere de vulcan, ne-am plimbat pe Diamond Beach, pe malul lacurilor cu iceberg-uri.

Am avut o vreme senzationala pentru Islanda. Soare pana la 20 de grade, record pentru acea tara...Cativa nori de ceata intr-o dimineata, dar doar pe drum...Asa ca am putut admira peisajele, sa vedem clar muntii, ghetarii, vulcanii, sa zarim pana hat departe...

Astept cu nerabdare septembrie sa ma intorc acolo...

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #34 : Marți, 01 August 2017, 21:19 »
Daaaaa....peisaje de basm, grup fain, Gigi intr-o forma de zile mari...
O REUSITA !!!!!!! *|* :flori: :dance:

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #35 : Miercuri, 02 August 2017, 09:49 »
Buna,
ca sa vedeti cat de multe obiective am vazut in aceasta super excursie, am bifat (cu o stea galbena) pe o harta cu obiective ce anume am vazut noi - sper sa nu fi omis ceva)
Gigi - multumiri si pentru bonusuri - canion, ghetar si foci  (mereu pe langa program ne mai rasfeti si cu surprize)



datorita peisajului superb, care difera foarte mult, in Islanda s-au filmat multe filme - am gasit o harta sugestiva



"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #36 : Miercuri, 02 August 2017, 14:09 »
Tingvellir l-am vazut!  :) Este parcul din jurul lacului cu acelasi nume, caruia i-am dat ocol... Acolo unde este falia intertectonica vazuta in ultima zi si unde ne-am catarat in prima cu masina sa vedem aburii geotermali...

Si Akureyri am vazut, chiar daca doar din masina. Este orasul in a carui port erau vasele de croaziera. L-am vazut intai opriti pe malul celalalt pt panorama, apoi v-am plimbat eu cu microbuzul pe stradute...Mai era ceva acolo care as fi vrut sa vedeti, dar din pacate nu mai era timp si trebuia sa mergem 10 km in alt sens: Casa lui Mos Craciun.

Multumim Gabi pt hartile primite de fiecare, frumos prezentate plastifiat.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #37 : Miercuri, 02 August 2017, 14:48 »
Corect, Gigi   :), am mai adaugat 2 stelute



si drumul in sine a avut farmecul lui  :) :) :)  la cate opriri pentru admirat peisajul au fost ...
referitor la casa lui Mos Craciun - nici nu cred ca era acasa, cred ca era si el plecat in vacanta  ;D
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #38 : Miercuri, 02 August 2017, 19:00 »
Mi-am dorit mult aceasta excursie si a fost cu mult peste asteptari. Peisaje de vis, timp superbm grup cu oameni veseli si de treaba. Multumiri lui Gigi pentru tot. Si succes si grupului din septembrie, sa prinda vreme buna care este una din cheile succesului.

Offline moon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #39 : Joi, 03 August 2017, 01:28 »
Foarte frumoase imaginile. Multumim si pentru harti. Nu as vrea sa treaca vara, dar totusi abia astept sa vina septembrie  :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Islanda 23 - 29 iulie 2017
« Răspuns #40 : Joi, 03 August 2017, 09:23 »
Am transmis fotografiile! Link-ul este activ doar 7 zile. Cine nu a primit Email-ul sa-mi scrie astazi, maxim maine (cand plec din nou din tara) - pt a va retransmite.