Autor Subiect: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017  (Citit de 20198 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline arina musca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #30 : Luni, 20 Februarie 2017, 20:19 »
Si eu simt o recunostinta fara margini ca am ocazia sa merg in Florenta si Toscana  :smitten: ! Aproape in fiecare zi imi amintesc, cu mare nerabdare,  ca nu mai e mult  :) . Imi pare rau ca stam doar 5 ore in Florenta, dar stiu ca nu se putea altfel ca sa ajungem la toate obiectivele propuse...

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #31 : Miercuri, 15 Martie 2017, 16:39 »
Un loc disponibil dintr-o renuntare.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #32 : Luni, 20 Martie 2017, 14:07 »
Nu mai sunt locuri.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #33 : Miercuri, 22 Martie 2017, 12:48 »
Un loc liber la femei, dintr-o renuntare.

Offline nicol12

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #34 : Luni, 03 Aprilie 2017, 01:29 »
Mai este locul liber? Daca da, as vrea sa ma inscriu. Multumesc!

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #35 : Luni, 03 Aprilie 2017, 12:01 »
Mai este locul liber? Daca da, as vrea sa ma inscriu. Multumesc!
Cel mai bine ar fi sa suni in agentie !!!
Rezervari turistice agentie: Cindea Samiza-0745.106.526
samiza@bonvoyagesibiu.ro
office@bonvoyagesibiu.ro
0269.239.095 orele 10.00 – 18.00

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #36 : Marți, 04 Aprilie 2017, 14:32 »
Nu mai sunt locuri.

Iliuta Violeta Lucia

  • Vizitator
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #37 : Marți, 04 Aprilie 2017, 18:25 »
Buna Gigi,

Daca va mai aparea o renuntare as vrea sa merg si eu.

Multumesc frumos!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #38 : Marți, 11 Aprilie 2017, 15:23 »
Dragi calatori! Pana in acest moment nu a aparut nici o schimbare a orarului de zbor, asa ca ramane sa ne vedem la ora anuntata pe site si forum, pe Aeroportul Otopeni. Repet inca o data aici:

Vineri 28 aprilie ora 10.45 pe Aeroportul Henri Coanda din Bucuresti, Plecari Internationale, in fata Cafenelei Lavazza (cum intrati este situata in partea dreapta). Recomandarea este sa nu intarziati pentru ca riscati pierderea avionului, situatie in care agentia nu va poate ajuta cu nimic si nu poate sa fie considerata responsabila.

Nu uitati sa aveti cartea de identitate sau pasaportul la voi!

Va recomand sa aveti in bagajul de mana sandviciuri, sau fructe, sau ceva care va astampara foamea. Pe avion nu primi de mancare, eventual va puteti cumpara de acolo un sandvici cu salam de Sibiu sau cu cascaval (costa 5 EUR). Doar seara, in jur de ora 19.00 apreciez ca o sa mancam, pentru ca la hotel nu o sa facem check in-ul inainte de 15.45, iar 30 minute avem nevoie pentru refresh. Asa ca in jur de 16.30 iesim in oras, facem apoi cunostiinta cu obiectivele mai importante si asta ne ia cu drumul pe jos pana in centru cca 2 ore. La 19.00 o sa alegem un loc in care sa servim cina, de obicei tragem la o terasa, unde am mancat mereu bine....

Nu uitati ca asa cum am prezentat-o pe site, este o excursie activa. Asta inseamna mers pe jos in orase pentru walking tour-uri si de asemenea strabatarea potecilor de legatura dintre asezarile din Cinque Terre. Recomandarea v-am facut-o, aveti nevoie de incaltaminte potrivita (un pantof trekking sau adidas cu aderenta), pantalon elastic, un mic rucsacel, sapca, ceva de ploaie.

Vremea o sa fie cu temperaturi maxime de 17 - 18 grade, asta inseamna sa aveti cu voi haine potrivite, nu va asteptati la ...o vara torida.

Alta recomandare si apel la intelegere am facut-o la lansare, sper ca toata lumea o sa tina cont, sa nu fim pusi in situatia penibila de a nu putea incarca toate trolerele: "Bagajul trebuie sa fie mic pt a incapea in microbuz (spatiul intr-unul de 8 + 1 este foarte limitat). Este acceptat un singur troller cu dimensiunea maxima: 60 x 40 x 28 cm, cca 18 kg  si un mic rucsac. Tineti va rugam cont de acest amanunt foarte important si dorim sa evitam orice situatie sensibila si neplacuta. Este nevoie sa intelegeti ca in situatia in care veniti cu un bagaj mai mare decat dimensiunile comunicate nu o sa avem loc in microbuz si veti fi nevoiti sa va descurcati singuri, pe cheltuiala proprie cu transportul aeroport – hotel si invers".

Extinderea grupului, a implicat necesitatea de a inchiria 2 microbuze. Deci vom fi doi soferi - pentru unul dintre ele eu, Gigi Cindea, pentru celalalt Sel, insotitorul de grup din alte excursii, pe care o parte il cunoasteti. Preferintele nu-si au rostul, suntem amandoi soferi experientati si oricum o sa calatorim putin cu microbuzele: Bologna - Florenta (120 km, cca 1h si 30 min), Florenta - Carrara (130 km cca 1h 40min) si Carrara - La Spezia 163 km (2h 15 min). Total 5 ore 30 min la dus, tot atata la intors.

Pe Aeroportul Bologna va fi nevoie de un pic de rabdare pana preluam microbuzele si incarcam bagajele. Am descris mai sus cum o sa decurga lucrurile in continuare in aceasta prima zi...In care e bine sa veniti odihniti, veseli, gata de distractie!  :)

O sa strabateti locuri deosebit de frumoase, de interesante, de incarcate de istorie, de arta. Florenta, Pisa, Porto Venere... O sa aveti ocazia sa gustati unul dintre cele mai bune vinuri din lume Sciacchetra, sa mancati vestitul sos Bologneze la el acasa, sa savurati gnochi cu un sos pesto delicios facut sub ochii vostri...

Vremea o sa fie cu temperaturi maxime de 17 - 18 grade, asta inseamna sa aveti cu voi haine potrivite, nu va asteptati la ...o vara torida.

Pana la plecare nu o sa ne mai auzim pe aici, decat in situatia in care apare vreo schimbare. Aveti toate detaliile necesare pentru pregatirea excursiei, nu stiu in plus ca v-as mai putea spune. Decat Sarbatori fericite, sa petreceti un Pasti cu bucurii, cu prieteni, cu voie buna! Sa ne vedem cu bine!

Offline Oana Nartea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #39 : Marți, 11 Aprilie 2017, 16:23 »
Gigi,
O estimare pentru optionale poti sa ne faci ( croaziera Porto Venere, tren, etc)?
Si fara estimare, de abia astept! *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #40 : Marți, 11 Aprilie 2017, 16:56 »
Pt tren si acces pe sentiere luam de la hotel cate un card pt 2 zile. Costa 23 EUR. http://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card
Croaziera de la Riomaggiore pana la Porto Venere este in jur de 14 EUR. http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/imbarchi-orari-tariffe/riomaggiore.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #41 : Miercuri, 12 Aprilie 2017, 10:45 »
Revin aici cu o intrebare. Marti 2 mai, plecam din La Spezia si in drum spre Bologna o sa avem o oprire cu vizitare a complexului de la Campo Santo Pisa. Pentru ca stiu bine ce este acolo, ce coada si ce nebunie este pentru a obtine programarea orei de urcare in Turnul inclinat va intreb daca sunt printre voi doritori de a vizita in acest fel monumentul. Dupa programul pe care l-am facut o sa se poata urca in jur de ora 13.00.

Acum daca este sa-mi dau cu parerea si sa va dau un sfat, va spun ca nu merita efortul si banii. Decat daca doriti o bifare, "da, am urcat in Turnul de la Pisa". Cea mai frumoasa priveliste este cea de jos, privind Baptisteriul si Turnul in acelasi timp.Vizitarea turnului a dezamagit asteptarile majoritatii celor cu care am fost impreuna acolo. De aceea va fac recomandarea de a vizita pe interior in Campo Santo lucruri mai interesante.

Pretul unui bilet de acces (urcare) in Turn este de 18 EUR. Durata este de 30 – 40 minute, socotind urcarea propriu-zisa plus pozele implicite din toate unghiurile bune sau mai putin bune. La interior sunt postate legende foarte scurte ale Turnului, acelasi pe care le gasiti pe site-urile de prezentare a acestui obiectiv...Si pe astea vi le spun eu...

Pentru cineva care nu este obisnuit cu senzatiile mai ciudate, va spun si ce o sa simtiti: urcarea pe jos a treptelor nu este tocmai usoara. Ganditi-va ca turnul are o inaltime de 56 metri si aveti de pasit peste vreo 250 de trepte. Cele 5 grade inclinatie se simt a fi mai multe la locul faptei... iar senzatia la coborare este un pic cam ciudata. Sunt momente in care ai impresia ca podeaua iti fuge de sub picioare, ceea ce e confuzionant...
Singurul lucru pe care l-am gasit pozitiv la urcare este balconul descoperit, privelistea panoramica este intr-adevar foarte frumoasa. Dar dac aveti vertij...

Stiu ca ce am explicat suna descurajant si un pic anti-obiectiv, ceea ce in mod profesionist un ghid nu are voie sa faca. Dar va consider prieteni apropiati si consider ca mai important decat profesia este informarea corecta.

Ce va sugerez eu. Daca va uitati pe link-ul urmator o sa vedeti cat costa vizitarea fiecarui obiectiv. http://www.opapisa.it/en/tickets/prices/. Daca nu ati vazut niciodata Pisa, va recomand doua obiective: Baptisteriul si Camposanto. Costa 14 EUR si in plus se beneficiaza de intrarea gratuita in Catedrala. Ar fi fost interesanta si Opera, dar din pacate este in continuare inchisa pentru renovare.

Pentru a veni in ajutorul vostru si pentru a nu fi nevoie sa pierdem acolo timpul la o coada interminabila, va recomand ca in conditia in care doriti sa vizitati cele doua monumente recomandate de mine (Baptisteriul si Camposanto plus bonus Catedrala), sa va inscrieti pe lista de mai jos. Dupa Sarbatorile de Pasti am sa cumpar online biletele.

Daca doriti sa urcati in turn, va fi nevoie sa va cumparati individual biletul de acces. Alegeti o ora intre 13.00 - 14.00 (urcarile se fac din 15 in 15  minute. Achizitionarea biletelor se face online prin link-ul indicat mai sus.

Retineti va rog ca acolo nu vom sta sa asteptam dupa cineva care se decide adhoc sau care nu a urmarit forumul cu informatii. Rezervarile, respectic cumpararea biletelor pentru vizitare le facem doar online...

Lista pentru vizitare Baptisteriul si Camposanto plus bonus Catedrala (rog nume si o initiala, adaugare personala cu preluarea ultimei liste)

1. Gigi Cindea
2.

Offline Dana C

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #42 : Miercuri, 12 Aprilie 2017, 11:04 »
Lista pentru vizitare Baptisteriul si Camposanto plus bonus Catedrala (rog nume si o initiala, adaugare personala cu preluarea ultimei liste)

1. Gigi Cindea
2. Dana C.

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #43 : Miercuri, 12 Aprilie 2017, 11:26 »
Lista pentru vizitare Baptisteriul si Camposanto plus bonus Catedrala (rog nume si o initiala, adaugare personala cu preluarea ultimei liste)

1. Gigi Cindea
2. Dana C.
3. Maria S.
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #44 : Miercuri, 12 Aprilie 2017, 14:01 »

Lista pentru vizitare Baptisteriul si Camposanto plus bonus Catedrala (rog nume si o initiala, adaugare personala cu preluarea ultimei liste)

1. Gigi Cindea
2. Dana C.
3. Maria S.
4. Elena A.