Autor Subiect: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017  (Citit de 16738 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #15 : Luni, 24 Octombrie 2016, 15:35 »
Felicitari!!!
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #16 : Vineri, 24 Februarie 2017, 10:17 »
Nu mai sunt locuri libere!

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #17 : Miercuri, 05 Iulie 2017, 15:08 »
Hello there!

Inteleg ca nu sunt locuri, insa daca apare vreunul dintr-o renuntare, sunt interesata sa merg.
Voi  transmite aceasta optiune si pe office, insa daca vreunul dintre colegii din Scotia care ma cunosc, afla ceva, rog un semn. Fac cinste  :)

Multumesc,
Mihaela

Offline MVM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #18 : Joi, 20 Iulie 2017, 10:42 »
Am si eu o intrebare: tinind cont ca vom merge in Elvetia(ex UE), cit si in Germania(UE), trebuie sa avem si euro si franci elvetieni la noi? Sper sa nu fie o intrebare nelalocul ei! De asemenea, as dori sa stiu cam de ce suma ar trebui sa dispunem pentru a acoperi costurile intregii excursii, fara sa punem la socoteala eventualele cumparaturi personale?!!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #19 : Joi, 20 Iulie 2017, 11:59 »
Recomandarea mea este sa aveti la voi card. Si cca 200 EUR cash, rezerva numerar pe care o puteti improspata cu retragere din bancomat.

In Elvetia, tara bancilor, platile se efectueaza in proportie de 99% cu cardul. Puteti face si excercitiul de plata cu cash, prin schimbarea a EUR in frabci, sau cu retragerea de la bancomat, in moneda locala. Dar va creati un stres suplimentar, sa cheltuiti ceea ce aveti numerar si sa tineti cont la fiecare cent.

Un buget de excursie? Da se poate face, dar in linii mari, cu aproximatie. Depinde de fiecare ce isi doreste, ce alege la optionale, la masa, etc.

Hai sa le luam pe rand, in primul rand serviciile care nu intra in tariful de excursie

• taxele de oras la hotelurile in care este facuta cazarea - apreciez la cca 20 EUR
• taxe si vignete de autostrada, tunel, parcari. Suma finala din aceste costuri se imparte la participantii la excursie. Anul trecut a fost in jur de 25 EUR/persoana
• intrarile la obiective (la Cascada Rinului a fost 5 EUR). In rest doar daca decidem pe loc mai sunt costuri de vizitare interioara.
• bilete pt urcarile in zonele de panorama (gondole, telescaune, tren cu cremaliera). Cel mai scump este trenul cu cremaliera spre Materhorn, a costat 90 EUR/pers. Apoi urcarea cu gondola la Aquille de Midi la peste 4000 m, a fost 50 EUR. Mai este trenul de la Taesch la Zermatt, a fost in jur de 30 EUR dus si intors. Luati in calcul 200 EUR

La 3 hoteluri nu avem micul dejun inclus in tarif, acesta costa in jur de 12 EUR. Deci 3 x 12 = 36 EUR.

Apoi mesele. Nu o sa mancam pe cat posibil in Elvetia ci la granite, in alte tari. Asa facem mare economie. In Elvetia tarifele sunt exorbitante. Anul trecut, mi-am facut un calcul, eu am cheltuit in jur de 240 EUR pt masa. Fara bautura, pt ca am condus, la fel ca acum.

Daca faceti un calcul o sa ajungeti la cca 525 EUR, asta daca alegeti sa mergeti la toate optionalele. Suma poate creste datorita bauturii, costurilor de impuls.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #20 : Joi, 20 Iulie 2017, 12:17 »
Ce va rog este sa nu uitati de conditia de bagaj. A fost comunicata pe site si forum din vreme, am siguranta ca toata lumea a intels-o si si-a insusit-o.

Dimensiunea maxim acceptata pentru troller: 60 x 40 x 28 cm, cca 18 kg  si un mic rucsac. Altfel nu o sa ne incapa bagajele in microbuz si nu avem solutie pentru a le muta dintr-un oras in altul. Vreau sa evitam situatiile sensibile, de a refuza bagajul cuiva...din cauza dimensiunilor prea mari.  :)

Offline MVM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #21 : Joi, 20 Iulie 2017, 12:41 »
Multumesc pentru detalii, Gigi, chiar mi-au fost utile. Cit despre bagaj, eu sint un tip disciplinat, deci ma voi conforma fara probleme! Si totusi, ar mai fi un detaliu: daca am un card de credit in LEI de la BRD(MASTER CARD), pot sa-l folosesc in Elvetia? Imi e peste mana sa fac acum un card in franci elvetieni sau in euro pe care sa nu-l mai folosesc atit de curind.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #22 : Joi, 20 Iulie 2017, 13:20 »
Trebuie sa intrebi la serviciul de carduri, la BRD. Dupa cate stiu eu, nu este o problema ca este in lei, se face automat conversia in moneda tarii in care se face plata sau retragerea.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #23 : Joi, 20 Iulie 2017, 16:22 »
Eu am avut card in lei la BRD si nu am avut probleme in strainatate, intr-adevar se face conversia si apare pe extrasul de cont. Verifica totusi si la banca sa vezi exact.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 22 Iulie 2017, 14:17 »
Nu mai este mult pana la plecarea in Elvetia, intre timp, o saptamana, eu am sa fiu plecat in Islanda.

Va dau cateva informatii si recomandari:

Zbor: Lufthansa cu plecare din Bucuresti, Henri Coanda OTP 12:45 -Munich 13:45 si connection Munich 15:05 -Basel 16:00

Eu zbor cu o zi inainte, din Sibiu la Munchen, pentru a inchiria microbuzul cu care facem circuitul. Deci nu o sa fiu pe aeroport pt reunirea grupului. Nici eu nici altcineva din agentie sau din Singles Camp. Samiza va va transmite din timp, fiecaruia in parte, biletul si asigurarea medicala, urmand sa va intalniti cu totii acolo unde o facem de obicei, la Cafeneau Lavazza, Plecari Internationale, 5 august ora 10.30 AM. De acolo plecati in grup pt check in. Bagajele isi vor urma circuitul pana la Basel, trecand dirijate in connection. Atentie la Munchen. Este un aeroport mare, iar 1h 15 minute desi pare mult, va spun din experienta ca este doar suficient, deci trebuie sa va grabiti. Biletul pe care-l primiti la Bucuresti are printate ambele curse, de asemenea si terminalul si poarta de la conexiunea Munchen - Basel. Tineti cont va rog de recomandarea mea: cand coborati din avion, regrupati-va rapid toti, sa nu ramana cineva singur: apoi impreuna treceti de zona de verificare a pasapoartelor. Urmati in continuare doar semnul de "connection" sa nu cumva sa ajungeti pe exit! Si poarta indicata pe bilet. Din fericire Lufthansa aterizeaza si pleaca de pe acelasi terminal, deci nu va fi nevoie sa treceti de la unul la altul. Dar exista cateva porti: K, L, M, N, sper sa nu fi uitat vreuna, care sunt mai departate. Pt a ajunge la ele se coboara cu scarile rulante, la nivelul de jos, urmand indicatia de poarta. Jos o sa gasiti un fel de tren - metrou si pe o parte si pe alta cate unul. Nu intrati in panica, ambele merg in aceiasi directie, chiar daca vi se pare ca unul o ia intr-o parte si altul in cealalta. Plecarile sunt la fiecare 3-5 minute, depinde de ora. Cu acel metrou in cca 3 minute ajungeti in zona de porti K, L, M, N. Asta daca si subliniez, doar daca aveti aceste porti pe bilet. Daca aveti A, B, C etc, atunci nu mai e nevoie de acel transfer, din zona de verificare pasapoarte intrati direct la porti.

Eu am sa plec dis de dimineata din Munchen si am sa va astept pe Aeroportul din Basel. Nu este un aeroport mare, dar este posibil sa nu ne intersectam pentru ca Aeroportul Basel-Mulhouse-Freiburg serveste 3 tari: Franta, Elvetia si Germania. Iesiti pe partea de Elvetia - Germania, nu pe cea de Franta - eu acolo o sa fiu cu microbuzul in parcarea din fata.

Ok, acum ca v-am explicat aceste lucruri sa trecem la documente de calatorie:

Pasaport si CI (in situatia in care pierdeti unul dintre cele doua documente sa va ramana celalalt in schimb). Valabilitatea trebuie sa fie minim 6 luni.

Bagaje Am scris, mai repet dimensiunea este f.importanta in economia locului pe care-l avem in portbagajul microbuzului. V-am comunicat dimensiunile, nu mai este nevoie sa repet. Doresc sa va spun ce sa aveti in ele. Incaltaminte tip pantof trekking (la Aquille de Midi este zapada, mai avem si ceva scurte drumetii), dublata cu un adidas cu talpa anti-alunecare. Bluze de vant, termice cu gluga, pt zonele inalte unde e rece si bate vantul. Pantalon mai gros, elastic si comod - o pereche. Sapca, ceva care sa va protejeze capul daca e soare, sus UV-ul este peste limitele normale. Tricouri, lucruri usoare care sa nu ocupe spatiu. Un mic rucsac in care sa tineti lucrurile de zi.

Bani - am explicat deja intr-un mesaj anterior.

Nu uitati sa aveti la voi voia buna! Este foarte importanta!

Drum bun si sa ne vedem cu bine!  :)

Offline Luvi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 22 Iulie 2017, 17:15 »
Multumim pentru grija si informatiile superdetaliate! Astept cu nerabdare de ....aproape un an aceasta excursie! :yeah:
Drum bun si sa ne vedem cu bine!

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #26 : Vineri, 28 Iulie 2017, 16:04 »
ORAR DE ZBOR;

05.08.2017  OTP 12:45 – MUNICH 13:45

MUNICH 15:05 – BASEL 16:00

12.08.2017   BASEL 18:40 – FRANKFURT 19:35

FRANKFURT 20:35 – OTP 23:50.

Intalnirea grupului aeroport: CAFENEAUA LAVAZZA – plecari internationale.

Biletele si asigurarile vor fi trimise pe mail fiecarui participant . Avem rugamintea de a printa aceste documente pentru a le putea prezenta si efectua check in-ul in aeroport.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 29 Iulie 2017, 17:43 »
S-a eliberat un loc in aceasta excursie. Daca este cineva interesata (este loc la fete) sa se adreseze direct agentiei.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 29 Iulie 2017, 19:25 »
Hello there!

Inteleg ca nu sunt locuri, insa daca apare vreunul dintr-o renuntare, sunt interesata sa merg.
Mihaela

Mihaela, se pare ca ti-ai dorit mult sa mergi. Iata ca ai ocazia!  Enjoy! :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Elvetia, cu tot ce are mai frumos. Circuit 5 - 12 august 2017
« Răspuns #29 : Duminică, 30 Iulie 2017, 16:16 »
Nesperata sansa asta, cineva acolo sus ma iubeste!!  *|* Pe curand!