Autor Subiect: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017  (Citit de 6519 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« : Luni, 07 Noiembrie 2016, 15:58 »
Nu mai sunt locuri

Tarif: 990 EUR cazare in camera dubla
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/excursie-sardinia-corsica-25-septembrie-1-octombrie-2017/
Avansul, care confirma rezervarea locului, este de 350 EUR/persoana.
Discount Gold Member Singles Camp: 20 EUR
Plecare: 24 septembrie 2017
Sosire:  2 octombrie  2017
Cazari:
24/26  septembrie     Olbia   Geovillage Sport Wellness & Convention Resort 4*
26/27 septembrie    Dorgali (Cala Gonone)   Hotel Ristorante La Conchiglia
27/28 septembrie   Alghero    Hotel Catalunya 4*
28/29 septembrie   Ajaccio   Hotel Stella Di Mare 3*
29/30 septembrie    Bastia    Hotel Port Toga 3*
30 sept/01 octombrie    La Maddalena    Hotel Villa Del Parco 3*
Servicii incluse:
• cazare 6 nopti la hoteluri 3* si 4*, mic dejun tip bufet inclus
• transport avion Bucuresti - Olbia si retur, bagaj de cala inclus
• microbuz 8 + 1 la dispozitia grupului pe toata perioada de sedere
• insotitor grup din partea Singles Camp pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
• asigurarea medicala
• intrarile la obiective
• taxa de oras la hoteluri
• traversare microbuz + pasageri Sardinia - Corsica (tariful se imparte la numarul de persoane)
• parcari microbuz, altele decat cele peste noapte, la hotel.

Program excursie

24 septembrie  duminica Ziua 1 Ora: 4.10 - intalnire pe aeroportul Henri Coanda Bucuresti, Cafeneaua Lavazza, Plecari Internationale. cu insotitorul de grup, Gigi Cindea. Contact: 0040 745 106501. Zbor Otopeni   LH 1657 6:25 - MUC 7:25. Conexiune Munchen cu Eurowings (operat de Air Berlin) EW 1850 MUC 11:45 – OLBIA 13:30. Preluam microbuzul inchiriat pe care o sa-l avem la dispoziie pe toata perioada excursiei si ne deplasam la hotel Olbia. Dupa check in si refresh iesim sa descoperim vestitele plaje cu nisip alb: Spiaggia Cala Brandinchi. Sunt 26 km pana acolo. Sa aveti cu voi: prosop de baie, slapi, costum de baie, tot ceea ce este necesar pt protectie solara... Baie plaja, relaxare. La intoarcere putem face o oprire si pe peninsula, la alta plaja: Spiaggia di Punta Est | Capo Coda Cavallo.
25 septembrie  luni Ziua 2 Ora 9.30. Functie de vreme: plaja la Spiaggia del Principe, 07021 Arzachena OT, Italia si vizitare Porto Cervo. O zi cu putini km, relaxanta. Cazare Olbia.
26 septembrie marti Ziua 3 Olbia  – La Spaggia La Caletta (doar pentru plimbare) – trecem prin Orosei – iesind la mare la Nuraghe di Osalla (Nuraghe Gulunie). De acolo se deschide o panorama minunata. Este un promotoriu langa nuraghe. Golful Orosei o sa-l vedem mai bine de pe mare. Facand parte din Parcul National al Golfului Orosei - Gennargentu, acest magnific golf care adaposteste plaje si grote unice este accesibil in principal pe apa. Iubitorii de trekking pot alege unul dintre minunatele trasee, mai mult sau mai putin dificile. Exista mai multe posibilitati de a ajunge aici: prin inchirierea din Cala Gognone a barcilor cu motor gonflabile de tip Zodiac (numite gommone acestea nu necesita permis special de conducere insa vor fi necesare mai multe zile pentru a acoperi toate atractiile din cauza distantelor relativ mari), cu ajutorul taxiului pe apa (ambarcatiuni ce transporta turisti din ora in ora) sau cu vaporase de croaziera). Urmatoarea oprire: Nouro.  Nuoro, este un fel de Sardinia autentica, locul spre care se indreapta cei care vor sa descopere cu adevarat insula. Nici romanii, nici cartaginezii, nici altii  nu au reusit sa cucereasca aceasta zona salbatica. De-a lungul secolelor, izolarea acestei regiuni a creat o cultura în care obiceiurile si traditiile stravechi infuzeaza viata de zi cu zi într-o masura mai mare decât aproape oriunde altundeva în Sardinia. În multe sate din aceasta zona, îmbracamintea traditionala colorata este în continuare purtata.
Peisajul din jurul orasului Nuoro este salbatic si deluros. Muntele Ortobene se ridica la portile orasului Nuoro, iar orasul este înconjurat de parcurile Gennargentum si Supramonte. Noi o sa urcam pentru panorama pe Ortobene, pana la Chiesa di Nostra Signora del Monte.
Continuam cu o vizita la un muzeu: Museo delle Maschere Mediterranee. Mergem mai departe, trecem fara insa sa oprim Gavoi – Lago Gusana – Fonne - Orgosolo - Dorgali (Cala Gonone). Check in, refresh si free time. Relaxare la  plaja Spiaggia Cala Goritze. Optional excursie cu barca la  Grota Bue Marino.  250 km cca 5 ore de mers.
Mentiune: din Nouro se poate ajunge direct la Dorgali, sunt doar 40 km. Drumul propus este un ocol de cca 80 km pentru a vizita si alte locuri decat cele litorale.
27 septembrie miercuri Ziua 4 Dorgali – in drum, fara sa oprim Oristano – apoi Lago Omodeo - trecem peste estuarul Stagno di Cabras iesim la Plaja Is Arutas (Cabras) . Avem pana acolo 240 km, cca 3 ore 30 minute de mers cu masina, plus pauze, cca 4 h si 30’. Ramanem pe plaja cca 1.30 minute, masa si o baie, plecam apoi mai departe catre Alghero. Free time. La alegere vizitare, shopping sau plaja. Hotelul in care suntem cazati este la 12 minute pe jos fata de plaja si la 5 minute de mers pe jos de centrul istoric al ora?ului Alghero. Total zi 413 km. Cca 5h 30 min.
28 septembrie joi Ziua 5 Alghero – Sassari. Vizitare oras cca 1 h. Continuam drumul si ajungem pentru o vizita la Castelsardo. Cca 1 h. Trecem apoi prin Costa Paradiso  – Santa Teresa Gallura (pana aici avem un total de 156 km, cca 2 h 30 min). La acestea se adauga vizitele Sassari si Castelsardo – cca 2 h 30 min). Din Santa Teresa Gallura pleaca la fiecare ora, prin doua companii de ferry, vase care fac traversarea la Bonifacio. Ajunsi in Corsica o sa ne continuam drumul pana la  Ajaccio (131 km cca 2 h si 40’). Cazare Ajaccio, hotelul in care vom fi cazati se afla aproape de tarmul marii, la cca 8 km de centrul orasului . Total zi 300 km si o traversare cu ferry.
29 septembrie vineri Ziua 6 Mic dejun. Zi dedicata vizitei oraselului Ajaccio, locul natal al lui Napoleon Bonaparte. Parcare: Place Floch. (acolo este piata orasului), nu este departe se casa lui Napoleon si de Catedrala.
Vizitam casa si muzeul Bonaparte - locul unde s-a nascut marele Imparat si unde sunt prezentate in detaliu toate momentele semnificative din viata sa, aici aflandu-se cea mai numeroasa colectie de obiecte personale si documente originale. Continuam optional cu Muzeul Fesch – ce adaposteste cea mai mare colectie de pictura renascentista italiana de pe teritoriul Frantei dupa muzeul Louvre si frumoasa Catedrala Notre Dame de la Misericorde - locul unde a fost botezat Napoleon. Timp liber pentru plaja sau vizite individuale. Vom avea si o experienta gurmanda – printre delicatesele corsicane renumite amintim friptura de porc mistet, figatelli (carnati din ficat ) vinul de castane si faimoasa inghetata.
Dupa amiaza, dupa ce mancam pranzul, la ora 16.00 plecam spre Bastia. Avem pana acolo 150 km (cca 3 ore). Ajungem in jur de ora 19.00, check in. Timp doar pentru o plimbare si cina. 
30 septembrie sambata Ziua 7 O zi cu doua ferry! Bastia – Bonifacio (172 km – cca 3 ore si jumatate) – ferry - Santa Teresa Gallura. Debarcati in Santa Teresa Gallura ne continuam drumul cu microbuzul pana la  Palau (25 km) de unde luam ferry spre La Maddalena. Cazare La Maddalena 245 km Maddalena – locul in care a fost exilat Garibaldi.
Azurul translucid al marii ce inconjoara arhipelagul La Maddalena creaza impresia unei alte lumi. Ai senzatia ca esti in Caraibe, nu in Mediterana. Suspendata între Sardinia si Corsica, aceasta împrastiere de sapte insule mari si 55 de isolotti mici are unele dintre cele mai spectaculoase plaje din Italia si unele dintre cele mai curate si mai clare ape. O sa mergem si seara si dimineata, pana la plecarea spre Palau sa vizitam cel putin doua dintre vestitele plaje de aici.
1 octombrie duminica Ziua 8 Parasim La Maddalena, dupa mic dejun si poate un pic de balaceala, apoi imbarcare cu bagajele in microbuz, mergem in port  – ferry – ar fi perfect daca ar fi unul la 10.30.  (20 minute) pana la Palau (trebuie sa ajungem pana la 11.00) – apoi cu microbuzul cca 1 h pana la aeroportul din Olbia. Unde trebuie sa ajungem in jur de 12.00 pt a putea preda microbuzul si a face check in-ul.  Decolam la ora 14.10 din Olbia. 01 octombrie Olbia EW 1851 OLB 14:10 – MUC 16:00 Conexiune Munchen LH 1656 MUC 22:05 – OTP 01:00 (02 octombrie)

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 
Bagajul trebuie sa fie mic pt a incapea in microbuz (spatiul intr-unul de 8 + 1 este foarte limitat). Este acceptat un singur troller cu dimensiunea maxima: 60 x 40 x 28 cm, cca 18 kg  si un mic rucsac. Tineti va rugam cont de acest amanunt foarte important si dorim sa evitam orice situatie sensibila si neplacuta. Este nevoie sa intelegeti ca in situatia in care veniti cu un bagaj mai mare decat dimensiunile comunicate nu o sa avem loc in microbuz si veti fi nevoiti sa va descurcati singuri, pe cheltuiala proprie cu transportul aeroport - hotel si invers  Nu este potrivit intr-o plecare in vacanta sa plecam cu astfel de probleme...
:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti.
La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Care nu sunt genul "eu vreau acolo nu acolo", care nu au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.
Hotelurile sunt este deja nominalizate, va puteti informa pe internet despre ele, aveti ocazia de a studia feed-back-urile.
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.
Daca aveti intrebari adresati-le aici, este posibil sa ajute si alti participanti. Pentru a comunica cu noi asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (nu doar inscriere pe site).
Despre Sardinia
La prima vedere o insula mica si destul de saraca, ramai surprins cand incepi sa o strabati. E un taram fascinant, urias prin varietate, miraculos prin culoare.... Plaje cu nisip alb, apa caraibiana...Un loc vanat de cei mai bogati oameni al lumii: in Porto Cervo isi fac vacantele oligarhii rusi, in frunte cu Putin, a carui iaht Saint Nicolas poate fi zarit de multe ori in larg. In apropiere, in Porto Rotondo Berlusconi are o resedinta de vacanta. Saraci ori bogati oamenii vin in Sardinia sa se bucure de soare, de cele mai vestite plaje si de o mare de azur.
Despre Corsica:
Corsica, vecina Sardiniei, descrisa de Balzac ca fiind o insula franceza scaldata de soarele italian. Mai este denumita si ”Insula frumusetii’‘. Se apropie mai mult de Italia, atat geografic, cat si cultural. Este o insula muntoasa, sunt varfuri care ajung pana la 2700 de m, o adevarata provocare pentru alpinisti. Doar in partea estica este campie. Are peste 1.000 km de coasta si în jur de 200 plaje.


Offline cristinacmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #1 : Luni, 07 Noiembrie 2016, 19:59 »
Buna, vreau si eu sa ma inscriu in aceasta excursie  :applause:. Sper sa mai prind un loc  :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #2 : Luni, 07 Noiembrie 2016, 21:29 »
Cristina, rezervarile sunt deschise, pana cand apuizam locurile, va puteti inscrie. Cand nu o sa mai fie disponibilitate, o sa anunt stop joc.

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #3 : Luni, 14 Noiembrie 2016, 21:00 »
Eu deja am facut o :thumbup:
Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #4 : Joi, 15 Decembrie 2016, 07:38 »
Nu mai sunt locuri

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #5 : Joi, 15 Decembrie 2016, 09:52 »
un filmulet - Corsica - filmare cu drona

https://player.vimeo.com/video/154888640
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #6 : Miercuri, 18 Ianuarie 2017, 14:55 »
Din pacate, asa cum s-a intamplat acum 2 ani cu excursia noastra din Azore, cand TAP-ul s-a retras din Romania, iar toate agentiile inclusiv Bon Voyage au fost lasate sa se descurce cum au putut cu rezervari, grupuri etc, asa am patit acum cu Air Berlin. Ceea ce in urma cu 2 saptamani aparea doar ca zvon, acum s-a adeverit, Air Berlin se retrage din Romania... ??? :( https://boardingpass.ro/air-berlin-inchide-zeci-de-rute-in-urma-planului-de-restructurari-se-retrage-si-din-romania-din-25-februarie

Normal trebuia sa fim mutati pe Eurowings, o divizie a Lufthansa, dar am aflat ca in 25 septembrie...nu au zbor.  :-[ Singura varianta a fost sa acceptam mutarea pe Eurowings dar cu plecare pe 24 septembrie in loc de 25.

Noul program de zbor primit acum de la ei este urmatorul:

La plecare:
LH 1657 24 SEP OTP MUC 6:25 7:25
Conexiune cu EW 1850 24 SEP MUC OLB 11:45 13:30

iar la intoarcere:
EW 1851 01 OCT OLB MUC 14:10 16:00
LH 1656 01 OCT MUC OTP 22:05 01:00

Sosirea cu o zi mai devreme in Olbia a insemnat rezervarea unei zi in plus de cazare (24/25) la hotelul din Olbia Geovillage Sport Wellness&Convention (acelasi la care avem 25/26) si preluarea microbuzului cu o zi mai devreme decat in varianta in care zborul era pe 25 septembrie.

Ca si atunci in Azore, desi ca agentie nu avem nici o vina, am preluat o mare parte din costurile suplimentare, ramanand insa ca fiecare dintre voi cei inscrisi sa achitati o diferenta de 30 EUR. Stiu, e neplacut, sunt situatiile care imi plac cel mai putin eu care tin sa nu fac nici o modificare la ce spun si promit, aici insa nu a depins insa de noi.

Ma gandesc ca mai sunt 8 luni pana atunci si sper sa va puteti aranja liber pt 24/25 si ca poate acea zi nu este privita ca un cost suplimentar ci ca una in plus la vacanta.

Nu am facut nici o modificare pe site si forum, astept sa va uitati si sa comparati si doar apoi o sa operez. Samiza sau una dintre fete o sa va si sune sa va anunte de modificare, explicand in mare cam ce am scris eu aici.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Excursie Sardinia - Corsica 25 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #7 : Marți, 28 Februarie 2017, 10:11 »
Ok asta e viata

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #8 : Marți, 28 Februarie 2017, 10:18 »
Abia astept. ....offfff. ..cât mai este pâna în septembrie...
Lidia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #9 : Marți, 12 Septembrie 2017, 19:17 »
Poimaine plec spre Islanda si nu am sa ma intorc la birou pana la plecarea in Sardinia. Asa ca va transmit de acum toate detaliile de intalnire, calatorie, program.

Incep cu bagajul ca acolo mi-e cel mai teama. Sper ca s-a inteles foarte bine ca intr-un microbuz de 8 locuri spatiul de bagaje este limitat. Am anuntat, cu un an inainte, la lansarea actiunii: "Bagajul trebuie sa fie mic pt a incapea in microbuz (spatiul intr-unul de 8 + 1 este foarte limitat). Este acceptat un singur troller cu dimensiunea maxima: 60 x 40 x 28 cm, cca 18 kg  si un mic rucsac. Tineti va rugam cont de acest amanunt foarte important si dorim sa evitam orice situatie sensibila si neplacuta. Este nevoie sa intelegeti ca in situatia in care veniti cu un bagaj mai mare decat dimensiunile comunicate nu o sa avem loc in microbuz si veti fi nevoiti sa va descurcati singuri, pe cheltuiala proprie cu transportul aeroport - hotel si invers  Nu este potrivit intr-o plecare in vacanta sa plecam cu astfel de probleme..." Si nu este vorba doar de incaput, ganditi-va si la manipulare, trebuie sa le luati de la microbuz si sa le duceti in camera si asta aproape in fiecare zi. Echilibrati continutul bagajului, reducandu-l la necesitate.

Recomandam si un mic rucsac, in care sa va intre cele necesare schimbului de plaja, o sticla de apa, un fruct, ceva de omorat foamea. Nu uitati de acest amanunt.

Intalnirea pentru plecare: 24 septembrie, duminica ora: 4.10 am - pe aeroportul Henri Coanda Bucuresti, Cafeneaua Lavazza, Plecari Internationale.

Document de calatorie. Eu am sa aduc la aeroport biletele de calatorie si asigurarile. Voi trebuie sa aveti la voi doar CI sau (si) pasaport. Eu recomand de regula ambele, pentru ca in situatia pierderii/furtului unuia sa va ramana alternativ celalalt. Verificati valabilitatea.

Bani. Nu umblati cu multi bani cash la voi. Aveti posibilitatea platii cu cardul, a retragerii numerar, nu va luati o grija pe cap, ce faceti cu banii...

Imbracaminte, incaltaminte. Ca de fiecare data cand e vorba de mers pe jos, fac recomandarea de a avea la voi un pantof sport, ideal trekking cu talpa vibram. Si de schimb ceva la fel sport, cu o talpa care sa aiba aderenta.
Imbracaminte la fel, sport, este cea mai comoda la astfel de excursii.
Luati costume de baie, prosop, slapi, sper sa avem vreme buna sa facem baie si plaja.
Vremea se anunta si cu ceva averse, sa aveti haine impermeabile si de vant.

Medicamente. Drumurile din Sardinia si Corsica sunt inguste si multe serpuiesc, daca stiti ca aveti rau de masina luati ceva cu voi care sa va ajute sa treceti de starea rea.
Puneti de asemenea in trusa ceea ce credeti ca aveti nevoie in caz de o raceala, o durere de cap, o indigestie. De asemenea pt stari alergice. Nu e rau si un leucoplast.

Comunicare. Introduceti numarul meu in memoria telefonului, astfel incat sa ma puteti suna acolo, in situatii neprevazute. Nu sa-mi spuneti ca ati ramas in urma, sau ca v-ati pierdut pt ca ati intrat intr-un magazin si la iesire nu i-ati mai vazut pe ceilalti. Imi spunea in Madeira una dintre participante ca doar de aia avem telefon, daca ramane in urma sa ma sune sa ma intrebe pe unde s-o ia...Nu pot sa cataloghez decat intr-un singur fel modul asta de a gandi, ca "lasa ce e daca am parasit grupul, ghidul are responsabilitatea mea si trebuie sa ma astepte". Va spun ca nu e asa, ghidul sau insotitorul de grup, pentru ca asta sunt eu, nu are nici o obligatie in acest sens. Anunta programul, traseul, daca cineva se pierde din vina lui, la modul intentionat, nu are decat sa mearga la hotel sau sa-si continua vizita singur.

Reguli de calatorie in microbuz
- nu intarziati, nu-i faceti pe ceilalti sa va astepte; nu exista sfert academic, asta este o prostie inventata de cei care nu au respect.
- locurile in microbuz se schimba tip suveica, la fel ca la volei. Nu am sa mai admit locuri "dedicate" si "ocupate". Avem multi km de facut, vreau ca fiecare dintre voi sa aiba posibilitatea de a sta in fata.
- pe microbuz nu se consuma: mancare de orice tip (sandvici, biscuiti, fructe etc) si nici cafea sau sucuri care pot pata pe cei din jur. Oprim, avem destule pauze, atunci este timpul pt a servi ceea ce aveti la voi

Programul este dens. Traversam 2/3 din Sardinia si urcam pana aproape in nordul Corsicai. Avem multi km de facut cu microbuzul, nu-i putem scurta, pentru ca trebuie sa ajungem la urmatoarea cazare. Si sa vedem tot ceea ce ne-am propus. Am intalnit in excursiile mele si atitudinea aceea de "hai sa facem totul mai lejer, sa nu mai trecem peste tot; mai bine stam la o terasa". Trebuie inteles ca mie imi este mai comod sa stau, decat sa conduc si sa umblu pe jos, dar pentru ca sunt o persoana caruia ii place sa respecte ceea ce a promis, trag de mine si de grup sa vizitam tot ceea ce e in program. Sunt multi care-si doresc asta, fac efort un an intreg sa stranga banii pt o excursie de acest fel si nu as putea justifica in nici un fel anularea unor obiective. Asa ca mergem peste tot, iar acolo unde este vorba de umblat mai mult pe jos, da este posibil, fara nici o suparare nici pt mine nici pt ceilalti, sa se ramana intr-un loc de unde sa fie apoi preluati. Fara insa sa afecteze programul. Deci va rog mult nu ma demotivati, plangandu-va ca plecam prea de dimineata (nu o sa fie inainte de 9.00), ca sunt prea multe obiective, ca hai la plaja, sau la cumparaturi, sau pe o terasa. Avem si plaja si shopping dar moderat, la nivelul unei excursii de 1.000 de euro. Programul este acum cel corectat de programul de zbor.

Mancare. O sa facem in asa fel incat sa oprim in jur de ora 14.00 sa servim pranzul si sa ajungem la locatii seara astfel incat cina sa se ia pana la 20.00. Trebuie inteles insa ca suntem intr-un circuit, ca timpul este limitat, ca nu ne putem asterne la mese lungi...Nici nu hapaim si mancam in graba, pt ca sunteti in vacanta, nu la maraton, dar asa cum spuneam nici nu ne putem permite mai mult de o ora, o ora si un sfert de masa la pranz. Cine doreste sa ia masa in alt fel, mai pe strada o poate face fara probleme si eu prefer asta. Nu-mi place sa-mi incarc stomacul la drum. Prefer ceva usor... Ca de obicei oprim la magazin, luam apa, sucuri, bere, vin, fructe.

Imi doresc mult sa va ofer o vacanta minunata, ma stiti cum sunt. Asta inseamna ca o sa fac orice efort pt a face tot ceea ce v-am promis, o sa fiu in jurul vostru, va dau informatiile necesare, va protejez cum stiu eu mai bine. Depinde insa si de voi, de modul in care comunicati intre voi, cu mine. Incercati sa lasati tot ce e rau acasa, probleme, tabieturi, tafne, orgolii etc. Veniti simplii si placuti, deschisi si comunicativi. Si sa vedeti ce vacanta frumoasa o sa aveti!  :dance: *|* :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #10 : Luni, 02 Octombrie 2017, 20:09 »
Nu am avut azi timpul necesar pt a micsora un pic pachetul de fotografii, sa mai triez din ele...Este prea mult de tansmis si sunt in criza mare de timp...Poate maine reusesc.

Nu stiu daca toata lumea vrea acest pachet mare de fotografii, daca are posibilitatea descarcarii si stocarii lui - sunt in jur de 4 GB. Asa ca va intreb - cine doreste fotografiile mele, sa lase aici pe forum un mesaj si pana la plecarea in Maroc o sa le aiba.

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #11 : Marți, 03 Octombrie 2017, 20:43 »
           Gigi, eu doresc pozele .   
           Pe unde am honarit a fost minunat . Pentru mine Corsica a fost o surpriza placuta, muntele si marea formeaza un peisaj superb . Oraselele tip cetate
 construite cu influenta genoveza  par de poveste . Ai impresia ca s-a oprit timpul in Corsica . Sardinia austera la inceput  m-a cucerit si ea. Plajele  sunt salbatice
 dar  foarte primitoare , orase sunt  mici si  extrem de cochete . Arhipelagul Maddalena cu o liniste de neimaginat, plin de flori  si plaje salbatice  iti da un sentiment de  liniste si relaxare .
            Slalomul dintr-o insula in alta , unde vezi locuitori linistiti , amabili, zimbitori (mai putin in Corsica )combinat cu peisajele salbatice  au facut ca aceasta excursie sa fie o minune .
           Sper sa ma tina cit mai mult bateriile incarcate in aceasta excursie .
           

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #12 : Joi, 05 Octombrie 2017, 18:04 »
Cristina, imi pare rau, nu m-am putut tine de cuvant!  :-[ Am fost zilele acestea foarte prins cu organizarea a inca 4 excursii, cu pregatirea Marocului si cu ...lucrari de toamna in gradina.  :)

Cand ma intorc am sa gasesc timp intre doua plecari sa-ti transmit fotografiile.  :)


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #13 : Joi, 26 Octombrie 2017, 19:18 »
Ma intorc un pic la zilele petrecute in Sardinia si Corsica, in minunata si pitoreasca La Maddalena...Nostalgie amestecata cu cateva regrete...Ca nu o sa ma mai intorc prea curand acolo...Este din pacate o excursie pe care nu o s-o mai fac, oricum nu in formula aceasta de 8 + 1, iar in alta nu mi se pare la fel...

Ce imi aduc aminte cu placere? Hoinareala de dimineata printre stancile sculptate ale Madalenei, seara petrecuta langa Ajaccio, pe terasa, dupa o zi intreaga de condus...Clipocitul valurilor, berea aceea rece si gustoasa, gandurile ratacite in istoria locurilor...Ahhh daaaa, mi-a placut grozav tot un tarm de mare, acela de la Cala Gonone...Ce seara linistita si apoi ce dimineata minunata am petrecut acolo in asteptarea rasaritului! Dar cel si cel mai mult mi-a placut vizita de pe mare: Cala Goritze - o catedrala a frumusetii, toata acea coasta sculptata de valurile marii si Grota du Bue Marino - de departe cea mai spectaculoasa pestera pe care am vazut-o in viata mea...

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Excursie Sardinia - Corsica 24 septembrie - 1 octombrie 2017
« Răspuns #14 : Marți, 14 Noiembrie 2017, 16:40 »
Au fost plaje superbe in Sardinia, munte in Corsica si peisaje selenare cu bolovani interesant erodati in La Madalena.
Stejar de pluta care inafara de ghinde da si pluta.
Si orasele micute cochete de coasta.....a fost o perioada foarte bine aleasa in care apa mari este calda, soarele nu te bate in cap e numai bun de plimbareala, si nu sunt multi turisti, atmosfera relaxata si aerisita.

Am cunoscut oameni faini si a fost bine!  :flori: