Autor Subiect: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 14 - 22 martie 2017  (Citit de 25359 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline delphin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 14 - 22 martie 2017
« Răspuns #75 : Miercuri, 29 Martie 2017, 21:38 »
Eu inca port tot ce am simtit acolo. A fost o experienta care m-a impresionat mai mult decit as fi crezut. Cu toate ca e o civilizatie atit de diferita am avut deseori sentimentul de familiaritare, de regasire. La final as fi cutreierat singura ore intregi prin Casablanca, dar numai faptul ca trebuia sa fim la autocar la ora fixata m-a facut sa ma intorc inapoi. M-au fascinat culorile din piete si tarabe, mirodeniile cu miros imbatator, o diversitate extraordinara de lucruri, arome, situatii frapante, neobisnuite pentru civilizatia din care venim, peisajele atit de variate, asezarile lor atit de neobisnuite pentru noi, sentimentul de vis era mai mereu prezent. Cautam sa fiu cit mai atenta si sa vad tot.
Programul a fost grozav, atit de multe am vazut intr-un timp totusi scurt. De Mohamed ce sa mai spun, merita inregistrat, o enciclopedie.
Ma simt binecuvintata ca am avut norocul sa fiu in aceasta excursie, organizata cu atita daruire de Gigi, intr-un grup super fain, ce regret e ca nu am reusit sa interactionez cu toti mai mult.
Multumesc Gigi din suflet pentru aceasta calatorie superba, ramine cu siguranta de nesters din memorie.
Toate cele bune sa fie,
Gabriela

Offline Fana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 14 - 22 martie 2017
« Răspuns #76 : Duminică, 02 Aprilie 2017, 00:37 »
Inca mai pastrez ceva din beatitudinea pe care am trait-o pe parcursul celor 9 zile petrecute in Magreb. M-am indragostit de Marrakesh, de piata Jemma El Fnaa atat de animata, de tarabele cu sucuri de portocale, rodie, mango si alte fructe exotice, de sucul de dates pe care l-am baut pe terasa restaurantului-lounge al acelui riad cu canapele confortabile in stil oriental, unde am zabovit in drum spre Hara Oasis, Agdz. Mi-a placut bungalow-ul din Hara Oasis in care am dormit, stilul decorativ nemaintalnit de mine pana atunci, mobilierul din lemn de bambus, lavoarul din piatra si mozaic, butonii din ceramica de la usa si ferestre, fotografiile surprinzand chipuri de copii si batrani marocani, africani, franturi din viata lor, micul dejun copios si cafeaua cu aroma de scortisoara pe care am savurat-o pe malul raului Draa intr-un decor mirific, totul de un bun gust desavarsit.
Calatoria prin desert e ceva minunat, merita experimentata, mi-a placut atat apusul de soare, cat si rasaritul si mersul pe camila in bataia vantului, cu ochii mijiti ca sa nu imi intre nisipul in ochi si pentru ca doream sa vad cum vantul spulbera nisipul acela fin .
Am calatorit cu un grup si cu ghizi minunati . Imi voi aminti cu placere de Maroc si de poporul marocan prietenos si onest.

Offline buburuza17

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 14 - 22 martie 2017
« Răspuns #77 : Luni, 03 Aprilie 2017, 13:55 »
Minunate fotografii :) am auzit multe povestiri frumoase de la cei care au fost :)