Autor Subiect: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017  (Citit de 34842 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #75 : Vineri, 06 Octombrie 2017, 11:22 »
Multumim.

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #76 : Vineri, 06 Octombrie 2017, 13:55 »
Multumim Gigi, plecam cu voie buna la drum!
Multumim Dana, esti o draguta!
Si eu m-am uitat ieri la film si la alte documentare si abia astept sa ajung pe un alt taram pe care il consider de poveste!
Sa ne vedem cu bine! *|* :kissing:

Offline forfotici

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #77 : Vineri, 06 Octombrie 2017, 18:09 »
 *|* :applause: :flori: *|* *|* *|* :yeah: Somn usor..... :dance:

Offline AliceD

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #78 : Marți, 17 Octombrie 2017, 13:36 »
Uite ca ne-am intors din minunata vacanta in Maroc!
O experienta extraordinara! Plimbarile in medide, cu miresmele si aromele lor, cu oameni subtirei ascunsi sub hainele lor, parca plutind pe langa peretii caselor din medine, ceaiul marocan cu menta,culorile si armonia riadurilor din Fes, frumusetea si caldura Chefchauen-ului, imbratisarea Atlanticului cu Mediterana, berberii in costumele lor cu magarusii si cu caprele pe campurile semanate in asteptarea ploii, imblanzitorii de cobre si muzicantii din piata din Marrakesh, toate m-au dus intr-o lume de poveste care a culminat cu spectacolul de la Chez Ali.
Si apoi partea moderna a Marocului...cladirile moderne, infrastructura foarte bine pusa la punct, fac din Maroc o tara a contrastelor. Inca ma simt in Maroc... O vacanta extraordinara! Si ultima zi in Malaga... Totul a fost pe sufletul meu!
Si le multumesc tuturor care au muncit pentru a ne oferi aceasta vacanta minunata!
In mod special lui Gigi, care a facut tot posibilul sa fim in siguranta si sa ne bucuram de vacanta si care ne-a povestit atatea despre locurile pe care le-am vizitat... Si lui Mohamed care a colorat vacanta noastra si care ne-a spus atatea despre viata in Maroc... Si nu in ultimul rand soferului nostru marocan, care ne-a condus pe drumurile Marocului in siguranta si care ne-a coborat si ne-a urcat bagajele de atatea ori... Recunosc ca in Malaga i-am simtit lipsa!

Si voua fetelor va multumesc! Si sper sa ne mai reintalnim si in alte vacante la fel de frumoase!

Alice




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #79 : Marți, 17 Octombrie 2017, 19:57 »
Alice ai fost la prima experienta cu noi, ma bucur mult ca ti-a placut si ca ai STIUT sa vezi Marocul asa cum intradevar este el: un taram plin de culoare, de arome, scaldat in soare, invigorat de apele Mediteranei, de Atlantic...Un loc viu...O alta civilizatie insa, alte repere, alt mod de a trai. Eu am incercat sa vi-l arat cat mai real, sa vedeti partea traditionala, nu cea invelita in staniolul comercialului. V-am plimbat in locuri in care in care se poate vedea adevarata fata a Marocului, in care sunt sesizabile contrastele...Am tinut mult, cu tot efortul pe care am fost constient ca trebuie sa-l fac si cu tot riscul ca unii pun buza ca nu vad ceea ce isi doresc (am sa ma intorc la acest subiect) - sa fiti pe scena, in mijlocul actorilor, sa nu stati doar in sala. De acolo se simte totul...

Am avut din nou mare noroc cu Mohamad, pentru ca ma intelege ce vreau, ce imi doresc pentru grup. A stiut sa aleaga din nou cateva lucruri care apropie turistul extrem de mult - dar in zona de confort si de siguranta - de viata adevarata a marocanilor. Daca ati stii si ati putea cantari cat de mult se deosebeste ceea ce face el de felul in care organizeaza alti ghizi vizitele...Si stiu, cat de mult risca...Il simt de multe ori ca are emotii pt ca nu intuieste, nu stie reactiile grupului, este firesc sa fim imprevizibili pentru el... L-am vazut si multumit si entuziast si mahnit si descumpanit...A trecut si el, la fel ca mine prin diferite stari, de altfel normale la oameni pasionati, semanam intrucatva, suntem persoane care ne (de)motivam din perceptia reactiilor. Nu stiu cat ati ajuns sa-l cunoasteti, cat de mult ati reusit sa treceti peste prag, dar credeti-ma ca desi nu stie ce vorbim, il intuieste atat de mult si de exact pe fiecare...Stie exact de unde vine motivatia, de unde pot aparea problemele, de unde se poate alimenta emotional, cum trebuie sa se comporte cu fiecare...Se aseaza perfect, cu spatele la cei in care prinde incredere, stiind ca de acolo nu poate veni nimic neplacut...pastrand continuu interactiunea cu cei pe care ii simte altfel...Este unul dintre cei mai fini psihologi nativi pe care i-amintalnit in viata - ma socheaza cat de bine si exact ii percepe pe fiecare...Ca orice om, ca mine, ca voi, are si el partile lui bune, altele mai putin...Tine de situatia lui, de modul in care traieste, de cum isi castiga existenta...Are momente in care uita ca e cu mine si stiu...Il vad apoi ca realizeaza ca am observat - si se rusineaza ca un copil...ce incearca sa dreaga ceva din ce a spart...

Vorbesc de obicei si despre grup, o s-o fac si aici. Mi-a placut, desi la un moment dat, recunosc eram un pic descumpanit, mi se paruse ca erau mai multi cei care nu au inteles ce este si ce poate oferi Marocul, decat cei care citisera, se informasera, nu-si creasera asteptari peste ceea ce aceasta destinatie poate sa ofere.  Dar cu cat ne apropiam de final cu atat senzatia aceasta a disparut si cel putin dupa Agadir, cand lumea s-a odihnit, relaxat, a iesit din program, am fost parca cu alt grup! De fapt au existat doua momente importante in excursie: primul a fost cel in care trebuia sa impart grupul intre cele doua riad-uri, la Fes. Si aici recunosc ca am avut ceva emotii, cel putin dupa ce intrabasem de cateva ori "cine vrea sa vina impreuna cu mine la Arabesque?". N-am intors capul, nu am vrut sa creez presiune, nici nu am vrut sa lamuresc pe cineva...doar am asteptat... in ce masura exista incredere in ceea ce spusesem. Am numarat unu, doi, trei, patru! Super! Imi venea sa va pup pe cei care ati "acceptat" sa veniti cu mine...M-am abtinut sa va multumesc asa cum ati fi meritat...stiam insa ca recompensa increderii va veni curand pentru voi...Acum trebuie sa recunosc, pentru mine ar fi fost destul de neplacut ca pozitie de incredere, sa fie nevoie sa tragem la sorti... :-[ Asa ca va spun acum celor opt: va multumesc mult pentru intelegere si incredere!  :flori: ca n-am ajuns in acea situatie!

Al doilea moment important a fost Agadir. Am discutat mult cu Mohamad ce facem, las grupul liber sau propun ceva? El mi-a confirmat ceea ce observasem si eu: "Gigi, belive me, a part of the group needs free time!". Sa va explic: free time-ul pentru noi care insotim grupurile este ca time-out-ul pe care il cere antrenorul la baschet sau volei. Adica un timp in care trebuie sa reasezi tu lucrurile sau sa lasi sa se aseze singure...Daca simti grupul sau o parte din el un pic confuz, daca nu mai poti deslusi clar ce vrea si ce asteapta, inseamna ca trebuie sa faci ceva de genul asta...Asa ca a fost total free time, m-am rezumat doar la a recomanda sau a insoti cateva persoane in souk. Atat. A doua zi in autocar era alt grup. Am crezut ca am urcat intr-unul gresit... :)

Nu a fost totul perfect, sa fim cinstiti, au fost, am vazut si simtit reactiile unor persoane care isi doreau ceva diferit, dar foarte foarte putine...Care sau nu au citit, sau si-au creat alte asteptari, sau sunt obisnuite cu o independenta care nu se potriveste cu ideea de grup. Dar am vazut, ca asa cu inevitabile mici sau mai mari egoisme, in final s-a intamplat ceva bun in grup...asta cu siguranta si datorita doamnelor si domnisoarelor vesele... ;D Au dat tonus, au imprimat o stare buna care a difuzat incet incet...

Asa ca ma intorc multumit. In primul rand ca totul mi-a iesit exact asa cum imi planificasem, ca nu am avut nici cel mai mic eveniment, ca v-ati intors incarcati de amintiri si...cadouri! Va imbratisez!

Va astept cu toata bucuria pe cei care vreti sa va intoarceti, pt a vedea si desertul!


Offline forfotici

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #80 : Marți, 17 Octombrie 2017, 20:26 »
Inca nu mi-am revenit...Cred ca imi vor trebui cateva zile....nu stiu.... cat....ca sa pot asimila toate acele senzatii...trairi...amintiri...bucurii...mirosuri......privelisti......culori.......informatii....povestiri.....imagini.....pe care le-am trait alaturi de cele 28 de doamne....si 3 barbati minunati...care au avut grija de noi sa ne simtim in siguranta, confortabil, ca niste "cadane" in "harem". Am constatat azi, ducandu-ma la cumparaturi prin Bucurestiul galagios, enervant si obositor ca sunt foaaaaarte calma, linistita, "zen" nebagand in seama lucruri sau fapte care altadata ma enervau. Sper sa ma tina starea asta  cat mai mult timp.....Va multumesc tuturor....si sper sa ne mai vedem si in alte calatorii planificate...organizate...si conduse cu dibacie si pasiune  de "Jiji" ( a se citi Gigi)..... cu drag...Mihaela...

Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #81 : Marți, 17 Octombrie 2017, 21:09 »
Mi-am dorit foarte mult aceasta excursie pe care nu am putut sa o fac. Ma bucur pentru voi si am fost cu sufletul in fiecare zi in aceasta excursie minunata. Gigi este mereu un prieten si un companion de nadejde, pe care te poti baza in orice situatie si mare parte din reusitele excursiei se datoreaza lui. Felicitari ca ati reusit sa mergeti in aceasta calatorie. Si sa va tina ”zen”-ul bun cat mai mult timp.

Offline Li_a

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #82 : Marți, 17 Octombrie 2017, 22:15 »
Buna seara Gigi si Buna seara fetelor. Va multumesc tuturor pentru o vacanta de neuitat : 9 nopti, 10 zile si 9 orase vizitate !?!
Ma simt mai bogata cu 9 vieti, câtiva prieteni noi, mii de flash back - uri minunate si culori nenumarate !!!
La întrebarea daca mi-a placut Marocul, raspunsul e : NU!
Marocul m-a vrajit, m-a fascinat si pâna la urma m-a cucerit iremediabil !!!
Raspunsul corect e : ador Marocul! Cu toate neajunsurile lui sau poate tocmai pt acestea !!!
Ligia Arsenescu

Offline costache mihaela dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #83 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 15:14 »
De cand am venit in tara tot caut sa-mi prelungesc aceasta superba vacanta! Ma mai uit pe fotografiile facute, mai stau si-mi reamintesc ceea ce am vazut ; mi-am dorit sa vad Marocul si inspecial capiatal Fes; am avut o mare sansa sa merg in aceste meleaguri cu un profesionist. Am avut seansa sa stau, dorm, mananc in RIAD! Am avut ocazia sa ma plimb prin medinele vechilor capitale ale Marocului, cu obiceiuri , tabieturi,  oameni noi; as mai manca un creier sau o limba de capra!Nu stiu ce mi-a placut mai mul: Chefchaouen cu cladirile lui albastre ( vopsite cu tekheletul natural ce amintesc ptr. ei de puterea lui Dumnezeu  iar ptr. mine locul copilariei mele la bunici- satul Lancram -Alba)  sau riadul A. din Fes cu racoarea , linisteasi confortul  din el ; doamne si ce panorama am avut de aici ! Cred ca mi-a placut mai mult labirintul strazilor din medina cu marfa expusa de o parte si alta! cate strazi parca erau- 900 sau mai multe; transportul in comun fiind magarusul! Fain de tot. Altceva ! Berber!
Am sa revin sa-mi mai spun parerile dar acum gatesc ceva in acre am pus un pic de curry- miroase bestial si deci sunt tot in Maroc!
Multumesc echipei de ghizi Gigi si Mahomed ! Ati fost fenomenali iar tu Gigi nemaipomenit! O zi buna si va multumesc ca v-am cunoscut! :smitten: :smitten:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #84 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 16:42 »
Tangier, in prima seara...In jurul hotelului...










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #85 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 16:46 »
Hotelul din Tangier:








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #86 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 16:52 »
Dis de dimineata, plimbare pe faleza din Tangier.








Offline Li_a

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #87 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 17:10 »
Frumoase poze faci ! Mul?umesc.  Abia a?tept sa ne trimi?i toate pozele !!!   :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #88 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 21:04 »
Am vrut sa prelungesc un pic atmosfera din Maroc, de aceea am postat. Am facut multe poze, unele mi-au reusit altele mai putin. Nu am avut timp sa ma uit peste toate, am inceput cu treierea, dar m-am oprit - trebuia sa pregatesc Madridul si sa transmit cererile de oferta Maroc 2018.

Cand ma intorc din Madrid o sa va transmit fotografiile, vreau sa aveti cat mai multe amintiri...Iar imaginile sunt unele dintre lucrurile care raman vii si dupa excursie, amintind de clipele frumoase...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: Maroc. Circuit si sejur 7 - 16 octombrie 2017
« Răspuns #89 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 21:35 »
Inainte de a ma retrage la somn...cateva imagini din orasul albastru Chaouen: