Autor Subiect: Pe potecile ciobanilor din Marginimea Sibiului. Drumetie la stana. 8 - 10 sept  (Citit de 12434 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Tulai doamne, o sa creada lumea ca nu ne-am simtit bine, de nu posteaza nimeni nici o impresie.
Nici de bine, nici de rau :).
Incep eu, care am fost cu "statistica" :). Daca am uitat sa intreb pe cineva de sanatate sau ce job are, imi cer scuze  ::) Data viitoare.

Iulian a fost un ghid excelent. A reusit sa motiveze si persoanele care nu aveau speranta si increderea ca vor ajunge la stana lui Ghita.
Iar privelistile din ziua de vineri au fost de neuitat: sa fii deasupra norilor a fost superb, a facut ca noroiul de pe pantaloni sa nu mai conteze.
S-a dansat (mai putin ca alte dati, respectiv ca prima mea iesire), s-a ras mai mult, am legat prietenii (sper), am revazut oameni faini, am intalnit persoane noi, tinere si frumoase in spirit. Iar mesele de la stana- de lins pe degete!  :worthy:

Per total o experienta super! De repetat pentru cunoscatori, de realizat de cei noi intrati!  :thumbup:

Sper sa ne mai vedem!

PS: Poze ne-a trimis Iulian, mai gasiti pe Facebook, dar si in grupul de Whatsup, creat de Cristi.
Cei care nu au lasat un numar de telefon pentru adaugare in grup, sunt binevoiti sa ridice 2 degete :)
Cornelia

Offline Syzygium

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
Re: Pe potecile ciobanilor din Marginimea Sibiului. Drumetie la stana. 8 - 10 sept
« Răspuns #46 : Marți, 12 Septembrie 2017, 15:13 »
Ha, ha, Cornelia bine ca ai spart gheata! Eu aveam planuri mari, sa postez din pozele trimise de Iulian, sa vada toata lumea cum am fost noi pe deasupra norilor. Dar intre timp mi-am adus aminte ca trebuie sa citesc mai intai regulamentul - cred ca trebuie sa am grija sa nu apara persoane in prim plan, poate sunt restrictii si la dimensiunea pozelor.. O sa vad si cu Virgil, sigur o sa avem poze si de la el.

Pana la poze, cateva cuvinte pe scurt, ca trebuie sa stie toata lumea cat de bine ne-am simtit. Deci, inginereste :

Drumul - nu prea se vede din discutiile pe forum, dar grupajul cu masinile a functionat bine. Eu cel putin am avut parte si de pilot cu mana sigura si de copilot atent si de organizator sa ne sincronizeze.

Grupul - deja regula la Sct, oameni faini, fiecare surprinzator in felul lui. Am reintalnit cu mare placere colegi din tura precedenta iar cu unii din colegii noi am constatat ca avem prieteni comuni. In rest, glume, distractie, o mana de ajutor la nevoie, povesti de viata marcante, povesti de viata amuzante.. Singurul regret este ca n-am apucat sa interactionez cu toata lumea, dar sunt hotarata sa recuperez.
 
Traseul - poteci nemarcate, pe care nu as fi avut cum sa ajung singura sau in grup mic. Nu am intalnit nici un alt grup de turisti pe munte si asta spune multe (am intalnit doar un grup de englezi in prima zi, la baza). In rest, pensiunea era plina, dar turisti pe munte numai noi. Iulian a stiut cum sa dozeze efortul sa fie bine pentru toata lumea. In prima zi a stiut chiar si cum sa ne strecoare printre picaturile de ploaie, sa nu ne atinga :) . N-a reusit sa ne scape de noroiul de dupa ploaie dar pentru mine asta a fost sarea si piperul excursiei. Sper ca a avut cineva inspiratia sa prinda in poze bocancii plini de noroi sau bocancii aliniati pe la usi pe holul pensiunii, dupa ce am reusit sa ni-i curatam cat de cat!

Distractia si dansul de seara - aici o sa las pe altii mai cunoscatori sa aprecieze. Eu nu pot decat sa spun ca m-am simtit bine si sa amintesc de Dan, un entertainer innascut. "He-he-he-he!" o sa ramana marca inregistrata legata de Sct! Am avut un dubiu ca Dan ar fi coleg cu noi, m-am gandit ca e coleg cu Iulian si ca rolul lui acolo e sa ne simtim noi bine :)

Masa - aici nici nu stiu ce sa amintesc mai intai. Miel la gratar in varf de munte - pentru mine, la fel ca si potecile nemarcate, nu e ceva ce-mi pot organiza singura sau in grupul meu de prieteni. Iar tocanita de miel de a doua zi - mai sa nu mai plecam de acolo :) . In rest am profitat de pastrav cat am putut, ca acolo e zona lui.

In concluzie, o adevarata relaxare. Iar pentru mine un adevarat medicament. Medicament pentru suflet - ca am fost intre oameni cu care m-am simtit bine, pentru minte - ca am uitat de toate micile tracasari zilnice, si pentru trup - ca e adevarata sanatate drumul prin munti.

Sper sa am cat de curand un semn de la voi. Si sa primesc poze, eu nu fac poze, ca oricum ies mai bine ale voastre :) Pe whatsapp vad ca e liniste deplina. Daca ati mutat discutia pe facebook, hmm, eu nu am cont. Si parca nici nu as vrea sa-mi fac, oricat de drag mi-a fost sa fiu intre voi zilele astea.. :)

Eugenia

Offline mihaela2017

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Pe potecile ciobanilor din Marginimea Sibiului. Drumetie la stana. 8 - 10 sept
« Răspuns #47 : Miercuri, 13 Septembrie 2017, 06:47 »
Va salut cu drag!

Sustin si eu parerile exprimate anterior! E prea dimineata si sunt cam somnoroasa ca sa ma mobilizez sa scriu,  asa ca optez pentru a spune pe scurt: locuri minunate pe care merita sa le vezi si unde, recunosc, n-as fi ajuns pe cont propriu, oameni care stiu sa se bucure si un ghid pe masura!!     Totul a fost fain!! Si acum vin multumirile... 😃😃 Multumesc organizatorilor,  ghidului si nu in ultimul rand Mirelei si Angelei pentru transport. Zi faina sa aveti!! Salutari!

Offline Stelam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Pe potecile ciobanilor din Marginimea Sibiului. Drumetie la stana. 8 - 10 sept
« Răspuns #48 : Miercuri, 13 Septembrie 2017, 23:19 »
Da, s-a ras mai mult decat in oricare actiune la care am participat. A fost un grup frumos in care fiecare e unic in felul sau.  Apropo Cornelina  de statistica ta - cand termini de prelucrat  informatiile culese, te rog sa ne spui si noua concluziile. Iar analiza discutiilor cifrate in care cuvintele cheie erau Papadie si Coada soricelului cred ca ramane pentru o alta intalnire.

Nici eu nu fac poze, dar le astept si primesc cu multa bucurie de la cei care se pricep si sunt mult mai talentati decat mine:   adresa - stelam07@gmail.com

Multumesc mult la toti cei care au facut ca aceste zile sa fie minunate.
Stela

Offline ELENY

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Heeeei... cum sa nu scriu si eu :D ?Cum sa nu scriu despre aceasta experienta unica pentru mine, cum sa nu scriu despre acesti oameni minunati pe care i-am cunoscut, cum sa nu scriu despre aceste locuri frumoase pe care le-am strabatut la pas!Scriu despre faptul ca mi-a placut totul, ca a fost frumos tot, natura, vreme, oameni, mancare, cazare, etc.Multumesc pentru acest "tot" si garantat cu mine si cu SICA va veti mai intalni, fie ca va place sau nu .


Geta