Autor Subiect: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017  (Citit de 42748 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #30 : Vineri, 06 Ianuarie 2017, 08:51 »
Buna seara, din zona de E a tarii exista participanti la aceasta excursie?

Pana acum, doar o persoana din NE care reflecteaza la idee. Decizia depinde de factori obiectivi si care nu sunt in controlul meu neaparat  :whistle:
Dar, eugen, sigur vor fi si persoane din E. Si chiar daca nu vor fi, distractia va fi aceeasi. K
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2017, 11:12 »
O sa fie chiar "Pasi in zapada"! Imi amintesc ca acum 2 ani cautam zapada, am urcat la Salgo pe un drum desfundat in prima parte pana cand am dat de minunea alba...Acum omatul e cat gardul, nu mai are cum sa se topeasca pana cand ajungeti voi.

Vreau sa va spun cateva lucruri si recomandari de echipament de care sa tineti neaparat cont. Vara, pe trasee usoare asa cum facem noi, treaca - mearga, mai merge si cu un pantof trekking sau cu incaltaminte sport, dar iarna, echipamentul este absolut obligatoriu si trebuie adaptat la conditiille in care se urca. Ideale sunt ghetele cu membrana Goretex. Aceasta asigura si mentinerea temperaturii si impermeabilitate. Cu o singura conditie: SA NU SPALATI INCALATAMINTEA CU DETERGENT SAU IN MASINA AUTOMATA.

Membrana Gore-Tex este utilizata in echipamente pentru profesionisti, precum pompieri, astronauti sau militari. Spatiile dintre fibrele microscopice sunt de 20.000 ori mai dense decat o picatura de apa si de 700 ori mai largi decat vaporul de transpiratie. De aici rezulta propietatea membranei Gore-Tex de a fi impermeabila (nu lasa apa sa treaca in interior) si totodata asigura respirabilitatea echipamentului (permite vaporilor de transpratie sa iasa la exterior).

Daca nu aveti ghete GORETEX, asigurati-va ca incaltamintea pe care o aveti nu ia apa, e nevoie sa fie outdoor de iarna. Nu aveti ce face cu o gheata usoara de vara, care nu este tratata pentru impermeabilitate. Daca va udati la picioare si ganditi-va ca mergeti cateva ore prin zapada, disconfortul este maxim. Daca au calitatea de impermeabil, bocancii au o mica eticheta metalica ce indica acest lucru. La fel daca au membrana Goretex.

Daca totusi nu aveti ghete impermeabile, trebuie sa stiti ca exista spray-uri de impermeabilizare, am mai folosit asa ceva cu succes, le gasiti in magazine de incaltaminte si in cele sportive (mai profi). Trebuie aplicat pe uscat.

O sa fim 2 zile prin zapada. Poate e bine sa va ganditi la 2 perechi. Nu stiu daca ati primit informatia asta vreodata, dar e bine de invatat, niciodata nu e prea tarziu  :) - incaltamintea de munte nu se usuca pe calorifer sau in locuri foarte calde. BOCANCII DE MUNTE SE USUCA DOAR LA TEMPERATURA CAMEREI.

La bocanci neaparat crampoane, fara ele nu aveti ce iesi in zapada. O sa alunecati pana va pierdeti toate puterile, rabdarea si drumul o sa fie un chin...Sunt multe tipuri, multe variante de crampoane de la cele de magazin (din cauciuc cu tinte) pana la cele profi. Daca nu aveti unele profi e bine sa aveti doua perechi din cele obisnuite, pt ca le pierdeti prin zapada, se rup.

Tot obligatoriu bete de trekking cu cauciuc in capat si cu fluture de zapada, care sa impedice intrarea batului prea adanc in omat. Betele va confera stabilitate, echilibru, sunt un ajutor extraordinar. Nu va gaditi ca e ca vara cand gasiti un bat in padure si il folositi ca sprijin. Acum e zapada e total altceva.

Pantalonii de munte sunt termici si au in partea inferioara o dublura pe interior si un strat exterior suplimentar care impiedica intrarea zapezii in gheata si udarea in zona de contact cu zapada. Sunt ideali. Daca insa nu aveti un astfel de pantalon, ganditi-va ca trebuie sa aveti flexibilitate, sa nu va fie rece, dar in acelasi timp sa nu va coaceti in ei. Sunt panataloni care nu respira de loc, din materiale in care transpirati maxim si care va dau disconfort. Oricum, orice pantalon e bine sa fie acoperit in partea de jos de parazapezi, un fel de jambiere din material impermeabil, care se leaga sau se prind de gheata si care impiedica zapada sa intre in gheata si sa nu ude pantalonul.

In partea superioara, ideal este sa aveti bluze din material termic. Gasiti la Decatlon, nu sunt scumpe. Cel mai indicat este sa fii imbracati stil ceapa, adica in mai multe straturi, cu mai multe bluze. Pe care sa le dati jos pe masura ce va incalziti din cauza urcarii. Asa va puteti regla cel mai bine temperatura din imbracaminte, nici sa nu transpirati, nici sa nu va fie frig.

Pe exterior o geaca termica sau o bluza in care corpul sa poata respira. Am vazut multi care merg la munte in canadiene, sau in echipament de schi. Brrr, mi se face rau cand vad pt ca stiu cat de greu le este. Costumele de schi sunt concepute pentru altceva, in special sa nu intre curentul rece, in nici un caz pt urcarea la munte. O sa va simtiti ca intr-o punga, va supraincingeti pe interior, o sa transpirati si la orice oprire veti avea tendinta sa va descheiati la haine sa va puteti usca...si asta inseamna in mod sigur raceala!

Pe cap, daca e rece e buna o cagula de schi, care sa va acopere gura si nasul, sa respirati printr-un material textil. Asa nu luati aerul rece direct...Mai rau este pt cei cu ochelari, pentru ca in mod sigur se vor aburi...Oricum caciulita (vedeti ca si aici sunt variante termice) si e bine ca una dintre bluzele pe care le aveti pe voi sa aiba gluga.

Grupul va fi insotit de ghid Salvamont, traseul va fi adaptat functie de stratul de zapada, se va merge usor, deci nu va ganditi la nu stiu ce expeditie in Himalaya.Dar trebuie sa fiti totusi constienti ca trebuie sa fiti pregatiti fizic, nu puteti sari direct de pe scaunul de birou pe carare de munte acoperita cu zapada...

Acum despre transport. Dupa calculul meu o sa fie 20 - 22 persoane care o sa mearga cu mijlocul de transport pe care-l organizam pe traseul Bucuresti - Brasov - Sibiel, este deci peste microbuz. Asa ca o sa inchiriem un miniautocar, tariful o sa fie acelasi pe care l-am comunicat si o sa calatoriti evident mai comod. Am transmis celor care nu s-au inscris inca pe lista de transport un Email sa vad optiunea lor...

Acum grupul are 28 de persoane. Daca mai urca un pic o sa ajungem la un autocar mai mare de 40 locuri...Asa ca daca mai sunt 4-5 pe ganduri, ii invit sa se inscrie.. :)

Offline eugenbr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2017, 12:26 »
Salut, bete de trekking nu gasesc pe acolo sa inchiriez de undeva ?

Offline eugenandrei

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2017, 12:59 »
Multumim pentru sfaturi Gigi.....unele sunt chiar foarte utile! Abia astept :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2017, 13:08 »
Eugen, betele de trekking sunt utile in orice sezon, eu le-am cumparat la prima mea iesire iarna dar si vara imi sunt nelipsite.
Uite un articol care cred ca te va convinge ca merita sa iti cumperi unele. Iarna pot fi inlocuite la nevoie si de bete de schi.

https://www.proalpin.ro/blog/bete-de-trekking-beneficiile-folosirii-lor

Pe langa sfaturile oferite de Admin, care sunt mai mult decat pertinente, nu uitati si de protectia solara: ochelari si lotiune 50+.
In rest, voie buna sa fie pentru ca programul este dinamic, nu veti avea timp sa va plictisiti.
Va doresc de pe acum distractie faina si sa primiti cat mai multe gogosi la Lole, sunt foarte bune...

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #35 : Duminică, 08 Ianuarie 2017, 13:55 »
Lista de transport:
1. Cristina D.
2. Dana C
3. Gabriela Lavinia G.
4. Florentina T.
5. Ana T  urcare Brasov
6. Iulia M.
7. Olivia Burcos
8. Daniela Dimitrescu
9. Eugen A.
10. Aurelia Mihailescu
11. Elisabeta Simion
12. Cristina L.
13. Adriana Radianu
14. Dana Petrof
15. Adrian Ciotec
16. Lucretia P
17. Rodica I

Offline Violeta_br

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #36 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 09:03 »
Lista de transport:
1. Cristina D.
2. Dana C
3. Gabriela Lavinia G.
4. Florentina T.
5. Ana T  urcare Brasov
6. Iulia M.
7. Olivia Burcos
8. Daniela Dimitrescu
9. Eugen A.
10. Aurelia Mihailescu
11. Elisabeta Simion
12. Cristina L.
13. Adriana Radianu
14. Dana Petrof
15. Adrian Ciotec
16. Lucretia P
17. Rodica I
18. Violeta

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #37 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 13:55 »
Am discutat astazi cu ghizii care o sa insoteasca grupul si mi-au transmis ca este posibil ca stratul de zapada sa fie destul de mare in Paltinis cand urcam noi. In astfel de situatii, pentru ca piciorul sa nu se afunde adanc in zapada, lucru ce ingreuneaza mult mersul, exista 2 posibilitati - accesorii care ajuta mult: schiurile de tura, dar nu stiu cati stiu sa mearga fond si cati aveti asa ceva si rachetele de zapada. Exista multe tipuri de astfel de accesorii, de la cele batranesti cu cadru de lemn si pana la cele ultraperformante cu rama din fibra de carbon. Nu are rost sa investiti asa ceva daca nu sunteti pasionati de munte iarna, asa ca ramane doar varianta inchirierii. Am discutat cu cei care o sa ghideze grupul si mi-au promis ca in situatia in care situatia o impune o sa aduca ei rachete, se monteaza usor si va invatati imediat sa mergeti cu ele, este foarte usor. Cu ele nu o sa va afundati in zapada si o sa inaintati usor, chiar daca stratul de zapada este mai gros.
Tariful de inchiriere pt o zi este 15 lei, se achita direct ghidului.



Doream sa nu va faceti griji in privinta zapezii, la orice exista o rezolvare... :) Pt zapada abundenta v-am oferit-o...

Offline nik-escu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #38 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 16:09 »
Lista de transport:
1. Cristina D.
2. Dana C
3. Gabriela Lavinia G.
4. Florentina T.
5. Ana T  urcare Brasov
6. Iulia M.
7. Olivia Burcos
8. Daniela Dimitrescu
9. Eugen A.
10. Aurelia Mihailescu
11. Elisabeta Simion
12. Cristina L.
13. Adriana Radianu
14. Dana Petrof
15. Adrian Ciotec
16. Lucretia P
17. Rodica I
18. Violeta
19.Nicolae

Offline Alegna

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #39 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 16:26 »
Buna ziua,
Suntem 2 persoane din Constanta care am platit astazi avansul pt excursie si dorim sa ne treceti si pe noi pe lista grupului care merge cu microbuzul.
Angela B.  si Geta M. 

Multumim!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #40 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 16:43 »
Alegna, la deschiderea listei de transport, Admin va ruga sa va treceti personal pe aceasta lista
 
Inscrierea in lista de transport se face prin preluarea ultimei postata de cineva aici pe topic si adaugarea numelui si a unei initiale. Va rog mult sa o faceti personal.

Lista se preia, deci, cu copy-paste, fiecare trecandu-si prenumele si initiala numelui de familie precum si localitatea de pe traseu din care se alatura grupului, daca aceasta difera de Bucuresti.
Daca mai ai totusi nelamuriri, suntem aici.

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #41 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 17:09 »
Actiunea este postata acum si pe site, rezervarile sunt deschise. Asa cum scriam in mesajul principal, o sa deschid deja si lista de transport.

Daca se strang cel putin 12 persoane, pe traseul Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Marginimea Sibiului si retur, tariful/persoana este de 120 RON pentru cei care vin din Bucuresti, 90 pentru cei care urca din Pliesti si 70 RON pentru cei care urca din Brasov. O sa parcurgeti drumul pana la destinatie cu un microbuz modern de 19 + 1 locuri, loc suficient de bagaje.

Rugamintea este sa folositi acest mod de a calatori pana la destinatie, in grupaj organizat, asta evident daca sunteti din Bucuresti sau aveti conexiune cu traseul comunicat. Pentru voi este mai comod, mai ...sociabil, aveti ocazia sa-i cunoasteti pe o parte din participanti, iar pe noi ne ajuta in logistica excursiei.

Inscrierea in lista de transport se face prin preluarea ultimei postata de cineva aici pe topic si adaugarea numelui si a unei initiale. Va rog mult sa o faceti personal.

Lista de transport:
1.
2.


Lista de transport:
1. Cristina D.
2. Dana C
3. Gabriela Lavinia G.
4. Florentina T.
5. Ana T  urcare Brasov
6. Iulia M.
7. Olivia Burcos
8. Daniela Dimitrescu
9. Eugen A.
10. Aurelia Mihailescu
11. Elisabeta Simion
12. Cristina L.
13. Adriana Radianu
14. Dana Petrof
15. Adrian Ciotec
16. Lucretia P
17. Rodica I
18. Violeta
19.Nicolae


Se pare ca s-au dat locurile la microbuzul initial si inca avem doritori de excursie... poate de-asta Alegna a rugat sa fie trecuta de catre admin pe lista:

Buna ziua,
Suntem 2 persoane din Constanta care am platit astazi avansul pt excursie si dorim sa ne treceti si pe noi pe lista grupului care merge cu microbuzul.
Angela B.  si Geta M. 

Multumim!


Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #42 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 17:12 »
Microbuzul a fost inlocuit cu un autocar de 40 de locuri, am anuntat aici pe forum, sunt locuri suficiente... :) E bine sa stie fiecare nou sau vechi sa se inscrie pe lista, asa vom avea cursivitate si siguranta la listele de transport. De anul acesta am inceput cu 3 liste, este extreme de greu de urmarit si corectat....

Offline nik-escu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #43 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 17:17 »
Hello again Gigi,ms de accept dupa o pauza de 3 ani,inapoi in SC,,,,,,,,,,se pare ca nu o sa fiu singur din Constanta :),Alegna ia cu incredere cu Copy-Paste,nu vei fi acuzata de plagiat :),dupa indicatiile de la krondia :),pina una alta la malul marii :) pina pe 27 ianuarie,ne putem antrena in conditii similare cu cele de la Paltinis pt moment :) pt a fi in forma maxima :)));

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: "Pasi in zapada". Festivalul Lolelor 27 - 29 ianuarie 2017
« Răspuns #44 : Luni, 09 Ianuarie 2017, 17:32 »
Microbuzul a fost inlocuit cu un autocar de 40 de locuri, am anuntat aici pe forum, sunt locuri suficiente... :) E bine sa stie fiecare nou sau vechi sa se inscrie pe lista, asa vom avea cursivitate si siguranta la listele de transport. De anul acesta am inceput cu 3 liste, este extreme de greu de urmarit si corectat....

Imi cer scuze admin, eu nu am vazut pe forum mesajul care anunta autocarul de 40 locuri  :oops:  |o
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)