Autor Subiect: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017  (Citit de 16046 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rodi_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #15 : Luni, 16 Octombrie 2017, 18:46 »
Si eu astept cu nerabdare excursia...sigur va fi bine ! Sunt din Constanta ,iar pregatirile sunt in curs de ...Nu   sunt f elaborate ... :)

Offline adinab

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #16 : Marți, 17 Octombrie 2017, 11:57 »
Daaaa, si eu abia astept sa se faca vineri  :D . Este prima data cand merg intr-o excusie cu Gigi si SC insa am auzit numai de bine. Asa ca sunt nerabdatoare sa va cunosc. Eu sunt din Bucuresti.

Offline Monica Banita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #17 : Marți, 17 Octombrie 2017, 20:34 »
Buna seara, abia astept excursia. Am fost asta vara in Bavaria cu un grup minunat, am ramas prietene. Sunt sigura ca si de data asta va fi bine. Oricum sunt mai relaxata .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #18 : Marți, 17 Octombrie 2017, 22:59 »
M-am intors din Maroc...via Malaga...Intamplare sau nu, ma intorc in Spania, intamplare sau nu, ajung la Toledo la o saptamana dupa ce am vizitat celalalt oras faimos pentru arta damaschinariei: Meknes.

Am "cercetat" un pic vremea si arata bine, la orele pranzului sunt in jur de 22 de grade, iar minimul de noapte la cca 11 grade. Un timp perfect pentru plimbare si vizitare.  :dance:

Maine am sa intru mai mult in detalii, acum vreau doar sa va fac recomandarea pe care o transmit tuturor celor care calatoresc cu mine: alegeti-va cu grija incaltamintea in mod special si imbracamintea pe care sa o luati cu voi. Nu trebuie sa mutati sifonierul in valiza pentru a avea ce cara si acolo sa va treziti ca 90% sunt inutilitati si culmea! - chiar ce trebuia sa aveti - ati omis.  :-[

Incaltamintea trebuie sa fie cat mai comoda, cu talpa joasa, flexibila, ideal vibram si cu branturi gel activ (Scholl are asa ceva). Va ajuta enorm de mult la mers, diminueaza din efort, preluand din socul mersului pe asfalt. Dar sa nu fie incaltaminte noua! - Asta e cea mai mare greseala ce o poate face cineva! - sa mearga in excursie cu pantofi noi! Purtati incaltamintea noua prin casa macar doua trei zile pana isi da drumul si se aseaza pe picior. Deci pt doamne: nu tocuri, nu platforme, nu ceva care sa va solicite piciorul...

Pantalon comod, in care sa stati si sa mergeti cat mai bine, bluze sport...

Un mic rucsac va elibereaza mainile, acolo puteti sa tineti o bluza impermeabila de ploaie, mici cumparaturi, apa, un fruct...

Sa nu luati cash mult la voi, chiar daca aveti planuri mari de cumparaturi...Sunt o multime de bancomate, puteti plati cu cardul...Banii lichizi inaseamna o grija in plus...Daca totusi aveti cu voi, asezati in timpul calatoriei sume in mai multe buzunare (locuri - dar nu expuse - gen rucsac sau poseta...).

Spania are moneda euro, mentionez pt ca asa este corect informal, desi sunt convins ca stiti deja cu totii...

Revin maine cu intalnirea pe aeroport si alte detalii...Mai sunt cateva zile si ne (re)vedem!  *|* :dance: :thumbup:

Offline danast

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #19 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 01:18 »
Buna seara,
Sunt din Bacau, nou intrata in grup si in prima excursie cu SC.
Am convingerea ca va fi un concediu reusit si voi repeta experienta aceasta macar odata pe an.
Spor in toate !

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #20 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 20:56 »
Buna tuturor! Ma bucur ca mai sunt persoane care astepta cu nerabdare aceasta iesire si sunt convinsa ca va fii o excursie reusita in care ne vom distra si ne vom bucura de tot ce are Madridul  mai frumos de oferit. Abia astept sa va cunosc si de ce nu, sa imi fac noi prieteni! :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #21 : Miercuri, 18 Octombrie 2017, 21:01 »
Buna seara tuturor celor pregatiti sa plece spre Madrid!

Am promis ca revin azi aici...e seara tarziu dar inca mai este astazi... :)

Ce este important:

- sa nu uitati documentul de identitate! Carte de identitate sau pasaport. Daca le aveti pe amandoua la voi, cu atat mai bine. Tinute in locuri diferite, in situatia pierderii unuia, va ramane celalalt. Atentie sa mai fie in termen de validitate, pentru a putea iesi din tara.

- Spania nu solicita viza. La coborarea din avion, pe culoarul de iesire spre bagaje o sa va fie verificat actul de identitate. Atat doar...

- nu aveti nevoie de voucher de la agentie, nici de bilet de avion, nici de asigurare. Intreg dosarul este la mine.

- intalnirea in aeroport pentru check in: vineri, 20 octombrie, ora:13:00  locul: Aeroportul International Otopeni, Plecari Internationale, in fata Cafenelui Lavazza. Decolare: 15:15.

- aterizare la Madrid ora 18:25. Regruparea la banda de recuperare a bagajelor de cala. Se iese impreuna din aeroport, luam bilete de metrou, si ne deplasam cu acest mijloc de transport pana la statia Plaza de Espańa

- check in hotel. Cazarea se face tinand cont de pachetul achizitionat de fiecare: single, twin premium, twin superior, twin standard. Am un roomlist in care sunteti asezati pe camere functie de optiunea achitata; se pot efectua modificari, dar doar in cadrul aceluiasi tip de cazare.

- programul este cel anuntat. Plimbare, walking-tour-uri Madrid si Toledo, vizite pe interior optionale.

- un amanunt despre vizitarea pe interior. Este optionala si cea de la Prado si cea de la Palacio Real, dar cred ca este pacat sa ajungeti acolo si sa nu le vedeti. Daca nu doriti sa achizitionati, aveti si alta optiune: Prado se viziteaza zilnic free de la 18.00 - 20.00, iar duminica, atunci cand sunt programate vizitele noastre pe interior este free de la 17.00 - 21.00. Doar ca trebuie sosit cu o ora inainte, pt ca se formeaza o coada mare, multa lume vrea sa intre gratuit. Si la Palacio Real se poate intra gratuit: de luni pana joi de la 16.00 - 18.00. Vizitarea se face si ca recomand, individual. Cea mai mare greseala sa incerci sa tii pasul cu cineva intr-o expozitie, o galerie, un muzeu. Fiecare avem ritmul nostru, unii intra in stare de admiratie si detasare, altii nu. Deci chiar daca mergem impreuna pana acolo, vizita o facem separat, nu in grup, nu in grupulete, nu in perechi, fara o ora de intalnire la iesire...

- pentru ziua de marti, 24 octombrie, atunci cand este anuntat program total free, mai exista si alte alternative decat shopping-ul...pt cei care doresc sa viziteze: Segovia, Escorial, Avila. Agentia cu care am organizat walking tour-ul in Madrid, transferul si vizitarea Toledo-ului are in program si aceste excursii de o zi. Cine doreste, imi spune si organizez.

- unde mancam. Frumos si placut ar fi sa mancam cel putin o data pe zi, cu totii, in acelasi local. Si de asta iesim, sa socializam, sa comunicam intre noi, sa ne cunoastem...Alegem un local din apropiere, care are o oferta care multumeste pe cat mai multa lume...Stiu ca nu pe toti...dar hai sa facem un efort...Preturile la mancare in Madrid nu sunt mari, cu 10 - 15 EUR mananci un fel principal si bei o sangria sau o bere.

- cum plecam in excursie. Veseli si detasati de probleme! Lasati tabieturi, mici hachite, ganduri, haideti doar cu ce aveti bun, asa atmosfera e placuta si relaxanta. Grupul face 50% din excursie...Tineti cont de asta... :)

Cam atat cu dadaceala, ne vedem vineri pe aeroport. Cu zambetul pe buze! :)Plecam sa ne distram!  *|* :dance:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #22 : Joi, 26 Octombrie 2017, 20:00 »
Reconfortant oras! Cu o arhitectura urbana extreme de armonioasa, cu bulevarde largi si piete minunat decorate, parcuri cu o peisagistica elaborata si minutioasa, magazine cu cele mai variate marfuri, restaurante cu mancaruri pline de savoare...Influenta habsburgilor se simte la tot pasul, ca oriunde acestia si-au intins influenta...Raman la parerea ca a fost cea mai importanta familie regala si imperiala de pana acum...

Imi place orasul, imi plac la nebunie imprejurimile, Toledo, Segovia, Avila...Au fost locuri pe care am visat sa le vad de cand eram copil. Sunt indragostit de istoria antica si fermecat de mijocul de ev mediu...Cetati inexpugnabile, castele fermecatoare, strazi pitoresti serpuind in sus si jos, ziduri seculare, porti grandioase, fantani superbe...

Este viu dar nu zgomos, are ceva din alura mega-metropolelor dar pare boutique, este modern si in acelasi timp vechi...Incantator!
































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #23 : Joi, 26 Octombrie 2017, 20:07 »



































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #24 : Joi, 26 Octombrie 2017, 20:41 »
Continui seria de fotografii facute in Madrid, in aceasta toamna. Spunandu-va ca vremea a fost exceptionala, 22 - 28 grade, dimineata un pic mai rece, cca 10 - 12 grade. Ideal pentru vizitare, calatorie. Asa ca o sa pastrez si pentru anul urmator aceasta perioada... :)










































Offline Dana C

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #25 : Joi, 26 Octombrie 2017, 20:42 »
Ne-am intors de la Madrid,o vacanta activa dar si relaxanta!
O capitala europeana care nu doarme niciodata,cultura si arta.
Toledo,Segovia si Avila,orase cetati care dau alta dimensiune timpului.
Toate cele trei creeaza un context care completeaza Madridul ca destinatie de vacanta.
Mi-a placut  mult Toledo,muzeul Prado,iubesc pictura,mai ales epoca de  aur a picturii flamande,secolul XV-secolul XVII.
O vacanta care te face sa citesti mai multa istorie dupa ce esti acolo si incerci sa patrunzi timpul prin ganduri spre acele vremuri!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #26 : Joi, 26 Octombrie 2017, 20:44 »



























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #27 : Joi, 26 Octombrie 2017, 21:21 »
Toledo...un nume rezonant la fel ca otelul celor mai bune sabii care s-au facut vreodata...To-le-do, ecoul artei...Mi-as rupe doua perechi de pantofi cutreierandu-l in sus si in jos...Stradutele acelea stramte, strajuite de cladiri inalte, magazinele cu minunatii delicate din marzipan...Damaschinaria, mestesugul in aur si argint...


























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #28 : Joi, 26 Octombrie 2017, 21:44 »

























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madrid si Toledo - visit&shopping 20 - 25 octombrie 2017
« Răspuns #29 : Joi, 26 Octombrie 2017, 21:53 »
Dar nici otelul sabiilor fabricate aici, nici minunatia damaschinariei din atelierele sale. nici priceperea fantastica a mesterilor in marzipan, nici finetea lucrurilor fabricate din piele de Toledo, nu sunt atat de faimoase, atat de vestite, ca mega-catedrala sa. Este a doua in lume ca bogatie...Am vizitat-o vrajit de scupturile, picturile, vitraliile, dar in special de Retablo Mayor si de Monstrance of Arfe, cunoascuta ca La Gran Ostensoria de Toledo. Exceptional, uimitor! 160 de kilograme de aur si pietre scumpe, intr-o lucratura extraterestra!