Autor Subiect: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017  (Citit de 33143 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #75 : Vineri, 21 Aprilie 2017, 15:59 »
Plecarea din Bucuresti se va face din "statia de benzina Mol Pacii in 29 aprilie 2017 ora 6.00"? Sau se va schimba ?
Multumesc!
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #76 : Duminică, 23 Aprilie 2017, 14:08 »
Am gasit o postare ratacita pe la topicul cu urari si la multi ani. m-am gandit ca e mai potrivit aici. Poate cei cu mai multa experienta au o incurajare sau un sfat bun pentru carmenth, cea careia ii apartine mesajul :)

Citat
Voi participa la sf saptaminii viitoare la excursia din Apuseni.Sper sa fac fata provocarii avind in vedere ca nu prea am fost in excursii montane.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #77 : Luni, 24 Aprilie 2017, 12:42 »
INFORMATII TRANSPORT

Plecare Bucuresti statia de benzina Mol Pacii ora 06:00.
Urcare Sibiu : parcare hotel Ibis (se va contacta soferul cu o zi inainte pentru stabilirea orei de intalnire ).
Nr. microbuz: B -284- NEW
Nume si nr tel sofer: BOGDAN - 0751.753.330.

Offline Adriana I

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #78 : Luni, 24 Aprilie 2017, 15:02 »
Buna ziua dragi prieteni,
DIn motive de sanatate nu mai pot participa la aceasta excursie (Apuseni Tara motilor 29 aprilie -  2 mai 2017).
Daca cineva este interesat, poate sa ma contacteze la nr de telefon 0751 151594 (dat fiind timpul atat de scurt pana la inceperea excursiei, FAC REDUCERE LA JUMATATE DIN COSTUL TOTAL)
Multumesc frumos, Adriana

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #79 : Luni, 24 Aprilie 2017, 16:20 »
Spre deosebire de acum doi ani, cand am fost in aceasta actiune si am avut parte de o vreme mai blanda, acum este posibil sa dati de zapada mai consistenta... Traseele nu sunt dificile, se pot parcurge cu o minima conditie fizica, doar urcusul spre Groapa Ruginoasa este mai sustinut. Ca in orice actiune montana, este bine sa va incalziti inainte: mers pe jos, bicicleta, jogging, urcat scari (pe jos, nu scari rulante  :D )orice activitate care sa va obisnuiasca cu efortul fizic.
 Respectarea echimentului de munte sugerat in descrierea excursiei va usureaza de asemenea efortul: chiar daca este mai frig, nu va infofoliti excesiv, respectati regula de aur a celor trei straturi. Acum exista haine usoare care va protojeaza impotriva frigului, umezelii si vantului. Pantalonii neaparat sa fie elastici, sa va puteti misca cu lejeritate. Foarte importanta este si incaltamintea, neaparat de munte, care sa va protejeze incheieturile, ideal ar fi sa mai aveti o pereche de schimb in cazul in care va udati la picioare. In cazul in care este zapada mai mare, prind bine si parazapezile.
Excursia este foarte bine gandita incat efortul este dozat optim, veti  avea parte de privelisti minunate, bucate alese si oameni primitori. 

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #80 : Marți, 25 Aprilie 2017, 00:05 »
Buna tuturor! Mai sunt cateva zile si ne vedem in minunatul tinut al motilor. Indiferent de vreme, sunt sigura ca vom petrece cateva zile foarte faine. Asa cum a punctat foarte bine si krondia, este important sa avem un echipament care sa ne asigure minimul de confort: bocanci(sa fie purtati inainte pentru a nu face bataturi), bluza termica, haina de ploaie, pantalon mai gros dar elastic, caciula, rucsacel pentru gustari, apa.

Estimam sosirea la pensiune intre 14.30 si 15.00. Vom avea o ora la dispozitie pentru cazare, o gustare. La 16.00 ne adunam in fata pensiunii echipati pentru un traseu lejer. Prima oprire va fi la Pestera Poarta lui Ionele (!!sa nu uitati lanterna) apoi o plimbare prin Cheile Ordancusei.
Pentru cina din prima seara voi cere 2 variante de meniu dar, pana miercuri, as vrea sa-mi transmiteti pe forum daca este cineva cu restrictii alimentare sau regim vegetarian pentru a transmite la pensiune.

INFORMATII TRANSPORT PENTRU IASI
Ora de plecare este 5.00 iar locul de intalnire, parcarea de la Billa din zona garii.
Masina este Opel Zafira albastra IS-09-ZZM
Nr meu de telefon este 0743122214

Vom pleca cu o ora mai devreme decat cea anuntata pentru ca avem un drum cu 85km mai lung decat cei din Bucuresti.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #81 : Marți, 25 Aprilie 2017, 08:54 »
Ii multumesc mult Krondiei pentru atentia ei in ceea ce privesc inscrierile la transport si recomandarile. Este foarte important sa ai un "vechi" vigilent la forum. Eu nu am timpul fizic necesar sa fiu online, sunt multe lucruri de pregatit pentru excursii si sunt concentrat pe partea de organizare. Ii multumesc si Cristinei care a corectat si a intretinut "curata" lista de inscriere la transport si acesta e un lucru foarte important. Am remarcat si eu, nu atat pe acest topic cat pe altele ca sunt persoane care nu au nene nici o grija... :-[ Ei nu au timp si gata, trebuie sa faca altii pentru ei, sau considera ca e sarcina noastra a organizatorilor sa avem grija ca ei sa apara pe listele de transport (de parca noi am visa de unde pleaca si daca vin cu microbuzul sau cu masina lor...)... ::) De ce ar trebui sa-si bata niste persoane atat de ocupate capsoarele pentru a parcurge o indicatie de o fraza si de a se uita ceea ce fac ceilalti?  :-\

In prezentarea excursiei am prezentat echipamentul necesar, v-a indrumat si Lidia, sper ca toata lumea a inteles recomandarile noastre. Va ajuta mult in asigurarea confortului personal. O incaltaminte nepotrivita, o haina in care ti-e prea cald sau prea rece,o unghie de la picior netaiata, iti pot anula orice placere. Vei fi concentrat doar pe disconfortul pe care il ai si in loc sa te distrezi si sa te simti bine, vei avea doar de suferit...

Vremea, m-am uitat pe accuweather este la limita pentru o excursie la munte:
29 aprilie 8 grade noros
30 aprilie 9 grade cu averse de ploaie
1 mai 15 grade - soare
2 mai 18 grade - predominant noros

Nu arata rau, as putea spune ca avand in vedere ce s-a intamplat saptamana trecuta, chiar bine! Daca aveti chiar si perioade scurte de ploaie, le puteti evita, regland din program, Lidia stie perfect ce trebuie sa faca, este om cu mare experienta pe munte si in organizarea de astfel de excursii.

Am scris si celor care pleaca in Predeal, va scriu si voua acelasi text: sunteti un grup relativ mare, veniti din toate colturile tarii, nu va cunoasteti, trebuie sa intelegeti ca pentru a va simti bine impreuna, pentru ca atmosfera sa fie una placuta, totul depinde de voi. Oamenii care vin cu noi sunt faini, se separa continuu si se cern, cei care se simt mai carcotasi si mai "sclifositi" nu mai revin sau le comunicam noi ca nu e locul potrivit intr-un grup, dar mai sunt actiuni la care mai scapa cate unu-doi care tin sa arate ca ei stiu sa aprecieze locatie, mancare, muzica, iarba si copacii... :) Este in firea lor si nu poti sa-i schimbi si nici nu ne propunem asta. Nici macar nu este permis sa inrevii in stilul cuiva sa-i atragi atentia. Acceptati-i asa cum sunt, incercati sa-i tineti si pe ei in cerc, nu-i izolati...Pentru asta sunt foarte importanti cei foarte veseli si optimisti, ei degaja energie necesara pt tot grupul...

Week-end-ul acesta trei grupuri Singles Camp&Travel sunt plecate:
- suntem 18 persoane care plecam in Cinque Terre, acolo unde o sa fiu eu insotitor de grup
- la Predeal impreuna cu Iulian si Vlad vor fi 30 persoane
- voi, impreuna cu Lidia sunteti la fel, in jur de 30 persoane.
Deci 80!

Va doresc tuturor sa aveti drum bun, zile frumoase, sa va distrati, sa va relaxati, sa veniti acasa mai bogati in amintiri minunate si prieteni! Let'travel!  :dance: *|* :thumbup:
 

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #82 : Marți, 25 Aprilie 2017, 09:34 »
Multumim Gigi, excursie frumoasa !

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #83 : Marți, 25 Aprilie 2017, 09:35 »
Multumim Gigi  pentru grija si precizari.Distractie placuta si voua !  :) :yeah:

P.S. Este cumva si zapada pe trasee in Apuseni?
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #84 : Marți, 25 Aprilie 2017, 09:41 »
Aproape sigur ca nu o sa se topeasca zapada pana atunci. Asta inseamna, da uite ca nu pusesem ca prezizare si parazapezi. Si betele de trekking sunt foarte utile.

Partia de schi Vartop este foarte aproape de locurile in care mergeti asa ca daca doriti sa urmariti live ce se intampla acolo intrati pe camerele lor:

http://www.arieseni.info/camera-web-vartop-2.html

http://www.arieseni.info/camera-web-vartop.html

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #85 : Miercuri, 26 Aprilie 2017, 12:29 »
Lista de transport - versiune buna si actualizata.

Bucuresti - Pitesti - Valcea - Sibiu - Alba Iulia - Garda de Sus
1.Gabriela Lavinia G - Bucuresti
2.Nina Petre-Bucuresti
3.Carmen T
4.Angela B - Bucuresti
5.Greta S -  Bucuresti
6.Marin M- Bucuresti
7. Rodica S - Bucuresti
8. Paun L - Bucuresti
9. Roxana O - Bucuresti
10.Cristina L.-Bucuresti
11. Liliana Tudorache
12. Rodica Ionita
13.Ramona Paraschiv-Bucuresti
14. Violeta
15. Fanica Moroianu -Bucuresti
16. Edu D - Bucuresti
17.Ana T urcare  - Sibiu
18. Maria DM - Sibiu
19. Mariana F - Sibiu
20. Maria F. - Sibiu
21. Paula M. - Pitesti
22 LUCRETIA P.-BUCURESTI
23.Catalina A.
Iasi - Tg Frumos - Reghin - Turda - Garda de Sus
1. Laura S. - Iasi
2. Paula M - Iasi
3.Mariana -Iasi
4.Cornelia-Iasi

Offline paulette

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #86 : Miercuri, 26 Aprilie 2017, 14:04 »
Lidia, un meniu fara carne pt mine (lacto-ovo-vegetarian). Mul?umesc

Offline Roxana79us

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #87 : Joi, 27 Aprilie 2017, 12:13 »
Buna ziua,
Multumim pentru toate precizarile Gigi si Lidia.
Sper ça nu e prea târziu... Un meniul fara carne pt mine, mananc peste. Multumesc.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #88 : Joi, 27 Aprilie 2017, 12:18 »
! No longer available
  :yeah: :yeah:

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Apuseni. Tara motilor 29 aprilie - 2 mai 2017
« Răspuns #89 : Joi, 27 Aprilie 2017, 12:22 »
ALO, pune-le parazapezile... oare?