Autor Subiect: Oaza lui Yves Saint Laurent: Jardin Majorelle  (Citit de 5755 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Oaza lui Yves Saint Laurent: Jardin Majorelle
« : Joi, 15 Decembrie 2016, 20:48 »
Uneori descoperi simbioze atat de puternice intre om si loc, incat ajungi sa le pronunti numele impreuna...Sunt inseparabile...Asa ii simt si pe cei doi colosi de frumos: Yves Saint Laurent si Marrakesh....Un geniu al frumosului ratacit in marea rosie cu valuri de cactusi...I-am cautat pasii, incercand sa inteleg de unde revarsarea aceea de fantezie...

Am pasit cu oarecare sfiala in oaza, veneratie pentru rafinament extrem, pentru cultura culorii. Cautand albastru, celebrul albastru de Majorelle, am zarit aleea rosului de Pompeii strecurandu-se printre bambusi...Vase uriase isi risipeau culorile pe pardoseala fina... Un lux peisagistic frapant de geoemetric vertical. Mi-as fi inchipuit si niste drapaje imense fluturand in adierea fluida a vantului desertic...Sau niste siluete invesmantate in cel mai bland galben alunecand printre copaci...Pene imense, metalice, de la giganti inaripati...

Inchipuirile se sting incet, si vezi albastrul...Uimitor de vie culoarea aceea. N-am sperat s-o ating vreodata la ea acasa...

Pentru ca trebuie sa va povestesc...Gradinile minunate si vila din mijlocul lor sunt rodul unui alt fantezist, Yves a venit la masa pusa...

Jacques Majorelle nu s-a nascut ca un oarecare, a fost fiul celebrului designer de mobilier, Louis Majorelle, care impreuna cu Emile Gallé, a fondat Scoala Nancy.
A crescut astfel intr-un univers artistic, printre desenatori, sculptori in lemn, mesteri ai entarsului, a copilarit si a crescut odata cu Art Nouveau. Poate de aici si dragostea lui nebuna pentru flori...

In 1910 calatoreste in Egipt si este fascinat de cultura si de lumea islamica. Sensibil pana la fragil, alege sa ramana in Africa. La inceput in Egipt apoi invitat de un prieten al tatalui sau ajunge in Maroc. A incercat Casablanca dar clima umeda de acolo l-a facut sa mai caute. Asa a descoperit Marrakech, orasul – oaza a carui culori, lumini si souk-uri l-a vrajit. Traieste o poveste de dragoste fericita cu Andrée Longueville, cu care se casatoreste si se retrage intr-o casuta nu departe de Jemaa el Fna.

Marocul i-a oferit tot ce poate visa un pictor: teme, culori, muze. Calatoreste si picteaza cu frenezie, iar in 1923 isi incepe visul. Ii da si un nume: Bou Saf Saf. Isi impodobeste si decoreaza proprietatea cu taoat priceperea unui mare artist. Face din peisagistica o forma de exprimare aproape vie. Vila a gandit-o in cel mai sobru stil maur, cu inflexiuni berbere. Un vis ascuns printre palmieri si cactusi imensi. O gradina luxurianta, care va deveni pentru el cea mai importanta opera. Patruzeci de ani strange plante de pe cinci continente, totul pregatind spunea el  "o catedrala de forme si culori”.

Paradisul avea insa un pret, averea sa a ajuns sa nu mai poata acoperi costurile perlei verzi. Asa ca deschide gradina, iar contra unei taxe de intrare o face publica. Urmeaza alta lovitura, sotia il paraseste...O gaseste insa pe Maďthé si dragostea si afectiunea ei il vindeca...Totul curgea lin si linistit cand un accident de masina l-a adus de nenumarate ori pe masa de operatie. Asaltat de probleme financiare decide sa vanda si paraseste pentru totdeauna Marrakech-ul. Moare la Paris si este ingropat la Nancy, langa celebrul sau tata.

Yves Saint Laurent si partenerul sau Pierre Bergé au descoperit Jardin Majorelle în 1966, în timpul primului lor sejur în Marrakech. Erau foarte indragostiti, iar locul li s-a parut fermecator.

Sedus de oaza, de felul in care culorile plantelor si florilor se contopesc cu cele ale albastrului, temandu-se ca locul va ajunge asa cum se dorea, fundatia unui hotel, a facut totul pentru a ajunge proprietarul acestui loc.

Yves Saint Laurent si Pierre Bergé au cumparat Jardin Majorelle în 1980 si au salvat-o astfel de a deveni victima unui proiect imobiliar. Noii proprietari au decis sa traiasca în Villa Bou Saf Saf, pe care au rebotezat-o: Villa Oasis. Yves a vrut sa faca din Jardin Majorelle cea mai frumoasa gradina, respectand insa pe cel care a creat-o: Jacques Majorelle.

Specii noi de plante au fost aduse si adaugate paradisului. Douazeci de gradinari lucrau pentru a intretine minunatia, plante, iazuri si fantani.
Se spune ca fantezia nemaintalnita a lui Yves Saint Laurent isi are ca muza Jardin Majorelle si ca visa de multe ori culorile sale unice. Asta am cautat si eu, simplu om, cu bucuria de frumos cand am pasit in Jardin Majorelle...Sa inteleg culorile acelea fantastice, sa le vad izvorul...

Yves Saint Laurent moare la 1 iunie 2008, la Paris iar cenusa ii este adusa la Marrakesh si imprastiata in  gradina de trandafiri a Villei Oasis...