Autor Subiect: Sampanie, castele, muzee, cinegetica si voie buna. Azuga 18 - 20 august 2017  (Citit de 12575 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Tarif:450 lei/ persoana - cazare in camera DBL
Rezervari http://www.singlescamp.ro/eveniment/sampanie-castele-muzee-cinegetica-si-voie-buna-azuga-18-20-august-2017/
Check in: 18 august 2017
Check out: 20 august 2017
Cazare: 2 nopti Pensiunea Rhein Azuga ***
Servicii incluse:
     • cazare 2 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 3 zile de vizitare obiective turistice
     • transport Bucuresti - Azuga - Bucuresti si zonal
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei ( )
Nu sunt incluse:
     • intrari obiective si ghidaj de obiectiv
     • degustare sampanie
Locuri disponibile: 28
Transport pe rutele din program:
Plecare din Bucuresti, vineri 18 august - ora 8.00 din Statia Petrom Aurel Vlaicu vis a vis de statia de metrou Aurel Vlaicu (ora 7.45 intalnirea - maxim la 8.00 se pleaca) - Ploiesti (este o conexiune) - aproximez ca se ajunge la ora 9.15 (imbarcarea se va face de pe traseul microbuzului spre Predeal; cu 2 zile inainte de excursie primim de la firma de transport numarul masinii, numele si numarul de telefon al soferului; cei care au conexiune de traseu folosesc numarul soferului pt a stabili cu acesta un loc de intalnire, asa cum spuneam pe traseul microbuzului, nu in oras - pt ca in programul excursiei nu sunt inclusi timpi pentru abateri de la ruta. Numele soferului, numarul de telefon al acestuia si numarul masinii vor fi afisate DOAR pe forum, pe acest topic)

Program
Vineri 18 august. Traseu: Bucuresti – Predeal – Rasnov – Zarnesti – Brasov - Azuga
Obiective:
Rezervatia de ursi din Zarnesti
Biserica Fortificata Harman
Biserica Fortificata Prejmer
Turnul Alb si Bastionul Graft
Turnul Negru din Brasov
Cazare Crama+Degustare
Sambata 19 august. Traseu: Azuga – Busteni – Predeal - Vama Buzaului - retur
Obiective:
Cascada urlatoarea Busteni
Castelul Cantacuzino-Busteni
Biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena din Predeal
Valea Zimbrilor rezervatie vama Buzaului
Duminica 20 august. Traseu: Azuga – Sinaia – Brebu – Filipesti - Bucuresti
Obiective:
Atelierul de cafea Sinaia
Muzeul Cinegetic Sinaia
Muzeul Casa Domneasca – Brebu
Conacul Pana Filipescu / Drumul voievozilor- comuna Filipesti
Motivatia actiunii: Aceasta iesire se adreseaza in special celor nou intrati in Singles Camp, dar si celor care isi doresc sa iasa un week-end de august din casa....Excursia din 2016, a fost un succes, s-au format multe prietenii, am reintalnit in alte actiuni pe multi dintre participantii de la acea actiune...
Iesirile noastre, evenimentele pe care le organizam sunt actiuni simple, folosim doar interactiunea naturala, nu o sa gasiti aici joculete gen team-building, parghii de dialog, nimic fortat sau artificial. Programul este astfel gandit incat sa ofere un cadru comod de socializare, in care sa puteti usor cunoaste pe ceilalti, puteti comunica cu ei si socializa.
Nu este doar socializare, daca urmariti programul o sa vedeti ca este unul foarte dens, se parcurg multe obiective interesante, o sa aveti ocazia sa vedeti castele, muzee, rezervatii, sa participati la o degustare de sampanie...Cazarea se face chiar la Cramele Halewood... :)

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, particularitatile acesteia si observatiile.   
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR aici pe topicul deschis pe forum. O sa gasiti detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email ce contine datele agentiei Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Acest mesaj de rezervare de la agentie contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. Va recomand ca inainte de achita avansul sa verificati inca o data daca aveti liber in perioada de desfasurare a excursiei. De asemenea sa parcurgeti Conditiile de renuntare la o excursie: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/ Rezervarile se fac in ordinea de plata a avansurilor, nu a inscrierii.

Prezentare pensiune si degustare
    Acum 120 de ani, la Pivnitele Rhein & CIE Azuga  a inceput sa se scrie istoria celei  mai vechi crame din Romania, unde se produce fara intrerupere vinul spumant dupa metoda traditionala. Aici s-a nascut RHEIN EXTRA, cea mai veche marca romaneasca de vin spumant si cea mai renumita intre cele doua razboaie mondiale.
   Datorita calitatilor deosebite ale vinurilor si in special ale spumantelor, Pivnitele Rhein & CIE Azuga au devenit in 1920 “Furnisorul Curtii Regale a Romaniei”. Halewood continua  aceasta traditie, redand  spumantului RHEIN EXTRA eleganta si stralucirea din perioada interbelica.
Astazi, Pivnitele Rhein & CIE Azuga au devenit un loc de promovare a culturii vinului, oferind iubitorilor de vin posibilitatea de a vizita o crama functionala si de a regasi atmosfera autentica a unei fabrici de spumant veche de peste 120 de ani.
   Amenajata in cadrul Pivnitelor, PENSIUNEA Rhein, aflata aproape de partia Sorica din Azuga, completeaza oferta turistica a Vaii Prahovei. Pensiunea dispune de 16 camere cu bai proprii si de un restaurant cu o capacitate de servire a mesei de 90 persoane. Denumite sugestiv dupa nume de soiuri de struguri, camerele  dispuse in trei corpuri de cladiri ofera oaspetilor o panorama incantatoare a parcului de 2 ha.
   Acces gratuit la internet WiFi. Toate camerele ofera TV prin cablu si baie privata cu dus, uscator de par si articole de toaleta gratuite.
   Vinul spumant produs la Rhein Azuga poate fi cumparat de la magazinul proprietatii. La un cost suplimentar, oaspetii pot vizita beciurile de vin si un mic muzeu care ilustreaza evolutia productiei de vin din Azuga.
   Pensiunea Rhein este la aproximativ 15 minute de mers pe jos de pârtia de schi Sorica si la 5 km de gara din Busteni.
   Vizitatorilor le sunt oferite urmatoarelor optiuni:
- vizitarea hrubelor si prezentarea tehnologiei de fabricatie a spumantului prin fermentare naturala in sticla*
- degustare de vin spumant
- servirea  mesei la restaurantul Rhein
- cazare la Pensiunea Rhein
- vinuri la preturi speciale
- suveniruri

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Sampanie, castele, muzee, cinegetica si voie buna. Azuga 18 - 20 august 2017
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 04 Februarie 2017, 07:54 »
Am deschis rezervarile si la aceasta excursie. Inscrierile se fac pe site, aici: http://www.singlescamp.ro/eveniment/sampanie-castele-muzee-cinegetica-si-voie-buna-azuga-18-20-august-2017/

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
 :oops: Gigi, in prezentarea excursiei este trecuta perioada 19-21 august in loc de 18-20

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Multumesc mult Diana, am facut corectia. Cu ocazia aceasta am scos si link-urile de poze, nu cred ca photobucket.com o sa-si mai rezolve vreodata problemele. Este un site mort si asta de cand a fost vandut de Murdock.

Inca nu stiu cum o sa fac cu postarile de fotografii pe forum, am nevoie de un site cu hotlinking. Sunt mai multe astfel de gazde free, mai folosesc din cand in cand tinypic.com si am vazut ca tu si wonderland folositi postimage. Dar de cand a cazut cel mai mare site photobucket.com nu mai am incredere in nici o astfel de gazda. Trebuie sa-mi fac propriul meu server de poze. Cat mai urgent, dar din pacate, acum sunt in mijlocul excursiilor grele si importante, nu am timp pentru asa ceva... :-\

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Gigi, partea buna e ca doar pozele postate anul asta au disparut. Si nu toate, doar cele prin photobucket. Cel putin eu asa am observat.
In cele din urma, pana  la o solutie mai sigura pentru tine, cred ca putem apela la cele care deocamdata la ce avem la dispozitie. Ar fi pacat sa nu mai postam nicio poza, nu?
Tynipic-ul, iata dupa atatia ani nu are intentii de dezactivare. Totusi postimage-ul, fata de tynipic are avantajul ca poti obtine si posta mai multe link-uri simultan. nu stiu cu ce posteaza eugenandrei, am vazut ca nici ale lui n-au disparut. Mai e solutia de a atasament a forumului, care mie nu-mi place, pentru ca nu da posibilitatea de a posta mai multe poze in acelasi mesaj si se mareste inutil numarul paginilor).
Nu te necaji prea tare!  :kissing:
O solutie sigur vei gasi. Si cum spun eu, de multe ori momentul potrivit nu e cel pe care ni l-am dori noi...


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline eugenandrei

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
Tot cu Tynipic postez Wonderland......stiu ca sunt dezavantaje fata de alte site-uri dar din fericire inca rezista cu bine

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
20.07.2017 Nu mai sunt locuri disponibile.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883

eugenandrei  :thumbup: sa nu ne dam batuti, nu?

Cu ocazia aceasta am scos si link-urile de poze, nu cred ca photobucket.com o sa-si mai rezolve vreodata problemele. Este un site mort si asta de cand a fost vandut de Murdock.
Gigi, pe site au ramas link-urile. De fapt, cred ca stii, doar ca timpul tau nu e indeajuns. :kissing:
Apropo, ce facem, mai incurajam postarea cu alte site-uri de upload (tynipic, postimage), care par sa reziste? Am vazut ca fetele din Norvegia au apelat la alta solutie, care pare si ea viabila, desi impactul vizual e...mediat de link.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sampanie, castele, muzee, cinegetica si voie buna. Azuga 18 - 20 august 2017
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 22 Iulie 2017, 05:44 »
Am gasit un inceput de dialog, ratacit pe la alt topic, intre Eleny- care va merge la Azuga in acest an si un feedback de la Rami, care a fost anul trecut. L-am adus aici, ca poate doriti sa participat la discutiei si voi, ceilalti inscrisi la excursia asta   ;) :)

....m-am inscris deja in excursia de la Azuga din 18/20 august.Sper sa decurga totul bine,sa ma integrez rapid sa pot merge si in alte excursii cu voi.


Buna seara Eleny!
Eu sunt Rami, din Ploiesti, si cred ca avem ceva in comun ;), si pentru mine excursia de la Azuga, a fost prima mea iesire cu Singles Camp(SC)! Asta se intampla anul trecut in august!
Atunci, am fost "botezata" :giggle:, ca sa zic asa,si tot atunci, m-am virusat cu SC :giggle:!
De atunci si pana acum am 5 excursii la activ ;), ba chiar ar fi urmat cea de a sasea, in Delta, dar din pacate nu mai pot merge, si mai am 2 excursii ce vor urma ;)
Dar sa revenim la tine si la Azuga ;)
Sunt sigura ca o sa-ti placa tare mult! Dupa cum ai citit in prezentare, nu o sa ai timp sa te plictisesti ;) Serios, ai atatea lucruri si locuri faine de vazut! Bisericile fortificate, atat de bine conservate, la fel si Castelul Cantacuzino, de la Busteni, rezervatiile de ursi si de zimbrii, cramele Rhein, furnizori ai Casei Regale, si tot asa mai departe! O sa-ti placa, o sa vezi :D
Apropo de Cramele Rhein, se va face si degustare de sampanie :D Chiar o vezi cata munca "sta" intr-o sticla de sampanie! Serios! O sa vezi, dar si o sa gusti, de fapt o sa degusti ;) sampania
Iti vand un pont, vezi ca ei fac acolo niste cocktail-uri cu sampanie in tot felul de combinatii, mie mi-a placut cel cu fructe de padure si sampanie :D,si, si, era sa uit, au niste papanasi, o nebunieee :D
O sa-ti placa o sa vezi,ca asta va fi prima din multe alte iesiri SC
Si, am mai uitat sa-ti spun ca prin intermediul acestor excursii, am reusit sa cunosc niste oameni minunati, din toata tara, si chiar mi-am facut prieteni!
Sa nu uit, vezi ca se fac inscrieri si pentru Revelion ;) Anul trecut a fost super la Odorheiul Secuiesc :yeah: *|* :dance:, asa ca, m-am inscris si anul asta la Targu Mures :giggle:
Astept impresii dupa excursie ;)
O sa vezi, nu o sa-ti para rau ca ai descoperit SC ;) :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sampanie, castele, muzee, cinegetica si voie buna. Azuga 18 - 20 august 2017
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 22 Iulie 2017, 21:09 »
Multumesc Wonderland! Promit sa fiu mai atenta data viitoare si sa nu mai fiu off topic
Sper ca Eleny sa prinda curaj, si sa mearga cu tot sufletul in aceasta excursie, si, in mod sigur, nu ii va parea rau!
Plus ca,  fata de acum un an, insotitor de grup, daca am inteles eu bine, este Gabi Lala! Asa ca cei care merg in aceasta excursie probabil vor beneficia si de un bonus, Gabi cu chitara lui, si serile folk ;)
Asa ca, voi cei care mergeti, sunteti niste norocosi! ;)
Sanatate multa si o seara frumoasa tuturor! :)

Offline ValiF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Sampanie, castele, muzee, cinegetica si voie buna. Azuga 18 - 20 august 2017
« Răspuns #10 : Duminică, 23 Iulie 2017, 13:37 »
Buna Rami!  :kissing:  Buna tuturor, cunoscuti sau necunoscuti!  :)
Ca tot a zis Rami de cocktail-uri cu sampanie in diverse combinatii, vreau sa va zic ca este foarte bun si cel cu afine pe care l-am savurat cu o deosebita placere.  ;)
Pesiunea aleasa de organizatori este un loc foarte placut iar la restauratul pensiunii mancarea este foarte buna. Noi, grupul din anul precedent, ne-am bucurat la fiecare cina de preparatele lor.  :thumbup:
Pentru cei care merg prima oara intr-o excursie cu SC, este o alegere buna ca sa va acomodati cu acest gen de iesiri alaturi de necunoscuti care va vor deveni repede foarte dragi si poate chiar prieteni.   :thumbup:

La Azuga mi-am "luat" si eu botezul si am cunoscut-o pe Rami.  :kissing:
Rami draga, daca tot avem amintiri in comun, vreau sa-ti zic ca am vazut tarziu postarea referitoare la palica de pe alt topic. ;)
Si.... daaa, ma bucur ca mai sunt persoane care apreciaza produsele traditionale.  :thumbup: ;)  :applause:

Toate cele bune! Cu drag, Vali  :)



Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Sampanie, castele, muzee, cinegetica si voie buna. Azuga 18 - 20 august 2017
« Răspuns #11 : Duminică, 23 Iulie 2017, 22:55 »
Hei,buna Vali! :kissing:
Ce ma bucur ca ne-am reintalnit, chiar si aici pe forum ;)
Ups, ne-ai dat de gol in legatura cu produsele traditionale :giggle:
Dar sa revenim la sampanie, ups, pardon, la Azuga :giggle:
Pentru Eleny si pentru toti cei care vor merge in aceasta excursie, ceea ce am scris noi, Vali si eu, e adevarat, aveti o singura posibilitate sa ne verificati, sa mergeti acolo :giggle:
Nu o sa va para rau! Pe buneee!
Mai vreau sa spun ceva, pentru cei, care merg prima data intr-o excursie SC, la Azuga, de exemplu!
Recunosc ca, am avut emotii anul trecut, fiind prima mea iesire cu SC, ma tot gandeam ca nu cunosc pe nimeni, cum si ce o sa fie, dar, asa cum a spus si Vali, a fost super :yeah:, am vazut atatea locuri, si am aflat atatea lucruri, si chiar mi-am facut prieteni, din prima excursie! ;)
Asa-i locatia e tare faina, cocheta, primitoare, mancarea tare buna, servirea fara cusur!!!
Asa cum am spus, ramane sa verificati voi! :giggle:
Vali, sper sa ne mai reintalnim in direct anul asta ;) :kissing:

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buna dimineata tuturor! :)
Stiu ca programul excursiei este bine structurat, dar, as vrea sa va dau un pont! ;)
In ultima zi aveti in program si Casa Domneasca de la Brebu!
Venind dinspre Sinaia, ca sa ajungeti la Brebu, trebuie sa intrati prin Campina, si daca tot intrati in Campina ar fi mare pacat sa nu vedeti si Castelul Iulia Hasdeu si eventual muzeul Nicolae Grigorescu! Sunt foarte aproape unul de celalalt.
Ar cam trebui, sa zicem, sa aveti o ora in plus!
La castel aveti si ghid de la care o sa aflati multe informatii intr-un timp relativ scurt, vreo 30 minute!
La castel intrarea e 10 lei, si cu reducerea de grup cred ca devine 8 lei, si  cam asa e si la N Grigorescu!
Nu vreau sa creez probleme, stiu ca programul e deja stabilit, dar, cred ca ar fi mare pacat sa treceti prin Campina si sa nu va bucurati ochii si sufletul cu aceste 2 minuni!
Acum ramane sa stabiliti atunci, Gabi si voi, daca e timp si pentru asta!
Merita, o sa vedeti!
Sanatate multa si zi frumoasa sa aveti, cu spor in toate! ;) :)

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
27.07.2017 A aparit 1 loc disponibil dintr-o renuntare intr-o camera DBL femei.

Offline ELENY

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Buna ziua tuturor

Multumesc foarte mult RAMI pentru informatii, deasemeni si celorlalti. Recunosc ca ma descurc mai greu,  pentru inceput nu prea stiu unde trebuie sa scriu mesajele dar promit ca o sa invat repede.Abia astept sa va cunosc, cat despre revelionul de la Tg. Mures considerati ca m-am inscris deja.