Autor Subiect: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017  (Citit de 18360 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matias Camelia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #60 : Luni, 13 Noiembrie 2017, 20:47 »
 A fost foarte frumos. Am facut bai nenumarate, preferatul meu era strandul de afara, si baile medicinale din interior.
 Am sarbatorit Sfantul Martin ( Festivalul Gastei) la Eva, am dansat, am cantat si nu in ultimul rand am baut palinka ( fara numar). Am ratat supa adevarata, de gasca, din cauza sarmalelor care imi faceau cu ochiul. Si iar am baut palinka.
Prietenii din SC care au participat au fost cu adevarat minunati, va imbratisez cu mare, mare drag pe toti!
La fel si pe Samiza si Gigi, care au atata rabdare cu noi, si ne organizeaza in cele mai mici amanunte excursiile.
Am lasat la urma bomboana pe coliva, oranamentul de pe tort, calauza mea timp de 4 zile, Liliana, de care deja mi-e dor, si care mi-a calauzit pasii in fiecare zi. Fara ea ma rataceam prin hotel, cu ea ne rataceam amandoua! Ma lua cu ea la cumparaturi pentru ca eu spuneam frumos cand plecam din magazin   Köszönöm si Viszontlátásra ( adica multumesc si la revedere), desi la intrarea im magazin spuneam jó reggelt ( buna dimineata), chiar daca era seara ( un mic derapaj).
  Va doresc tot binele din lume si sa ne vedem sanatosi!
 

Offline melis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #61 : Marți, 14 Noiembrie 2017, 09:13 »
Am plecat in aceasta excursie cu o oarecare reticenta : ideile preconcepute despre "prietenia" romano-maghiara. Dar ,numai cine nu a fost printre ei, ungurii ,nu a inteles ca sunt doar vorbe spuse aiurea.Am gasit la ei , o locatie de exceptie , mancare buna  si oameni politicosi  care se straduiesc sa faca pe plac oaspetilor.Am petrecut timp , si ne-am relaxat intr-un spa imens pe care am incercat sa-l vizitam in totalitate in doar 4 zile .
Am prins ( ca sa spun asa) Festivalul Gastei , un targ cu de toate (bautura , mancare si buna dispozitie).
Am vizitat Debrecen si parcul national Hortobagy : o frumusete naturala de care ungurii se ingrijesc cu minutiozitate.
Am asistat la un pic dintr-un antrenament de calarie ,al unuia dintre multi si superbi cai pe care-i au acolo .
Si nu in ultimul rand trebuie spus despre seara grozava de la Eva , care a avut  un mic spectacol de dans unguresc si un mare spectacol dat de noi participantii SC. Petrecerea noastra a fost plina de umor, dans si voie buna . Intr-un cuvant , o excursie minunata.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #62 : Marți, 14 Noiembrie 2017, 09:50 »
   Ce bine ca v-ati simtit minunat!!!
   Subscriu la ce ati povestit despre ospitalitatea, seriozitatea si bunul simt al ungurilor cu o intamplare care si mie mi-a ramas in suflet si ma face sa ma intorc cu maaare drag in Ungaria .... Ne duceam in vacanta la ski in Austria, urmand sa innoptam la un motel rezervat pe Bookinng , undeva pe langa Budapesta , fix langa autostrada . Dar ce sa vezi? Cand trebuia sa intram de pe autostrada pe straduta spre motel s-a dereglat GPS ul si pas sa-si mai revina si n-am mai putut gasi locatia .... Ne invarteam in loc si parca eram in Padurea Fermecata .... se ascundea de noi si orbecaiam  bezmetic....
Intr-un final ne decidem sa intram intr-un local de-al lor si sa cerem ajutor ; gasim la o masa un grup de oameni care se simteau bine ( era sambata, se petrecea!)) si incercam sa ne povestim disperarea ... dar ghinion, nu stiau pic de engleza :(... Dupa incercari repetate ne-am facut intelese , incearca sa ne explice pe unde sa o luam... dar nimic nu se prinde de noi ! :hammer:  Probabil am inspirat mila sau a fost doar bun simt si omenie ( mai mult ca sigur!) ca s-a ridicat unul din ei si ne-a facut semn sa-l urmam, s-a urcat in masina lui si ne-a dus la motel...Trebuie sa spun ca omul s-a ridicat de langa iubita (sotie), nu era singur ... sa nu se inteleaga ca ne facea ochi dulci... N-am putut decat sa-i multumim indelung , inca sub imperiul consternarii ... nu ne imaginam ca un om isi poate lasa starea lui de bine si sa faca un gest atat de frumos , pur si simplu, fara nici un interes :flori:
Pastrez alaturi de aceasta intamplare si alte imagini placute despre Ungaria si poporul ungur, tot respectul meu :applause:... restul sunt doar intrigi si interese meschine

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #63 : Marți, 14 Noiembrie 2017, 09:53 »
Adevar graieste Camelia ... Frumos, mister prin bazine unde eram ca in filmul Glisando (cine l-a vazut!), se vedeau numai capete, noroc ca unii se distingeau prin ... par sau ... nu! Relaxare si acolo si acasa la cantar cand am vazut ca dupa atata mancare buna nu s-a pus nimic .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #64 : Marți, 14 Noiembrie 2017, 10:25 »
Si noi si ungurii am trait in zone de confluenta si de...influente. Chiar daca istoria ne-a adus de multe ori fata in fata (oricum nu de mai multe ori decat cu turcii), s-a pastrat spiritul de comuniune centra-europeana. Avem o educatie si cultura asemanatoare, ceea ce a creat o apetenta asemanatoare in ceea ce priveste adevara valoare. Asa ca ne este usor sa ne conectam, chiar daca intradevar sunt probleme majore de comunicare lingvistica.

Comportamental, ca gazde, ungurii sunt excelenti, aici ne depasesc cu mult-mult. Scriam astazi, in prezentarea excursiei de anul viitor: " raspund in felul acesta si celor care se intreaba de ce la SPA in Ungaria si nu in alta parte: pentru ca este foarte curat, pentru ca este liniste, pentru ca mancarea este foarte buna, pentru ca serviciile de cazare sunt excelente, pentru ca cei cu care intram in contact se comporta civilizat, profesionist. Pentru ca de fiecare data am fost exceptional de bine primiti in Ungaria si pentru ca raportul calitate/pret este cel mai bun din cate am intalnit ca profesionist in turism".

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #65 : Marți, 14 Noiembrie 2017, 19:56 »
Am transmis "gastii vesele" fotografiile facute de mine si cateva filmulete scurte. Fotografiile facute la dans si la csarda si la Eva din pacate sunt un pic cam miscate...Dar esentiala este atmosfera care o transmit... ::)

Transmitere s-a facut prin wetransfer, pe Email gasiti link-ul de download. Este valabil 7 zile, dupa aceea expira...

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #66 : Miercuri, 15 Noiembrie 2017, 09:05 »
Multumesc, am primit pozele... Imi place scoala de fotografie pe care ai facut-o ! Si din poze se vede ca atunci cand este  educatie, relaxare, intelegere, varstele nu conteaza, basca palinca! FRUMOS !

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #67 : Miercuri, 15 Noiembrie 2017, 12:21 »
 *|*JO REGGELT KEDVES BARATAIM.
Buna dimineata dragii mei prieteni.
De doua zile beau suc, insa telefonul meu are probleme si nu pot sa trimit Cameliei o poza sa vada ca nu beau palinka. Si citesc mesajele de la voi care sunt cu totul diferite de ce am mai citit pe forum, adica ceva de genul iupii ce bine a fost pa si pusi. Oare cine din grup va contaminat  :whistle: incerc sa-mi dau seama cine a fost, ca tare galagioase ati mai fost la intoarcere, eu credeam ca e o excursie de oameni seriosi  :giggle:
Pentru mine si Camelia care venim din inima tarii va asiguram ca ne-am simtit ca acasa si ca ceea ce se spune ca daca vii in judetul Harghita nu esti servit daca intrii intr-un magazin sunt mituri noi traim aici si avem colegi maghiari si muncim si ne distram impreuna.
Pentru cei care vor sa mearga si nu s-au hotarat noi cei care am fost le recomandam cu caldura sa mearga.
Hotelul a fost de 4 stele din toate punctele de vedere atat al cazarii, cat si al servirii si restaurantului.
Oraselul are farmecul lui aparte pe care trebuie sa-l descoperi.
Va recomand sa mergeti la Hortobagy.
Seara festiva ca sa zic asa a fost foarte frumoasa si va recomand sa mergeti.
Iar pentru fetele din grup va astept sa mergem la Sighisoare la carnaval sa o punem de o satra tiganeasca romano-maghiara. :kissing:

Offline ELENY

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Buna seara prieteni
Abia acum am gasit putin ragaz sa scriu cateva cuvinte despre aceasta excursie si anume: distractie, plimbare, cazare, mancare, BAUTURA,  *|*
 oameni, prieteni, organizatori, etc totul la superlativ din punctul meu de vedere  :applause: Imi este dor de voi si sper sa va revad cat mai curand.

Offline Angelik

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: SPA, relaxare si prieteni. Aqua Palace Hajduszboszlo 8 - 12 noiembrie 2017
« Răspuns #69 : Miercuri, 22 Noiembrie 2017, 18:46 »
 *|*  Buna seara tuturor prietenilor care au fost la Aqua Palace Hajduszboszlo .
Excursia a fost excelenta ! M-am (ne-am )distrat de minune, cu totii.  Am râs, am dansat, am cântat, cu to?ii. Ne-am dat pe topogan, plonjând în ap? - la nesfâr?it, noi ?i copii.
Baile din bazinele termale de afara. Mâncarea a fost foarte buna, gula?ul, iar dulciurile - mmmmm un deliciu .Mai ales ?omloiul (scriu cum se pronun??).
Excursia la Hortobagy, puszla ungureasca, caii Nonium, "chimia" dintre cal si fetita (care avea maxim 17 ani). De asemenea, petrecerile de la restaurant, (Eva careia ii multumesc - Gigi poate ii transmiti tu din partea noastra) dansurile ungurilor,  (cu sticla plina de sampanie pe cap).
Tot a fost frumos !  :yeah:
Multumesc Gigi si Samiza pentru minunata excursie ! Pupici tuturor !