Autor Subiect: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018  (Citit de 24518 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #30 : Marți, 27 Februarie 2018, 09:57 »
Ieri, dupa postarea programului am blocat topicul pentru a avea continuitate in informare. Doresc sa reiau si partea "ce sa avem cu noi"

•  pasaport; faceti pentru orice eventualitate o copie dupa acest document si pastrati-o pe timpul calatoriei intr-un loc diferit
•  bani cash; luati in calcul in primul rand serviciile care nu intra in tarif: taxele portuare Cuba, Jamaica, Cayman, Mexic = total 130 EUR si bacsisul  10 euro/persoana/noapte = total 70 EUR. Deci 200 EUR. Apoi: daca aveti de gand sa va incercati norocul la cazino, daca aveti in plan sa beneficiati de serviciile de infrumusetare, masaj, spalatorie, daca doriti coctail-uri pe vas (pentru ca in Havana sunt convins ca o sa incercati mojito si daiquiri) evaluati si pregatiti bani pentru asta. Parerea mea este ca veti incadra lejer, cu 400 EUR si 400 USD, chiar si cu cumparaturi, rasfaturi etc.
•   card bancar; in situatia in care banii numerar nu va ajung, sau pentru situatii neprevazute
•   telefon; asigurati-va ca aveti rooming si pentru acele tari; salvati numarul meu de mobil 0040 745 106501
•   triplustecher, incarcator de telefon, va recomand si acumulator extern
•   aparat de fotografiat, ideal ar fi rezistent la apa, pentru snorkeling
•   card de memorie suficient de mare - o sa faceti o multime de poze si nu o sa aveti pe ce sa le salva!
•   pentru pastrarea banilor, a cardului de vas croaziera va recomand sa aveti ceva de agatat la gat
•   rucsac mic, pentru zilele in care avem excursii optionale
•   servetele umede, gel antiseptic
•   tot ce aveti nevoie pt igiena intima; in Cuba nu o sa gasiti nimic de genul acesta
•   costum de baie, pantofi de baie cu talpa care sa nu alunece
•   masca si tub snorkkeling (daca aveti asa ceva)
•   pantofi sport, lejer si deja purtati
•   bluza de vant - pentru serile pe puntea vasului
•   pelerina usoara de ploaie
•   tricouri
•   pantaloni
•   lenjerie intima
•   vestimentatie si imbracaminte black tie pentru "seara capitanului"
•   vestimentatie pentru cazino, baruri vas croaziera, hotel Varadero 5* - nu exagerati, dar totusi ganditi-va ca lumea este destul de bine imbracata
•   crema de soare, ochelari de soare, sapca sau palarie
•   carte de citit, reviste, kindle - depinde de pe ce va place sa lecturati
•   medicamente curente, dar si unele preventive; va recomand sa aveti la voi ceva din gama antialergicelor
•   casti audio, cu jack! - pentru avion
•   troler usor, dimensiuni recomandate 70 x 40 x 30 cm

Evident ca mai sunt lucruri la care v-ati gandit, ati pregatit si o sa apara in bagajul vostru, dar asta tine de optiunea fiecaruia. Eu am tinut sa punctez ce este foarte important.

Nu aveti nevoie de vouchere, asigurari, facturi agentie. Noi o sa va impartim fiecaruia, in aeroport: biletul dus, asigurarea medicala (daca ati achizitionat-o de la noi), tarjeta viza Cuba. Restul de documente privind cazarea la hoteluri, pe vas, excursiile optionale sunt si raman la noi, pe liste colective.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #31 : Miercuri, 28 Februarie 2018, 07:39 »
Tin topicul inca inchis, pana termin de postat toate informatiile. Am revenit astazi, cu prezentarea hotelurilor.

Iberostar Parque Central 5* Havana este amplasat in centrul orasului si este gazduit de o cladire coloniala spaniola. Se afla la 10 minute de mers pe jos de destinatii populare, cum ar fi Bar Floridita si La Bodeguita del Medio (ambele legate, sunt convins ca stiati deja de boemul scriitor 
Ernest Miller Hemingway, care a poposit o vreme la Havana, indragostit de farmecul Cubei). Ofera piscina in aer liber si centru spa. Oaspetii au la dispozitie 3 restaurante, 2 baruri si un magazin. Receptia este deschisa non-stop. Unele camere au terasa sau balcon, au baie proprie si vi se pun la dispozitie halate si papuci. TV cu ecran plat si canale prin satelit.

Intrenet, pentru ca sunt sigur ca multi va intrebati daca vom avea asa ceva, va spun ca din fericire acest hotel are wifi. Dar retineti, doar in anumite zone publice si costa 2 USD/ora. Exista si un business centre echipat cu fax si copiator, care poate fi accesat contracost.

Am rezervat camere duble, standard, modernizate. Suprafata acestui tip de camera este 30 m˛
Aceasta camera dubla ofera balcon, aer conditionat si minibar.
Facilitatile camerei:
• minibar
• dus
• cada
• telefon
• aer conditionat
• uscator de par
• fier de calcat
• balcon
• halat de baie
• facilitati de calcat
• toaleta
• incalzire
• papuci de casa
• TV cu ecran plat
• bideu
• terasa
• etaje superioare accesibile cu liftul
• suport de umerase
• hartie igienica
• prosoape de piscina
• cos de gunoi
• Accesibila prin lift

Nu o sa avem timp pentru "rasfaturi", programul este plin, trec totusi in revista facilitatile hotelului:
piscina si wellness
piscina
fitness
masaj pentru tot corpul
masaj maini
masaj cap
masaj de cuplu
masaj picioare
masaj ceafa
masaj spate
servicii de infrumusetare
sezlonguri sau paturi de plaja
prosoape de piscina
piscina in aer liber
masaj
sala de fitness

Marte parte din aceste, evident, contracost.
Aveti de asemenea posibilitatea sa va tundeti, coafati.

Seara program cu animatori.

La acest hotel avem inclusa cazarea doua nopti in camera dubla standard modernizata si micul dejun.














































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #32 : Miercuri, 28 Februarie 2018, 08:08 »
Hotel Iberostar Bella Vista 5* Varadero

Este un hotel amplasat ideal, pe malul Marii Caraibe. Are in incinta un magazin si 5 restaurante:

El Coral (cel in care o sa luam noi mesele)
Bucatarie: internationala
Deschis pentru: Mic dejun, Pranz, Cina
Meniu: bufet

Celelalte 4, sunt open a la carte, daca doriti sa diversificati ceea ce primiti la bufet. Evident ca se achita suplimentar.

Wakame
Bucatarie: japoneza
Deschis pentru: Cina
Meniu: ŕ la carte

Frutti di Mare
Bucatarie: italiana
Deschis pentru: Cina
Meniu: ŕ la carte

El Criollo
Bucatarie: locala
Deschis pentru: Cina
Meniu: ŕ la carte

La Caracola
Bucatarie: internationala
Deschis pentru: Pranz
Meniu: bufet

Avem noroc cu internetul si aici, exista wireless. Este disponibil in zone publice ?i costa 1,50 USD pe ora.
Avem rezervata camera dubla standard. Suprafata acestui tip de camera este de 40 m˛
Are baie proprie, minibar, balcon si vedere la piscina.
Facilitatile camerei:
• minibar
• dus
• seif
• TV
• telefon
• aer conditionat
• uscator de par
• fier de calcat
• balcon
• birou
• facilitati de calcat
• articole de toaleta gratuite
• baie
• canale prin cablu
• TV cu ecran plat
• pardoseala de gresie/marmura
• serviciu de trezire
• garderoba/dulap
• vedere la mare
• vedere la gradina
• vedere la piscina
• vedere la oras
• terasa
• prosoape
• lenjerie de pat
• hartie igienica
• canapea extensibila
• toaleta inalta
• prosoape de piscina
• sticla de apa
• sampon
• balsam de par
• sapun
• casca pentru dus
• priza langa pat

Facilitati hotel:
piscina
piscina pentru copii
sesiuni de fitness
fitness
masaj pentru tot corpul
masaj maini
masaj cap
masaj de cuplu
masaj picioare
masaj ceafa
masaj spate
umbrele de plaja
sezlonguri sau paturi de plaja
zona de mica adancime
bar la piscina
prosoape de piscina
baie publica
piscina in aer liber
masaj (cost suplimentar)

Mancaruri si bauturi
cafenea la proprietate
bufet potrivit copiilor
snack bar
restaurant (ŕ la carte)
bar
Cafea buna!

Servicii de curatenie
serviciu zilnic de menaj
presa pentru calcat pantaloni
spalatorie (cost suplimentar)

La acest hotel avem incluse in tarif: cazarea, si cele trei mese ale zilei: micul dejun, pranzul si cina.
























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #33 : Miercuri, 28 Februarie 2018, 09:59 »
Va prezint acum, cu cateva observatii pozitia celor doua hoteluri in care o sa fim cazati la Havana, respectiv Varadero:

Hotel Iberostar Parque Central Havana:



Ceea ce vedeti este un mic colt din Havana, zona ultra-importanta. Acolo sunt majoritatea obiectivelor turistice. Hotelul in care vom sta se afla chiar in mijlocul acesteia, fiind astfel extrem de usor sa ne deplasam in orice punct important.

Cateva repere: daca va uitati in zona de nord - vest o sa vedeti o sosea care merge pe malul marii: etse vestitul Malecon, faleza Caraibelor. Seara este un spectacol sa mergi acolo. Valurile, muzica lor, dansurile...luna... Apoi chiar sus, in nord vedeti Castilo de San Salvador de la Punta. Este un reper emblematic al Havanei si un loc excelent de orientare. Partea de est, gridul acela de stradute, in care cea mai importanta este ca dimensiune O'Reilly este Habana Vieja, adica vechea Havana. Daca vreti sa simtiti adevaratul aer al Havanei, va recomand sa le vizitati singuri, sau in mici grupuri.  Astea trebuie parcurse cu rabdare, fara a depinde de nimeni. Nu va puteti pierde si nu sunt periculoase pe timp de zi. Singurul pericol sunt pacalelile si furtul din buzunare, dar acesta este rar.  Obispo, retineti aceasta strada, este paralela si alaturata de O'Reilly,este cea mai efervescenta. Mergem impreuna acolo, va fi unul dintre punctele in care plecam in vizita individuala sau mici grupuri. Eu va explic unde sa ajungeti, ora si va astept pe parte cealalta. Daca va uitati pe harta veti intelege de cea am spus ca nu va puteti pierde: daca mergeti spre vest dati de Capitoliu, Teatru sau Paseo de Marti (inconfundabl, o sa-l prezint maine). Daca o luati spre est ajungeti pe faleza, in nord ajungeti in parc, care se afla pe malul marii, daca o luati spre nord ajungeti la castel, iar in sug la gara. Imposibil de pierdut. Sa va faceti o ideea de distante: de la hotel pana la port (Terminal de Ferris) - de unde o sa luam vasul de croaziera, sunt ceva mai mult de 1.5 km deci cca 20 minute de mers pe jos.

Ati vazut si ati retinut ca vasul de croaziera nu pleaca din prima zi in larg ci ramane ancorat inca 2 nopti. O zi mai aveti posibilitatea sa explorati Havana. Eu am sa va ofer tot sprijinul si suportul si chiar va incurajez sa o faceti...Evident ca puteti alege confortul de pe vas, dar ganditi-va ca sunteti la doi pasi de Habana Vieja...Cine stie cand mai ajungeti acolo? Mergem neparat sa bem dalquiri la Floridana sau CafeParis si mojito la Bodeguita del Medio, sa ne racorim si sa savuram suc de treste de zahar, sa incercati fructele deosebite ale cubanezilor...


Hotel Iberostar Bella Vista 5* Varadero:



Varadero se afla pe peninsula Hicacos si reprezinta varful celei mai importante industrii cubaneze: turismul. E cea mai mare statiune din Caraibe, cu peste 50 de hoteluri si resorturi, cu magazine, restaurante, cluburi si tot ceea ce tine de entertainmentul turistic, la care se adauga, desigur, 20 de km de plaja, una dintre cele mai bune din toata zona Caraibelor. Varadero nu ofera o experienta cubaneza autentica ci mai degraba una care rezida dintr-un ”all-inclusive” tropical de clasa, pentru celelalte lucruri existand in relativa apropiere locuri precum Matanzas, Cardenas sau Bahia de Cochinos.

Varadero este numit, de asemenea, Playa Azul, care inseamna "plaja albastra" in limba spaniola. Plaje superbe,apa calda, cristalina cu nuante de turcoaz, terenuri de golf. Vanzatorii ambulanti sunt prrezenti pe toate plajele. „Caruturile" lor sunt construite dintr-o bicicleta cu multe rafturi si carlige pentru a-si expune marfa si in acelasi timp pentru a se deplasa usor de-a lungul plajei.

Noi o sa stam pe malul marii, la plaja Varadero...rasarit pe o parte, apus pe cealalta, va veti bucura de avatajele de a sta pe o penisula ingusta...

Privat puteti alege o excursie pe insulele din jur, o plimbare pana in zona de parc, cea naturala...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #34 : Joi, 01 Martie 2018, 18:36 »
Am vrut sa va prezint Havana in cateva cuvinte si am ajuns la ...20 de pagini. E drept ca sunt si imagini, dar este si multa informatie, si e doar ce am considerat important. Un astfel de material nu-si are locul aici. Ar plictisi prin dimensiune. Nici acolo nu o sa am ocazia sa va povestesc atatea lucruri, v-ati pierde atentia si concentrarea. M-am gandit insa sa-mi inregistrez vocea, in timp ce parcurg  ceea ce am strans pentru voi. Si sa fac cateva fisiere audio pe care le puteti asculta unde vreti: pe avion, in aeroport, pe vas, in camera. In timpul excursiei, dupa, oricand vi se face dor de Cuba si de...mine.  :) ::)

Si daca ma astern pe povestit, am sa fac cate o poveste pentru fiecare lucru important, legat de aceasta excursie. Asa ca undeva pe marti, sper ca o sa ma tina vocea, sa va transmit Email prin wetransfer fisierele. O sa fie in format mp3, suportat de orice smartphone.

O sa primiti:
- Istoria Cubei
- Despre Havana
- Hemingway
- Che Guevara
- Cayman
- Jamaica
- Cozumel.

Apreciez eu cca 60 de pagini, deci mai bine de 5 ore...de povesti. Sper sa va placa si sa fie confortabil la ascultat, pentru ca toate vor fi trase fara mixaje, opriri etc. Va fi dintr-una...asta inseamna si cate o balba si cate un tusit si cate o pauza...Si poate un pic de raguseala...

Deschid astfel topicul, daca mai aveti lucruri de intrebat sau lamurit ma gasiti pe aici...nu instant evident.. ???  :)

Offline Bon Voyage - interne

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 90
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #35 : Luni, 05 Martie 2018, 15:33 »
Orar de zbor comunicat :

15.03.2018
> AF1089 - Bucuresti 06:50 - Paris 09:10
> AF940   - Paris 16:20 - Havana 21:45

26.03.2018
 < AF825 -  Havana  19:40 - Paris 10:55 (+1)

27.03.2018

 < AF1588 Paris 13:05 - Bucuresti 16:55


Bagaj cala - 23 kg.
Bagaj mana - 8 kg.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #36 : Marți, 06 Martie 2018, 12:07 »
Lucrez la audio-ghiduri, mai am insa de inregistrat..Mi-am facut planul ca astazi sa finalizez si sa va transmitem maine aceste fisiere + numarul de cabina la croaziera + numarul de rezervare zbor. Check in-ul la zborurile noastre se deschide cu 30 de ore inainte de ora de decolare, astfel ca intrand pe site-ul lor va puteti alege locurile.

Aici se face check in-ul si obtinerea boarding pass-ului: https://www.airfrance.fr/FR/en/common/reservation-vol/services/enregistrement-en-ligne.htm

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #37 : Marți, 06 Martie 2018, 18:45 »
Link-ul de descarcare al fisierelor audio:

https://wetransfer.com/downloads/95252d19782135b12b5cb661bf5261bd20180306163927/08295b6c7258d71c70081e25e645df8120180306163927/f57842

Fisierul contine 9 mp3-uri, Istoria Cubei, Havana, Jamaica, Hemingway, Insulele Cayman, Cozumel, Che Guevara, Invazia din Golful Porcilor. Este "impachetat" winrrar asa ca trebuie sa-l deschideti cu acest soft pe care orice calculator al trebui sa il aiba. Dar evident mai intai trebuie sa descarcati fisierul in calculator, dand click pe link-ul de mai sus.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #38 : Duminică, 11 Martie 2018, 09:07 »
Prognoza vreme Havana:
16 martie soare, 17 grade noaptea, pana la 25 de grade ziua
17 martie insorit, 15 grade noaptea, pana la 26 de grade ziua
18 martie majoritar insorit, un pic de nor, 16 grade noaptea, pana la 28 de grade ziua
19 martie mult soare, 16 grade noaptea, pana la 28 de grade ziua

Prognoza Montago Bay
21 martie predominant insorit, 22 de grade noaptea, maxim 30 de grade ziua

Prognoza Cayman, George Town
22 martie doar soare, 25 de grade noaptea, maxim 27 de grade ziua

Prognoza Cozumel
23 martie, predominant insorit, 24 de grade noaptea, maxim 30 de grade ziua

Prognoza Varadero
24 martie soare, 21 de grade noaptea, maxim 31 de grade ziua
25 martie, insorit, 21 de grade noaptea, maxim 31 de grade ziua

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #39 : Duminică, 11 Martie 2018, 15:41 »
Eu am selectionat pentru drum muzica din Cuba, Mexic si pentru ca ajungem in Jamaica ceva reggae...Am descarcat de pe net, sunt cateva mixuri. Le-am pus si la dispozitia voastra; daca le doriti le puteti descarca de aici: https://wetransfer.com/downloads/bb16ea9252f9b39bb07b8daae219130c20180311133010/a635043baa08e759f51a269772f0444820180311133010/e449e7

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #40 : Luni, 12 Martie 2018, 08:51 »
Bifat cu lista in fata tot ce era trecut.  O0 Transferat din dulap in troler si rucsac... :) Asa ca sunt gata de plecare.  :yeah: Voi?

Atentie sa nu uitati acasa in special pasaportul, banii, cardul! Sunt cele mai importante lucruri, fara ele nu puteti calatorii! Urmariti pe lista de recomandari pe care am postata pe acest topic, daca aveti totul pus in bagaje.

Referitor la mesele pe care le vom avea pe zboruri:
- pe segmentul Bucuresti - Paris - snack + bauturi
- pe segmentul Paris - Havana o masa de snack + o masa calda si bauturi.

In orele de conexiune pe Aeroportul CDG Paris, veti putea alege si servi ceea ce doriti, evident contra-cost. Daca va cumparati ceva pentru drumul pana la Havana retineti ceea ce v-am povestit: in Cuba nu puteti intra nici macar cu un biscuit. Deci asigurati-va ca nu cumparati din Paris mai mult decat puteti servi. Nu va recomand sa luati nici bautura, pentru ca 90% nu o sa puteti trece cu ea in Cuba.

Lasati la indemana castile audio si incarcatorul de la telefon. Pe aeroportul din Paris aveti prize de incarcare, iar pe avion de asemenea, prin USB (desi stewardezele de obicei atrag atentia ca acea este mufa de audio/video nu de incarcare). Puteti sa va uitati la un film din colecta prezentata de cei de la Air France (bineinteles fara subtitrare in romana), puteti asculta povestile mele despre locurile in care urmeaza sa calatoriti, sa ascultati muzica din colectia Air France sau cea transmisa de mine ieri aici pe forum. V-o recomand pt intrarea in atmosfera, selectia este foarte faina... :)

Cred si sper ca v-am transmis toate informatiile necesare, sper sa veniti cu totii cu toata voia buna si bucuria de plecare in vacanta, imi doresc mult sa fie un grup fain (si nu ar avea de ce sa fie altfel din moment ce marea majoritate sunteti vechi..), sa petrecem o vacanta minunata.  *|* :dance: :thumbup:

Completez cu o precizare, de care am rugamintea sa tineti cont, desi stiu ca pe Samiza sunteti tentati sa o identificati mai mult ca agentie, nu ca persoana. O sa participe si ea la aceasta excursie, dar nu in calitate de insotitor de grup sau reprezentant agentie. Eu o sa fiu acela care va va indruma si insoti. Ea este in vacanta. Asa ca nu apelati cu nici o problema organizatorica sau pentru detalii despre excursie, lasati-o sa se destinda, vine dupa o perioada extrem de plina si grea si la intoarcere o va astepta una si mai si. Eu am sa fiu cu voi 24/24, va acord toata asistenta si atentia mea, am sa fac tot ce este posibil sa aveti o vacanta extraordinara. Depinde insa evident si de voi, de modul in care stiti sa va bucurati, interactionati, apreciati ceea ce vedeti. Si de ce asteptari v-ati facut...Eu v-am povestit multe, sau scris de asemenea tone de articole despre Cuba, in mod normal ar trebui sa apreciati corect ceea ce vedeti acolo...

Drum bun celor care calatoresc spre Bucuresti, sa ajungeti cu bine. Eu impreuna cu Samiza vom ajunge de miercuri seara in capitala si vom dormi foarte aproape de aeroport, la Hotel Otopeni.

Luati-va toate masurile sa nu intarziati, pentru ca nu va asteapta nimeni dupa ora de intalnire anuntata, Deci ne vedem joi, 15 martie, pe aeroportul Henri Coanda din Bucuresti, ora 4.15 (dimineata). In fata Cafenelei Lavazza, pentru zborul BUCHAREST OTP  - PARIS CDG  AF  1089 06:50 09:10.

Este ultima mea postare aici, doar daca apare o modificare mai intervin.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #41 : Miercuri, 14 Martie 2018, 09:59 »
Drum bun, tuturor! Sa aveti vreme frumoasa si sa va intoarceti ametiti de cate veti vedea si trai!  :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Octy1958

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #42 : Miercuri, 14 Martie 2018, 23:09 »
Drum bun cu momente de neuitat . Abia aștept să citesc impresiile la întoarcere  :smitten:
La anul sigur nu o ratez....  :slap:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #43 : Joi, 29 Martie 2018, 01:29 »
O multime de fotografii, filmulete, amintiri...Locuri greu de descris in cuvinte, de aceea am sa spun mai putine si o sa las imaginile sa povesteasca...Dupa o zi de munca, am reusit sa triez si sa aranjez fotografiile, asa ca incepand de maine o sa puteti vedea in episoade, fiecare loc prin care am trecut.

O excursie extrem de grea ca pregatire, ca organizare, ca urmarire. Si plina de emotii. Am muncit mult si cu foarte mare atentie la aceasta excursie, am incercat sa aleg tot ceea ce este mai bun, la cazari, la programe, la servicii in general. Greu predictibil cu ce te intalnesti acolo, te poti astepta ca organizator la o multime de situatii. Cuba este o destinatie speciala, minunata pentru turisti, epuizanta pentru organizatori. Ma bucur enorm ca am ajuns toti cu bine acasa, fara peripetii, fara incidente, ca am reusit sa ating tot ceea ce imi propusesem. Sunt fericit ca lucrurile s-au legat, ca am fost preventiv ca timp, ca am putut sa ma incadrez in timpii de transfer, de imbarcari si debarcari. Grupul m-a ajutat mult, am simtit venind dinspre cei mai multi o intelegere a situatiilor, fara sa se creeze tensiune sau presiune. Le multumesc pentru increderea in mine, pentru felul in care mi-au aratat ca inteleg prin ce momente trec uneori...Au stiut sa-mi ofere calmul si creditul necesar, pentru a-mi permite sa rezolv situatii de altfel inevitabile in tari cum sunt cele din America de Sud.

Le-am oferit o experienta extraordinara, cam tot ce se poate scoate mai bun din zonele prin care am trecut. Am tinut mult sa pot face ceea ce am gandit si planuit, pentru ca stiam ca o sa-i incante.  Au fost momente memorabile la Cascadele de pe Dunn's River, la snorkeling la bariera de corali, la pisicile de mare din Cayman. Am incercat sa arat Havana asa cum o simt si percep eu, am ales sa gust impreuna cu voi cei care m-ati insotit acolo, din aroma unui loc pastrat neclintit in timp...

Sunt epuizat, am nevoie mare de odihna, m-a consumat mult aceasta excursie si privind in fata, nu stiu daca as mai putea sa o iau de la capat. Sunt prea multe lucruri ce nu depind de tine acolo, prea multe necunoscute ce pot aparea fara sa te astepti, prea multe lucruri de reparat in urma altora...Este o risipa de energie si un consum eotional maxim. Am avut norocul ca am ajuns acolo oarecum pregatit psihic si am reusit sa trec peste toate obstacolele si problemele. Nu ma prea vad reluand tot parcursul acesta de pregatire si organizare, cel putin nu acum cand sunt atat de obosit...Poate insa dupa ce trece un pic starea asta si imi revin...am sa incep sa sap la o noua excursie de Cuba...

Revin maine cu poze si filmulete...Tot maine o sa transmit celor care au participat fotografiile facute de mine, Dana si Ramona...


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 15 – 26 martie 2018
« Răspuns #44 : Joi, 29 Martie 2018, 12:21 »
Incep povestea in imagini...cu filmulete. Doua facute pe plaja hotelului la care am stat la Varadero...La care am fost rasfatati cu coctailuri, muzica si o atmosfera de vacanta de Caraibe...

! No longer available


! No longer available