Autor Subiect: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018  (Citit de 17731 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline costache mihaela dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #15 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 16:09 »
Maine voi plati si factura

Offline Monica Banita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #16 : Marți, 03 Aprilie 2018, 17:03 »
Cam cat de cald ar fi in perioada excursiei noastre ? Google spune ca maxim 25 grade C. Umede? Sandale sau adidasi?  Multumesc !

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #17 : Marți, 03 Aprilie 2018, 18:19 »
Inca este devreme pentru o prognoza. Dar eu recomand ca intotdeauna in excursii, in special in cele in care se merge mult, cum este aceasta, adidasi sau trekking. Acest gen de incaltaminte sport are talpa flexibila, asigura amortizarea socurilor, mentine piciorul in echilibru. In sandale se merge la plaja, pe distante scurte, in locuri in care terenul este drept. Aici intram in zone vechi, cu pavaj rustic, ceea ce inseamna denivelari.

Lucrez la un Email pe care o sa-l transmit tuturor participantilor. O sa ajunga la voi pana de Pasti. O sa contina multe lucruri importante, in special niste audio ghiduri care vor trebui descarcate si incarcate pe telefoanele voastre mobile.

Offline costache mihaela dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #18 : Miercuri, 04 Aprilie 2018, 22:16 »
Buna seara ! pana una alta va doresc Sarbatori Pascale linistite si fericite! Apoi vom vedea daca mergem in sandale sau trekking! eu merg in trekking lucru pe care ii sfatuiesc precum Gigi pe toti! Abia astept sa purcedem la distractie si cultura! dar mai e ceva timp... cam concentrat ptr. mine! Asta e...! Sarbatori voioase si linistite fara evenimente ! Pupici

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #19 : Joi, 05 Aprilie 2018, 20:29 »
Am transmis fiecarui participant cate un Email ce cuprinde mai multe informatii. In situatia in care nu ati primit, va rog anuntati-ma si va retransmit. Miercuri eu plec din tara, pana atunci doresc sa ma asigur ca toata lumea a primit informatiile mele.

In cursul zilei de maine am sa va transmit prin wetransfer audioghidul pt Alhambra.

Offline Maryanna

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #20 : Joi, 05 Aprilie 2018, 20:54 »
Ciao ,Gigi

 Am primit email-ul cu informatiile vitale ptr.Anadaluzia , multumesc frumos . Bifez zilele,deja!   :yeah:. Sper sa ne ridicam la nivelul eforturilor si cerintelor tale si echipei nevazute. Sarbatori fericite, binecuvantate si cumpatate tuturor  , Mariana

Offline costache mihaela dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #21 : Joi, 05 Aprilie 2018, 21:04 »
Multumesc Gigi! Ghidaj bun in Maroc si sa te intorci cu bine ! Ca si in dragul si superbul Maroc am sa fac o mica farmacie ambulanta de urgenta ! Ma bucur pentru accesul obtinut si inteleg efortul mare pe care l-ai facut! Succes mare  zic eu! iar diferenta nu e ceva enorm.... :) :smitten: O0
 Oricum personal te felicit si-ti multumesc de sansa pe care ne-ai creat-o!  *|*; vopsesc oua de paste si sunt cu gandul in Andaluzia! sunt alaturi de copiii mei si nepoti!
O seara buna si inca o data sa ne vedem, scrie, auzi cu bine,
Dana Costache

Offline Octy1958

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #22 : Joi, 05 Aprilie 2018, 21:28 »
Multumesc mult Gigi pentru email dar mai ales pentru eforturile tale.

Iti doresc tie si la toata lumea care ma citeste sarbatori cat mai fericite  *|* :flori: si abia astept sa incep minunata aventura in Andaluzia  :smitten: :D ;) :yeah: !!!


Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #23 : Joi, 05 Aprilie 2018, 21:47 »
Buna seara Gigi, buna seara tuturor, cunoscuti, sau necunoscuti :)
De ani de zile imi doresc sa ajung in Spania!
Din diferite motive, pana acum, nu a fost sa fie!
Si, ma bucur din tot sufletul ca, pana acum nu a fost sa fie, pentru ca, asa, m-am ales cu varianta SUPERRR PREMIUM :yeah:
Gigi, am primit e-mail-ul, siii, iti multumesc mult de tot pentru tot, tot efortul depus! Iti multumesc tare mult pentru toate informatiile atat de necesare!  :bow:
Fara nici o periuta, chiar cred si stiu ca, suntem niste norocosi sa avem asa organizatori si asa insotitor!
Va multumesc mult tuturor :bow:  :flori:
Abia astept sa ne bucuram impreuna de toate acele minunatii!  *|*  :yeah:
Pana atunci, va doresc din tot sufletul sa aveti parte de niste sarbatori cu multa sanatate si liniste sufleteasca, alaturi de cei dragi! :angel:
Va pup cu drag  :smitten: Rami  :)

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #24 : Joi, 05 Aprilie 2018, 22:19 »
Multumim mult, Gigi, pentru toata munca nevazuta din spatele vacantei noatre in Andaluzia!

Nici nu mi-as fi imaginat cata bataie de cap si emotii se ascund in spatele unui "banal" bilet de vizitare a unui obiectiv turistic, fie el si fabuloasa Alhambra. Stiam ca lucrurile s-au complicat foarte mult in ultimii ani, dar e ireal unde s-a ajuns...

Eu chiar ma consider norocoasa sa pot vedea toate locurile acelea de poveste. Abia acum vad cat de norocoasa si cat de putin a lipsit sa nu-mi vad implinit visul!
Multumesc mult pentru stradanie!

Recitesc (a nu stiu cata oara), cu aceleasi batai de inima ca in adolescenta, celebrele "Povestiri din Alhambra" ale lui Washington Irving, cartea care a scos Alhambra din praful uitarii de secole si a trezit curiozitatea publicului larg din toata lumea, dorinta oamenilor de a vedea cu ochii lor acele locuri magice, cu iz de povesti prea frumoase ca sa fie adevarate.
Se pare ca masina de PR americana a inceput sa functioneze foarte devreme.  ;D

Recomand cu mare drag cartea celor doritori sa arunce o privire in lumea colorata si plina de parfum a Granadei inceputului de secol 19, vazuta prin ochii unui povestitor romantic, indragostit pana peste urechi de acea lume, Andaluzia autentica si ireal de frumoasa.
Nu este un ghid turistic, cu siguranta imaginatia a jucat si ea un rol (dar atat de placut!), e o colectie de impresii nostalgice de calatorie si legende locale dintr-o vreme in care, daca stiai sa asculti, mai regaseai inca in Alhambra ecouri vagi ale pasilor celor care traisera candva in palatele ei fastuoase, iar muntii Andaluziei erau inca plini de cuiburi de banditos, temuti, dar si admirati in secret de toata lumea, cand in calatorie siesta se facea la umbra unui maslin, pana cand vapaia zilei se domolea si puteai pleca mai departe calare, sa descoperi alte si alte locuri ascunse prin Muntii Sierra Nevada. Si cand "nicio femeie care se respecta nu ar fi iesit din casa fara un trandafir rosu ca focul in parul ei negru stralucitor". :) Se pare si ca mirajul femeilor latino asupra americanilor a inceput demult.  ;D

Evident, e doar o lectura pentru introdus in atmosfera de 1001 de nopti a Alhambrei.  :) Dar este atat de placut sa regasesti date istorice si informatii reale, asa cum le stim noi azi, in paginile unor povestiri scrise acum aproape 200 de ani, pe vremea cand fabuloasa Alhambra era deja o citadela parasita de sute de ani, un mister in mare parte nedezlegat, inconjurata de legende si povesti una mai spectaculoasa ca alta. Dar Alhambrei i-a stat mereu bine asa, inconjurata de povesti. Misterul e trandafirul ei rosu din par, fara de care nu s-ar lasa in veci vazuta, ca o adevarata andaluziana frumoasa si apriga.

Si, dragilor, peste doar o luna vom putea s-o vedem de aproape cu ochii nostri si sa ne bucuram de frumusetea ei, de rafinamentul si fastul care au facut din ea mirajul irezistibil care este astazi.
Eu una nu mai am rabdare.

Pana atunci insa, va doresc sarbatori frumoase, zile senine si clipe de care sa va amintiti cu bucurie, sa fiti inconjurati de oameni dragi! Paste cu lumina in suflet!

Si visati frumos!

Not all those who wander are lost

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #25 : Vineri, 06 Aprilie 2018, 10:06 »
Va multumesc si eu mult! Este emotionant si motivant sa stii ca munca ta, efortul pe care il faci este apreciat! De fapt acestea sunt micile motorase care ne determina si ne bucura viata!

Am transmis audio ghid-ul, in situatia in care nu ati primit Email-ul meu aici aveti link-ul de descarcare: https://wetransfer.com/downloads/3d7c561753a44b4eb84399ce4169f86f20180406063059/91705f93e9fa6396444c9f18f6dd791620180406063059/8d0064

Si instructiunile de descarcare/incarcare in telefon:


1. Dati click pe link-ul de mai sus. Daca nu functioneaza astfel, copiati-l si puneti-l in browswer

2. O sa fiti directionati catre o pagina ce include un pop-up. Acolo scrie: "Ready when you are. Files deleted in 7 days". Iar mai jos gasiti un buton pe care scrie: "Download". Apasati pe el.

3. Descarcarea este aproape instantanee, fisierul este de mici dimensiuni. Se numeste "Audio ghid Alhambra mp3". Alegeti unde in calculator doriti sa fie salvat si dati "Save".

4. Fisierul este "impachetat" cu un programel prezent pe toate calculatorele: winrar. Daca nu-l aveti, descarcati-l de pe net, este free. Fisierul va apare ca icoana sub forma a trei carti suprapuse. Dati dublu click pe el. Trebuie sa va apara o intrebare referitoare la cu ce doriti sa-l deschideti. Alegeti evident winrar

5. Un nou pop up (fereastra) vi se deschide si acolo apasati pe "wizard". Va incepe procedura de deschidere a fisierului. Dupa care acesta va apare cu o alta icoana, cea comuna pt fisiere.

6. Deschizand acest fisier gasiti in ordine, 19 fisiere audio, va apar la fel ca niste melodii

7. Conectati telefonul la calculator si incarcati aceste fisiere in el, exact cum procedati cand va puneti muzica pe telefon. In cazul Iphone procedura este mai complicata, pt ca ei sunt restrictivi cu memorarea pe telefon a fisierelor necunoscute. Este un pic mai laborios, eu procedez de regula trimitandu-mi pe Email fisierele si apoi descarcandu-le.

8. Verificati daca se aude corect.

Offline Monica Banita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #26 : Vineri, 06 Aprilie 2018, 15:13 »
Am descarcat . Multumesc !

Offline Maria DM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #27 : Vineri, 06 Aprilie 2018, 18:53 »
Buna Gigi,

Multumesc pentru email si audioghid. Le-am descarcat in calculator deja.
Multumesc mult pentru efortul facut, sa vad Alhambra este o mare fericire pentru mine.
Sarbatori fericite tie, familiei si tuturor!
Maria D

Offline costache mihaela dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #28 : Luni, 09 Aprilie 2018, 15:45 »
Cristos a inviat !Multumesc Gigi, am primit si am descarcat, verificat autoghidul in telefon ( normal si in calculator). Mai am sa-mi pregatesc castile! Oricum multumesc inca o data !

Offline Elena Dumitru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #29 : Luni, 09 Aprilie 2018, 19:17 »
 Cristos a înviat!   
Mulțumesc Gigi, am descarcat audioghidul in telefon, l-am verificat se aude perfect. Mulțumesc pentru toate eforturile tale si ale echipei. Aștept cu nerăbdare excursia dar mai este putin...si mergem in vacanta