Autor Subiect: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018  (Citit de 17710 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #30 : Luni, 16 Aprilie 2018, 21:03 »
Buna seara, dragilor!

In asteptarea experientei "pe viu", va las aici un strop de Spania autentica, o voce atat de speciala, incat cuvintele nu-si au rostul. Sper sa va placa.

Stiti ca, peste trei saptamani, la ora asta vom fi in Malaga sau deja in drum spre Granada, da?   :yeah:

O seara minunata, sa visati frumos!






Not all those who wander are lost

Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #31 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 08:03 »
   Bună dimineața tuturor.  Spre rusinea mea  :worthy:..nu am descarcat autoghidul pt.Alhambra...recunosc ..ca fac parte dintre  "nepriceputii " telefonului..Am marea RUGAMINTE să  ma ajute cineva...prin intermediari am inteles ca este posibil sa.l primesc de la cineva ..pe WhatsAap...dintre cei care l.su descarcat.. :worthy: :pleasantry:...las un nr.de tel.0729039858...Cu multumiri !

Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #32 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 08:11 »
   Si...BINE AI VENIT, Gigi ! din Maroc...o alta mare frumusete din acest univers. Pentru toti ...O ZI FRUMOASĂ!
...

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #33 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 09:59 »
Buna dimineata, Silvia! Da-mi o adresa de e-mail si iti trimit eu ghidul.

O zi frumoasa tuturor, sa ne pregatim de un weekend minunat!
Not all those who wander are lost

Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #34 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 14:44 »
   Multumesc f.mult Wanderer!....hidegsilvia@yahoo.com...
  Si să auzim numai de bine...si inca odată  MULTUMESC..!
  Pt.cine este sau ajunge  la Pitesti...caci tot vorbim de parfum si culoare..s.a deschis astazi Sinfonia  lalelelor..pt.3 zile...
...Va invit  să  o vizitati....multa frumusete..mii de culori..
 Eu sunt aici pt.cine doreste amanunte :flori: :flori:

Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #35 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 14:54 »
    P.s....si vorbeam despre audioghid..sigur :worthy:

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #36 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 20:22 »
Buna, Silvia!
Scuze, zi lunga, abia acum am ajuns la calculatorul de acasa. Ti-am trimis ghidul audio pe wetransfer. Link-ul este valid doar sapte zile, incearca sa-l descarci repejor. Nu ca ar fi o drama daca expira, il pot trimite din nou, evident.  :) Dar poate vrei sa te bucuri de el mai din timp.

Seara frumoasa si sa te bucuri de un weekend care se anunta de vara curata! Comanda speciala pentru noi, sa ne obisnuim cu temperaturile de Andaluzia.  ;)
Not all those who wander are lost

Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #37 : Vineri, 20 Aprilie 2018, 21:47 »
    Salutari si multumiri,Wanderer.Am primit..totul Ok...Incerc să  fac ce  mi.ai sugerat :worthy: :applause:....Sper să  ajung la un final de această  data... *|*...De fapt..chiar este necesar..O seara linistita!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #38 : Luni, 23 Aprilie 2018, 09:19 »
Am intrat pe linia dreapta si chiar daca pentru mine intre timp mai exista plecarea la Istanbul si petrecerea de la Sibiu, gandurile sunt indreptate acum aici.

Am inceput sa lucrez la detalierea in amanunt a programului, contactarea colaboratorilor, tot ceea ce tine de back-up-ul unei excursii. Pe masura ce am detalii si recomandari am sa intru pe forum adaugand cate ceva la ceea ce deja v-am transmis.

Prima recomandare tine de pregatire, intalnirea pe aeroport si de plecare:
- inainte de a incuia usa casei in spatele vostru, verificati inca o data daca aveti documentul de identitate la voi (am recomandat deja sa le aveti pe amandoua, pastrate in locuri diferite)
- asigurati-va ca ajungeti la timp pe aeroport; stiu ca in Bucuresti este trafic, stiu ca multi veniti din alte zone. Tocmai de aceea, fiti prevazatori si nu riscati pierderea zborului!
- bagajul de cala nu trebuie sa depaseasca 20 kg. Puneti la voi doar strictul necesar, nu luati toata garderoba, cu motivatia "ca poate imi trebuie". Luati-va langa un rucsac urban cu care sa fiti pregatiti in fiecare zi de excursie.
- adaugati in rucsac, 2- 3 sandviciuri, un fruct, niste biscuiti, ceva ce stiti ca va poate tine de foame. Va explic acum care sunt sansele si locurile in care puteti manca: pe aeroport, dupa intalnire si intrarea in zona de boarding, puteti alege un local in care sa serviti ceva (daca nu ati facut asta la plecarea de acasa sau din hotelul in care ati stat in Bucuresti); va recomand pe cel de la parter, acolo sunt destul de multe preparate mai traditionale si tarifele sunt un pic mai...umane. Pe zbor nu avem masa, Blue Air este un low cost si nu ofera acest serviciu, decat pe cateva curse, unde au interes si concurenta. Puteti cumpara in timpul zborului sandviciuri cu salam de Sibiu, branza, salate, la cca 5 EUR/buc. Pe aeroportul din Malaga nu o sa avem timp de oprire pentru masa si nici pe drumul spre Granada. La cca 19.15 aterizam, apoi avem zona de intrare frontiera, preluarea bagajelor si apoi deplasarea la autocar. Toate acestea dureaza din experienta, minim 45 minute si in conditiile in care avionul aterizeaza la timp, in cel mai fericit caz putem pleca la ora 20.00. Pe aeroportul din Malaga asigurati-va ca ati fost la toaleta, nu mai oprim pe drum. Sunt doar 130 km, cca 2 ore de mers, este si asa tarziu, toata lumea isi doreste sa ajunga mai repede la hotel. O oprire pe drum duce si mai departe de 22.00 ora de check in...Transbordarea de la autocar pana la hotel dureaza si ea pentru ca hotelul este ultracentral, plasat in zona pietonala, asa ca va trebui sa tragem trolerele dupa noi, pana la intrare. Nu uitati de una dintre recomandarile mele referitoare la troler: sa fie de mici dimensiuni si ideal spinner (cu 4 roti). Asa deplasarea oriunde s-ar face, este mult mai usoara...Apreciez deci ca fiecare o sa aiba camera, cel mai devreme la 22.30. In jur sunt o multime de tapas-uri si mici localuri, cine doreste si ii este foame, acesta este momentul in care o poate face. De aceea recomandarea mea cu sandviciurile...sa aveti ceva in stomac pana la acea ora...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #39 : Luni, 23 Aprilie 2018, 09:46 »
A doua zi, in 8 mai avem un program foarte incarcat si dens. Incepand cu ora 11.00 avem de vizitat cartierul maur, cu urcare la panorama St Nicholas, Alhambra si Generalife, Catedrala Granada si Capela Regilor Catolici. O sa mergem impreuna sa va arat un magazin de ceaiuri si produse naturiste andaluze, de unde evident puteti cumpara ceea ce doriti. Seara, la fel cum o fac cu fiecare grup, o sa mergem la un show de Flamenco. Localul, la care mergem de 8 ani, este la doi pasi de hotel: Alborea. Spectacolul incepe la ora 20.45. Dupa cate vedeti, un program super-incarcat, care lasa putine pauze. De care o sa avem nevoie pt a manca, a savura o cafea, un fresh de portocale...Si pt a ne reimprospata tinuta la hotel.

De aceea va recomand sa incercati sa veniti in excursie odihniti, pentru ca intrati direct in iures...Ar fi pacat sa treceti prin acele locuri minunate cascand sau cu gandul "oare cat mai este pana ne intoarcem la hotel". Stiu ca multi veniti direct de la servici, stiu ca de multe ori gandurile de calatorie nu te lasa sa te odihnesti inaintea plecarii...Dar incercati totusi... ::) :)

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #40 : Luni, 23 Aprilie 2018, 10:45 »
 Buna dimineata tuturor!

Buna dimineata si la multi ani cu sanatate si impliniri, Gigi!
O zi frumoasa, cu o petrecere pe masura!  :flori:

Bine ai venit din Maroc! Cumva, vine firesc Andaluzia, in continuarea cronologica a povestii, nu? :)

Multumim pentru sfaturi! Pentru mine, de cand ma stiu, detaliile astea concrete legate de plecare, ore, bagaje, vreme etc. sunt cele care fac sa se ancoreze in realitate ceea ce inca era cumva doar un vis frumos, chit ca mintea mea se pregateste de doua luni pentru asta. :)

Pana atunci, inca o data, o zi frumoasa si distractie placuta la Istanbul!



Not all those who wander are lost

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #41 : Luni, 23 Aprilie 2018, 10:53 »
ORAR DE ZBOR:

07.05.2018

OB 125   OTP  15:50  -  MALAGA 19:10

15.05.2018

OB 126   MALAGA 19:55  -  OTP  00:45

Bagaj cala :20kg


INSOTITOR GRUP :  GIGI CINDEA  0745/106501

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #42 : Luni, 23 Aprilie 2018, 12:25 »
Este o confirmare din partea agentiei a programului de zbor, am rugat sa se verifice daca nu a aparut vreo schimbare. Continui cu informatiile.

Punctul culminant al calatoriei noastre si motivul principal pentru care am organizat-o este Festivalul Patio-urilor. Anul acesta evenimentul se va desfasura pe perioada a 13 zile, din 1 Mai pana in 13 mai cand se vor afisa castigatorii.

Consiliul municipal din Cordoba a făcut publică lista patio-urilor admise la concursul municipal. Dintre cei 52 de solicitanți, s-au admis 48 de patiouri , 21 cu arhitectura moderna și 27 de arhitectura veche.

In categoria arhitectura veche: Escañuela 3, Marroquíes 6, Siete Revueltas 1, Martín de Roa 9, Plaza de San Rafael 7, San Basilio 44, Parras 6, Martínez Rücker 1, Samuel de los Santos Gener, Duque de la Victoria 3, Martín de Roa 7, La Palma 3, San Basilio 22, Céspedes 10, Pozanco 21, Tinte 9, San Basilio 14, Mariano Amaya 4, Isabel II 1, Ocaña 19, Zarco 13, Frailes 6, Maese Luis 22, Postrera 28, Pedro Verdugo 8, Diego Méndez 11 y Alfonso XII 29.

Pentru concursul arhitectura moderna: Aceite 8, Plaza de las Tazas 11, Parras 8, Chaparro 3, Judíos 6, Martín de Roa 2, Gutiérrez de los Ríos 33, Maese Luis 4, Barrionuevo 22, Alvar Rodríguez 8, Alvar Rodríguez 11, Parras 5, Pastora 2, Pedro Fernández 6, Pozanco 6, Maese Luis 9, San Basilio 15, San Juan de Palomares 8, Juan Rufo 19B, Conde de Arenales 4 y Zarco 15.

Programul de vizitare (atunci cand putem intra in patio-uri) este 11.00 – 14.00 si 18.00 – 22.00. Hotelul nostru se afla la 20 de minute de mers pe jos de Podul Roman, cine doreste se poate intoarce si reveni in intervalul de 4 ore, dar recomandat este sa ramaneti pentru a lua pranzul si a face ceva shopping in jur...Centrul istoric al Cordobei este spectaculos.

O sa incercam sa vedem cat mai multe patio-uri dar evident ca nu le vpm putea atinge pe toate. La multe se formeaza coada, asa ca pe langa timpul necesar a a junge de la unul la celalalt, pe langa cel folosit a admira si fotografia superbele incinte, vom pierde ceva minute stand pe la cozi...Nu va pot spune de acum cat o sa se stea, dar nu este ceva exagerat sau plictisitor. De ordinul 5 - 10 minute, doar rar, la cele mai vestite coada depaseste 10 minute.

Pregatiti-va aparetele de fotografiat, baterii de schimb, incarcatoare externe pentru telefoane. Vei face acolo impresionati de ce o sa vedeti sunte de fotografii...Si ar fi pacat sa ramaneti fara spatiu pe card sau fara baterie...

Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #43 : Luni, 23 Aprilie 2018, 13:58 »
   La mulți ani,Gigi!...si bine ati venit din Maroc. :applause:
Si..linie dreapta Andaluzia...parfum si culoare...tapas si flamenco
   Multumim pt.tot  si o zi minunata !

Offline costache mihaela dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Parfum si culoare. Andaluzia 7 - 15 mai 2018
« Răspuns #44 : Luni, 23 Aprilie 2018, 21:21 »
La multi ani !