Autor Subiect: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018  (Citit de 18916 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dantes

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 06:26 »
Va salut!

Sunt nou pe singles camp iar aceasta excursie m-a convins aproape instant sa ma alatur.
As mai fi dorit sa incerc o croaziera dar se pare ca toate din 2018 sunt deja vandute.  :-\

Oricum pozele din Madeira sunt fantastice! Inteleg ca inca nu s-au epuizat locurile pentru aceasta excursie, nu?

P.S.
Si eu sunt din Brasov.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 06:34 »
Buna Dantes , rezervarile pentru excursie le faci in acest topic pe prima pagina pe linkul respectiv,vei primi apoi un mail cu pasi de urmat mai departe, locuri inca sunt cata vreme nu apare postat de admin pe prima pagina ca nu mai sunt locuri. indicat ar fi sa te inscrii cat mai repede cand esti hotarat sa nu ramai fara loc :( , inainte de inscriere te rog doar sa citesti descrierea excursiei foarte bine sa vezi daca ti se potriveste.
Succes si bine ne-ai gasit, sper sa te simti bine intre noi.
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 06:48 »
ovi, sper sa nu zici ca am ceva cu tine, tu stii ca-mi esti drag  :magic:, doar ca eu inteleg ca dantes s-a inscris, deja, deci stie cum se face. Hai sa raspundem doar la ce se intreaba sau deloc, vrei?  :angel:

Inteleg ca inca nu s-au epuizat locurile pentru aceasta excursie, nu?

De obicei aflam situatia locurilor disponibile, din mesajele postate de admin sau din agentie, pe prima pagina a topicului  sau pe site.
Daca ne luam dupa ce scrie pe site, cam asa intelegem: ca, cel putin pe 6 februarie mai erau 4 locuri disponibile. Pana apare alta ainformatie ne orientam dupa asta.
http://www.singlescamp.ro/eveniment/madeira-pe-insula-eternei-primaveri-15-23-iunie-2018/


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 06:59 »
E posibil sa ai dreptate Wonderland, stiu ca iti sunt drag, doar ca logic e o neconcordanta, daca s-a inscris deja si a facut rezervarea de unde intrebarea daca mai sunt locuri?
In fine hai sa nu facem  :offtopic: ma bucur daca Dantes isi gaseste raspunsul.  ;)
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 07:09 »
Da, dar nici n-a intrebat cum se inscrie... >:D :strambatura: ^-^
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 07:10 »
Dantes, ieri inca mai erau locuri. Asta este ce stiu acum... Daca te-ai inscris si e ok, o sa fi primesti un telefon din agentie. Nu uita ca dupa inscriere sa transmiti cele solicitate in mesajul automat.

Am postat pe fb, mai gandeam sa o fac si aici, referindu-ma la fado, ci ce frumos descria Amalia Rodriguez aceasta muzica plina de sensibilitate: "Fado is the Soul food you do not know of! Haven on earth!". Pasiune, suflet, sensibilitate...Priviti cateva explicatii:

! No longer available


Si un exemplu minunat:

! No longer available


Va veti intreba poate, "dar ce are fado cu Madeira?" Si pe buna dreptate pt ca fado este specifica in primul rand Lisabonei si zonei Guimares. Va raspund: o minunata si simpatica portugheza, o fosta cantareata de fado din Alfama s-a mutat in Funchal si si-a deschis un local exact ca cele din Lisabona. Si de fiecare data cand ajungem in Madeira, una dintre seri o petrecem acolo...




Offline Dantes

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #36 : Luni, 12 Martie 2018, 04:32 »
Va multumesc pentru raspunsuri.

Intr-adevar inca nu m-am inscris cu agentia de turism Bon Voyage avand in vedere ca a fost weekend, dar le voi scrie astazi pentru mai multe informatii si probabil pentru rezervare.

Incerc sa-mi fac o idee asupra bugetului necesar (adica peste cei 950 EUR ai excursiei), poate ma puteti ajuta cu pareri. Din ce am citit eu pe website ar mai fi inca 140 EUR pentru toate excursiile, si presupun ca as mai avea nevoie de inca vreo 100-200 EUR pentru cheltuieli zilnice pe acolo. Deci ar fi un total de aproximativ 1250 EUR daca nu ma insel?

Nota:
Nu sunt genul de persoana care arunca cu banii pe toate prostiile, dar imi place sa incerc mancaruri locale si atractii turistice deosebite.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #37 : Luni, 12 Martie 2018, 07:49 »
Buna dimineata Dantes! Iti voi raspunde eu, cel care iti va fi si insotitor de grup.

- in primul rand referitor la rezervare: avand in vedere numarul foarte mare de participanti la excursiile noastre, sistemul de rezervare este online, nu telefonic sau pe Email. Deci pentru a te inscrie este nevoie sa intri pe site, la excursia din Madeira si sa completezi datele solicitate de tabelul care iti apare in partea dreapta a ecranului. Link-ul: http://www.singlescamp.ro/eveniment/madeira-pe-insula-eternei-primaveri-15-23-iunie-2018/

- pe site si forum, daca parcurgi cu atentie si rabdare o sa gasesti toate detaliile necesare acestei calatorii; suntem sunati atat agentia cat si eu doar in situatii speciale, nu si pentru informatii care deja apar publicate. Nu avem un serviciu call-center, asta ar mari costurile/excursie si nu dorim acest lucru. Daca sunt lucruri care pot interesa pe mai multa lume, se scrie si solicita informatii, asa cum perfect ai facut, aici pe forum. De aceea am oferit un spatiu larg de discutii.

- referitor la costurile extra-excursie; mancarea in Madeira este ieftina luand in considerare ca este o destinatie turistica de top. Poti incerca oricare din specialitatile locale, fara sa te coste mai mult de 15 EUR/portie. Si cu care te saturi cu siguranta. Cheltuielile zilnice cu masa + impuls (cafea, suc, bere, ceva dulce, un snack etc) nu depasesc in nici un caz 50 EUR. O sa mai coste intrarile la Monte, atat in gradinile tropicale cat si in cea de orhidee; apoi in Pestera Sao Vicento, poate chiar un sens pe teleferic. Mai este degustarea de poncha, iar daca doresti sa faci baie in ocean la Doca de Cavacas, la fel trebuie achitata o intrare. Mai este si optionala pe mare, cu catamaranul, de care am scris in prezentarea excursie. Ia in considerare si daca doresti acea excursie propusa in ziua libera de care am povestit si am descris-o pe acest topic. Oricum toate astea insumate nu depasesc 150 EUR. Deci daca iti faci un buget ia in considerare excursiile optionale SOL, cea pe mare, mancarea, intrarile de care ti-am spus si lucruri marunte de amintiri. Eu zic ca toate astea impreuna nu trebuie sa depaseasca 640 EUR. Deci un total general de 1600 EUR, in care este inclus tot absolut.

Offline Dantes

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #38 : Luni, 12 Martie 2018, 09:45 »
Multumesc pentru informatii.

Am trimis un email pentru obtinerea facturii de plata. Voi urma pasii descrisi in emailul automat primit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #39 : Luni, 12 Martie 2018, 10:00 »
Cu placere si cu cu bucuria ca am putut-o face.  :) Peste cateva zile imi era imposibil, joi plecam spre Cuba si cu internetul acolo...cam deloc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #40 : Marți, 13 Martie 2018, 08:55 »
13.03.2018 Au ramas doar 3 locuri disponibile!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #41 : Vineri, 01 Iunie 2018, 12:39 »
Intre timp s-au ocupat si cele 3 locuri, suntem un grup complet!

Pentru ca urmeaza sa plec in Italia si o sa revin foarte aproape de plecarea noastra catre Funchal, tin sa reiau anumite lucruri pe care le consider importante:

In primul rand vreau sa se inteleaga foarte bine un lucru: veti merge intr-o excursie de grup, intr-o actiune a Singles Camp. Nu a unei agentii. Asa cum explicam, Bon Voyage nu face decat sa ne asigure suportul logisti. V-ati inscris in cunostiinta de cauza pe site-ul Singles Camp, nu pe unul a unei agentii, asta inseamna ca ati inteles si stiti sa faceti diferenta. Acolo faceti parte dintr-un grup. Daca ati gresit si realizati acum tarziu ca sunteti prea individualisti sa acceptati asta, aveti posibilitatea sa va organizati separat de noi activitatile de vizitare. Dar odata ce veniti cu noi, atunci va rog sa-i respectati pe ceialalti, vacanta lor, sa pricepeti ca oamenii aceia au venit dupa un an de munca, asteptand cu nerabdare ziua in care pleaca. Nu intarziati la intalniri, nu abuzati de buna cuvinta si respectul celorlalti, nu incercati sa epatati cu totl felul de remarci si critici. Nu puneti stapanire pe locurile din microbuze, nu va erijati in lideri de grupulete, pentru ca va spun sincer, nu o luati altfel decat asa cum o spun: stiu foarte bine ce am de facut in situatia in care intalnesc astfel de persoane si nu am nici o retinere in ale spune in fata tuturor ceilalti ceea ce gandesc...Ofer toate cunostiintele mele, fac tot ce pot, sunt de dimineata pana noaptea cu voi, nu ma dau in laturi de la nici un efort. Vreau ca lumea sa se simta bine, sa fie super-multumita, sa vada cat mai multe lucruri. Dar nu accept ca munca mea si confortul celorlalti sa fie afectate de oameni care nu inteleg anumite lucruri ce tin de respect.

Foarte importanta este intalnirea: vineri 15 iunie 2018, ora 3.45 pe aeroportul Henri Coanda Bucuresti, Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza.  TP1325 OTP 06:00 OTP -08:35 LIS. Conexiune la Lisabona: 15 iunie TP1681 12:10 LIS - 13:55 FNC.

! Nu uitati cartea de identitate sau pasaportul (eu recomand in general ca lumea sa le aiba pe amandoua, dar tinute in locuri separate).

Nu intarziarti, pentru ca va asumati riscul de a pierde zborul si poate chiar excursia. Agentia si insotitorul de grup nu au nici o responsabilitate in situatia in care ajungeti prea tarziu la aeroport...este vina exclusiva a celui intarziat, iar consecintele ce decurg din a nu veni la timp sunt asumate de cel care a intarziat. Fac precizarea de asemenea ca dupa ora de intalnire anuntata, nimeni nu o sa mai ramana de la agentie sau grup sa astepte la cafeneaua Lavazza. Intreg grupul si cei doi insotitori, o sa treaca in zona de check in si apoi de control documente si bagaje de mana. Daca ati intarziat, cautati locul in care se face check in-ul pentru cursa TAP Bucuresti - Lisabona si faceti singuri formalitatile.

Atentie ce aveti in bagajul de mana: sa nu fie lichide, obiecte ascutite. Aveti voie sandviciuri, fructe, biscuiti atc.

Cand pregatiti bagajul de cala nu uitati de recomandarile mele legate de echipament. Daca vreti sa fiti in ton cu ceilalti din grup si de altfel cu toti cei care cutreiera drumurile Madeirei pentru a-i descoperi frumusetile, luati la voi pantofi trekking sau sport cu talpa aderenta (dam de sol umed si o sa alunecati), pantalon lung elastic, tricouri termice, geaca termica de vara, sapca si neaparat pelerina. O mica lanterna, sau o frontala este binevenita. Si evident ca fara un mic rucsac nu aveti ce cauta pe poteci...Am avut doua trei "personaje" anul trecut invelite in prosoape si cu plase in maini... :uglystupid2: promit ca nu mai repet experienta si efectiv refuz pe cei care vor sa mearga in drumetii dar nu sunt echipati. Din experienta, astfel de persoane iresponsabile, in loc ca macar sa fie rezervate, sa realizeze penibilul situatiei pe care au creat-o, au si tupeul "prostului" incercand sa influenteze si pe altii, de a crea disconfort, de a discredita tour-leaderii si ghizii creand persuasiv ideea ca acestia ar fi de vina pentru ca ei se gasesc in halul acela... 

 :oops: :) Nu va faceti griji ca ati nimerit cu vreun inflexibil de insotitor de grup in vacanta, cu vreun personaj cazon si lipsit de intelegere. Nu spuneti "auleu cu cine merg! :-[ ::) ???". Nu, nu e cazul. Sunt o persoana foarte vesela, foarte deschisa, foarte dedicata, foarte responsabila, sunt comunicativ si de asemenea intelegator. Dar in limitele in care poate fi cineva care are 30 de oameni cu el, pe care vrea sa-i vada super-multumiti. Deci nu ma judecati la prima vedere, fara sa intelegeti ceea ce sta in spatele explicatiilor mele....Vreau si tin sa evit situatii ca cele create de cele 2-3 personaje de anul trecut din Madeira, ca cele recente din Buzau si Maramures, nu vreau ca munca si efortul nostru sa fie estompate de oameni care cred ca daca platesc o excursie isi pot permite orice le trece prin "minte"...De aceea spun lucrurilor pe nume de la inceput, sa nu para ca m-am trezit in vreo dimineata cu "fata la perete"...

Gata, acum ca am depasit zona asta de "recomandari" sa trecem la lucrurile vesele, de vacanta.

Daca totul decurge bine, o sa ajungem in jur de ora 14.00 in Funchal. Ne deplasam la hotel, facem check in-ul si pregatiti pentru o dupa amiaza de plimbare prin oras, dupa un refresh scurt la hotel, plecam in "explorare". De la superbul hotel la care stam, pana in port sunt in jur de 4 km, deci o ora de mers. Cine se stie fara conditie fizica, poate ramane 45 de minute la hotel, dandu-ne noua celorlalti posibilitatea sa ajungem in port. Ia un taxi pana acolo si ne reintalnim. In port stam la un local cu peste, iar in timpul acesta eu am sa ma ocup acolo de rezervat locuri la cataramanul care ne duce la delfini si poate cu noroc, la balene. Nu va pot spune de acum cat costa, o sa vedem acolo ce pot negocia si care dintre vase o sa-l luam. Doar sa aveti la voi bani cash, pt ca va fi nevoie sa strang sa platesc la agentie.

Dupa masa si dupa ce rezolvam cu rezervarile mergem in parcul de langa presedentie, apoi in centru...O plimbare de 1 - 2 ore, va promit nu o sa faceti besici la picioare... :) Si e tare frumos...

Apoi mai vedem, va mai povestesc. Oricum, retineti de acum: pt ziua la delfini sa aveti cu voi: un rucsacel in care sa luati un prosop de baie, costumul de baie pe voi, la fel si slapii, pe langa adidasi, sa aveti apa, crema de soare, palariuta de soare si sa ...ascultati de mine unde e cel mai bine sa va asezati in barca pt a vedea delfinii de aproape...La intoarcere profitam ca suntem in costume de baie si dupa ce luam pranzul undeva in zona centrala, mergem la Doca de Cavacas, la piscinile naturale. Sau cine vrea, direct la hotel...

Va anunt ca am rezervat pt 20 iunie o masina si un ghid montan, am confirmarile. Deci cine vrea sa mearga intr-o drumetie minunata, are ocazia. Va trebui insa sa stiu in a doua noastra zi de sedere.

Va spun cinstit ca abia astept sa ma intorc in Madeira, de data asta DOAR cu oameni faini...Locurile sunt superbe, natura e minunata, au bautura buna, o mancare grozava...suntem in mijlocul oceanului...senzatia este extraordinara...O sa gasim totul inflorit, o sa va povestesc si despre florile de acolo...si ce sa va luati amintire de pe insula. Acasa am in gradina, o colectie, un colt de frumos adus de acolo, de pe insula eternei primaveri...

Offline ALIXA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #42 : Marți, 05 Iunie 2018, 08:52 »
Sunt din Bacău, mă interesează dacă mai este cineva din zonă (Suceava, Neamț, Iași) pentru a veni cu același mijloc de transport la Otopeni, pentru plecarea din 15 iunie.

Offline Corinuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #43 : Joi, 07 Iunie 2018, 16:09 »
Buna
Știe cineva dimens bagaj cala? Greutate este max 23 kg pe site-ul  liniei aeriene

Offline viorica samoila

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #44 : Joi, 07 Iunie 2018, 19:18 »
Buna  Corinuta, in prezentarea excursiei Gigi specifica de fiecare data acest lucru, citez "transport avion  Bucuresti – Lisabona - Funchal si retur toate taxele si un bagaj de cala incluse (cu greutatea standard, 32 kg, acceptata de linia aviatica TAP Portugal: https://www.flytap.com/en-gb/baggage ) " Sfatul meu este sa citest cu foarte mare atentie prezentarea excursiei si notificarile pe care le face Gigi  ulterior pt acesta si te vei lamuri cu toate aspectele. Sper ca ti-am fost de folos cu informatiile, iti doresc concediu placut si asteptam sa ne spui cum a fost. *|* :D
Vio