Autor Subiect: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018  (Citit de 18938 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #45 : Vineri, 08 Iunie 2018, 14:42 »
ORAR DE ZBOR

15.06.2018
Bucuresti Otopeni 06:35 - Lisabona 09:10 ; Lisabona 13:30 - Funchal 15:15

22.06.2018
Funchal 18:35 - Lisabona 20:10 ; Lisabona 25:50 - Bucuresti Otopeni 05:50 (23.06.2018)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #46 : Luni, 11 Iunie 2018, 11:35 »
Dupa cate ati remarcat, orarul de zbor a fost modificat de cei de la TAP, nu mai decolam la 6.00 ci mai tarziu, la 6.35.  Din acest motiv si intalnirea noastra pe aeroport va fi schimbata, ne vom intalni vineri 15 iunie pe aeroportul Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza, ora 4.15.

Am explicat si am dat deja toate detaliile si recomandarile necesare despre bagaje, despre ce sa aveti la voi, despre atmosfera pe care ne-o dorim la excursiile noastre. Daca mai aveti intrebari punctuale, adresati-le aici, este posibil sa intereseze si pe altii.

Despre vreme e greu sa va spun ceva, nici chiar meteorologii nu pot da prognoze acolo. Vremea este foarte schimbatoare, suntem inconjurati de ocean. Asteptati-va la temperaturi modice, asa cum este in general in Madeira: 22 - 23 grade maxim, minimul este  seara si dimineata, cca 16-18 grade. Dar despre precipitatii sau nori, doar acolo vom putea stii ceva...

Offline Ali_San

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #47 : Marți, 12 Iunie 2018, 09:49 »
Buna dimineata!
Multumesc pentru informari.
Te rog sa mai precizezi daca este necesar si pasaportul sau nu (este mentionat in detalii si recomandari, insa eu stiam ca nu trebuie).

We are coming soon, Madeira!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #48 : Marți, 12 Iunie 2018, 10:17 »
Recomandarea mea este ca intotdeauna sa aveti la voi si CI si pasaport, tinute in locuri separate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #49 : Joi, 14 Iunie 2018, 09:17 »
S-a deschis check-in-ul la zborurile noastre. Cine doreste sa-si aleaga un loc, la culoar sau fereastra, este cea mai buna ocazie sa o faca. Atentie: locurile care sunt marcate cu verde si au semnul de USD sau moneda, sunt cu plata suplimentara pentru alegere. Orientati-va pentru locurile din jumatatea din spate a avionului, acolo alegerea se poate face gratuit. Cum se procedeaza:

- intrati pe site-ul: https://www.flytap.com/en-at/check-in

- identificati-va cu nume (last name) si booking reference: JFCCZS.

- dupa ce ati fost gasit(a) in sistem, continuati cu alegerea locului (sau confirmarea)

- completati datele solicitate si confirmati

Succes!

PS Nu este absolut nici o problema daca nu va faceti check in online. Il vom face maine impreuna. Recomandarea mea se refera la cei care-si doresc un anumit tip de loc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #50 : Joi, 21 Iunie 2018, 08:46 »
“Imnul” acestei excursii! Ce moment exceptional a fost creat de Luis, cand ne-a invatat acest dans, in parcarea de la Sao Lorenzo! Ce oameni faini cei pe care i-am intalnit aici, care ne-au condus si ghidat!

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #51 : Sâmbătă, 23 Iunie 2018, 17:24 »
Niciodata nu poti sa spui despre un loc ca l-ai vazut, cunoscut si inteles in totalitate. Mereu descoperi cate ceva nou pentru tine, lucruri necunoscute pana atunci, mereu apare cate cineva care-ti completeaza imaginea...Asa s-a intamplat si acum, sosind a nu stiu cata oara pe insula eternei primaveri. Dansurile madeireze pline de metafora si simboluri, paradisul lacurilor Madeira, Calheta, Paul da Serra si multe, multe altele...De "vina" a fost in primul rand grupul, ma rog sa fiu corect si mai precis, o mare parte din el... Aceea vesela, deschisa sa se distreze, sa descopere, sa cunoasca, sa incerce, bucuroasa ca fac parte dintr-un grup...Cand simti ca ai astfel de oameni in jur, iti consumi si ultima picatura de imaginatie si de energie pentru a le oferi cat mai mult din acel loc. Asa ca am tot imbogatit programul si am ajuns sa fim de dimineata pana noaptea impreuna, haladuind pe poteci de levadas, prin golfulete, porturi, sate, mic taverne...Ne-a insotit peste tot poncha... :) :) :) lait-motivul acestei excursii.

A fost minunat cu voi si credeti-ma, ca dupa ce am inchis pentru ultima oara usa camerei de hotel, m-am intors pentru o ultima privire, una incarcata de nostalgie si regret ca parasesc acel loc de paradis si odata cu el si pe voi oameni fani si veseli! Un grup in care s-au legat o multime de prietenii, in care s-a cantat, s-a dansat, s-a ras, s-a distrat...Imi sunteti tare dragi, raman cu talismanul clipelor petrecute impreuna cu voi, am sa-mi amintesc mereu grupul asa cum il intalneam dimineata la un pahar de sampanie, cum radeati la fiecare oprire...

Nimic nu ar fi fost la fel fara Luis, Gregory, Ruben! Exceptionali oamenii astia, au stat dupa noi cu toata rabdarea, au incercat sa ne fie cat mai bine, sa ne arate cat mai multe! Seara de fado extraordinara, atat de speciala, de aceea trebuie sa-i multumesc Alexandrei si fiicei ei pentru cat de cald ne-a primit! Iar cireasa de pe tort organizarea serii traditionale de catre Gregory, uuuu ce noapte fantastica!

Si inca ceva important: vremea! A fost cum nu se poate mai potrivita, grozava chiar, asa ca ne-am putut bucura de panorame, de plimbari, de vizite, de tot...Printre picaturi de ploaie ar fi fost altfel...

Inchei deocamdata, cu promisiunea ca revin cu cateva fotografii si filmulete cu dansurile din Madeira...Odihna buna tuturor!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #52 : Sâmbătă, 23 Iunie 2018, 18:17 »
Am revenit mult mai repede...dovada ca deja mi-e dor...de locuri si de voi... :-[

Dansurile din Madeira... interesant de inteles simbolistica miscarilor pe care le faceau, imitau intr-un fel valurile oceanului...Bucurie, apropiere, sensibilitate...Mi-a placut mult!

! No longer available


! No longer available


! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #53 : Duminică, 24 Iunie 2018, 17:00 »
Cum sa nu iubesti o tara cu atata culoare, caldura, gusturi, arome, sensibilitate, muzicalitate? Oceanul acela fantastic de frumos, panorame ce-ti taie respiratia, casute cocotate peste tot, stradute cu cele mai ingenioase modele de pavaj, flori, flori, flori...Fructe de toate felurile...Am facut o selectie de fotografii sa va convingeti, daca inca nu ati ajuns acolo, ce inseamna "insula eternei primaveri"...




















































































































































































































































































































































































































Offline Dantes

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #54 : Luni, 25 Iunie 2018, 12:33 »
Sunt superbe pozele, Gigi! Multumim mult pentru ele si pentru tot efortul pe care l-ai depus tu impreuna cu Lidia in aceasta excursie!

Sper sa ne revedem cu bine si cu alte ocazii!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #55 : Luni, 25 Iunie 2018, 15:17 »
Oricand, Dan, oricand! Cand va este face dor de mine stiti cum si unde ma gasiti... :)

Continui cu seria de fotografii, povestindu-va un pic despre strada mea preferata din Funchal. Rua de Santa Maria se spune ca este cea mai veche strada din capitala Madeirei (sunt date ca ar exista din 1430) si daca nu o fi adevarat oricum ii ramane titlul de cea mai colorata. Situata in zona veche, la doi pasi de vestita piata de fructe a fermierilor Mercado de Lavradores, duce spre biserica Santa Maria Major. Pitorescul acestei stradute pietonale este dat de cafenelele, micutele restaurante si poncheriile ce se intind de-a lungul ei. La toate astea s-a adaugat o galerie de arta neconventionala, devenita o atractie turistica. Straduta cu case destul de derapanate, a intrat intr-un proiect ingenios de 'reimprospatare", initiat de consiliul local.   

In 2014, cand a fost initiat proiectul "Arta usilor deschise", strada a fost transformata intr-un spatiu public de arta, artistii locali fiind invitati sa se "mute" acolo si sa lucreze la peste doua sute de usi ale strazii. Ideea era sa creezi o lucrare care sa ii invite pe trecatori sa zaboveasca amuzati sau interesati de subiectele propuse de artisti. 

Nu stiu daca pe altii ii fac sa se opreasca astfel de mesaje, dar pe mine unul ma incanta de fiecare data...Le admir si le fotografiez, bucurandu-ma de culoare, de stil, de haz, de imaginatie...Va arat si voua cateva astfel de "exponate":


















































































































































Offline MIHAELAA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #56 : Marți, 26 Iunie 2018, 00:31 »
Nu stiu ce ar mai putea adauga cineva ,ai spus totul ! A fost o excursie minunata , cu privelisti , flori , floricele , gusturi ,arome , ritmuri si oameni deosebiti , nu neaparat in ordinea asta   :applause:.
E greu si nedrept sa alegi ce a fost mai frumos, ai vazut ca in ultima zi era asa o unda de regret ca urmeaza sa plecam ...si sa ne despartim ,parca ne cunosteam de-o viata, nu-i asa?
Multumim !
PS Daca Louis sau Rubin intreaba de noi spune-le ca exersam ! 😜  :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #57 : Miercuri, 27 Iunie 2018, 15:30 »
Nu ma despart usor de acele locuri! Vreau sa prelungesc un pic starea aceea de bine pe care mi-a dat-o Madeira si grupul cu care am fost acolo. Pana sa ajung la peisaje, la minunatele panorame ce pot fi admirate in tururile noastre de insula, tin sa va arat cata ordine, cat bun gust si armonie, cata curatenie intr-un oras turistic...Poate cand terminam de hapait si spart seminte, o sa vedem si in orasele noastre asa ceva...
Este o incantare sa te plimbi pe stradutele din Funchal, sa descoperi mici piatete pline de culoare, sa admiri casutele frumos decorate, sa inspiri aerul de ocean amestecat cu cel de flori...








































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #58 : Miercuri, 27 Iunie 2018, 18:01 »
Continui cu postarea de imagini, in incercarea de a va arata cate un colt din acea minunata insula, din locurile fantastice prin care am trecut si ne-am bucurat. Unul dintre ele este o Balcoes - Ribeiro Frio, un scurt traseu, de fapt o plimbare de-a lungul unei levadas. Poteca se termina la un balcon ce ofera o priveliste de vis...A fost asa de placut sa simtim mirosul acela intens de dafin, sa auzim trilurile de pasarele, iar la capat de drum sa vedem norii aceia pufosi cum stateau atarnati de muntii din fata noastra...Dus si intors nu se face mai mult de o ora, iar nivelul de efort este aproape de minim, seamana cu o plimbare prin parc. La sfarsit ne-am delectat cu cel mai savuros pastrav pe care l-am mancat vreodata, pregatit cu sos de ceapa si copt pe jar...hmmm o minunatie!








































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #59 : Miercuri, 27 Iunie 2018, 19:17 »
Ziua pe care am asteptat-o si pentru care m-am rugat cel mai mult sa fie vreme frumoasa, a fost cea in care urma sa urcam la Pico de Areeiro. Am inceput cu o plimbare pe tarmul sudic, asta in incercarea de a trage un pic de timp...Prognoza arata ca va fi soare undeva pe la 14.00, asa ca am decis sa schimb programul...Si cat sunt de bucuros ca mi-a iesit. A fost o dimineata excelenta, am vazut cateva locuri minunate, apoi am ajuns la Balcoes pt plimbarea prin padurea de laur, am mancat un pastrav delicios si am continuat urcarea cu microbuzele pana la 1800 m. Cand am iesit din padure si am vazut statia radar, bila uriasa de pe Areeiro mi-am zis " este perfect"! Am trait din nou 2 ore de vis, in inaltul muntilor, pe cararea ce leaga cele 3 varfuri importante de pe insula: Areeiro, Torres si Ruivo. Nu mai stiam de ce sa ma bucur, aveam insa si atentia la cei din grup. Entuziasmul si frenezia poate duce la accidente, mai ales ca la cativa pasi se casca haul...Asa ca un ochi a fost tot timpul acolo...Lidia, cu grija ei de ghid montan a fost exact ceea ce este nevoie sus, asa ca am simtit siguranta si confort... M-am bucurat mult sa vad pe Ion, maramureseanul nostru, cum o ajuta pe Ileana sa vada acel loc de poveste, mi s-a dovedit inca o data ca in jurul acestei idei de Singles Camp s-au strans oameni tare faini...A fost ziua-zilelor si tot ce s-a intamplat atunci, mi s-a parut grozav...Sunt convins ca asa au simtit si ceilalti, uimiti de frumusetea dramatica a piscurilor...