Autor Subiect: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018  (Citit de 18921 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 10:27 »
Desi am vazut ca la Maroc, Gigi a introdus si link-uri catre articolele turistice scrise de el, aici parca n-am vazut.  I-a scapat si e pacat sa nu va lasati incantati de povestea unei flori spectaculoase.

Amaryllis, una dintre reginele Madeirei :smitten:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2636.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 10:52 »
Inca un link, despre levadas:

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2674.0.html

Parcurgandu-l, va veti putea da seama despre ce am povestit cu Mihaela, mai sus...

Offline MIHAELAA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 11:38 »
Am inteles din prima Gigi despre ce e vorba. E foarte adevarat si cred ca pt tine si mai suparator ca nu se citeste ce scrii ...si eu am vazut in excursia de la Agnita din ianuarie ca in drumetie a fost o persoana care nu numai ca nu era echipata , dar era si nemultumita ca e iarna , e zapada multa si chiar nu o fi si alt drum ? Dar, sa fim optimisti , statistic procentul e sub 50% 😂😜!
Noi ceilalti apreciem , eu am vazut si sa stii ca nu trece neobservat tot efortul si munca voastra ! Sunt excursii deosebite iar prezentarile sunt exhaustive si extrem de clare ,  felicitari pt rabdare ! Cine ma cunoaste stie ca sunt “zgarcita “ cu vorbele si nu laud fara rost , dar chiar atata informatie inainte de o iesire eu nu prea am vazut ..
Servus Siandra , si eu sunt din Bv ! 👍

Offline Ali_San

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 12:20 »
Eu sunt din Ploiesti.
Si subscriu la toate excursiile, inclusiv levadas!!
Multumesc mult si eu pentru tot efortul Gigi. Desi sunt noua pe la voi, dar de departe se cunoaste cata pasiune si cat de multe amanunte, explicatii, indrumari incerci sa aduci in mod constant.
La drum!  :flori: Cu drag!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 12:34 »
Da am auzit povestea cu persoana "prea inzapezita", iti spun cinstit ca nu stiu cine este, dar... ::) :-\ sa participi la o actiune de drumetie care se numeste "Pasi in zapada" si sa te imbraci ca de oras, sa te plangi ca este zapada... oO ...Noroc ca sunt extrem de putini acestia si ca nu ii intalnim decat o data...

Am privit si eu reactii de "nemutumire" ca cea relatata de tine si am cautat explicatiile comportamentului: dupa ce ca esti ca picat din luna, nu citesti unde mergi si ce se intampla acolo, tot tu esti indignat si suparat... ??? Este reactia tipica a oamenilor care isi dau seama de ridicolul situatiei in care se afla, vazandu-i pe toti cei din jur echipati, pregatiti si informati. Ce sa mai zica, ce sa mai faca, decat sa comenteze sa incerce sa mute pe altii situatia...Doar ca lucrurile astea sunt atat de stridente si evidente incat nu poti sub nici o forma, indiferent cat ai incerca sa-l faci pe altul responsabil de ...iresponsabilitatea ta.

La fel s-a intamplat si in Madeira, dupa ce le-am indicat sa nu plece pe traseu in chiloti si maieu, au decis totusi ca trebuie sa incerce...Invelite in prosoape au facut deliciul sutelor de turisti cu care ne-am intersectat pe traseu...Eu fiind inchizator de grup, ascultam comentariile care se iscau la trecerea grupului nostru. Rasul - plansul...Si culmea, scrisesem pe site, le spusesem la un briefing cu o zi inainte cum trebuie sa se pregateasca si totusi...au aparut acolo ca pentru plaja. Toti restul de 20 erau imbracati ca la carte doar ele...Iritate probabil de rasul altora, de privirile celorlalti din grup, au tinut-o tot drumul intr-o gluma proasta, pana cand inghetate au renuntat...Pana la final, cand au prins iar glas: "uite cum ne petrecem noi vacanta... ::)". Daca nu as fi fost bolnav, poate ca toata povestea asta nu m-ar fi afectat, dar aveam 40 febra, de 2 zile luam incontinuu medicamente si nu-mi ceda temperatura...Stiam cat am tras de mine, cat mi-am dorit sa arat grupului acea levada si am realizat ca tot efortul meu a fost in zadar...Reusisera cu comentarii si cu atitudine, pe fondul unei vremi nu prea potrivite pt o drumetie, sa scoata grupul din atmosfera aceea faina care trebuie sa te insoteasca la munte. Ca doar de aia mergi, sa te bucuri, sa razi, sa povestesti...Nu sa marsaluiesti...Asa mi s-a parut drumul ala, ca o marsaluiala tacuta, fara sens. Ajunsesem acasa si dupa 3 zile tot aveam febra, stateam in pat si rememoram acea zi...Pe care nu vreau s-o mai repet... :-[

Ali-San, multumesc pentru apreciere. Sa stii ca asa si este, vreau si tin ca totul sa iasa perfect, toata lumea sa fie super-multumita. Daca as fi unul care as vedea ceea ce fac ca pe o slujba sau un business, crede-ma ca nu m-ar fi afectat nimic...

Offline Siandra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 13:11 »
Servus MIHAELAA. Ma bucur ca Brasovul va mai avea un reprezentant la aceasta actiune. :) De-abia astept sa ne cunoastem!

Offline MIHAELAA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 14:28 »
Ei ... acum nu o sa fiu paracioasa,vad ca oricum ai aflat de ,,prea inzepezita “ iesirii din mijlocul iernii 😂.
Ideea e ca intr-adevar e pacat ca se intampla asa in conditiile date , te inteleg perfect ! Si chiar daca sunt minoritari , pot strica cheful majoritatii .
Iti doresc sa nu repeti marsul acela in nicio excursie !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #22 : Duminică, 18 Februarie 2018, 07:33 »
Cago Girao. Un loc ce ofera o panorama fantastica. O sa ajungem acol. deasupra "lumii", apoi o sa vedeti stanca din catamaranul care o sa ne poarte pe valuri, in cautarea delfinilor si balenelor.

! No longer available

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #23 : Luni, 19 Februarie 2018, 18:46 »
La aceasta excursie mai sunt doar 4 locuri disponibile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #24 : Vineri, 23 Februarie 2018, 12:50 »
Pentru cei care iubesc natura, au conditie fizica, vin cu echipament de munte si vor sa "sacrifice" ziua libera de plaja si baie" preferand sa vada ceva spectaculos, am descris un traseu de drumetie, o levada.  Cel putin la fel de frumoasa ca "25 Cascade" traseul de anii trecuti. Se numeste Levada lacurilor Madeira.

Nu trebuie sa-mi spuneti acum da sau nu. Va ganditi, priviti fotografiile, filmuletul pe care l-am postat si inainte de a pleca facem o lista preliminara, pe care o confirmam in prima zi, la Funchal. Asta functie de felul in care s-a pregatit cu echipament fiecare dintre doritori. Fara suparare, vreau sa se inteleaga ca in conditiile in care avem responsabilitatea grupurilor, anuntam din vreme ceea ce inseamna echipament obligatoriu, dar nu o sa mai iau nici eu, nici ceilalti insotitori de grup, in ture montane, pe cei care nu sunt echipati corespunzator. Se pot intampla accidente, se incetineste sau chiar opreste grupul, se creaza discutii si situatii.

Gasiti prezentarea aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2683.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #25 : Marți, 27 Februarie 2018, 14:50 »
In 21 iunie, ziua a 7-a acestei excursii o sa ajungem la 1800 m. Nu va speriati, nu pe jos... :) Urcam cu microbuzele pana aproape de Pico do Areeiro si de acolo, cine doreste si este echipat de drumetie montana, o sa aiba ocazia unui traseu de cca 1 o ora si jumatate (dus si intors), pe poteca ce leaga cele mai inalte varfuri de pe insula. Nu are rost sa va spun ce "va asteapta", imaginile spun tot...Completez doar ca este locul meu preferat de pe insula...












































Offline marius67

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #26 : Marți, 27 Februarie 2018, 15:08 »
Gigi, sunt unul din cei care subscriu la drumetia "Levada lacurilor Madeira". Banii, inteleg ca vor fi achitati in prima zi la Funchal.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #27 : Marți, 27 Februarie 2018, 16:45 »
Da, acolo strangem banii pentru ghid si microbuz, la optionala Levadas Lakes. O sa fie foarte fain, indiferent de vreme...Locurile acelea sunt speciale pentru cei care savureaza natura...Discutam cu Hugo si daca ne miscam bine, poate ajungem si la 25 Cascade, la un moment dat la intoarcere drumul este comun. Ar mai fi in jur de 2 ore de mers, dar putem iesi pe partea cealalta a muntelui, este un tunel. Vedem la fata locului, nu-mi fac planuri de acum...ci doar ma gandesc...Oricum sa aveti la voi lanterna sau frontala sau cel putin aplicatia de lanterna pe mobil. In caz ca trecem tunelul avem nevoie de lumina, sunt in jur de 700 m de orbecaiala...

O sa alegem ziua cu prognoza cea mai buna pentru Pico do Areeiro, pentru a avea parte de peisajele din fotografii...De fiecare data le-am prins asa, cu exceptia anului trecut...Atunci au fost doar nori... :-[

Offline MIHAELAA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #28 : Marți, 27 Februarie 2018, 19:11 »
Arata minunat ! Wow! Ce te faci , o sa fie poate si locul preferat al altora ...😜

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - pe insula eternei primaveri 15 - 23 iunie 2018
« Răspuns #29 : Miercuri, 28 Februarie 2018, 06:45 »
Postez cateva imagini cu padurile de dafin si cedru, de care deja v-am povestit. Se numesc laursilva si acopereau pana la sosirea colonistilor portughezi intreaga insula. In prezent sunt protejate UNESCO. Am adaugat seriei de fotografii 2 alte specii, care desi nu sunt autohtone, le gasim larg raspandite pe insula: jacaranda (mai este numit si armorele violet) si bananierul (specie d cultura).