Autor Subiect: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018  (Citit de 22561 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Maxin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #30 : Miercuri, 04 Aprilie 2018, 13:30 »
Buna ziua!
Maxin este numele meu si am declansat procedura pentru achizitionarea unui bilet in aceasta excursie.
Am o intrebare pe care doresc sa v-o adresez:
Exista posibilitatea sa stau singur in camera, ori ar trebui, preventiv, sa iau niste dopuri de urechi in ipoteza in care colegul sforaie ? (desigur fara a achita doua bilete) :)
Max

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #31 : Joi, 05 Aprilie 2018, 07:38 »
Maxin, iti promit ca o sa fac totul in asa fel incat sa ai o vacanta fara sforaituri. Imi spunea Samiza ca ati discutat despre aspectul acesta, pe care de altfel si eu il cunosc bine...Nu pot inchide un ochi daca cineva sforaie langa mine... :-[ ::) ???

Offline Maxin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #32 : Joi, 12 Aprilie 2018, 07:25 »
Intr-adevar, dupa ce am postat intrebarea am fost contactat de catre doamna Samiza care mi-a dat toate detaliile, cu foarte multa amabilitate.
Apoi m-am uitat la pozele din Portugalia si am citit descrierea vacantei.
Intr-un bun sfarsit am citit si raspunsul dvs.
In acel moment am realizat ca ...
Ah, mai e mult pana pe 3 iulie ?
Abia astept sa mergem in vacanta  :-[
Max

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #33 : Luni, 07 Mai 2018, 02:17 »
Gigi sper sa ne duci mult timp de acum inainte in locuri minunate ! Aceasta excursie este cu adevarat frumoasa, iar peisajele sunt incantatoare !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #34 : Marți, 22 Mai 2018, 10:33 »
Nu pot promite mai mult de...25 de ani!  ::) :-[ ??? ;D Ma bucur ca am reusit acest proiect, ma bucur mult ca oaemnii l-au gasit util, ca munca si efortul echipei noastre, a colaboratorilor are asemenea feed-back-uri. O sa facem tot ce este posibil si asta nu este doar o promisiune stereotipa ci una cat se poate de implicativa, ca nu o sa dezamagim...Zilnic ma trezesc cu gandul la ce sa mai fac, ce sa perfectionez, ce consider ca trebuie sa mai schimb, sa mai modific, sa mai adaug...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #35 : Vineri, 01 Iunie 2018, 14:43 »
Am scris astazi firmei de transport care ne inchiriaza autocarul pe parcursul calatoriei, rugandu-i sa ne faca o cotatie pentru transfer aeroport - hotel si hotel - aeroport. E mult mai comod decat sa stam la coada pentru taxiuri. Aeroportul Lisabona este unul aglomerat si uneori se pierd 30 - 45 de minute asteptand randul la taxi. Am obtinut un tarif bun, ne costa 160 EUR/sens, deci impartit la 25 de persoane, fac 6.4 EUR. Taxiul il estimasem la 5, asa ca diferenta este minima, iar confortul mult superior! Vom fi deci asteptati la iesirea din aeroport de un autocar care ne va transfera la hotel, iar la intoarcere, seara la 20.00, o sa fim la fel preluati de la hotelul din Lisabona si transferati cu bagaje cu tot la aeroport.

Offline Criscont

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Carpe diem
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 02 Iunie 2018, 10:26 »
Super !!!!! :thumbup:
Cristina

Offline liliana59

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #37 : Vineri, 08 Iunie 2018, 16:25 »
Super, domnule Cindea! Mii de multumiri!
Liliana Orbeciu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #38 : Marți, 12 Iunie 2018, 12:00 »
IMPORTANT!

Nu suntem departe de plecarea in aceasta excursie si la fel ca la fiecare calatorie Singles Camp fac cateva recomandari.

 - luati la voi si CI si pasaportul. Exista posibilitatea de a pierde unul sau de a vi se fura. Pentru a nu fi pusi in situatia de ramane acolo pentru a va face noi documente, este indicat sa aveti si pasaportul. Tinut evident separat de CI.
- nu este o excursie activa, dar ca in orice tur exista mai multe trasee pietonale. Luati cu voi incaltaminte potrivita, comoda, ceva sport. Am vazut o multime de entorse, de persoane care s-au plans ca le este greu in sandale, de oameni care abia asteptau sa ajunga la hotel din cauza incaltamintii.
- protejati-va impotriva razelor solare puternice: sapca sau palariuta, lotiune de soare, ochelari de soare
- referitor la imbracaminte: alegeti tinute sport, luati cu voi si o pelerina, un mic rucsacel in care sa va luati zilnic apa. Pt Cascais ceva lejer de vara, tinand insa cont ca este o statiune high class 

Acum referitor la transport. Regula de ocupare a locurilor este prin rotatie. Nimeni nu pune "stapanire" pe un loc si spune, gata asta e al meu. Asta se intampla doar la grupurile de agentie, unde este o cursa nebuna pe ocuparea unui loc in fata...Noi suntem intre prieteni, oameni highly educated, persoane tolerante si intelegatoare, nu avem astfel de apucaturi.

Pe autocar nu se consuma mancare, bauturi altele decat apa. Stiu si am mai intalnit persoane care nu inteleg ca asta este nu doar o regula de bun simt fata de confortul celorlalti, dar si una impusa de firmele de tranport persoane. Deci nu inghetata, nu cafea, nu sucuri, nu sandviciuri in autocar. Consumam in pauze, inainte de vizite, exista timp suficient pt asta.

Intarzierea la autocar, Programul acestui tur este foarte dens, fiecare minut conteaza, orice moment de intarziere inseamna a scadea ceva din timpul afectat unui obiectiv. Daca cineva crede ca un grup intreg poate accepta si sa inteleaga sa astepte, sa piarda lucruri interesante doar pentru ca o persoana nu se poate incadra in orele  anuntate, va spun sigur ca se inseala. Deci intelegeti ca este o chestiune de bun simt sa veniti la timp la autocar si dimineata si la vizite si la pauze. Eu am sa anunt la microfon cand ne reintalnim, incadrati-va va rog in timpul acordat.

Despre atmosfera din grup. 99,99% din persoanele care vin cu noi sunt persoane care ti-e mai mare dragul sa calatoresti. Dar din pacate uneori se mai strecoara si cate unul pe care-l auzi permanent bombanind nemultumit, critic, care vrea sa etaleze te miri ce lucruri ce-i trec  prin cap, in fata celorlalti. Ati intalnit in viata si voi astfel de persoane, sunt convins...Astfel de personaje nu sunt decat penibile iar lumea incearca pe cat posibil sa le evite. Daca poate...Asa ca am rugamintea ca in situatia in care va stiti mai cusurgii, mai critici si mai putin armoniosi cu ceilalti, sa incercati sa va abtineti. Respectati vacanta celorlalti, lasati lumea sa se simta bine, nu-i asaltati cu tot felul de lucruri negative.

Am sa revin aici la intoarcerea mea din Madeira, cu confirmarea orei de intalnire pe aeroport si programul de zbor. Pana atunci zile frumoase, ganduri bune si un pic de antrenament fizic, ca nu strica!  :)


Offline Victoria P.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #39 : Luni, 25 Iunie 2018, 23:58 »
Buna seara si mii de multumiri pentru informatii si pentru organizare.
Abia astept sa plecam. Totul "suna" bine, iar programul este grozav!

Din pacate am citit tarziu si am constatat ca nu mai am pasaport valabil, iar timpul fizic nu mai este suficient acum sa imi fac altul. Sper sa nu am probleme. Doamne-ajuta!
Ma gandesc sa imi iau permisul - "rezerva" pentru cel de-al doilea act de identitate. Este Ok?

Sa ne intalnim sanatosi si voiosi! :) :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #40 : Marți, 26 Iunie 2018, 09:05 »
Permisul de conducere nu tine loc de act de identitate la frontiera. Este acceptat in mod exceptional, in anumite situatii, dar in interiorul unei tari.

Portugalia este in UE, astfel incat acolo se poate calatori cu CI. Eu recomand suplimentar pasaport pentru situatia furtului sau pierderii unuia dintre documente. Si cum Lisabona este un loc super-turistic, amatori de buzunare nesupravegheate sunt destui. Vaneaza pe cei neatenti, preocupati sa admire ceva sau care nu-si pun banii in loc sigur.

Am avut pana acum 2 experiente nefericite cu furturi la Lisabona, ambele in zona castelului, ambele avand ca tinta persoane care-si tineau banii in rucsac. Este cel mai vulnerabil loc! Este o invitatie sa vi se fure banii, tineti cont de sfatul meu. Eu recomand si o sa ma vedeti acolo cum imi tin banii, sa aveti la gat un plic usor din piele sau din material textil. Pentru ca a venit vorba, in camera de hotel nu se lasa bani, asta cu siguranta o stiti cu totii, ca nu exista un hotel in lumea asta care sa garanteze pentru valori lasate afara seifului.

Mai sunt doar cateva zile pana la plecare, sper ca zborurile, vremea, totul sa fie ok, sa putem calatori in programul anuntat. Am fost in ultima perioada in situatia amanarii mai multor zboruri si din Bucuresti si din Florenta si din Lisabona si din Funchal, iar pe aeroporturi 10% din companii anuntau "delay". Grevele din unele aeroporturi hub, personalul insuficient, inspectiile tehnice, vremea, sunt cativa dintre factorii care determina asta. Sper insa sa avem noroc si tebuie sa ne gandim ca totul va fi bine...

Cel mai si cel mai important la o excursie este grupul. Masura in care fiecare participant intelege ca face parte dintr-un colectiv, ca exista un organizator, ca trebuie respectate niste ore de intalnire, ca nu se poate impune o dorinta sau o placere personala in masura in care aceasta afecteaza pe ceilalti. Eu sunt o persoana riguroasa care tine ca totul sa se desfasoare conform programului anuntat, dar evident ca am flexibilitatea necesara de a face schimbari in situatia in care vremea este nefavorabila, adaptez totul astfel incat disconfortul creat sa nu fie simtit...

O sa fac absolut tot ceea ce stiu si imi sta in puterea fizica astfel incat sa va arat cat mai multe lucruri, sa va bucurati, sa va relaxati, sa va distrati. Este nevoie doar sa simt ca se vrea... Nu toti oamenii au aceleasi repere, acelasi mod de reactiona, nu toti au aceleasi dorinte. Eu incerc sa tintesc profilul mediu, cel pe care il intuiesc la grup si adaptez ceea ce fac, timpii si propunerile de ex-program, la ceea ce vad la voi. Cei cu profile extreme, prea retrasi, sau inactivi, sau dezinteresati pe de o parte sau excesiv de activi pe cealalta, vor trebui sa inteleaga si sa armonizeze, pt ca imi este imposibil sa fac ceva special pentru ei.

Programul acesta de Portugalia il fac de multi ani, este super-verificat, deci nu am emotii din acest punct de vedere. Sunt convins ca daca ati citit unde vom merge, ce vom vedea, daca sunteti pregatiti pentru aceasta destinatie, atunci o sa va placa mult.

Pe curand!

Offline Criscont

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Carpe diem
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #41 : Marți, 26 Iunie 2018, 10:14 »
Buna tuturor ,

M-am gandit sa sparg "linistea "din acest grup cu o intrebare : Mai este cineva care doarme in noaptea de 2-3 iulie la pensiunea sau hotelul Otopeni ? Eu sunt din Sf. Gheorghe si ca sa ajung la Otopeni imi trebuie cam 3 ore , asta ar insemna sa calatoresc de la 2 noaptea ca sa fiu in Otopeni la 5 dimineata si e prea obositor . Daca mai e cineva cazat la pensiune sau hotel mi-ar face mare placere sa ne intalnim . Ajung cam pe la 20:30 .
Cristina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #42 : Marți, 26 Iunie 2018, 11:46 »
Eu am sa dorm, ca de obicei, acolo. Dar la 21.00 ma bag in pat, a doua zi trebuie sa fiu fresh... :) Ne vedem la 20.30, eu ajung in jur de 19.30.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #43 : Marți, 26 Iunie 2018, 14:53 »
ORAR DE ZBOR

03.07.2018
Bucuresti Otopeni 07:15 - Lisabona 09:55

12.07.2018
Lisabona 23:00 - Bucuresti Otopeni 05:10 (13.07.2018)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #44 : Marți, 26 Iunie 2018, 20:01 »
Pentru a va face un buget de excursie si sa aveti imaginea tarifelor/obiectiv, la vizitele interioare, fac o recapitulare a serviciilor incluse/neincluse:

Servicii incluse:
•   transport avion  Blue Air Bucuresti Otopeni – Lisabona, toate taxele incluse, bagaj cala 20 kg si un bagaj de mana max 6 kg - dus si intors
•   transport intern cu autocar 32 locuri Lisabona
•   transport intern cu autocar 32 de locuri Lisabona - Porto (cu opriri la Alcobaca, Fatima si Batalha) si Porto - Lisabona (Nazare si Obidos) (zilele 3, 4 si 5)
•   cazare 9 nopti cu mic dejun inclus
•   excursie de o jumatate de zi la Cabo da Roca si Sintra
•   excursii in tur la Fatima, Bathala, Alcobaca (in drumul Lisabona - Porto) , Nazare, Obidos (opriri la traseul Porto - Cascais)
•   ghidaj in engleza walking tour - Lisabona
•   ghidaj in engleza walking tour - Porto
•    insotitor grup pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
•  asigurarea medicala
•  intrarile la obiective:
-   Manastirea Jeronimilor Lisabona + Muzeul National de Arheologie - 12 EUR
-   Monumentul Descoperitorilor Lisabona – panorama cu lift 5 EUR
-   Muzeul Calestilor Lisabona 8 EUR
-   Muzeul Fado – 3 EUR
-   Manastirea Alcobaca – 6 EUR
-   Manasatirea Bathalia – 6 EUR
-   Palatul Pena Sintra  – 14 EUR
-   Parcul si Palatul Monserrate Sintra  – 8 EUR
-   Croaziera pe raul Douro si degustare vin de Porto – cca 12 EUR
•  transfer de la aeroport - hotel si de la hotel – aeroport – 13 EUR/persoana – se achita direct insotitorului de grup
•  taxa de oras – depinde de statiune, oras – se achita individual la check out-ul din hotel

O masa de pranz/cina in Lisabona, Porto, Cascais, compusa dintr-un fel de baza (carne, peste, fructe de mare) + o bautura este cca 12 - 15 EUR. Atentie va scriu de acum, am sa va atrag atentia si acolo cu o pacaleala ce o incearca proprietarii de restaurante din Lisabona, Sintra si Cascais  (mai rar in Porto): veti fi intampinati cu zambetul pe buze si cu un antreu (paine cu masline si unt, sau chiar peste marinat) care pare din partea casei. Fals! Il platiti si costa intr 1.5 - 7 EUR. Refuzati amiabil si oamenii isi retrag oferta. Nu o faceti insa ofensati pentru ca sau nu veti fi serviti sau vi se va pregati ceva sub nivelul celorlalti...

Apa, cafeaua, berea, vinul sunt ieftine in Portugalia, atat in restaurante cat si in magazine. Un vinho verde, fructos si fresh costa in magazin maxim 5 EUR, dar cel mai adesea il gasiti la 2.5 EUR/sticla. Un vin de Porto in magazin costa 7-10 EUR, daca insa il cumparati din magazine mici, specializate sau de souveniruri dati dublu.

Eu, care sunt destul de cheltuitor  :-[ consum in aceasta excursie cu toate intrarile incluse, cu mese, cu impulsuri etc - cca 350 - 400 EUR. Deci cam la aceasta suma sa va ganditi, fara insa a lua in considerare cumparaturile. Apropo, sunt mari reduceri in Portugalia. Cand am plecat din Madeira, preturile erau taiate cu 30-50% la imbracaminte si incaltaminte. De cumparaturi o sa aveti timp pe perioada sederii la Cascais in free time si in ultima zi, cand puteti sa mergeti pana la mall la Vasco da Gama sau in Piata Rossio. In restul zilelor programul de grup nu prea permite aceasta activitate individuala...