Autor Subiect: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018  (Citit de 16138 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #15 : Duminică, 10 Iunie 2018, 18:45 »
Cu putin noroc am prins ultimul loc la o masina cu plecare(spre casa)din aeroport, la scurt timp dupa ce am ajuns.Am avut o vacanta minunata, cu parfum de tei si iasomie.Un grup f.fain  :kissing: Cinque Terre...o dorinta implinita.Gigi, multumesc  :flori:
Dupa ce o sa treaca momentul oboseala, o sa scotocesc si eu prin poze.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #16 : Duminică, 10 Iunie 2018, 19:57 »
Montecatini Alto a fost un castel de origine romanesque, amplasat la altitudinea de 299 metri si care in trecut, pana in 1905, a servit ca sediu al municipalitatii.
De fapt sa fiu mai precis, acest castel a determinat construirea oraselului de la poalele Montecatini-ului si care se bucura de faima a fi una dintre cele mai vestite statiuni curative si SPA. In jurul castelului a aparut o mica asezare cocotata pe deal, asta desi stiau inca de pe vremea etruscilor de proprietatile curative ale apelor termale de la poalele satului. 

Exista documente, unul chiar din 1387 care arata caracteristicile apelor de acolo, insa nu s-a dat prea mare importanta. In 1530, s-a inceput sa se foloseasca baile facute in puturi construite, dandu-se totodata nume izvoarelor. Problema era insa ca toata zona termala era mlastinoasa si pentru asta a fost nevoie sa fie drenata. Este meritul Marelui Duce Leopoldo, ca s-a putut incepe tratamentul in acele ape, fiind cel care a ordonat ca zona sa fie asanata. Tot el este cel de a carui nume se leaga construirea asezarii Montecatini Terme , cunoscuta mai inainte ca "Bagni di Montecatini", parte a municipalitatii Montecatini Alto. Mai tarziu s-au despartit, asta pana aproape de zilele noastre: in 1905, municipalitatile "Bagni di Montecatini" si "Castello" erau doua asezari separate.

In 1940, "Castello" a devenit parte din "Bagni", astazi un centru termal international. Din falnicul castel, zidurile de 2 km si cele 6 porti porti a ramas acum doar "Porta di Borgo". Unele dintre fostele turnuri sunt incorporate in cladiri, a ramas insa turnul cu ceas si cel din fata manastirii Santa Maria a Ripa (secolul XVI). Aceasta manastire este singura care a fost locuita continuu de calugaritele benectine, asta incepand cu anul 1861. Vechea manastire Augustiniana din Santa Margherita gazduieste acum o casa a batranilor. Manastirea Carmelitei (1296) a fost reconstruita in anul 1764 si astazi este o casa de ingrijire medicala. Oratoriul din San Sebastiano, cu porticul sau pretios din secolul al XVII-lea, a fost bine conservat. Biserica San Pietro Apostolo, construita dupa planul lui Antonio Zannoni, pastreaza in coloane, in capitale si in fata, vestigii de origine romana. In muzeul adiacent este adapostit mobilier pretios: o relicva gotica, capul stapanei orasului Santa Barbara, o maestrie de lemn a secolului al XII-lea, Nasterea si o slava a lui Hristos, atribuita unor artisti celebri precum Del Sarto si Orcagna .

In anul 1315, Montecatini Alto a fost locul unui eveniment foarte important: infrangerea Florentei de catre oastea ghibelina a lui  Uguccione della Faggiola, Maestrul din Pisa si Lucca si de Castruccio Castracani. Exista cateva documente interesante legate de acea lupta.

In Alto se mai poate vedea si biroul registratorului municipiului, ce a scapat "nevatamat" de distrugerea orasului din 1554 si transformat mai tarziu in "Teatro dei risorti".

Din Terme pana in Alto se poate lua funicularul pe un traseu foarte pitoresc si foarte inclinat (pana la 38 de grade). Sunt de fapt doua cabine rosii, care urca si coboara pe rand, intersectandu-se la mijloc. Au si nume, se numesc Gigio si Gigia... :) Funicularul a fost dat in folosinta in iunie 1898, in prezenta mareului Verdi, un indragostit al acelor locuri. Tariful era de 7 EUR dus si intors, dar banii astia merita pe deplin...Pt cei mai sportivi exista o urcare de trekking prin padure, cu un pic de efort se poate parcurge diferenta de nivel de cca 250 m...

Micuta asezare te intampina acum cu cateva localuri, cafenele si magazine. O panorama superba se asterne de sus din Alto asupra intregii zone. Un loc minunat care cu siguranta ca va mai aparea in programul excursiilor noastre. Promit!










































































Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #17 : Luni, 11 Iunie 2018, 18:20 »
 Despre Cinque Terre as spune ca este un loc pentru cei care iubesc natura si zonele in care modernismul nu si-a facut loc.Mi-au placut satele ramase agatate undeva in timp, asemanatoare si totusi diferite, cu casute viu colorate legate prin carari care ofera o panorama extraordinara,cu podgorii,sub forma de terase, care produc un vin delicios...
 Prima zi de Cinque Terre a inceput cu traseul din Volastra spre Corniglia.




IMG]http://i63.tinypic.com/2nk0twi.jpg[/IMG]









Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #18 : Luni, 11 Iunie 2018, 19:26 »
Corniglia..










Si mai departe...trenul Coniglial -Vernazza.Un moment de relaxare si vizitare Vernazza si din nou la pas:Vernazza-Monterosso al Mare.












IMG]http://i67.tinypic.com/6ftbtw.jpg[/IMG]





Am incheiat ziua in cel mai placut mod posibil.Pe o tersa din Monterosso al Mare,cu un pahar din ce si-a dorit fiecare,multe rasete si cat mai aproape de ultimul tren spre La Spezia. 





Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #19 : Duminică, 17 Iunie 2018, 00:03 »
Si...a doua zi de Cinque Terre.A inceput cu Manarola.






 
O degustare de vin cu ''cantec''  ;)



Vedeta degustarii:bun.Prea bun.



Ultimul din cele 5 sate, Riomaggiore.







Imbarcarea,o scurta croaziera si am ajuns in Porto Venere, inclus odata cu Cinque Terre in patrimoniul Unesco.
Mi-a placut Porto Venere.Cu vechi si nou,cu o usoara atmosfera de statiune.











Pe scurt din cele doua zile de Cinque Terre.As spune...ca mi-as dori sa revin.


Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #20 : Marți, 19 Iunie 2018, 02:37 »
Chiar daca m-am intors deja de o saptamana din aceasta excursie minunata, inca mai simt atmosfera locurilor vizitate, bogatia de trairi si de noi experiente!

Toscana este o regiune in care am vazut un amalgam de frumuseti:
Florenta superbul oras renascentist, un muzeu in aer liber;
Lucca burgul medieval;
Pisa centrul istoric;
Viareggio cu plaje si distractie.
La acestea adaugandu-se si Cinque Terre cu peisajele sale de neuitat.

Din prima seara am fost intampinati cu un parfum imbatatator de tei. Era incredibil cum putea mirosi aerul acolo!

Firenze by night









Firenze by day





Ponte Vecchio - podul bijutierilor-Florenta





Lucca un oras linistit, civilizat, inconjurat de ziduri, cu multe piete, bisericute, magazine, turnuri si strazi pietruite. Ghida noastra italiana ne-a spus ca ar exista in Lucca o comunitate de aproximativ 1000 de romani, care prin efort propriu au renovat o mica bisericuta transformand-o in biserica ortodoxa, astfel ca exista un lacas de cult in care se slujeste in limba romana!


(Gigi, am imprumutat de la tine poza de mai sus, ca in ale mele nu se vedea clar si ar fi fost pacat sa nu exemplific, multumesc! :) )








Carrara locul de unde venea marmura alba, materia prima pentru sculpturile admirate in Florenta, ale celebrilor maestri: Michelangelo, Donatello, Giambologna, Bandinelli si altii







Drumetii in Cinque Terre, unde pamantul reavan dupa o scurta ploaie de dimineata, florile, pomii, iarba, culturile de vii, marea, toate ne asteptau cu culori, peisaje si miresme irezistibile.



































Pisa















Montecatini Terme o bijuterie mentinuta si ingrijita pentru bucuria turistilor de pretutindeni









La spectacol de opera in salonul portughez





Si gardienii celesti ai hotelului nostru



Superba excursie, super ghizi, distractie si voie buna, multumesc!



Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #21 : Marți, 19 Iunie 2018, 15:14 »
Minunate locuri, frumos surprinse; generosi drumeti...Multumim!

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #22 : Marți, 26 Iunie 2018, 14:15 »
Multumesc Gigi, multumesc Lidia pentru poze!  :flori:  :smitten:


Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #23 : Luni, 09 Iulie 2018, 17:36 »
Stand sub ploile care s-au abatut in ultima vreme peste oras, cautam o raza de soare. Si am gasit-o in amintirea frumoasei vacante la Cinque Terre. Am revazut fotografiile facute atunci, am facut sute (mai precis 3500...), si m-am transportat in acele locuri, in acele zile. Cineva ma intreba daca mai revad multimea de poze pe care le fac prin excursii. Da, si inca cu mare placere. Mi-a luat ceva timp sa le revad, sa le triez, am zambit si am ras la unele, mi-am amintit cu nostalgie de frumusetea locurilor vizitate, si am selectat si eu cateva, zic eu mai inedite, pentru a le impartasi cu toti cei care vor sa cunoasca un strop din aceste splendide locuri pe care ochiul uman le poate vedea si sufletul cuprinde.
Minunat grup, minunati ghizi, minunati organizatori, minunate locuri; am cantat, ne-am simtit ca in taberele din timpul scolii. O vacanta de vis!

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #24 : Luni, 09 Iulie 2018, 17:51 »

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #25 : Luni, 09 Iulie 2018, 17:59 »
Florenta noaptea

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #26 : Luni, 09 Iulie 2018, 18:02 »


Mercato Centrale in Florenta

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #27 : Luni, 09 Iulie 2018, 18:04 »


Iamiiiiii

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #28 : Luni, 09 Iulie 2018, 18:06 »


Carrera

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Cinque Terre si Toscana 3 - 9 iunie 2018
« Răspuns #29 : Luni, 09 Iulie 2018, 18:10 »


Mai tineti minte ploaia care ne urmarea?...