Autor Subiect: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018  (Citit de 25860 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #45 : Duminică, 28 Octombrie 2018, 17:19 »
 Wonderland, am revenit din Madrid si sunt tare incantata.  :thumbup: O destinatie frumoasa cu multe locuri interesante de vazut.
Chiar din prima seara  am avut o surpriza extrem de placuta. La restaurantul “La Chalana” s-a alaturat grupului nostru, Capsuna – cea care a fost prima care a venit in Singles Camp.  Emotionanta revederea pentru mine.  :smitten:

Tot in aceasta excursie am intalnit-o “face to face”  pe Daniela – ale carei povestiri  de calatorie le citim pe forum.  Multumesc pentru spiritul  ei de aventura si deschiderea pentru a ne impartasi din impresiile ei.  :)

Ca toate excursiile marca SC a fost o excursie placuta si mi-am incarcat bateriile pentru viata de zi cu zi.
Deocamdata inca desfac la bagaje   |o  si nu am apucat sa descarc  fotografiile,  asa ca voi reveni zilele urmatoare cu cateva instantaneee luate de prin locurile pe care le-am vizitat.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #46 : Duminică, 28 Octombrie 2018, 20:14 »
Am ajuns abia azi dimineata acasa ...dar inca nu sunt cu picioarele pe pamant. :))
Inca nu am reusit sa desfac nici bagajele , dar bateriile sunt incarcate.
Asa cum ma asteptam Madridul a fost o incantare, a fost peste asteptari, cu multe obiective de vizitat si plin de viata as reveni oricand cu placere.
Am avut o vreme superba , calda pana in ultima zi cand brusc s-a schimbat, dar noi deja ne pregateam de plecare.
A fost un grup super si ne-am simtit foarte bine zic eu.  :thumbup:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #47 : Luni, 29 Octombrie 2018, 06:19 »
Uau, cand a zburat timpul așa?!
Bine ați revenit!
Almi_gabi, adda, ma bucur ca v-ați încărcat bateriile. Inteleg ca si varianta grupurilor externe mari a trecut testul vostru ;)
Evident, abia aștept și pozele. Si sunt sigură că nu doar eu.  :smitten:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #48 : Marți, 30 Octombrie 2018, 22:49 »
Madrid

Revin cu fotografii din Madrid. Sunt o multime de locuri frumoase si mi-a fost destul de greu sa ma hotorasc ce imagini sa aleg din multitudinea pe care le-am facut. Noroc cu fotografiile, ca acasa vad si eu pe unde am fost !!!  ;D
Incep cu Plaza Spaniei – piata in apropierea careia am stat. Madridul are multe piete , una mai frumoasa decat alta.

In parculetul din piata Spaniei se gaseste un monument dedicat lui Cervantes- de fapt in multe locuri, parcuri, piete, muzee – se regasc statui ale celebrului scriitor si cele 2 personaje ale lui – Don Quijote si Sancho Panza.  Cei 2 sunt nelipsiti chiar si din  magazinele de suveniruri.  Spaniolii sunt mandrii de  Cervantes  si de opera lui.
Mi-ar place sa vad ca se intampla la fel  si cu personajele basmelor noastre .





In Madrid sunt peste tot terase si restaurante unde se poate manca si socializa.



Palatul  regal

In momentul de fata familia regala nu mai locuieste in palat ci intr-o resedinta particulara in zona de padure din apropierea palatului. Intrarea costa 10 euro si merita pe deplin , camerele si saloanele palatului fiind decorate extrem  de  fastuos cu piese de mobilier, fresce,  tapiterii, lampadare din diferite stiluri si perioade. In interiorul palatului nu este permisa fotografierea asa ca doar imagini exterioare.





Peste tot prin oras se gasesc trotinete – si sunt folosite pentru deplasare. Este mai rapid cu trotineta, ca sa nu mai spun ca este si mai sanatos.  ;D  Am constatat in aceste zile cat am stat in Madrid ca folosesc destul de mult trotinete, biciclete, motociclete pentru a se deplasa.

Madridul are si foarte multe magazine si centre comerciale ceea ce il face un paradis al shopping-lui. Cu toate ca am plecat cu gandul sa nu fac cumparaturi nu am rezistat tentatiei si am venit cu “noutati” vestimentare .   :whistle:  Preturile sunt pentru toate buzunarele .



Mi-a placut modul cum sunt marcate strazile, cu placute ceramice prinse pe coltul cladirilor.


Gran via – este bulevardul principal din centrul orasului – animat atat in timpul zilei cat si seara. Plin de magazine si restaurante – acele locuri unde se pot manca specificele “tapas-uri”. Zilele acestea, cand am ajuns noi in oras, tocmai erau lucrari de refacere a acestui bulevard – se largeau trotuarele deoarece seara deven neincapatoare datorita  turistilor si localnicilor care ies la plimbare sau la cumparaturi.

   

Aici este o vedere de pe turnul cladirii Primariei, din Piata Cibeles.

   


In Madrid se gaseste si un templu egiptean – templul lui Debod – care este un cadou facut de egipteni spaniolilor pentru faptul ca Spania i-a ajutat la mutarea si restaurarea templelor egiptene cu ocazia constructiei barajului de la Asuan , cand datorita inundarii terenurilor au trebuit mutate o serie de temple egiptene.
Aici, seara,   madrilenii vin sa priveasca apusul - este o atmosfera placuta si soarele ofera de fiecare data un spectacol pe masura.

 


 

Madridul este cunoscut pentru spatiile verzi , pentru parcuri. Se spune ca este orasul unde la un locuitor revin 17 copaci. Aici este o vedere a Palatului de Cristal din parcul Buen Retiro.




Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #49 : Marți, 30 Octombrie 2018, 23:06 »
Toledo

Toledo este acel tip de oras care trebuie sa-l descoperi  singur, la pas, mergand pe stradutele inguste, prin cartierele pline de cladiri vechi. Un oras  in care au locuit impreuna crestini, musulmani si evrei si care si-au lasat amprenta asupra orasului.







Catedrala  este o constructie care impresioneaza prin fast  si dimensiuni.






Avila

Avila  este cunoscuta pentru zidurile de aparare care se pastreaza pana in zilele noastre si au fost ridicate pentru a apara orasul de mauri.








Segovia

Cel mai cunoscut obiectiv turistic al orasului este alcazarul (echivalentul pentru  cetate/ castel ) – cunoscut ca si  castelul Cenuseresei – pentru ca el a fost o sursa de inspiratie pentru echipa celor de la Disney cand au inceput sa creeze celebrele desene animate. 



Un alt obiectiv din Segovia care m-a impresionat a fost apeductul roman care aducea apa din munti in zona orasului.  O  constructie impresionanta care a rezistat secolelor si istoriei.







 Au fost multe momente deosebite. De exemplu seara de flamenco - a fost unul din momentele incredibile - nu stiam prea multe despre acest dans, auzisem cate ceva dar nu mi-am imaginat ca este atat de greu de executat si ca necesita o atat de buna coordonare intre miscari dansatorului, tempo-ul chitarii si vocea cantaretului.   :bow:

Cu multe amintiri placute m-am despartit de Spania cu dorinta de a reveni.  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #50 : Miercuri, 31 Octombrie 2018, 00:13 »
 :faint: :faint: :smitten:
Minunate locuri, superbe imagini, abila selectie si prezentare!
Cateva din "tablourile" tale m-au zapacit. Iarr cea cu Palatului de Cristal din parcul Buen Retiro... mă gândeam că aș putea suporta să locuiesc acolo o vreme, fie și în parc, nu neapărat în Palat.  :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #51 : Miercuri, 31 Octombrie 2018, 07:56 »
Foarte frumoase fotografiile Gabi! Si explicatii, asa cum ne-ai obisnuit de...aproape 9 ani! Multa lume de aici a apreciat si a folosit ceea ce ai scris de-a lungul timpului. M-am bucurat enorm sa va vad impreuna la Madrid pe tine si Capsuna, primele care ati pasit aici in Singles Camp. Emotionant moment pentru mine si spun asta cu toata sinceritatea.

Nu m-am putut tine de cuvant cu fotografiile, sa le transmit asa cum obisnuiesc. Promit insa sa le descarc si sa vi le trimit, cat de curand! Imi doresc mult sa va completati amintirile despre Madrid si cetatile din jur, cu fotografiile mele...

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #52 : Joi, 01 Noiembrie 2018, 19:25 »
Mi-am dorit de mult aceasta excursie si pot spune ca mi-a implinit asteptarile. Madridul este un oras foarte frumos, verde si animat. Gasesti aici cladiri istorice si moderne cu stiluri diverse care incanta ochiul si nu lasa monotonia sa se instalaze. Mi-au placut terasele si restaurantele, magazinele, unde gasesti tot ce vrei la preturi pentru toate buzunarele, pietele ca locuri de intalnire si orientare, oferta generoasa de mancare, parcurile mari, catedrale si biserici, primaria, o cladire impresionanta de unde poti vedea o panorama minunata si furnicarul de persoane, localnici si turisti. Mi-a placut de asemenea foarte mult spectacolul de flamenco unde chitaristul si cantaretul au cantat cu multa pasiune iar dansatoarele au rupt scena. Impresionant. Sunt convinsa ca am vazut doar o mica parte a Madridului si cred ca merita sa te intorci acolo. Toledo este o cetate bijuterie, cu multa istorie si arta, unde descoperi o imbinare de civilizatii, o cetate enigmatica si incantatoare. Si aici cred ca merita sa zabovesti pentru a intelege povestea ei. Avila si Segovia se inscriu in acelasi registru, minunate si trebuie revazute.
In concluzie, daca nu ati fost inca in aceasta excursie, mergeti neaparat!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #53 : Joi, 01 Noiembrie 2018, 23:08 »
Buna tuturor! Ma bucur mult ca am participat la aceasta excursie, Madridul a fost pentru mine o surpriza foarte frumoasa, pentru ca are o identitate proprie si elemente de noutate. Am fost incantata de grup, un grup mare de 40 de persoane, din care cunosteam o parte din participanti. Mi-a placut mult "disciplina turistica" pe care am perceput-o ca avand doua surse: una cea mai importanta respectul si dragostea pentru insotitorul de grup si experienta turistica de grup. Desi programul a fost incarcat, activitatile s-au desfasurat lin si " ca de la sine". Mariluz ghidul local, a fost si ea o prezenta foarte interesanta si care m-a bucurat. Sistemul de ghidaj duo Mariluz si Gigi, mi-a placut mult, fiind  profesionist realizat. Mi-as dori sa-l pot "copia" pentru Turcia. Mi-am adus aminte vazandu-i, de un duo:  Mireille Mathieu si Julio Iglesias (ca sa compar cu ceva din muzica).
Madridul este una dintre capitalele europene de neratat. Mi-au placut multe lucruri: Plaza Mayor, vazand ca in fiecare mare oras exista cate un Grand Place, ca la Bruxelles..Aici se numeste Plaza Mayor. Am asemuit-o mai degraba cu Piata San Marco din Venetia. Primaria din Madrid avea un sistem de vizitare la inaltime si prezentarea cladirilor, asemanator cu cel de la Top Of The Rock din New York. Parcul Retiro de asemenea, lacul si colonadele, mi-au amintit de Glorieta din Viena. Gara Atocha mi-a aminit de gara St Pancras din Londra. Un oras cu un metrou asemanator celui de la Paris. Cu aceasta ocazie, eu am vizitat mai des Plaza Tirso de Molina, ocazie cu care am avut posibilitatea de a cunoaste viata spaniolilor de aproape, la ei acasa, cartier autentic spaniol, amplasat de-a lungul a cateva statii de autobuz din Calle de Segovia. Si ca sa mai asemuiesc ceva, muzica cantata de cantareti ( mai mult cel vocal) la spectacolul de flamenco, am gasit-o mult asemenatoare cu muzica de taverna din Turcia ( tonul si registrul sentimental).Inca o comparatie piata St Michel cu multe bunatati si tapas si fructe de mare si frigarui de masline cu branzeturi si pahare cu vin alb, roze,dar si fripturi in sange taiate bucatele in fata ta , acompaniate cu vin rosu, mi-au amintit de o astfel de piata din centrul Rotterdam.
Stiti ceva? Eu nu mai vizitasem Spania. Va invit pe cei ce nu ati vizitat-o nici voi, sa veniti sa gasiti multe orase din lume in acest oras incantator- Madrid!
Despre Toledo, Avilla, Segovia, voi povesti in Povestile de calatorie ale Danielei, povesti ce prezinta locuri vizitate, de vizitat si spre vizitare in cadrul grupurilor noastre- Singles Camp.
Multumesc mult organizatorilor si salut cu drag grupul vesel pe care l-am cunoscut !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #54 : Duminică, 18 Noiembrie 2018, 06:31 »
Am reusit sa-mi fac un pic de timp...matinal, sa va pot transmite, asa cum v-am obisnuit de fiecare data, fotografiile facute de mine. Da, e 6 dimineata...ora mea obisnuita de "varf de lucru"... :)

Daca nu ati primit mesajul meu, transmiteti-mi in cele 7 zile cat e activ link-ul un Email pe office@singlescamp.ro si va retransmit mesajul.

Offline ada81

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #55 : Duminică, 18 Noiembrie 2018, 13:21 »
am revazut locurile minunate cu atat de multa placere , ca nu stiu daca va puteti imagina, iar fotografiile superbe ca deobicei. Multumesc Gigi  :bow:
Andreea

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #56 : Marți, 20 Noiembrie 2018, 13:17 »
Iata cateva fotografii facute si de mine, din Madrid. Frumoase locuri, grandioase unele, speciale si gingase altele. Merita vazut, cu alte cuvinte.

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #57 : Marți, 20 Noiembrie 2018, 19:00 »
Imi pare rau, dar iar nu pot redimensiona fotografiile, pt a le posta. TinyPic nu mai functioneaza, si altminteri nu reusesc s-o fac. Voi reveni cand voi reusi sa fac ceva bun. Cu mult drag, tuturor.

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #58 : Marți, 20 Noiembrie 2018, 19:03 »
Don Quijote

Offline eleniki

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Madrid - Toledo - Avila - Segovia 22 - 27 octombrie 2018
« Răspuns #59 : Miercuri, 21 Noiembrie 2018, 09:59 »


Madridul vazut de sus