Autor Subiect: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018  (Citit de 42238 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #135 : Luni, 12 Noiembrie 2018, 09:04 »
Ma bucur si eu mult ca am reusit sa creem atmosfera pe care v-ati dorit-o, pe care ati asteptat-o, ca nu v-am dezamagit cu nimic! Dar meritele pentru atmosfera exceptionala din aceste minunate zile petrecute in cetatea, sunt DOAR ale voastre. Credeti-ma pe cuvant! Noi creem un cadru, il "decoram" cu tot ce credem ca va poate face placere, urmarim sa fie live intocmai cum l-am gandit, dar ce se intampla este doar entuziasmului vostru, a deschiderii, a atentiei sa nu suparati pe cei din jur...V-a spus-o si Romi si Dorin tobosarul! VOI sunteti cei care ati facut ca evenimentul sa fie atat de reusit.

Un cantec a lui Puiu, cel pe care l-ati ascultat duminica, la final de petreceri...

! No longer available

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #136 : Luni, 12 Noiembrie 2018, 11:09 »
Rami, Mimi, Cristina-Mirandolina, a fost asa cum v-ati imaginat si ne-ati dorit, si inca ceva pe deasupra! :))) AM ZIS !   O0

Trei zile cu adevarat de poveste, cu o vreme incredibila pentru jumatatea lunii noiembrie (am mancat afara pe terasa, in pulover! - si masa din aceea pe indelete, cu rasete si savurat ciorba ardeleneasca si alte bucate ca de pe meleagurile alea celebre intr-ale mancarurilor savuroase), cu cetatea impodobita in culori splendide de toamna, cu un soare ca de miez de vara si , mai ales, cu niste oameni MI-NU-NATI ! Incepand cu cei "ai casei" - Dorin tobosarul cetatii, toti cei de la hotel, foarte primitori si care au facut totul sa ne simtim rasfatati, cu Romulus si echipa lui, care ne-au luat prin surprindere cu costumele aduse, absolut splendide, noi fetele eram in extaz, rochiile erau una mai spectaculoasa ca alta! - si continuand cu fiecare dintre cei veniti de prin toate colturile tarii, pentru trei zile cu adevarat de poveste in poveste, oameni calzi si deschisi, veseli si iute saltareti la dans - rock-ul in costume medievale nu va fi uitat curand, sunt sigura! :)))  ;)

Va salut cu drag pe toti, sunt sigura ca ati ajuns cu totii bine acasa, sper si imi doresc sa va revad cat de curand !
Chiar daca azi suntem cu totii risipiti pe la cele servicii, sa ne amintim cu drag de zilele de la Sighisoara si sa pastram cat mai mult in suflet atmosfera aceea speciala  dintr-un mic burg din inima Transilvaniei, dintr-un weekend scaldat in soare, in miez de brumar! AM ZIS !!  :D
Not all those who wander are lost

Offline jhay13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #137 : Luni, 12 Noiembrie 2018, 19:29 »
Foarte frumos! Ceva inedit pentru mine, atat iesirea intr-un astfel de grup, cat si participarea la astfel de evenimente.  Si trei zile nemaipomenite pentru a evada din cotidian. Inca o data, multumesc organizatorilor si participantilor pt acest weekend ! Sa ne-auzim de bine si HASTA LA VISTA !!!!  :magic:

Offline rox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #138 : Luni, 12 Noiembrie 2018, 21:36 »
Dupa o zi de la reintoarcere, inca am un zambet larg pe fata! A fost o petrecere minunata, pe care as relua o oricand! Povesti, cavaleri si domnite, o locatie de vis, scenete de teatru la care am ras cu lacrimi, dans pana tarziu in noapte in fiecare seara, si cate si mai cate! Parca as fi stat o saptamana! 😄 multumesc Gigi, Samiza, Dan, Dorin tobosarul si Cavalerul Romulus pentru aceasta poveste grozava in care ne ati transpus, numita Party Sighisoara! Cu siguranta voi reveni anul viitor! 😍

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #139 : Luni, 12 Noiembrie 2018, 23:37 »
Dimineață, mi-a luat-o laptopul razna, adică s-a închis înainte să finalizez postarea.
Încerc sa reconstitui. Pentru că doar zsoka postase, începusem așa:

Ce înseamnă să stai la Sovata....  pe langă faptul că intri cand ai chef în Lacu Ursu, ajungi și primul la feedback.:angel:
Vă îmbrățișez pe amândouă, fetele vesele din Sovata!
Si pe toți ceilalți, cuconițe, domnițe, prinți, cavaleri, călău, jude, vrăjitoarea cea fermecătoare....

Acum ”bună dimineața” nu se mai potrivește, așa că am să înlocuiesc salutul matinal.
Buna seara și bine ați revenit acasă. Am ajuns și eu, repede și bine, datorită Mihaelei.  :kissing:

Ce să povestesc? Parcă am dormit și am visat. Încă nu m-am trezit de-a binelea... Prin fața ochilor mi se perindă încă, în secvențe amestecate și colorate și rapide precum flashback-urile cinematografice: peisaje, turnuri,  case, costume însuflețite,  merindele de pe masă... Aud râsete, tobele, cea bătută de Toboșarul cetății, dar și pe  cea bătută de  toboșarul din sceneta noastră, care n-a fost mai prejos...

Mi-a plăcut să-i văd pe cei noi surprinși, lăsând timiditatea de început deoparte, intrând repde în pielea personajelor, dar și în atmosfera generală. Ca să mă exprim poetic, deschizându-se precum bobocii atinși de căldura soarelui.  ;D

Am fost încântată să cunosc oameni pe care-i știam doar de pe forum, după username.
Parcă totul s-a derulat prea repede, parcă am mai fi stat, parcă nu ne-am fi dat duși, deși ne-am împrăștiat, care și cum, în caleștile redevenite din nou mașini, în timpul revenit în prezent, către viața noastră care a stat cuminte și ne-a așteptat.

Ce să zic, mie mi-a plăcut mult. Constat că îmi plac ieșirile...din timp! Mi-a plăcut mult să observ cum fiecare rochie, costum și-a găsit persoana potrivită. Chiar dacă unora dintre noi li se părea prea scurtă, prea lungă, prea nu știu cum, totuși la final au fost cele mai potrivite.
Și ce frumoși eram, fiecare dintre noi și toți laolaltă, nu? :smitten:

Asa cum știți, n-am făcut multe poze, nici de mare calitate, dar ca să vă impulsionez postez câteva și le aștept pe ale voastre :)

O imagine de o calitate modestă, doar cât să sugereze panorama de pe terasa Vilei Franka. Soare, ceață peste oraș, frig. Dar lumina îmbrățișa frumos aerul, pădurea și pe noi.


Cu siguranță cineva va posta imagini din turul prin cetate cu Toboșarul cel iubitor de istorie, artă și oameni, știutor de povești și plin de umor.

Seara, după ce am atras din plin curiozitatea și admirația turistilor din cetate, în holul minunatului hotel, deja intrați în pielea personajelor,  atenți la scenete.




Orașul și Cetatea văzute din Turnul cu ceas? O feerie! A meritat din plin să mă trezesc dimineață și să urc. Până sus, am vizitat pe îndelete Muzeul de istorie găzduit în turn.












Recitalul folk din ultima dimineață a încheiat  frumos cele aproape 3 zile de poveste.

De atmosfera, și prăjiturile menite să îndulcească momentul de despărțire din Casa Cositorarului n-am mai avut parte, semn că trebuie să revin.

Între timp văd că am primit de la Cornelina poze pe email. Ura! Multumesc. :)

Aaaa.... și ca să-i dăm Cezarului ce-i al Cezarului, fără personajul în căutarea autorului, adică fără Dan, petrecerea și turul Cetății n-ar fi fost la fel.






Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #140 : Marți, 13 Noiembrie 2018, 09:30 »
Buna dimineata tuturor, cunoscuti sau necunoscuti  ;)
S-a dovedit din nou, ca Gigi a avut dreptate... :bow:
Sighisoara a devenit TRADITIE in Familia Singles Camp  :yeah:
Din marturisirile voastre, am inteles ca, si voi, ați trait zile si nopti de neuitat :dance: *|*
Bag de seama ca, Dan, Cavalerul zdrobitor de inimi, iar a furat inimile domnitelor ^-^ :giggle:
Daaa, Dan si anul trecut a fost o super gazda :applause: :bow:
De tinut minte, O DATA PE AN SA MERGEM LA SIGHISOARA SA INTRAM IN POVESTE SI SA NE BUCURAM DE TOOOT SI DE TOATE  :yeah:
Va pup si va doresc sanatate multa si zile cu spor in toate  :angel: :kissing:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #141 : Miercuri, 14 Noiembrie 2018, 04:30 »
Da, Mimi, merită revenit.
Wanderer, bine punctat. Iar faza cu rock-ul în costume medievale.... Tare de tot! ;D Te îmbrățișez. Sper că măcar în week-end se așterne lumea la povestit și pe aici, nu doar pe enervantul whatsapp. Măcar niște poze că ale mele nu-s chiar grozave.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #142 : Miercuri, 14 Noiembrie 2018, 05:09 »
S-a lăsat liniștea-n cetate,
Urma pașilor noștri se șterge încet,
Cetatea răsună în mine, mai departe...
Ziduri neatinse de al petrecerilor zumzet
Umbra își întind peste gând.

Porți care-ți deschid calea spre poveste,
Fiecare piatră un cântec  îți șoptește.
Treptele străvechi scârțâie de parcă
Toți eroii vremurilor s-ar trezi deodată.

Am fost noi, sau doar niște personaje
Rătăcite la o răscruce de timp?
Nici nu mai contează dacă, fie și o clipă,
Ne-am simțit cuprinși de a Sighișoarei vrajă...


Am zis :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline roxanas

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 78
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #143 : Vineri, 16 Noiembrie 2018, 22:23 »
Foarte frumos, Wonderland! A fost o poveste foarte frumoasa! ca de obicei cu SC!
Gigi, dar pozele cind le primim? Multam!
Va pup cu drag si...pe curind!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #144 : Duminică, 18 Noiembrie 2018, 09:18 »
"Chiar asa, Gig!i? ::) Cand trimiti pozele?  :hammer:"

Intotdeauna ma tin de cuvant si fac ceea ce promit. Dupa fiecare excursie cat sa fiu de obosit, cat sa fiu de ocupat, "fac cumva sa fie bine" vorba lui Dorin, tobosarul! Si impartasesc cu cei care au participat, o parte din ce am simtit eu sa retin ca amintiri in imagini. Din pacate insa uneori sunt lucruri care nu sufera amanare, care sunt contra-timp. La care trebuie sa dau raspuns imediat, sa calculez, sa revin...In perioada aceasta de lansare de excursii ma trezesc la 4.30 si ma culc tarziu in noapte. Efectiv nu ies din birou...

In general, nu doar aici in SC am bucuria si placerea de a arata ce m-a impresionat, ceea ce am invatat, ceea ce mi s-a parut deosebit. De aceea scriu si aici cand am timp articole, de aceea postez fotografii pe forum, pe facebook. Am impresia ca bucuria nu este implinita daca nu fac asta...Mi-ar placea sa fac mai mult, sa scriu...dar nu sunt un supra-om, trebuie sa ma si odihnesc, sa ma relaxez, sa-mi vad de casa, de gradina, sa-mi vizitez parintii, nepotul.

Azi m-am trezit cu grija ca n-am transmis Madridul si Sighisoara. Am reusit sa urc pe wetransfer si sa transmit one-by-one mesajul ce include link-urile de download. Sper sa va placa ceea ce am surprins...Daca nu ati primit mesajul meu, scrieti-mi pe office@singlescamp.ro si va retransmit. O fac cu toata placerea... :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #145 : Duminică, 18 Noiembrie 2018, 10:12 »
Eu tocmai astept sa se descarce arhva transmisa de Gigi. Multumesc, Gigi, ca ti-ai rapit din timp, in perioada asta importanta si superincarcata pentru tine ca organizator!
Mi-e o ciuda de mor ca am ratat alaiul in costume prin cetate, dar o sa le privesc cu drag.  :hammer: Daca o sa gasesc poze "neutre" o sa le fur sa mai postez si pe aici.
Inca astept si pozele din aparatul "Julietei". Ups oare se va recunoaste?:)
Fix acum o saptamana, eram inca la recitalul folk, cu toate bagajele pregatite si cu multe amintiri impachetate in memorie... :smitten:
Salutari si imbratisari tuturor! Mai ales celor care au postat feedback-uri.   :angel:  :strambatura:

Dureaza descarcarea, inteleg ca avem multe filmulete si poze. Dar va fi o bucurie sa le vedem, mai ales ca stim ca fotografiile realizate de Gigi sunt speciale. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline VERONA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #146 : Duminică, 18 Noiembrie 2018, 12:26 »

Salutare, oameni minunați!

 Și eu am descărcat fișierele. :smitten: Iar acum, lângă o cafea, mă pregatesc să depăn amintiri ;) Mulțumesc, Gigi! Mulțumesc, Samiza! Multumesc tuturor, pentru zilele cu amintri de neuitat și bună dispoziție! ...  Cu siguranță totul a fost minunat, uimitor, excelent!
 O zi faină, dragilor! :flori: :)

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Medieval fun party in cetatea Sighisoara 9 - 11 noiembrie 2018
« Răspuns #147 : Duminică, 25 Noiembrie 2018, 18:05 »
dDfTwGHQ][/url]][/url]


Excursia Singles Camp de la Sighiosoara a fost o poveste, cu printi si printese, plina de culoare, cantece si teatru medieval, bucurie, o pictura in culori minunate. Toti ne-am integrat in peisaj cu toata seriozitatea si veselia copilariei, am vazut cum bucuria strabate secolele, in acesta cetate atat de bine conservata si cinstita de locuitorii ei.
Wanderland, f frumoase si graitoare versuri despre atmosfera!
Multumesc organizatorilor Gigi, Samiza, Romulus, Dorin-Tobosarul cetatii si Dan, o gazda pe cinste!