Autor Subiect: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018  (Citit de 27897 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gidea Mihai

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #30 : Duminică, 04 Februarie 2018, 18:55 »
Buna sera , daca mai merge cineva in Maroc , din zona Moldovei , eu sunt din Tirgu Neamt si merg cu masina pana la aeroport , putem merge impreuna

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #31 : Duminică, 04 Februarie 2018, 19:36 »
Corinuta, anul acesta nu am mai cerut partnerului de acolo oferta pentru single. Dintr-un motiv foarte simplu: este foarte scump. Sunt convins ca ai calatorit mult si ai remarcat ca un single se apropie ca tarif de o camera dubla, asta pt ca hotelierilor care sunt full booking nu le convine sa aiba locuri neocupate. Hotelurile mari nu au in structura decat 5-6 single room (insa less conditions), in rest doar double sau apartamente.  Camerele less conditions le folosesc doar pentru soferi sau ghizi, niciodata pentru turisti(sunt langa lift-uri, dau spre zona de colectare de gunoi etc...)

Anul trecut, am cautat acum si suplimentul single era:  pentru tur 221.10 € si pentru desert inca 196.70 €. Deci peste 400 EUR. Nu cred ca merita... ::)

Offline gabriela67

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #32 : Luni, 05 Februarie 2018, 18:12 »
Eu sunt din Bacau, putem merge impreuna la aeroport.

Offline Gidea Mihai

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #33 : Luni, 05 Februarie 2018, 22:14 »
ok ,tinem legatura , si o sa stabilim cum sa ne intalnim si la ce ora

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #34 : Miercuri, 14 Februarie 2018, 11:31 »
Imagini...marocane.

! No longer available


! No longer available

Offline Denisa Buzatu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #35 : Miercuri, 14 Februarie 2018, 16:09 »
Minunat! Inca putin si plecam :applause:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #36 : Joi, 15 Februarie 2018, 05:49 »
Da, nu mai este mult...Pentru mine chiar putin, pentru ca intre timp o sa particip la inca doua actiuni Singles Camp: Carnavalul de la Sighisoara si Croaziera Cuba - Jamaica - insulele Cayman - Mexic. Timpul trece parca prea repede, parca doar ieri eram in pregatiri cu Revelionul de la Tg Mures si uite! - mai este putin si incepe sezonul full... ::) :-[ Vajaiala asta cu care trec orele, zilele si lunile pe langa mine, ma face sa ma bucur ca am ales calea asta a calatoriilor, care lasa atatea si atatea amintiri frumoase. A locurilor vazute, a oamenilor cu care calatoresc, pe care ii intalnesc. Am strans sute de mii de fotografii si amintiri...de care cu siguranta o sa ma bucur cand ma apropiu de 100 de ani...Pt ca pana atunci am de gand sa cutreier lumea...Nu va speriati, atunci o sa fiu doar unul din grup, nu cel care-l conduce... ;D ;D ;D

Continui sa va arat cate ceva despre Maroc. Stiu ca unora le place surpriza si de aceea nu citesc, nu urmaresc ceea ce a aparut despre locurile in care merge, dar tot asa stiu ca exista oameni carora le place si sunt in confort atunci cand au o idee bine conturata despre locurile in care calatoresc. Pentru cei care vor sa mai afle cate ceva, scriu, explic...

Un filmulet despre Ouarzazate - poarta desertului.

! No longer available

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #37 : Joi, 15 Februarie 2018, 10:32 »
Buna sera , daca mai merge cineva in Maroc , din zona Moldovei , eu sunt din Tirgu Neamt si merg cu masina pana la aeroport , putem merge impreuna

Buna! Si eu sunt din zona si vreau sa stiu daca intentionati sa circulati noaptea si ajungeti direct la aeroport sau veniti cu o zi inainte?

Offline Gidea Mihai

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #38 : Joi, 15 Februarie 2018, 14:55 »
Buna , intentionez sa las masina in aeroport , si o sa plec dupaamiaza astfel incat sa ajungem in timp util, daca nu te deranjeaza putem merge impreuna , deocamdata sunt eu si Cristina din Bacau, tinem legatura .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #39 : Duminică, 18 Februarie 2018, 07:26 »
Cateva imagini, ce redau atat de bine atmosfera minunata data de culorile Marocului!
































































Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #40 : Duminică, 18 Februarie 2018, 08:23 »
Doamne, Gigi, toata dimineata numai uratenii din astea  ne-ai postat.  :faint:

 :smitten: uitandu-ma, cred ca cei care ajung acolo se intorc mai luminosi, cu toate culorile astea in ei...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #42 : Miercuri, 28 Februarie 2018, 10:59 »
Desi mai este o luna si jumatate pana la aceasta excursie, pentru ca grupul este format incep cu informatiile legate de plecare. Eu am sa fiu plecat in excursia din Cuba 15 - 27 martie, in acea perioada nu o sa va pot raspunde nici unei intrebari. Deci daca nu dati de mine in acea perioada, sa stiti de ce, pentru a nu intra in panica... :)

Ce sa aveti cu voi:

•   pasaport; faceti pentru orice eventualitate o copie dupa acest document si pastrati-o pe timpul calatoriei intr-un loc diferit
•   bani cash; nu mai mult de 300 EUR (nu luat dolari, iesiti dezavatajos la cumparaturi)
•   card bancar; in situatia in care banii numerar nu va ajung, sau pentru situatii neprevazute
•   telefon; asigurati-va ca aveti rooming si pentru Maroc; salvati numarul meu de mobil 0040 745 106501
•   triplustecher, incarcator de telefon, va recomand si acumulator extern
•   aparat de fotografiat, daca aveti asa ceva
•   card de memorie suficient de mare - o sa faceti o multime de poze si nu o sa aveti pe ce sa le salva!
•   pentru pastrarea banilor si a cardului va recomand sa aveti ceva de agatat la gat
•   rucsac de 10 - 20 l, in care sa va incapa tot ce este nevoie pt noaptea din desert
•   servetele umede, gel antiseptic
•   tot ce aveti nevoie pt igiena intima; gasiti in magazine, dar pierdeti timp pretios si nu oriunde puteti avea un magazin la indemana
•   costum de baie, slapi
•  incaltaminte usoara gen trekking, adidas usor, pantof comod
•  tricouri cu inchidere la baza gatului (nu maieuri sau chestii trasparente). Nu vreau sa va speriu in nici un fel, Marocul este cred acum printre cele mai safe tari in lume, dar la capitolul ispita (ma adresez femeilor) am explicat cam cum stam...In timp in one day tripurile noastre am avut cateva situatii in care marocanii au facut pasiuni asa ca nu scriu gratuit.... :)
•  pantalon lung usor si lejer. Nu blugi pentru ca va coaceti in ei, va fi cald...Daca preferati pantalon scurt, ma refer la doamne, atunci trebuie sa fie mai pana la genunchi...
•   bluza de vant ar fi buna una rezistenta la ploaie
•   lenjerie intima
•   vestimentatie si imbracaminte black tie pentru Rick's Cafe. Tinuta este obligatorie, riscati sa nu fiti primiti.
•   vestimentatie potrivita pentru hotelurile in care stam. Sunt 4+, lumea este imbracata in general bine. Asta nu inseamna ca trebuie sa exagerati cu tinutele, dar pentru a va simti confortabil si potrivit locului, tineti cont de recomandarea mea.
•   un pluover pentru seara
•   crema de soare, ochelari de soare, sapca sau palarie
•   carte de citit, reviste, kindle - depinde de pe ce va place sa lecturati
•   casti audio, cu jack! - pentru avion
•   troler usor; aveti voie pana la 32 kg, dar pastrati spatiu si greutate pentru cumpraturile care le veti face.
•  medicamente pe care le luati uzual, dar si altele preventive. Pt stomac, pentru intepaturi de insecte (desi sunt foarte rare, nu se stie niciodata), antialergice.

Evident ca mai sunt lucruri la care v-ati gandit, ati pregatit si o sa apara in bagajul vostru, dar asta tine de optiunea fiecaruia. Eu am tinut sa punctez ce este foarte important.

Nu aveti nevoie de vouchere, asigurari, facturi agentie. Noi o sa va impartim fiecaruia, in aeroport: biletul dus, asigurarea medicala (daca ati achizitionat-o de la noi). Restul de documente privind cazarea la hoteluri, excursiile optionale sunt si raman la noi, pe liste colective.


Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #43 : Duminică, 04 Martie 2018, 11:08 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/wxMeu34o_jQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Maroc. Dune, camile si oaze in Sahara. 11 - 20 aprilie 2018
« Răspuns #44 : Duminică, 04 Martie 2018, 11:10 »
Asta asa... de duminica nostalgica si ca avanpremiera pentru aceasta excursie :love: :love: :love: