Autor Subiect: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018  (Citit de 15619 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Anca79

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #15 : Vineri, 24 August 2018, 11:06 »
Asa o sa fac, merci frumos si sejur placut!

Anca

Offline CRISTINA OANA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #16 : Miercuri, 29 August 2018, 17:20 »
Buna seara.Astept cu emotie prima vacanta Singles Camp :yeah:
Adresez si eu doua intrebari:pentru intalnirea de la aeroport la cafeneaua Lavazza cum ne recunoastem ca si grup?Va fi o persoana cu pagina de intampinare pentru grupul nostru?
Preturile pentru excursiile la Fethyie si Dalyan nu le-am primit de la agentie si nici pe forum nu gasim: cand se pot primi informatii despre aceste excursii?

Multumiri anticipate

Pe curand,Cristina

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #17 : Joi, 30 August 2018, 16:49 »
Veti fi asteptati la locul de intalnire in  Otopeni cu un carton printat cu SINGLESCAMP ROMANIA.Legat de pretul excursiilor, au fost afisate in explicatii preturile cu aproximatie. Asa cum e specificat si in explicatii vom avea si o excursie unde vom merge o portiune prin apa, deci incaltaminte de apa este foarte buna ( aici foto si exemplu  https://www.decathlon.ro/aquashoes-50-turcoaz--id_8357103.html ).

Offline CRISTINA OANA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #18 : Joi, 30 August 2018, 20:07 »

Buna,Gabriel!

Multumim pentru raspuns.

Din pacate, singurele indicatii gasite de mine sunt randurile de mai jos:

Excursie in zona Fethiye
Programul excursiei si tariful se vor comunica in luna aprilie, compania turceasca cu care lucram a schimbat furnizorul de servicii si automat nici programul acestei excursii optionale nu va fi acelasi ca in 2015.


Daca ai si alte informatii, te rog sa ma ajuti.Multumesc

Seara buna,
Cristina

Offline Fana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #19 : Vineri, 31 August 2018, 08:13 »
Tarifele sunt afisate pe prima pagina la servicii neincluse in costul excursiei.
1. Dalyan aprox 35€
2. Fethiye Jeep  40€
O zi minunata!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #20 : Luni, 03 Septembrie 2018, 15:49 »
      Buna tuturor participantilor la excursia Croaziera albastra.
      Sunt insotiotul de grup la Guleta nr. 2.As vrea sa fac unele precizari de ordin organizatoric, folositoare pentru toti.
      In primul rand, vom avea zbor cu doua avioane ale Pegasus. Primul de la Bucuresti la Istanbul si al doilea de la Istanbul la Dalaman. Ne vom intalni cu totii la Otopeni si vom zbura la Istanbul. Acolo neaparat trebuie sa ramanem grupati, deoarece ne vom deplasa impreuna de la "sosiri internationale" la "zboruri intnterne" si este ceva drum prin culoarele aeroportului. Inainte sa intram la" zboruri interne "( domestic flights) , vom intra din nou la controlul bagajelor de mana. Bagajele de cala vor fi imbarcate la Otopeni dar vor sosi direct la Dalaman la sosiri internationale, deci noi, ne vom deplasa de la sosiri interne la sosiri internationale sa recuperam bagajele. E necesar sa stam uniti si grupati.Deoarece voi sunteti 14 ( guleta mea) si eu una singura, e indicat ca voi sa nu ma scapati din ochi. De multe ori schimba poarta de imbarcare si fuge omul de la 300 la 100.
      Desi este spetembrie vremea la Marmaris / Fethiye este calduroasa 32 C, palaria si crema de soare nu trebuie uitate.Apoi, deoarece excursiile optionale se vor face si cu jeep safari si probabil si la Saklikent, prin canion, luati masuri de precautie sa aveti incaltaminte de apa pentru pietre, masura corecta, altfel riscati sa vi-i ia apa. Sa aveti un schimb de haine pentru jeep safari special, pe care va veti permite sa-l murdariti, deoarece deliciul cel mai mare al acestor curse sunt stropirile cu apa de la o masina la alta,trecerea prin rau, tipete, praf, ceea ce rezulta noroi pe haine si incaltaminte. Desi platile se vor face in euro sau dolari pe care turcii ii prefera, sa stiti ca 1 euro = 7,36 lire turcesti.
    Pentru cei ce nu se simt siguri pe calitatile lor de inotatori, ar fi bine sa aiba colac, asta ca sa nu astepte dupa alt coleg care va vrea sa-i imprumute colacul.
      Cei ce ati mai fost in aceasta excursie, va rog sa nu va suparati pentru precizarile mele, cunoscute de voi deja.
        Nu in ultimul rand ar fi binevenit si cate un stick cu muzica pe care o preferati, ca sa putem asculta/dansa seara.
       La retur , tot asa vom zbura cu 2 avioane spre Bucuresti, in plus vom avea ghiseu de vama pentru stampila de iesire pe pasaport plus control bagaje de mana , trecand de la "zboruri interne" la "zboruri internationale".
    De abia astept sa ne intalnim, va salut cu drag, Daniela.

Offline CRISTINA OANA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #21 : Miercuri, 05 Septembrie 2018, 08:53 »
Buna dimineata,Daniela!

Multumim mult pentru toate informatiile oferite..astept cu nerabdare prima excursie cu voi.

Din experienta ta de pana acum, ar fi cazul sa avem si lire turcesti la noi sau doar euro?

Multumiri anticipate


Zi buna,
Cristina :thumbup:

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #22 : Miercuri, 05 Septembrie 2018, 12:49 »
  Buna Cristina
  Nu e necesar sa avem lire turcesti la noi.Ei datorita devalorizarii monedei turcesti  foarte mult, cu strainii se vor exprima mai  mult in euro. Si dolarii sunt la cautare, mai ales la cumparaturi.Ei oricum calculeaza imediat paritatea si apreciaza rapid pretul in toate monedele acestea, lire, euro si dolari. Chiar intreaba cum vreti sa platiti?
  Banuiesc ca pe goeleta echipajul va solicita pretul bauturilor in euro, de altfel.
  Ca si ghidul care va incasa excursiile optionale.
  Un amanunt important ar fi acela de a avea la voi o copie de pe pasaport in permanenta.
  Mai este putin pana ne vom intalni. Toate cele bune va doresc !

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #23 : Miercuri, 05 Septembrie 2018, 14:00 »
Buna tuturor, anul trecut am fost insotitor de grup pt Croaziera Albastra. Excursiile optionale si bauturile,consumatia pe vas se platesc in euro. De asemenea in aeroport Istanbul,Dalaman,porturi,magazine, etc. puteti plati tot in euro,dolari sau lire turcesti. .Alte info- pe guleta fiecare turist va avea o saltea de plaja,dar nu si prosoape de plaja,asadar ar fi bine sa luati cu dumneavoastra un cearceaf sau prosop de baie.Prosoape pt uzul personal sunt in fiecare cabina dar nu se pot folosi la plaja.De asemenea sa luati cu dumneavoastra si produse cosmetice pt uz personal.
Spor la pregatirea bagajelor si ne vedem luni la Bucuresti !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #24 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:03 »
Mama-mia, excursia poate cu cele mai frumoase peisaje, cu cele mai intime momente de grup, cu cele mai frumoase ape, seri, nopti...nu aduce aici nici o fotografie?! :-[ :-\ Nici o poveste de mare? Nu-mi vine sa cred! Am urmarit cu nerabdare sa vad cat de mult v-au placut golfurile in care trageati seara, cheile Sakilent, delta, mancarea, atmosfera de pe guleta...dar...nimic! ??? Fara exagerare, dar ma asteptam sa vad chiar un dialog intre cei care au participat, un fel de "concurs" in a arata cat mai multe...Plec in Zanzibar cu sentimentul... :'( Stiu ca exsta FB, stiu ca exista la fiecare excursie grup whatsapp, dar platforma noastra de dialog, de impartasire a impresiilor, este locul in care ati vazut ca existam, in care ati luat repere, dupa care ati evaluat, adica forumul. Oare nu merita si el ceva in schimb?  ::)

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #25 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:21 »
Salutare tuturor,ne-am intors cu bine in Romania ! Turcia ne-a impresionat ....au fost zile si nopti superbe pe mare sau in orasele turistice,veselia a fost la loc de cinste,excursiile optionale cu peisaje,oameni si atmosfera super....ne revenim un pic mai greu..........si in scurt timp voi adauga si foto din zonele admirate si vizitate !

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #26 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:30 »
Prima intalnire cu Marmaris.....


Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #27 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:34 »

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #28 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:37 »

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Croaziera albastra 10 - 17 septembrie 2018
« Răspuns #29 : Marți, 18 Septembrie 2018, 13:41 »
....si plecam din portul Marmaris catre golful Ekincik spre prima baie in mare si prima excursie optionala.....