Autor Subiect: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018  (Citit de 23617 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #60 : Luni, 10 Septembrie 2018, 18:51 »
Pe grupul de pe whatsapp, am postat link-ul catre fotografiile facute de mine. Le puteti descarca intr-un interval de 7 zile, atata cat link-ul este activ.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #61 : Luni, 10 Septembrie 2018, 19:23 »
O oprire la lac, intr-un loc in care se serveste cel mai bun ceai de menta pe care l-am baut vreodata in Maroc:



apoi Chaouen, satul albastru, un azur ce seamana izbitor cu "mandra Maria" de la noi...Un loc de un pitoresc ce nu poate fi explicat in cuvinte...


















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #62 : Luni, 10 Septembrie 2018, 20:05 »
A urmat Fes, orasul cu cea mai mare zona pietonala din lume si cu mestesuguri vechi de o mie de ani...Si care, din fericire, nu au murit inca...

Hotelul la care am fost cazati in Fes. Unul de 5*...











































Kasbach-ul. Cel ce vegheaza de pe inaltimea unei coline, intreg orasul:



Si de unde am avut o surperba panorama:







Producerea de ceramica esttetica, decirativa, dar si functionala. In centre de genul celui pe care l-am vizitat se fabrica celebrele vase tajine.











































Zelige, un mestesug devenit arta in perioada nasrida...



















O expozitie cu produse din atelierul de ceramica si mozaic:








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #63 : Marți, 11 Septembrie 2018, 08:38 »
La portile Palatului Regal din Fes. Unul dintre mestesugurile vestite de aici din Fes, este alama ornamentala. Asa au fost create si aceste minunate porti:





Intr-un atelier - magazin de prelucrare a alamei si bronzului:



























Intrarea in Medina din Fes, prin Poarta Albastra:



In Medina, un popas la o taraba ce vindea fructe de cactus. Un ospat cu arome de desert...





Prin medina din Fes:











La Mausoleul fondatorului orasului Fes:



De departe cel mai cunoscut mestesug din Fes este prelucrarea pieilor de vita, camila si oaie. Tabacariile functioneaza in acelasi fel ca acum 1000 de ani:





Calitatea pielii si arta mestesugarilor fac ca aici sa se produca cei mai buni pantofi traditionali marocani:



Pranzul intr-un riad, cel mai frumos din Fes:



















Nu pot sa inchei fara a aminti ca Fes este locul in care a fost infiintata prima universitate din lume, Al-Karaouine. A fost infiintata de Fatima al-Fihri in 859 si functiona asociat cu o medrasa, scoala coranica. In 1963 aceasta universitate a fost incorporata in sistemul educational de stat din Maroc. Am vizitat si fosta cladire a universitatii, in prezent acolo functionand o moschee.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #64 : Marți, 11 Septembrie 2018, 17:48 »
Am parasit Fes-ul, urmand sa vizitam, blitz, al treilea oras in care se practica damaschinaria: Meknes. Un mestesug adus din Damasc, ajuns la Toledo si aici, in inima Marocului. Se lucreaza cu fir de argint sau aur, impodobindu-se obiecte din tabla neagra arsa. Rezultatul este o arta nemaintalnita...

Intrarea in medina:



Un atelier-magazin de damaschinarie:





























Dar nu doar damaschinarie se face la Meknes ci si broderie:



De la terasa unde ne-am baut cafeaua, se putea admira minunata poarta a medinei si piata, acum destul de linistita...Era dis de dimineata...





Masa am luat-o, asa cum am promis, la un local in care mananca localnicii. Acolo unde poti cere sa ti se faca un grill din carnea aleasa de tine, acolo unde poti savura un tajine delicios...Am mancat acolo cel mai bun berbecut la gratar pe care l-am gustat vreodata. Imi pare rau ca nu va pot da sa gustati... :)




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #65 : Marți, 11 Septembrie 2018, 17:54 »
Urmarorul popas a fost in elegantul si rafinatul Marrakech. Pentru 2 zile aproape ca am am iesit din Maroc, acolo prea putin se simte ca ai fi in Maghreb...Hotelul la care am innoptat este acelasi la care suntem cazati cu fiecare grup cu care ajungem in Marrakesh:

























Imaginea de pe fereastra, bulevardul Mohamed V:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #66 : Marți, 11 Septembrie 2018, 18:26 »
Am incheiat prima seara de Marrakesh, unde altundeva decat in cel mai efervescent loc de acolo: Piata Djema El Fnaa...Greu de povestit si de descris acel loc, trebuie neparat sa-l vezi...













Toata lumea era satula, mancasem la hotel, asa ca de data asta am incercat doar melcii, nu si capetele de capra...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #67 : Marți, 11 Septembrie 2018, 18:36 »
Dimineata urmatoare am petrecut-o in oaza verde a lui YSL...Fascinant albastru de majorelle si cat de bine pus in valoare de galben stralucitor si de portocaliu...


























































































Offline viorica samoila

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #68 : Marți, 11 Septembrie 2018, 19:28 »
superbe imagini!
Vio

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #69 : Marți, 11 Septembrie 2018, 22:58 »
Exceptional de frumos!! Iti vine ra revii!!

Offline Carmensita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #70 : Miercuri, 12 Septembrie 2018, 00:21 »
El Maghreb! Tocmai m-am intors din El Maghreb sau Morroco sau Maroc. Vreau sa împărtășesc la cald câteva impresii personale despre aceasta excursie, nu neapărat sa descriu ceea ce am văzut, ci ceea ce am observat, m-a impresionat și a rămas în sufletul meu. În primul rand mi- a plăcut foarte mult grupul, persoane calde, prietenoase care au lăsat în urma viața obișnuita și au venit sa se distreze maxim. Așa s-a și întâmplat, am cântat,  am dansat chiar în autocar de câte ori am avut ocazia, iar Gigi nu s-a împotrivit😀. E fost o excursie a contrastelor, de la locuri  cu o vegetație bogată, la zone  aride și prafuite, total lipsite parcă de orice forma de viață, de la orașe cu zone cu un urbanism elegant și plin de vitalitate, alaturi de cartiere mai mult decat sarace, la satele berbere din munții Atlas, ale caror case s-ar fi confundat cu peretele muntelui dacă nu aveau ferestre. Oameni fericiți și împliniți sau altii cu fața brăzdata de urmele vieții la limita subzistentei. M-au impresionat medinele,  în special cele din Chaouen și Fes, unde am putut vedea viața simplă si nealterata de civilizație a localnicilor,  modul în care își câștigă existența prin manufactura sau comerț cu te miri ce. Pe strazile inguste, intortocheate si azurii din Chaouen, chiar ne-am intersectat cu o petrecere a burlacitelor. M-a impresionat foarte mult prin felul zgomotos de manifestare, cu muzica și chiuituri ale alaiului și modul cum erau îmbrăcate viitoarea mireasa și  domnișoarele de onoare: invaluite de o costumatie albă, doar ochii li se vedeau. A fost un crampei de viață adevărată pe care ni l-a dăruit Marocul si pentru care sunt profund  recunoscătoare. În Fes, după ce am bătut toată medina, am avut o surpriza fantastică cu restaurantul în care ni s-a servit masa. Nimic nu anunța că vom intra în una din încăperile lui Ali Baba, splendid ornamentată, de o curățenie impecabilă și o mâncare pe măsura: salate, tajin, fructe, ceai de menta. A fost un moment de respiro și răsfăț culinar și vizual.
Alt crâmpei de viață autentică și care m-impresionat foarte mult a fost la kasbahul Ait Ben Haddou, o cetate veche, contruita din pământ, acum monument istoric, intre zidurile căreia am gasit un mod de viață ancestral al localnicilor, dar care erau foarte mândri ca în zona lor s-a turnat filmul Gladiatorul. Aici am vazut o locuinta care în același perimetru avea  cuptorul de pâine,  o mica bucătărie lipita de staulul oilor și caprelor, o curte cu trei găini și alături camera de oaspeți care era foarte curata. Un mod atât de modest de viață te lasă fără cuvinte. Dovada ca pentru trai nu ne trebuie decât foarte puțin. Dar am fost și la spectacol,  la Chez Ali, lângă Fes. Un spectacol plin de muzica, culoare, cai cu călăreți îmbrăcați ca în 1001 de nopți și care ne-au încântat cu demonstrațiile si maiestria lor timp de aproape o ora. Abia am plecat de acolo, intrasem și noi în frenezia spectacolului și muzicii arăbești.
Ar mai fi multe de spus, dar astea ar fi pe scurt impresiile mele de călătorie în Maroc, tara pe care îmi doream de mult sa o vizitez și care mi-a împlinit așteptările. 
Am rămas cu amintiri extraordinare, cu prieteni noi și povestea continua.
Gigi, ai fost la înălțime ca de obicei, perfect documentat și grijuliu cu toată lumea. La fel și Lidia, o prezenta discretă, dar care îți dădea o mana de ajutor când aveai cea mai mare nevoie.
Doamne, îți mulțumesc pentru tot ce am văzut și trait în aceasta minunata aventura. Abia acum simt binefacerile ei, mi se decanteaza amintirile, imaginile, impresiile.
Sa ne revedem cât mai curând!

Offline Carmensita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #71 : Miercuri, 12 Septembrie 2018, 09:13 »
 :oops:Erata: Chez Ali este lângă Marrakesh, nu lângă Fes, cum eronat am scris eu în mesajul meu de mai sus. Dar era 12 noaptea, e de inteles :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #72 : Miercuri, 12 Septembrie 2018, 09:55 »
Anul acesta am fost in multe tari, nu vreau acum sa povestesc despre ele. Ceea ce vreau este o remarca ce are legatura cu ceea ce au realizat doua dintre ele, net inferioare ca resurse, ca pozitionare geografica, ca forta activa pregatita: Islanda si Maroc.

In Islanda se poate construi doar 3-4 luni de zile pe an, in rest vremea rece, noaptea polara face aproape imposibila munca pe santier. In Maroc este multa saracie, vizibila incat iti sare in ochi, oamenii nu sunt pregatiti profesional, multi dintre ei -peste 50% - analfabeti. Si totusi...ceea ce reusesc oamenii aia, putini si cu minim de resurse in Islanda si cu oameni nepregatiti, confruntati cu saracia, in Maroc este incomparabil mai mult decat ceea ce facem noi aici. Intr-o tara bogata, cu resurse imense, conectati pe uscat cu tari civilizate, cu port la mare, la Dunare, cu oameni scoliti, multi dintre ei cu experienta... Diferenta dintre noi si ei creste incontinuu. In timp ce ei construiesc, taie sosele in munti, fac tunele pe sub apa, noi n-avem autostrazi iar in loc sa creem bulevarde, parcuri - oaze de verdeata, noi am distrus zonele de recreere, am ciuntit strazile, pentru a forma aglomerari urbane de tip asiatic.

Cine este de vina? Greu de spus si indicat. Pentru ca desi tintim spre cei care au condus confuz, haotic, neprofesionist, hoteste, mincinos tara in ultimii 30 de ani, vina mare este si la noi, in curte...De la arhitectii care au semnat construirea de blocuri pe spatiile verzi, prin curti si intre alte constructii mari, de la dezvoltatorii imobiliari care au calcat totul in picioare pentru a se imbogati, de la edilii care au aprobat si pana la cei care adorm pe marginea drumului cu gura in sapa...Lene, ineficienta, dezinteres...Guralivi, laudarosi...Imi pare rau sa spun toate astea, mai ales ca tin mult la tara asta...Dar asta este adevarul...Din fericire ne-generalizat, pentru ca vad ca sunt o multime de oameni care se lupta si muncesc pentru altii si in locul altor 4-5 lenesi...Oameni care si-ar dori o altfel de tara, un altfel de loc. Curat, in primul rand moral.

Ma gandesc cu mahnire ca nu o sa pot vedea tara asta asa cum merita si ar trebui sa arate...Pana una alta, admir efortul altora...

Offline Lizi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #73 : Miercuri, 12 Septembrie 2018, 13:37 »
A fost o vacanta minunata, dupa descrierea facuta de Carmensita nu cred ca as mai avea ceva de adaugat.In timp ce citeam, pur si simplu mi-au dat lacrimile si am retrait acele momente absolut fantastice.Fericirea si bucuria a fost mereu prezente in acele zile.
Am vazut locuri superbe, magnifice, oameni calzi si minunati! Sunt incantata de TOT!
Iti multumesc Gigi, cu ajutorul tau am vazut si am simtit Marocul mai frumos decat este!
Multumesc grupului din care am facut parte in aceasta vacanta, ati fost minunate, parca s-au adunat in acest grup oamenii cei mai frumosi atat pe interior cat si pe exterior.
M-am simtit distrata, protejata, rasfatata, am trait mereu o stare de fericire si bucurie!
Va multumesc pentru TOT!!! : :smitten: :-*
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #74 : Miercuri, 12 Septembrie 2018, 19:05 »
Fiind in Marrakesh nu puteam trece fara sa vedem, sa incercam si sa gustam condimentele, maslinele, curmalele, stafidele. Sa simtim mirosul unica al santalului, al iasomiei, al moscului. Sunt nelipsite de pe biroul meu de lucru, bucatele de lemn de santal, de parfum solid de mosc si flori de portocal...Si pentru bucuria ochilor, cateva roci de cobalt...

















Minaretul Koutubia, fratele Giraldei din Sevilla.



Producerea uleiului de argan, aurul din Essaouira:



Din nou o seara magica la Chez Ali: