Autor Subiect: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018  (Citit de 17050 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #60 : Vineri, 08 Iunie 2018, 10:30 »
Vin si eu cu o completare la hotel dupa-amiaza se serveste cagea si prajituri *|*

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #61 : Vineri, 08 Iunie 2018, 12:00 »
Vremea se anunta calda dar ne ameninta si cu ceva stropi de ploaie. Vom petrece ceva timp si in aer liber, sa fim pregatiti.

Maine dupa ce ajung la Sibiu  le sun pe fetele care si-au anuntat intentia sa petrecem dupa-masa / seara impreuna.

Pe cei care urca de pe traseu ii rog sa stabileasca ora si locul de imbarcare impreuna cu soferul. Duminica, pentru orice problema, va rog sa ma sunati pe mine, sa nu deranjam soferul.

Si, nu in ultimul rand, verificati cartile de identitate, sa aveti serviciul roaming activat si, desigur, voie buna cat cuprinde!
Sa fie spa!  *|*


Offline crispop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #62 : Vineri, 08 Iunie 2018, 12:04 »
 *|* *|* *|* Yupii abia astept sa ne cunoastem si sa petrecem impreuna. Eu voi ajunge in Sibiu in jurul ore 13.00 ;) ;) ;)

Offline Paula Moise

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #63 : Vineri, 08 Iunie 2018, 14:13 »
va rog, un numar de telefon sa vorbim de cazare pentru sambata

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #64 : Vineri, 08 Iunie 2018, 14:46 »
Numarul meu de telefon este afisat in prezentarea excursiei: 0720048744.
Diana Lupu

Offline ANDREI ANDREI

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #65 : Vineri, 08 Iunie 2018, 18:04 »
Pe mine ma veți lua din Gilau la ieșirea de pe autostrada Vila Cionca

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #66 : Vineri, 22 Iunie 2018, 11:46 »
In preambulul excursiei am incercat sa ne intalnim mai multi pentru a vizita impreuna Sibiul dar, din pacate, mai toti cei care au ales sa vina la Sibiu cu mijloace de transport in comun au avut parte de intarzieri astfel incat, in final, am iesit in 2 (a se citi doua  ;)).
Nu a fost insa un impediment si am colindat principalele strazi, alei din centrul istoric, am urcat chiar si in Turnul Sfatului si, bineinteles, am asistat si la cateva momente din cadrul Festivalului International de Teatru.
Multumesc, Cristina, pentru companie!

















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #67 : Vineri, 22 Iunie 2018, 15:26 »
In drum spre Ungaria, am facut un popas la Muzeul memorial "Octavian Goga" din Ciucea, e chiar la sosea, era pacat sa nu oprim.
Acesta se intinde pe un domeniu de aproximativ 24 de hectare si include cladirea-castel, emblematica structura cunoscuta drept casa de pe stanca, Mausoleul Iubirii sotilor Goga, Casa Alba (Muzeul de Arta Etnografica), folosita in trecut pentru oaspeti, Casa Ady Endre, precum si bisericuța aflata pe terenul acestui domeniu.














Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #68 : Vineri, 22 Iunie 2018, 16:27 »
Cea mai asteptata vizita a fost, desigur, la centrul SPA care ne-a surprins prin intinderea sa, nu degeaba este considerat cel mai mare complex balnear din Europa. Vara sunt deschise si bazinele exterioare, ai nevoie de ceva rabdare pentru a explora intregul complex asa ca a doua zi a urmat o binemeritata zi de odihna si relaxare.
Mai jos sunt cateva dintre locurile unde te poti destinde.































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #69 : Sâmbătă, 23 Iunie 2018, 10:56 »
Cateva imagini din Debrecen, un oras frumos, ingrijit, cu multe flori si fantani arteziene, o placere sa te plimbi pe stradutele pietonale. Interesant si muzeul Deri, cu exponate variate, pacat ca, in mare parte, lipseau explicatiile intr-o limba straina. Celebrele picturi ale lui Mihály Munkácsy se gasesc separat, intr-o incapere unde accesul este permis in grupuri mici si fotografiatul este interzis.
Merita cu siguranta vizita aici, te ajuta sa intelegi mai bine cultura si civilizatia locala.


Marea Biserica Reformata






Biserica Ciunta


Biserica Sf. Ana































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #70 : Sâmbătă, 23 Iunie 2018, 12:57 »
Hajdúszoboszló mi-a placut chiar mai mult decat Debrecen. Un orasel linistit si foarte curat, cu multe flori si spatii verzi. In plimbarea pe stradutele laturalnice am descoperit locuinte ingrijite si cateva muzee etnografice, cel mai important fiind muzeul local Bocskai István care prezintă istoria oraşului Hajdúszoboszló. Un muzeu interactiv cu exponate interesante si explicatii in limba engleza, merita vizitat.
Seara atmosfera se anima, erau amenajate aproape de hotel cateva terase unde se putea dansa in aer liber alaturi de un pahar de bere rece. Minunata senzatia sa vezi oameni de etnii diferite dansand impreuna, noi ne chinuiam sa invatam versurile lor, ei pe ale noastre... Se spune ca de la petrecerile unde te simti bine nu ai poze ci amintiri, drept dovada nici eu nu am nicio fotografie de la aceste seri..








Primaria














Biserica reformata


















Biserica romano-catolica










Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Rasfat de primavara, la SPA. Hajduszboszlo 10 - 14 iunie 2018
« Răspuns #71 : Duminică, 24 Iunie 2018, 11:52 »
Asa a fost seara de la Kemencés Csárda, un restaurant traditional din Hajdúszoboszló.
Dansatorii au stiut sa faca atmosfera, am dansat pe perechi impreuna cu ei, fiecare a cantat in limba lui dar, si aici, ne-au facut surpriza sa aiba in repertoriu si melodii romanesti...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ljqFGk4bJNE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/K3Ds0ur6t7Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>