Autor Subiect: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie  (Citit de 10769 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #15 : Joi, 20 Septembrie 2018, 21:14 »
Multumesc, Alice, zile frumoase sa avem cu totii! Schimbam impresii mai tarziu :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #16 : Marți, 25 Septembrie 2018, 15:14 »
Saschiz






Deviza excursiei a fost: Nicio zi fara sa urcam niste scari...
La Saschiz ne-am plimbat prin podul bisericii, grozava experienta




Sighisoara


In Sighisoara am urcat alte scari, de data aceasta spre cetate si apoi spre Biserica din Deal


Primul popas a fost la un restaurant din cetate pentru masa de pranz - in imagine, un papricas de pui delicios


Sighisoara - vedere din Turnul cu ceas





<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/yETz-UHHwuQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Cei care ne-am incumetat sa urcam Scara Scolarilor cu cele 175 de trepte ne-am bucurat de un mini-recital de orga la Biserica din Deal

Sovata - Drumul Sarii, traseu eco-didactic





Muntele de sare




Lacul Ursu


Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #17 : Joi, 27 Septembrie 2018, 19:09 »
Minunate fotografii, draga Diana! :thumbup:
Un weekend activ petrecut in mijlocul naturii pregatita sa-si ia vesmintele de toamna: lacuri, munti de sare, parcul de animale cu palcuri de mesteceni si mesteceni si mesteceni (si cele 3 Bambi :)) , dealul de aragonit.... si campia plina de branduse de toamna...
Dar m-au impresionat si ce au realizat oamenii aici: barajul de la Zetea, portile pictate secuiesti de la Satu Mare, salina Praid, atelierele mestesugarilor din Corund, husarii calare in port traditional ce se intorceau de la festival...
In tinuturile acestea voi reveni cu siguranta, ce bine ca am apucat sa le vedem in viata asta, dupa cum spunea o colega de excursie :-*
A fost o atmosfera extraordinara, super mobilizare la mic dejun, dar mai ales cina :)
 Diana, :applause:, foarte bine pregatita cu detalii despre fiecare loc si propuneri de trasee...
Si in ultima zi am simtit in aer melodia lui Nicu Alifantis pe versurile lui Nichita Stanescu- ''A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.''




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #18 : Vineri, 28 Septembrie 2018, 11:07 »

Mic dejun Singles Camp - mobilizare exemplara


Canionul de sare de la Praid, o minune a naturii si Raul Corund


Muntele de sare








Sare cat vezi cu ochii -






Muzeul de aragonit, unic in Europa, mai exista unul in Nevada..
Inclusiv Regina Maria a comandat aici o cutie de bijuterii din aragonit


Rezervatia geologica Dealul Melcului -  cea mai mare ocurenta de aragonit din Romania






Lacul Mierlei - Sovata


Dupa-masa cativa dintre noi am continuat periplul in Sovata. Imi doream sa ajungem si la Turnul Belvedere si ma bucur ca am reusit.
A meritat din plin sa urcam scara in spirala pana in varf









Lacul Ursu


Seara o parte dintre noi am mers la un restaurant cu specific local cu preparate inedite (papricas de somn), totul foarte bine gatit. Atmosfera placuta, personal amabil, ne-am simtit bine alaturi de tinerii care-si sarbatoreau logodna.
Cei mai petrecareti au ales un restaurant cu muzica romaneasca unde se putea dansa in aer liber.
Surprinzator de animata statiunea chiar si in aceasta perioada












Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 29 Septembrie 2018, 10:42 »

In dimineata plecarii, un nou mic dejun pregatit impreuna


Vedere la de la Vila Rigo.


Barajul Zetea - o zona foarte frumoasa


Poarta secuiasca, Satu Mare

Parcul de animale salbatice de la Izvoare - unul dintre cele mai asteptate momente ale excursiei
Am avut noroc si ne-am intalnit cu doua caprioare si puii lor. Puii, mai speriosi, s-au multumit sa ne studieze de la distanta, caprioarele insa ne-au lasat sa le mangaiem, sa le imbratisam. S-au integrat repede in grupul nostru, conducandu-ne la plecare pana la iesire. Momente magice, de neuitat.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/_6mFgFSFiuU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/H-s1egh0Rg0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/qjoNANNUAiw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>












Offline adrianar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #20 : Duminică, 30 Septembrie 2018, 18:25 »
Prima mea excursie cu Singles Camp: am vazut locuri deosebite, am intalnit oameni frumosi, am avut vreme superba si un ghid f. pregatit si rabdator.
Ce poti sa-ti mai doresti? O alta excursie!   :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #21 : Luni, 01 Octombrie 2018, 11:53 »

Cea mai veche poarta secuiasca din Satu Mare, dateaza de la 1858


Pranzul l-am luat la un pub din Odorheiu Secuiesc unde se gaseste berea locala Csiki Sor






Pentru desert am mers la cofetaria Alexandra, un loc de neratat de iubitorii de dulciuri


Odorheiu Secuiesc - un orasel linistit si ingrijit cu o arhitectura frumoasa
In imagine, primaria




Cetatea Rupea - ultimul obiectiv al excursiei







A fost o excursie frumoasa, cu un grup vesel, ma bucur ca vremea a tinut cu noi si am putut sa ne plimbam cat a fost ziua de lunga. Cu siguranta si cei care au mai fost in zona au descoperit locuri inedite, mai putin cunoscute si, mai ales, neaglomerate.
Multumesc celor care si-au facut timp sa scrie cateva impresii, conteaza mult sa existe un feedback dupa o actiune.


Offline Gabi pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Culorile toamnei 21 - 23 septembrie
« Răspuns #22 : Vineri, 12 Octombrie 2018, 10:00 »
prima mea excursie cu Singles camp, dar sigur nu ultima!!! am fost mezina grupului, nu mi s-a mai intamplat de mult, insa a fost minunaaat! :) de-abia astept urmatoarea!
multumim, Diana, pentru rabdare si pentru cum ne-ai pregatit drumul. cat de multe lucruri stiiiii ! :)