Autor Subiect: The Church – biserica transformata in bar  (Citit de 5059 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
The Church – biserica transformata in bar
« : Duminică, 29 Octombrie 2017, 09:25 »
Locatia se numeste, cum altfel?,  decat “The Church” Bar & Restaurant. Daca treceti prin Dublin o gasiti usor, este ultracentrala, nu departe de “The Spire”, la interesctia Mary Street cu Jervis Street.

Care este isoria acestui loc, cum s-a ajuns de la un lacas de cult la un pub?

Biserica s-a numit Sf. Maria a Irlandei si este, din punct de vedere arhitectural, unul dintre primele exemple ale unei biserici „galleried” din Dublin. Construita la inceputul secolului al XVIII-lea, s-a mandrit cu cateva elemente remarcabile: orga construita de Renatus Harris si spectaculosul vitraliu care mai poate fi vazut si azi.

Bierica nu a fost una oarecare, trebuie sa stiti ca aici s-a casatorit in 1761 fondatorul celui mai cunoscut brand mondial de bere:  Arthur Guinness, Sean O'Casey - dramaturg si autor al „Plutei si stelelor”, „Juno & The Paycock” si „Umbra unui armes” – a fost botezat aici in 1880, la fel ca Theobald Wolf Tone - Fondator al Irlandei Unite, dar in 1763. John Wesley - Fondator al Bisericii metodiste, a tinut prima sa predica irlandeza in 1747. Jonathan Swift - autorul „Calatoriiloir lui Guliver” si decanul din Catedrala Sf. Patrick au participat la slujbele de aici.
Dupa peste 200 de ani de glorie, St.Mary Church a fost inchisa in 1964 si abandonata timp de mai multi ani. Cum costurile de intretinere erau mari si banii pentru asa ceva erau foarte putini, locatia a intrat intr-o lenta ruina.

Nu este singura in aceasta situatie, am vazut in calatoriile mele, in multe tari, in special in cele anglo-saxone, astfel de lacase de cult, care parasite, au avut o soarta teribila. Din constructiile impresionante, din decoratiunile odata superbe, nu mai ramasese mare lucru, iar procesul de degradare era inevitabil.

Ce se intampla cu bisericile care nu mai sunt folosite la slujbe? Am vazut multe transformate in librarii, in sali de teatru, de concerte in cadru intim, altele doar conservate exterior de catre autoritatile locale. Asta pentru ca sunt centrale, in zone in care nu-si pot permite sa aiba o ruina...Cel mai bun exemplu de astfel de biserica, semi-intretinuta, care din cand in cand isi mai gaseste si cate o intrebuintare (ba punct de informare turistica, ba loc de strangere caritabila etc), este The Tron Kirk, minunata constructie din piatra de pe Royal Mile din Edinburgh.
Fenomenul de parasire a bisericilor este vizibil in special in tarile in care religia este protestanta. Acolo procentele de practicanti variaza intre 3 maxim 15%, in continua scadere.

Bierica de care vorbim, a stat 33 de ani in nefolosinta si in final autoritatile s-au decis: va fi scoasa la vanzare. A fost cumparata de John Keating in 1997. Dupa o restaurare extinsa, minutioasa si laborioasa, o adaptare si transformare a unui spatiu de rugaciune intr-unul de consumatie „in”, dupa sapte ani de munca, in decembrie 2005 cladirea a fost redeschisa ca „Barul lui John M. Keating” . Gustul reconversiei si reamenajarii acestui reper Dublin a fost recunoscut la Premiile de Vecinatate din Dublin 2006, unde a castigat premiul 1 in categoria Best Old Building.

In septembrie 2007 cladirea a fost din nou vanduta, iar noii proprietari au redenumit localul dandu-i numele pe care il poarta azi: "The Church Bar & Restaurant". Gama sa de servicii a fost extinsa exista acum acolo o cafenea, un Night Club si o terasa cu grill, preparate la minut. Ministrul pentru Arte, Patrimoniu a clasificat cladirea ca fiind una de interes istoric intrinsec.











Cu siguranta "The Church" va fi unul dintre obiectivele excursiei noastre din Irlanda, in 2018!  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: The Church – biserica transformata in bar
« Răspuns #1 : Duminică, 29 Octombrie 2017, 10:45 »
Inedit si spectaculos!

Iti dai seama cum ar fi, la noi, sa incerce cineva sa restaureze o biserica si sa o transforme fie si intr-o sala de teatru?! Poate peste cateva sute de ani, Catedrala Nemuririi Neamului...
Pana atunci, atatea cladiri s-au distrus deja, ori nu mai au mult...


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: The Church – biserica transformata in bar
« Răspuns #2 : Duminică, 29 Octombrie 2017, 11:09 »
Da, la asta ma gandeam si eu cand intrasem prima oara in aceasta biserica - local. Oare ce ar zice cei habotnici de la noi vazand o asa
"erezie"? Cum ar fi reactionat? Cu siguranta ca prost si violent. Din pacate asa cum ma conving pe zi ce trece multora dintre noi ne lipsesc cateva calitati fundamentale pentru un om modern printre care doua extreme de importante: toleranta si acceptarea. Inca mai avem (acum in secolul XXI) legat de picior, bolovanul traditionalismului convulsiv - reactiv. Si asta ia niste forme de dusmanie, de furie, de tot felul de schimonosiri si infierbantari ale mintii...
Spre bucuria si multumirea multora dintre preoti, care-si rad in barba frumos periata si imbibata in parfumuri costisitoare de reactiile celor care "apara" biserica.

Imi pare rau s-o spun, dar in nici un caz nu o apara ci o departeaza de oamenii rationali...Biserica noastra are nevoie si trebuie sa treaca, la fel cum au facut-o alte religii, printr-un proces de modernizare, de adaptare, de apropiere de nevoile sociale ale omului. Daca vrea sa fie una cu adresabilitate generala. Daca insa vrea in continuare sa se adreseze nisat, acolo unde sensibilizarea, inducerea de teama, de nevoie se face foarte usor, atunci, intradevar asa trebuie sa se comporte, ca acum...Aducand mii de oameni la moaste, creand iluzii de spatii de maxima spiritualitate...

Pasind in "The Church" intr-un fel eram "pregatit" de ceea ce intalnisem in alte parti, chiar si in zone puternic catolice. La Obidos, una dintre bisericile monumentale a devenit librarie - magazin. La Praga sanctuare religioase sunt sali de concerte. La Glasgow am intrat intr-o biserica in care avea loc o reprezentatie de teatru. Asa ca nu m-am mirat prea mult...


Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: The Church – biserica transformata in bar
« Răspuns #3 : Luni, 30 Octombrie 2017, 09:09 »
Eu am fost acolo cu SC. Asa ca daca vreti sa beti cu acordul Domnului intr-un loc foarte frumos nu ratati, ca de altfel toata excursia in Irlanda a fost super ...