Autor Subiect: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018  (Citit de 18853 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dutchessa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Salutare "rachetisti"
Hai sa vedem cum e lista de transport pe care o deschidem :) cu mentiunea ca asa cum sublinia Gigi costurile (2326 lei) se impart la numarul ocupantilor locurilor din microbuz.

"De oriunde se inchiriaza microbuz, se accepta un minim de 200 de km parcursi pe zi. Chiar daca nu ii faci, atat de socotesc. In situatia aceasta km sunt pe aproape.
Deci 600 (km) x 2.6 (lei/km) x1.19 (TVA) =  1856 lei (costuri microbuz)
130 lei x 2 nopti = 260 lei (tarif de cazare special pt el)
diurna = 3 zile x 70 lei = 210 lei
-----------------
Total = 2326 lei."

Lista transport:

1. Lidia P  (Bucuresti)




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Da, hai sa vedem o lista a celor care doresc sa calatoteasca in acest fel. Va rog sa va adaugati, luand cu copy/paste ultima lista si adaugandu-va numele si initiala prenumelui. Cu atentie va rog!  :)

Offline Bejenaru lenuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
1.Lidia P (Bucure?ti)
2.Lenuta B (Bucure?ti)

Offline Andrew

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #18 : Marți, 30 Ianuarie 2018, 08:36 »
Buna dimineata,

Nou venita in grup, bucuresteanca, voi participa la rachete pe zapada in marginimea Sibiului.
Ma inscriu la microbus:
1.Lidia P (Bucure?ti)
2.Lenuta B (Bucure?ti)
3. Andreia S




Offline CristianB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #19 : Marți, 30 Ianuarie 2018, 21:35 »
Buna seara!

1.Lidia P (Bucuresti)
2.Lenuta B (Bucuresti)
3. Andreia S
4.CristianB(Bucuresti)

Offline andreinussem

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #20 : Vineri, 02 Februarie 2018, 09:31 »
Buna dimineata,

1.Lidia P (Bucuresti)
2.Lenuta B (Bucuresti)
3. Andreia S
4.CristianB(Bucuresti)
5.AndreiN(Bucuresti)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #21 : Vineri, 02 Februarie 2018, 13:17 »
Ce vad aici: ca la un posibil transport de Bucuresti sunt inscrisi doar 5 participanti. In lista din agentie sunt 11 persoane din Bucuresti, dar presupun ca din moment ce nu au scris aici ceva, ceilalti 6 si-au planificat sa vina cu masinile personale. Poate n-ar fi rau, daca-mi vad mesajul aici si sunt deschisi la grupaj, sa mai ia fiecare cate 2-3 persoane, cu impartirea costurilor. Este cea mai buna formula pentru toti. Transportul cu microbuzul organizat de noi din Bucuresti are mici, chiar foarte mici sanse sa poata deveni fiabil pentru voi cei care veniti de acolo.

Pentru ca am primit 2 telefoane si eu si cei din agentie, legate de transportul Bucuresti - Sibiu, tin sa explic celor noi si care nu au parcurs, sau nu si-au insusit ceea ce am mentionat pe site, sau inca nu au inteles exact cum functioneaza partea de informare:

Tot procesul de inscriere - rezervare - confirmare plati - informare se desfasoara DOAR online, asa cum precizam pe site si de asemenea in prezentarea fiecarei excursii in parte. Mentionam acolo ca nu transmitem Email-uri, nu dam telefoane in legatura cu serviciile incluse si detaliate pe forum. Informatiile suplimentare (daca este cazul) care tin de aceste servicii sunt transmise pe forum, pe topicul ce tine de excursie,  nu prin anuntare telefonica sau Email. Daca nu scriem nimic, nu inseamna ca am disparut... :) sau ca excursia respectiva nu se tine  ???, inseamna ca nu avem ceva suplimentar de informat.

Deci nu asteptati telefoane, vouchere, informari Email si de asemenea am rugamintea sa respectati solicitarea mea de pe site, de a nu fi sunat (nu ca as fi al naibii sau ca nu-mi place sa fiu deranjat... :-[  ::)  ci pentru ca 170 zile sunt plecat cu grupuri - cand trebuie sa stau atent la ce se intampla acolo, iar celelalte le muncesc de dimineata pana seara si pentru a fi eficient am nevoie de liniste, fara sa fiu intrerupt. Am scris acolo pe site, unde mi-am afisat numarul de telefon, sa fiu sunat doar in situatii urgente si speciale.

Pentru lucruri ce nu tin de serviciile incluse, sau care nu sunt promise, cum este cazul acestui transport de la Bucuresti, ajutam si eu si agentia, atat cat putem. Stam cu un ochi tot timpul atent si incercam sa gasim solutii pentru a ajuta, chiar daca nu tine de noi. Daca nu se confirma solutia organizarii unui transport cu microbuzul (asa cum am intuit de la inceput), nu avem cum sa va ajutam mai mult decat am facut-o, recomandandu-va sa luati legatura aici, unii cu altii si sa veniti grupati cu 3-4 masini. Stiu ca este mai greu decat in situatia unui transport organizat, dar ganditi-va un moment si la ceilalti 15 care vin din alte zone, din toata tara si care nu se pot grupa nici macar in forma in care Bucurestiul are ocazia. Si totusi niciunul dintre ei nu ne-a sunat sa ne intrebe, ei cum ajung... ??? :)

Nelegat de aceasta excursie, deci nu e vorba de cei care participa la aceasta excursie, va spun, pt a intelege mai bine stresul acesta cu telefonul, ca am fost sunat dimineata chiar si la ora 7.00, seara la 22.30, sa fiu intrebat "daca suntem un site?", "daca ne ocupam de vacante?", "cum sa faca sa scrie pe forum?" Am intrebat persoanele respective daca au citit ceea ce am scris pe site despre cand pot fi apelat si mi-au raspuns senine ca "da, dar am vrut sa...". Cei care ma cunosc sau ma anticipeaza inteleg cam ce parere imi fac despre cineva care trece de reguli, de rugaminti, de respectul fata de o persoana ocupata...

Concluzie: urmariti ceea ce se scrie pe forum, este unica forma in care noi va informam si participantii pot interactiona intre ei. Si va rugam nu ne sunati, credeti-ne ca orice intrerupere este timp iremediabil pierdut pt noi...Si fiecare clipa conteaza in acest proiect...Va multumesc pentru intelegere!  :flori:

Offline dutchessa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #22 : Vineri, 02 Februarie 2018, 13:38 »
Mul?umim frumos,  Gigi ?i pentru încercarea de a ne pune la dispozi?ie un mijloc de transport, ?i pentru r?bdare ?i pentru clarific?ri :).
 :hammer: poate se în?elege ce e de în?eles, e foarte simplu.

Offline Mary Mary

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #23 : Vineri, 02 Februarie 2018, 17:22 »
Buna seara!

1.Lidia P (Bucuresti)
2.Lenuta B (Bucuresti)
3. Andreia S
4.CristianB(Bucuresti)
5.AndreiN(Bucuresti)
6.Mariana C(Bucuresti)

Offline Corinuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #24 : Vineri, 02 Februarie 2018, 21:30 »
Buna seara D-lui Administrator !
Salutare tuturor!
Ma intereseaz? dac? exista persoane din zona Alba Iulia,
participante la drume?ia din M?rginime?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 07:00 »
Buna dimineata Corinuta!  :) M-ai facut sa zambesc dimineata cand am citit mesajul tau... ::) Nu am fost apelat niciodata sub forma asta...e o formula inedita si pentru mine...Le spun tuturor celor de aici, pentru ca relatia sa fie una apropiata, sa fiu perceput asa cum sunt de fapt o persoana comunicativa, joviala si sociabila, va rog sa nu-mi spuneti domnule...chiar daca am 56 de ani...Admin sunt doar pe forum, ca titulatura data de soft, adica sunt cel care ma ocup de baza de date, de topic-uri de alte si alte pe aici...Dar nu administrator...vai cum suna...Sunt Gigi pentru toata lumea, credeti-ma ca imi face placere sa-mi spuneti asa si nu consider absolut deloc nelalocul lui sau ca o lipsa de respect faptul ca mi se spune chiar si de catre persoane pe care inca nu le-am intalnit, asa. Deci sunt Gigi Corinuta, ok?  :)

Bun, acum pentru a mai lamuri aici un lucru, eu tot sper ca cei noi citesc cam tot ce se posteaza, nu doar ce ii intereseaza pentru moment. Asa pot intelege, din raspunsurile mele mai pe larg, toate particularitatile si modul nostru de organizare. De aceea am sa scriu si aici un  pic mai mult, profitand de intrebarea pusa de Corinuta.

In principiu eu sunt persoana care organizeaza excursiile, programele, alege hotelurile, ghizii, etc. Asta cu ajutorul insotitorilor de grup care isi cunosc foarte bine zonele si care ma indruma si de multe ori chiar imi dau toata structura de program. Tot acest proces se desfasoara aici, in Singles Camp. Pana aici nu are deloc de a face cu agentia de turism.

Excursiile sunt postate pe un site care apartine Singles Camp si unde se afla si baza de date in care sunt toti membrii. Site-ul are in spate un soft pe care l-am gandit impreuna cu o firma de IT pentru a face fata unui numar mare de inscrieri. Adica totul se petrece automat. Inscrierii voastre i se raspunde cu un mesaj automat, din partea agentiei, in care gasiti toate detaliile necesare pentru a plati avansul. Este momentul in care informatia ajunge in Bon Voyage, acolo unde se afla baza de date de inscriere actiuni. Dupa ce faceti aceasta plata si banii ajung in contul agentiei, fetele de acolo prelucreaza incasarile si le aseaza in programul site-ului. Pt ca lucrurile sa se desfasoare corect, simplu si fluid, este nevoie, asa cum rugam, sa scrieti la plata numele si actiunea pt care ati platit. Aici cam se intampina probleme, sunt multi care nu scriu nimic si pt asta este nevoie sa fie sunati si intrebati pt ce au platit. O pierdere de timp inutila in agentie, un disconfort dublu si asta doar pt o neatentie. Mergem mai departe: in urma asezarii in tabel a incasarilor, soft-ul reactioneaza automat transmitandu-va un mesaj de confirmare a incasarii. Deci confirmarile nu se transmit manual, asa cum isi inchipuie si ne solicita unii. Cum ar arata un birou in secolul XXI cu atata tehnica la dispozitie, in care ar fi nevoie sa se transmita one by one, mii de Email-uri cu confirmari de plata...?

Pana la sfarsitul inscrierilor eu, de aici din Singles Camp si nici insotitorii de grup, nu avem de unde sa stim cine merge, de unde este. Datele acestea se afla DOAR in agentie, acolo unde se stocheaza si se prelucreaza toate datele legate de excursii. Inscrierile odata incheiate, fiecare insotitor primeste lista de excursie. La mine ajung doar cele la care sunt eu insotitor, deci degeaba sunt intrebat de cineva, doar daca un in agentie pot afla. Si ma feresc sa faca asta pt ca stiu ca o astfel de intrebare inseamna a scoate din circuit, timp de 10 minute, pe cineva de acolo. Si acolo fiecare minut conteaza.

Cum se poate afla cine vine dintr-o zona? Foarte simplu! Am atasat fiecarei excursii cate un topic, care este practic o platforma de comunicare si interactionare deschisa celor care au cont de user. Simplu si foarte util pentru toti participantii ar fi sa se prezinte si sa scrie de unde vin si cu ce vin. Asa nu s-ar mai ajunge in situatia cateodata hilara, dar si frustranta, sa te trezesti la destinatie cu masina, iar din orasul tau sa mai fi venit inca 3 in acelasi fel. Cand daca s-ar fi comunicat, s-ar fi facut un grupaj, s-ar fi impartit costurile. Eu nu pot face mai mult decat sa pun la dispozitie gratuit aceasta patforma, sa explic ceea ce poate fi facut. Nu pot obliga sau convinge pe nimeni. Rolul meu aici este doar sa dau detaliile legate de organizarea excursiei (aceleasi care sunt pe site), sa transmit informatii - daca este cazul la asa ceva si sa raspund intrebarilor ce tin strict de partea organizatorica a serviciilor incluse.

In concluzie, si raspund acum general, nu in particular (am folosit doar ocazia pt a explica mai multe lucruri, printre care si acesta legat de participanti), nu-mi cereti mie sa va spun cine este dintr-o zona. Intrebatii pe ceilalti, prezentandu-va personal de unde veniti. Asa ar fi foarte simplu, ar fi de asemenea un preludiu al actiunii, deja stiti cine merge, de unde vine... :)

In situatia acestei actiuni, am profitat ca nu sunt plecat cu vreun grup si m-am implicat un pic pt cei din Bucuresti, vazand ca sunt mai multi noi care nu stiu cum se procedeaza. De aceea am sunat in agentie sa vad cati vin de acolo si apoi am scris pe forum. Dar este ceva foarte izolat si cum majoritatea timpului sunt plecat cu grupuri, nu doar ca nu am timp, dar nici acces la agentie, la forum etc.

Invitatia mea este sa spargeti cu totii "tacerea" sa povestiti inainte de excursii, apoi sa va impartasiti impresiile aici...

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 07:23 »
Buna dimineats Corina,

Eu vin din Turda si daca nu ma insel mai e o persoana din Cluj.
Vrei sa tinem legatura si eventual ne grupam la transport?!

Weekend fain tututor :)
Cornelia

Offline andreinussem

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 11:40 »
Neata!
Daca cei din Bucuresti am ajunge in Sibiu cu autocarul sau trenul ar putea sa vina cineva cu masina sa ne duca pana la destinatie? :)
Vad ca suntem 6 din Bucuresti pana acum, am putea sa ne coordonam cumva sau daca aveti alte idei.

Offline Corinuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 19:49 »
Buna Cornelina,

Ar fi mai ok dac? am calatori împreuna .
Ini?ial aveam inten?ia s-o rog pe fiic?-mea, doar ca o deranjez de la studiu
Ar fi varianta pana in Sibiu cu Dacos, mai departe încerc sa aflu
Am un nepot in Sibiu dar are ma?ina sport cu doua locuri
Mai Vb
Duminica lini?tita!

Offline simonette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Potecile Marginimii Sibiului, iarna, pe rachete de zapada 16-18 februarie 2018
« Răspuns #29 : Miercuri, 07 Februarie 2018, 14:48 »
Salutare !
Completez ?i eu lista celor care vin de prin ?ar? in Bucure?ti pentru transportul Bucure?ti-Sibiu. Eu vin din Iasi. Sper sa gasim solutii rezonabile sa ajungem cu bine la destina?ie :)
1.Lidia P (Bucuresti)
2.Lenuta B (Bucuresti)
3. Andreia S
4.CristianB(Bucuresti)
5.AndreiN(Bucuresti)
6.Mariana C(Bucuresti)
7.Simona (Iasi)