Autor Subiect: Ce inseamna "backpackers"?  (Citit de 6141 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Ce inseamna "backpackers"?
« : Sâmbătă, 09 Decembrie 2017, 18:27 »
Scriam un articol despre Khao San, celebra strada din Bangkok, cand am realizat ca am folosit de mai multe ori un termen care, calatorind foarte mult, interactionand cu o multime de oameni, mi-a ajuns familiar, dar care, este posibil, sa nu fie inteles de altii. De aceea mi-am zis ca ar fi bine sa-l explic...

„Backpacker” nu are inca traducere din engleza si zic ca nici nu o sa se gaseasca vreodata ceva potrivit care sa defineasca acest termen turistic, cred ca va fi "adoptat" in aceasta forma. La fel ca multe altele pentru care „academicienii limbii romane” nu au gasit ceva potrivit. 

In terminologia turistica internationala a aparut termenul de „backpackers”, ca sa defineasca pe aceia care calatoresc low cost, in cea mai independenta forma: cea cu rucsac in spate. Asa echipati, cu "dulapul" la purtator, calatoresc folosind mijloace de transport in comun sau de multe ori autostopul, dorm in hosteluri, impartind impreuna cu altii, o camera.



Calatoriile lor sunt mult mai lungi decat cele ale turistilor conventionali, pot sa dureze chiar si ani...Timp in care pot chiar si lucra in zonele de vizitare. Nu trebuie discreditati, va spun ca majoritatea dintre ei sunt highly educated, si mult mai interesati sa afle, sa vada, sa inteleaga decat turistii clasici. Se bazeaza pe bunavointa ghizilor locali pentru a afla gratuit informatii, cer detalii, folosesc cu abilitate si eficienta internetul.

Backpackers a devenit o forma, un mod de calatorie, s-a extins la scara mare si in unele tari domina procentual pe cei sositi pentru turism. In Islanda, „backpackers” este un fenomen dominant, am intalnit pe langa mii de tineri sositi in acest fel sa viziteze acea tara uluitor de frumoasa, persoane de 50 – 60 ani, cu studii universitare, oameni de super-calitate, care au imbratisat acest mod simplu si aventuros de calatorie...

Ce a ajutat mult la dezvoltarea acestui curent a fost crearea la inceputul anilor 2000 a linilor aviatice low cost. In acest fel s-a putut calatori chiar si la distante lungi pe bani foarte putini. Apoi infrastructura turistica s-a adaptat si ea acestei cereri. A reinviat conceptul din evul mediu al camerelor de han, acolo unde dormeau claie peste gramada nevoiasii care calatoreau. Acum este hostelul, care ofera dormitoare in regim share cu alte 6 – 10 persoane.

Care este diferenta majora intre un turist clasic si un backpacker? Fiecare dintre ei privesc si au o anumita abordare asupra calatoriei. Primul priveste si considera calatoria ca pe o pauza, si-o organizeaza ca pe o vacanta, in care isi poate trage sufletul dupa un an de munca. Se incadreaza ca numar de zile, in ceea ce are disponibil, adica un concediu sau cateva zile libere.

Cei mai multi backpackers privesc calatoria ca pe un modus vivendi, de aceea nu o limiteaza. Am cunoscut 3 fete backpackers care plecasera de trei ani de acasa, calatoreau impreuna, impartaseau bucuriile, impresiile dar si greutatile calatoriilor. Vazusera o multime de tari, acumulasera o experienta fantastica, intelesesera atat de multe lucruri despre cultura popoarelor, despre religie, despre istorie, incat nici un turist clasic nu va putea vreodata sa le egaleze...Isi foloseau cunostiintele scriind si impartasindu-le pe bloguri de calatorie, pe site-uri de agentii. Din asta isi castigau banutii pentru continuarea calatoriei lor. Cand se vor opri, nici ele nu stiau sa spuna...

Backpackersii deprind o abilitate extraordinara de a se adapta, de a se integra printre localnici, ceea ce ii ajuta sa se descurce ieftin si sa afle lucruri interesante. Vorbesc cu usurinta mai multe limbi, sunt comunicativi, placuti...

In Tailanda, pe aeroportul din Phuket era o vanzoleala de nedescris. Toata lumea coborata din avioanele sosite cu escala la Bangkok dar si direct dintr-o multime de capitale mari ale lumii, cauta innebunita o masina cu care sa ajunga la hoteluri. De la Aeroportul International Phuket si pana in statiuni  faci cam 45 minute cu masina, deci e ceva de mers...Exista autobuze, microbuze, taxiuri, dar nu stii ce sa alegi si pe unde s-o apuci, toti tipa fluturandu-ti in fata cartoane cu oferte...Am lasat un pic mai usor pasul, am gasit un moment in care s-a mai domolit iuresul si atunci am reusit sa negociez...Pana atunci nu a fost chip, toti erau intelesi si nu lasau nici macar un banut de-al lor mai putin...



Asteptam microbuzul pe care-l inchiriasem privind fascinat la forfota aceea incredibila, la agitatia vanzatorilor, taximetristilor. Cand cineva se apropie de mine si ma intreaba de statia de autobuz. Ii spun ca este chiar acolo, dar ca autobuzul care face turul insulei tocmai a plecat, iar urmatorul este peste o ora. Auzisem explicatiile acestea oferite de un impegat, unui grup de turisti. Era o fata de vreo 30 de ani, o backpackerita. Am intrebat-o unde trebuie sa ajunga si culmea coincidentei si norocului, hostelul era foarte aproape de hotelul la care eram noi cazati. Asa ca i-am propus sa vina cu noi, spunandu-i ca nu ii luam nici un ban. Platisem intreg microbuzul...O raza mare de bucurie, o multumire ce se putea vedea usor pe fata ei, pe care a pastrat-o pana am ajuns la Patong.

Pe drum am povestit multe cu ea. Era din Canada, bibliotecara cu un un program care ii permitea doua norme, ceea ce-i oferea, dupa 6 luni de munca non-stop, 6 luni de concediu...Anul acesta, pentru cele 6 luni si-a facut un program de single travaler backpacker: a vizitat Tailanda, urma Vietnam, Cambodgia, Malaezia, Indonezia, Singapore, Filipine, Taiwan si la final Japonia...Am intrebat-o ce vrea sa faca cu experienta castigata, eram curios daca se aseaza in tiparul celor trei fete intalnite la Reykjavík. Si mi-a confirmat. Spera ca articolele ei vor fi acceptate la o revista importanta din Canada, care are o rubrica de calatorii. Terminase si jurnalismul, mai scrisese cate ceva, cu oarecare succes, mi-a spus...

As putea scrie multe despre astfel de oameni pe care i-am intalnit si cunoscut. Dar mi-ar trebui mult timp...Asa ca ma opresc aici...Am incercat sa explic care este spiritul backpackersilor..."Turistii liberi", cum imi place mie sa le spun. Poate ca dupa ce am insirat eu aici, o sa priviti un pic altfel pe cei care trec pe langa voi purtand un imens rucsac...



Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce inseamna "backpackers"?
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 09 Decembrie 2017, 20:14 »
la noi e un fel de "ce-i pe mine, si-n valiza"  sau "cel care umbla cu casa in spate".
Chiar asa, cum ar suna varianta: turist cu casa-n spate/ turist cu casa dupa el, sau...turistul-melc  :2funny: Hai ca, nu suna chiar rau, ultima varianta.

Dincolo de glumita, nu pot sa observ ca ne-ai mai oferit un articol viu, cu informatii inedite si pitoresti!  :kissing:


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Ubi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Ce inseamna "backpackers"?
« Răspuns #2 : Duminică, 10 Decembrie 2017, 10:09 »
Mare povestitor mai esti, Gigi!
Ar trebui sa pui in pagina tot ce ai vazut pana acum in lumea larga, cu ce experiente te-ai incarcat.🤗

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ce inseamna "backpackers"?
« Răspuns #3 : Duminică, 10 Decembrie 2017, 12:22 »
Incerc sa impartasesc atat cat imi permite timpul. Sa stii ca pentru mine exista foarte putine momente pe care nu le folosesc...Nu stiu cum este sa stai linistit, sa bei un pahar de ceva in tihna...asa ca daca am cateva clipe libere taca - taca la taste...Ma relaxez si ma multumeste mult stiind ca pot impartasi din cunostiintele mele...

Acum lucrez la un material explicativ despre notiunile intalnite mai des de turisti, atunci cand calatoresc in afara tarii. Este in ordine alfabetica, asa ca va fi usor de cautat si gasit ceva. Incerc in felul acesta sa vin in ajutorul celor care calatoresc individual si se lovesc de termeni, care in limba noastra nu au corespondent sau de expresii din dictionarul profesionist de turism. In calatorii m-au intrebat multi de astfel de termeni si acolo le puteam raspunde, dar atunci cand sunt singuri in vacanta, nu au pe cine intreba...Ma gandesc ca este binevenit un astfel de material.

Apoi mi-am propus sa scriu ceva sintetizat despre clasificarea hotelurilor. Am intalnit atata si atata lume "atotcunoscatoare"  :crazy2:, dandu-si "profesionist si cu expertiza" cu parerea despre locatii  :idiot2:, incat consider aceasta un fel de datorie, din partea cuiva care a lucrat pe clasificare internationala.  :)