Autor Subiect: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018  (Citit de 4994 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« : Marți, 19 Decembrie 2017, 09:32 »
INFORMATII TRANSPORT

Traseu : Bucuresti - Buzau - Ramnicu Sarat - Focsani - Lepsa
Plecare  din Bucuresti la ora 07:00 Piata Unirii
Nr. microbuz:  B - 340 - NEW
Nume si nr tel sofer: Viorel - 0763/675739

Pentru conexiuni la traseu, sunati soferul si stabiliti locul de imbarcare si ora.
[/size]



Tarif: 450 lei cazare in camera dubla

Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/vrancea-spectaculoasa-3-zile-de-vis-8-10-iunie-2018/

Plecare: 8 iunie 2018
Sosire:  10 iunie 2018
Cazare: Pensiunea Leonardo3* Bolotesti, jud. Vrancea

Servicii incluse:
• transport cu microbuzul pe tot traseul excursiei, cu plecare si sosire in Bucuresti
• 2 nopti pensiune 3* mic dejun inclus
• insotitor de grup si ghid - pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:

• taxele de rezervatii: taxele de rezervatii- Cascada Putna- 2 lei/pers, Cheile Tisitei- 3 lei/pers
• intrari la obiective

Grup: 18 persoane + insotitor din partea Singles Camp: Gabriel Lala - 0723 337 963

Program
Vineri 8 iunie 2018
Plecare din Bucuresti, ora 07:00, statia Piata Unirii in fata hotelului Horoscop. Traseu Bucuresti - Buzau - Ramnicu Sarat - Focsani - Lepsa. Pentru conexiuni la traseu sunati soferul, al carui nume si numar o sa-l afisam odata cu publicarea numarului masinii, cu 1- 3 zile inainte de plecare.
Scurt popas in Buzau, apoi la Popasul Tamboesti (jud.Vrancea) unde veti intalni cateva ratuste vesele. Apoi din nou la drum catre obiectivele turistice ale zilei. Veti ajunge apoi in orasul Unirii - Focsani. Tur ghidat in Focsani, cu principalele obiective turistice si istorice. Dupa masa de pranz, veti ajunge la Mausoleul de la Marasesti, un loc incarcat de istorie si plin de semnificatie.
Cazare si odihna in localitatea Bolotesti. Relaxare in zona, peisaje, iar la ora 20.00 cina urmata de party cu  muzica live la chitara si dans

Sambata 9 iunie 2018
Mic dejun ora 8.30. Pregatiti pentru o noua zi frumoasa, un prim popas la Casa Babei Vrancioaia – situata intr-o zona superba in aria satului Barsesti. Conform legendei, Stefan cel Mare a poposit la casei Babei Vrancioaia, iar cei sapte feciori ai babei, pentru vitejia din lupta, au primit fiecare cate un munte.
Aproape de casa Babei Vrancioaia vom vizita si un monument ridicat de catre Carmen Sylva in memoria marelui domnitor.
In satul Barsesti se afla un muzeu etnografic - Radacina Vrancei - care a fost ridicat de un mare patriot al locului, Costica Besa.
Urmeaza descoperirea Cascadei Putna - arie protejata de interes national declarata monument al naturii in anul 1973.
Traseul zilei este in Rezervatia Cheile Tisitei, o zona absolut superba – traseu usor de 4-5 ore, printre pereti de stanca, poieni pline de flori si fluturi, inconjurati de apa si frumuseti ale naturii. Veti ajunge si in localitatea Lepsa, unde veti vizita un loc istoric- schitul Lepsa, avand si o perspectiva frumoasa asupra zonei vrancene.
Cina, la ora 20.00 - seara de atmosfera destinsa.

Duminica 10 iunie 2018
Dupa micul dejun, va veti indrepta catre o alta zona superba din Vrancea - Valea raului Ramnicul Sarat, cu peisaje superbe si zone rurale – Bordesti, Candesti, Dumitresti, Chiojdeni si vom poposi in zona Jitia-Vintileasca.
Aici vizitarea unor obiective minunate, mai putin cunoscute... Din comuna Jitia incepe un traseu superb catre Manastirea Poiana Marului. Traseu spectaculos cu zone de belvedere asupra Depresiunii si Muntilor Vrancei (3 km dus, 3 km intors). In partea a doua a zilei veti ajunge in localitatea  Vintileasca, oprire la  Lacul fara Fund sau Lacul Mare, situat intr-o zona fantastica, cu un peisaj care iti taie respiratia.
Printre alte activitati - vizita la un mester popular local, unde veti admira portul popular al zonei, vizita la mini-muzeul din Jitia, care cuprinde obiecte, ustensile si alte marturii ale mestesugurilor zonei vrancene.
Spre seara o sa ajungeti in Bucuresti, incantati si bucurati de frumusetile naturii si de atmosfera de grup. Amintiri, baterii incarcate, prieteni noi.

Echipament obligatoriu
• pentru drumetie – gheata / adidas tip trail (talpa aderenta)/adidasi, pantalon lung, pelerina (scurta) de ploaie, sapca, rucsac mic. Traseul in rezervatia Cheile Tisitei este  usor, sunt zone plate, fara a se urca, se urmareste firul apei. Traseul din Jitia catre Manastirea Poiana Marului este  accesibil, este la inceput o mica panta de urcat, apoi se merge pe drum forestier pana la destinatia finala.
• imbracaminte, incaltaminte lejera pentru restul timpului

Descriere Va veti relaxa in plimbare si vizitare, veti descoperi peisaje minunate si obiective turistice poate mai putin cunoscute, dar va asigur exceptionale!  O excursie cu un program combinat turistic si de socializare, dens si interactiv, astfel incat sa ofere cadrul cunoasterii si comunicarii. Este o iesire deschisa tuturor membrilor Singles Camp. noi sau vechi. 

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Care nu sunt genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic. Asteptam oameni veseli, deschisi, care armonizeaza usor intr-un colectiv. Asta pentru ca atmosfera sa fie la fel ca in toate actiunile noastre.

Locatia este deja nominalizata, va puteti informa pe internet despre aceasta, aveti ocazia de a studia feed-back-urile.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. Va recomand ca inainte de achita avansul sa verificati inca o data daca aveti liber in perioada de desfasurare a excursiei. De asemenea sa parcurgeti Conditiile de renuntare la o excursie: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/
Rezervarile se fac in ordinea de plata a avansurilor, nu a inscrierii.

Despre obiective

• cascada Putna https://ro.wikipedia.org/wiki/Cascada_Putnei
• Baba Vrancioaia http://www.cnaic.ro/projects/puncte/Romana/baba.html
• Cheile Tisitei http://www.ghiduri-turistice.info/ghid-turistic-cheile-tisitei-o-rezervatie-naturala-din-muntii-vrancei
• Orasul Focsani-turism si istorie https://lalagabriel.wordpress.com/2016/09/04/focsani-turism-si-istorie/
• Jitia - https://lalagabriel.wordpress.com/2016/06/23/munteapeistorietraditii-jitiavrancearomania/
• Manastirea Poiana Marului https://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83n%C4%83stirea_Poiana_M%C4%83rului

Fotografii cu locuri prin care veti trece:









































Locatia in care veti sta:


































Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #1 : Duminică, 11 Martie 2018, 22:10 »
Ca si insotitor de grup, aceasta zona vranceana este cu totul deosebita,daca zona Lepsa este mai cunoscuta, zona Jitia-Vintileasca este o surpriza turistica deosebita care atrage din ce in ce mai mult pe toti pasionatii de natura,peisaje deosebite, aer curat si traditii populare.

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #2 : Marți, 08 Mai 2018, 22:06 »
Vrancea are multe comori turistice si peisaje frumoase,iar zonele vizitate vor fi pe placul tuturor !

Offline Johnson

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #3 : Miercuri, 23 Mai 2018, 15:30 »
S-a mai inscris cineva ? De prin Constanta ?

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #4 : Miercuri, 23 Mai 2018, 15:43 »
Mai este putin si va veti intalni cu Vrancea spectaculoasa,cu seri de dans si voie buna,cu muzica la chitara si peisaje deosebite ! Vom mai posta si alte info utile in apropierea plecarii,daca aveti intrebari,sugestii,etc le puteti adresa aici !

Offline Bon Voyage - interne

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 90
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #5 : Miercuri, 06 Iunie 2018, 15:47 »
INFORMATII TRANSPORT

Traseu : Bucuresti - Buzau - Ramnicu Sarat - Focsani - Lepsa
Plecare  din Bucuresti la ora 07:00 Piata Unirii
Nr. microbuz:  B - 340 - NEW
Nume si nr tel sofer: Viorel - 0763/675739

Pentru conexiuni la traseu, sunati soferul si stabiliti locul de imbarcare si ora.
[/size]

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #6 : Miercuri, 06 Iunie 2018, 20:52 »
INFO- Plecarea din Bucuresti ora 7,din zona Piata Unirii-in fata Hotelului Horoscop, pentru persoanele din Braila/Galati in jurul orei 8,30-8,45 in zona garii CFR Buzau. In Focsani vom face un tur de oras,apoi vom lua o masa de pranz intr-o locatie faina. Masa de seara o vom servi la pensiune.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #7 : Luni, 11 Iunie 2018, 17:22 »
Am revenit anul acesta pe meleagurile din zona Vrancea -Buzau;  prima data am mers in 2016 in tara Luanei si atunci am fost impresionata de cat de frumoase sunt aceste locuri. Este o zona mai putin cunoscuta si nu asaltata de turisti, acesta fiind probabil si motivul pentru care si-a pastrat autenticitatea.  Pe aici se gasesc inca oameni care se preocupa de pastrarea traditiilor, culturii, mestesugurilor si obiceiurile din zona.  Astfel de oameni reusesc sa aduca la lumina si sa arate turistilor ce tara frumoasa avem.

Si cand vezi toate acestea alaturi de un grup placut, intr-o atmosfera destinsa este si mai relaxant. :)  Ma bucur ca am mers impreuna in aceste locuri minunate. Multumesc calauzei noastre , Gabi, pentru rabdarea de a ne prezenta istoricul zonei, lui Viorel, “responsabilul” cu transportul  si care ne-a facut sa radem cu “gura pana la urechi” !!!  ;D  :2funny:

Nu am sa uit dupa-amiaza de sambata cand, cocotati pe platoul unde se gaseste Casa Babei Vrancioaia, am asistat ( “pe net” - ce bine ca era semnal !!!) la  revenirea in joc  a Simonei Halep si castigarea ghemului 2 -personal, la scorul de 1-0 la ghemuri si 2-0 in al doilea ghem pentru Stephens eu nu mai credeam ca Simona va reveni.   Cum am ajuns pe platou scorul a inceput  sa se schimbe   in favoarea Simonei.  Cred ca energia de acolo a  fost de ajutor !!!  Asa ca atunci cand voi mai auzi de acest meci imi va reveni in minte si locul unde eram. Ma bucur ca am fost alaturi de voi si ne-am bucurat de aceasta victorie.  :thumbup: :yeah:

Sper sa ne revedem si in alte excursii si sa ne amintim cu drag de cele 3 zile petrecute impreuna. Si la final, cateva imagini de pe valea Tisitei ( sper sa reusesc sa le postez – nu prea am mai avut timp in utima vreme si am ramas in urma cu modificarile de pe forum, dar am sa folosesc cele scrise de wonderland la postarea imaginilor.  PS. A functionat!! O0 ).












Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #8 : Luni, 11 Iunie 2018, 20:19 »
Locuri cu adevarat încantătoare, oameni faini cu care am ras, în concluzie un sfarsit de saptamana agreabil. Imi place sa revin in fiecare an si nu ma satur de Cheile Tisitei, sunt pline de energie pozitiva, de care avem atat de multa nevoie.  Eu sper sa ne revedem cat mai curand, Gabi ! Numai bine tuturor !  :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #9 : Miercuri, 13 Iunie 2018, 05:39 »
Almi_gabi, again?  :faint:  :kissing: Partea buna e ca avem un feedback minunat, de Golden Member.
Onix, te salut. Va imbratisez pe amandoua. Cu asa participanti, imi inchipui ce atmosfera faina a fost.

PS-uri - offtopic:
PS 1 - am mai detaliat un pic detalii tehnice pentru poze.  ;) http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,540.msg134476/topicseen.html#msg134476

PS 2 - Chiar, cum crezi tu ca s-ar putea reactiva dialogurile interesante si spumoase din alte vremuri?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Vrancea spectaculoasa in 3 zile de vis 8 - 10 iunie 2018
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 16 Iunie 2018, 10:09 »
Pe principiul mai bine mai tarziu decat deloc, postez cateva imagini din aceasta excursie

Teatrul Maior Gheorghe Pastia









Cheile Tisitei















M-rea Lepsa



Cascada Putnei



Casa Babei Vrancioaia - amplasata intr-un loc superb





in drum spre M-rea Poiana Marului





M-rea Poiana Marului





Lacul fara fund - lacul Vintileasa




doar o mica parte din frumusetile pe care le-am vazur  :)... asa ca merita sa le desccoperiti la fata locului....

"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman