Autor Subiect: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018  (Citit de 13594 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #30 : Miercuri, 25 Aprilie 2018, 22:07 »
Buna,Anisoara! Acusi ne vom cunoaste,cu o singura conditie: sa ajungem la timp la locul de imbarcare. Deci,trezire usoara tuturor!

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #31 : Miercuri, 25 Aprilie 2018, 22:12 »
Intrebare de o mie de puncte: Va fi vreo oprire pentru masa pe undeva, sau mancam din traista pana la destinatie?

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #32 : Joi, 26 Aprilie 2018, 11:39 »
Buna tuturor!
Sunt Lidia, insotitorul de grup care o sa va calauzeasca "Pe urmele dacilor".  Ne vom intalni la Sibiu, sambata, ora 12.30, de unde vom pleca impreuna spre Deva unde vizitam Muzeul Civilizatiei dacice si romane si Cetatea Devei.
V-am scris mai jos cateva informatii utile pentru aceasta excursie.
Pentru drum:
1. Fiti punctuali. Va rog, respectati orele anuntate pentru plecare, inclusiv dupa opririle de pe drum.
2. Contactati soferul pentru conexiunile de pe traseu
3. Sa va luati sendvisuri, fructe pentru masa de pranz pentru ca nu vom face oprire sa mancam la un restaurant. Se va opri la benzinarie/popas pentru toaleta si pauzele regulamentare.La pensiune vom ajunge in jur de ora 18.30 - 19.00 si vom avea cina in jur de 19.30
Echipament necesar:
1. Rucsacel pentru bidonul cu apa, mancare, haina de ploaie, tricou de schimb.
2. Ghete/pantof de drumetie pentru vizitarea Cetatilor Costesti, Blidaru si Fetele Albe. Traseul este pe drum pietruit, prin padure, cu portiuni in panta si necesita incaltaminte cu talpa adecvata. La celelalte obiective se ajunge cu autocarul asa ca se poate incalta si un adidas/pantof lejer.
3. Pantaloni lungi lejeri, tricouri, hanorac, haina de ploaie, SAPCA , palarie sau esarfa  (se anunta 27 grade)
Mese:
Micul dejun si cina sunt incluse in pretul pachetului turistic.
Pranzul va fi la pachet si il vom lua in varianta picnic. Fiecare isi poate pregati sau comanda la pensiune cu o seara inainte, sendvisuri, fructe,etc
IMPORTANT: Sa aveti o sticla/bidon de 1l, 1,5l cu apa pe care sa-l puteti umple la plecare. Pe traseu nu avem izvoare.
Tarife obiective turistice:
1. Muzeul Civilizatiei Dacice si Romane - 20 lei; pensionari, 4lei
2. Cetatea Devei - urcare si coborare cu lift monoliner. 10 lei sau 6 lei un singur sens
3. Sarmizegetusa Regia - 10 lei; pensionari 5 lei
4. Cetatile Blidaru si Costesti - 10 lei pentru Cosmin, insotitorul din zona
5. Castelul Huniazilor - 30 lei; pensionari 10 lei
6. Sarmizegetusa Ulpia Traiana - 10 lei; pensionari, 2 lei
La Cetatea Fetele Albe si Biserica Densus nu se percep taxe de vizitare.
Tariful pentru ghizii de obiectiv este inclus in costul excursiei si este achitat de agentie.
Timp liber:
Daca aveti palete de badminton/tenis le puteti aduce. Eu voi veni cu o minge de volei si 2 palete de tenis. In general, vom ajunge la pensiune in jur de ora 16.30 si vom avea timp de relaxare sau de ceva sport.

INFORMATII TRANSPORT

Traseu : Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Sebes - Orastie.

Plecare din Bucuresti  28.04.2018, ora 07:00, statia MOL Pacii.

Nr. microbuz:  B 284 NEW

Nume si nr tel sofer: BOGDAN CRISTICA 0753 878 454.

DRUM BUN! NE VEDEM SAMBATA LA SIBIU! :pleasantry:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #33 : Joi, 26 Aprilie 2018, 15:03 »
Aceasta excursie poarta una dintre temele mele preferate de istorie. Intotdeauna am fost vrajit de acel popor darz si neinfricat, i-am admirat conducatorii, am privit cu mandrie la oamenii care au trait aici, la fel ca noi si care stau la baza natiunii noastre. Va felicit din suflet, pe cei care ati ales aceasta excursie, ce va duce adanc, spre izvoarele noastre. Nu au mai ramas multe de vazut acolo, dar spiritul locurilor inca salasuieste pe colinele molcome si sunt convins ca fiecare veti aduce acasa cate o bucatica din acea flacara...Conteaza mult sa ne cunoastem strabunii, portul, obiceiurile, traditiile, sa intelegem cine suntem...Am un respect deosebit fata de toti aceia care rascolesc in spate, cauta si cerceteaza filonul pe care s-a dezvoltat natia noastra...

Un popor supravietuieste oricaror vremuri, indiferent la ce este supus, cu conditia sa-si respecte strabunii, locurile in care traieste, obiceiurile, traditiile si limba. Unii ar adauga si religia la asta...Fiecare om care ajunge aproape de izvor, este inca o piatra in zidul ce protejeaza natiunea...Stiu ca suna cam nationalist ceea ce scriu, dar este exact ceea ce simt si gandesc.

Va urez zile frumoase, senine, ganduri frumoase, distractie, sa va intoarceti mai bogati in amintiri, in prieteni. Si aduceti pritenilor, oamenilor care va inconjoara, o scanteie de acolo. Poate asa incet incet vom intelege sa ne comportam ca un popor...

Drum bun si astept sa-mi povestiti cum a fost!

Offline MichelleMB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 28 Aprilie 2018, 08:00 »
Buna dimineata! Intrebare de 1000 puncte: pleaca cineva din Bucuresti spre Costesti/ Sarmisegetusa cu masina personala, astazi, si mai are un loc disponibil? Nu am putut lua microbuzul la ora 7.00, dar acum ma simt bine si pot calatori. Daca da, va rog, sunati-ma la 0722534199. Bagajele mele sunt gata! Va multumesc anticipat pentru raspuns (oricare ar fi acesta). Drum bun celor care au de strabatut o cale lunga, azi! Michelle

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Avem ceva povesti cu daci, cu campuri verzi, cu oamenii faini de pe acolo?  ::)

Offline Firescu Violeta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Pentru mine a fost o excursie foarte relaxanta, in care am intanit oameni frumosi si am descoperit locuri inedite.
Am plecat in excursie “cu inima deschisa” si am avut parte de o experienta ce merita repetata.
Apreciez in mod deosebit modul profesional in care agentia, prin Lidia, a organizat excursia pe parcursul celor 5 zile. Desi am plecat cu asteptarea ca “nimeni nu va fi mofturos”, chiar de la cazare am avut surpriza sa aflu ca in grup sunt totusi persoane care doresc sa schimbe “regulile” transmise initial pe site-ul agentiei si forum. Calmul si diplomatia insotitorului de grup au fost de nota 10*.

Povestile cu daci si “fete / fetze albe” au fost multe, spuse din diferite perspective si deschizatoare de noi intrebari... dar viata este facuta pentru a ne intreba si a cauta apoi raspunsuri.
Nadajduiesc sa ne revedem curand la o poveste, jocuri si dans in jurul unui frumos foc de tabara.
Va salut din Ardeal!

Offline Doamna cu Dar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
M-am simtit extraordinar, Lidia si Bogdan au fost, ca de obicei, foarte grijulii cu noi (organizare perfecta şi adaptabilitate la situatie excelenta :smitten:), am reusit sa intram in atmosfera locului, cu povesti si trasee prin paduri, cu sanctuare mistice, cu panorame uimitoare şi foc de tabără.
Am apreciat cu cat suflet şi dedicare ne-a prezentat dl. Brilinski Sarmisegetuza Regia.
Multumiri lui Cosmin pentru incursiunea în spiritualitate, traseul catre cetati şi explicaţiile de la Blidaru si Costesti si exoticului Vasile pentru traseul la Fetele Albe şi legenda din sanctuar.
M-am bucurat de prezenta si cunostintele dlui. prof. Dan Oltean pe care l-am ascultat pana seara tarziu (in poieniţă aproape ca ma congelasem si cu toate astea nu indrazneam sa ma misc doar ca sa mai ascult un pic de istorie altfel decat am invatat in scoala).
Spre rusinea mea nu am reusit sa retin numele domnisoarei ghid de la Castelul Huniazilor dar va ramane in sufletul meu cu ghidusiile şi dragalasenia ei.
M-am bucurat de oameni extraordinari cu care am legat prietenii si sper sa ii revad curand.
Magda  :love:

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
ce frumos este la inceput, cand evadezi din gri in verde, cand uiti de praful soselei si nimeresti chiar in namolul muntelui, in frunzisul des!!!! realitatea te copleseste.
nu am intalnit daci sau romani, ci doar oameni pentru care timpul s-a oprit in loc. cu o pasiune mult invidiata, te obliga parca sa te apleci asupra legendelor, sa scurmi pamantul in cale si sa crezi ca ai inca multe de invatat.
am invata aici sa fim toleranti cu multitudinea de firi si gandiri, sa acceptam diversitatea si sa nu ne mai miram de ceea ce e diferit de logica noastra.
mai, si aveau o afinata bunnaaa!!!!

am multumit gazdelor ca ne-au vindecat de stres si oboseala, am multumit celor ce au facut posibila aceasta plimbare si multumim in continuare oamenilor, ca pot fi asa de veseli si minunati!  :flori:
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline Firescu Violeta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Multumim, Cristi, pentru fotografii.
Ai surprins foarte bine toate momentele frumoase din incursiunea grupului nostru in "tinutul dacilor".


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #40 : Miercuri, 09 Mai 2018, 05:01 »
Si noua nu ne arata Cristi nicio poza, aici pe forum?  :whistle:  ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Joana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Aplicand pricipiul niciodata nu e prea tarziu, trebuie sa va spun ca desi a trecut o luna ma gandesc  cu placere la prima experienta petrecuta in singlecamp. Am intalnit oameni minunati si buni, am aflat lucruri noi de la oameni deosebiti si m-am bucurat de o organizare de nota 10*. Recomand tuturor aceasta experienta minunata, de care aveam atata nevoie. Multumim pentru ca ne oferiti sansa unei asfel de excursii!   :applause:

Offline Doamna cu Dar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Pe urmele dacilor. Sanctuare, istorie, vestigii. 28 aprilie - 2 mai 2018
« Răspuns #42 : Marți, 31 Iulie 2018, 10:16 »
Uff, e dezastru la Sarmisegetusa :
http://mobile.hotnews.ro/stire/22588700