Autor Subiect: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018  (Citit de 19955 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #30 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 18:49 »
Ioana, trebuie sa iti urmez exemplul... :giggle:
Se pare ca tie tot ti-au raspuns cativa la provocare. ;) :kissing:
 :offtopic:Nici mie nu-mi raspunde nimeni pe topicul excursiei la Bruxelles , cred ca trebuie sa ii "amenint"..

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #31 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 19:57 »
Candva acest forum era printre putinele locuri unde puteai posta ceva ...acum e internetul plin ...
Apoi aici uneori ai senzatia ca vorbesti singur, nu prea este interactiune ...
In actiunile montane la care paricip,  spun mereu sa nu uitati rucsacelele cu voie buna si pantofioarii de dans, da ..nu-mi amintesc sa-mi fi raspuns cineva pe forum, dar de cititi sunt multe persoane care citesc si comenteaza pe la "colturi " ;)




Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #32 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 20:04 »
Eee..Rodica, stiu cum era odata pe forum, eu am prins vremurile bune , chiar cele foarte bune, era locul de intalnire si discutii pe toate subiectele.  Si atunci erau multi ca stateau deoparte, dar atmosfera era super..nu doar pe topicuri de excursii.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #33 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 20:08 »
Pentru acesta actiune mi-am luat special un rucsacel, promit sa-l aduc plin, plin cu voie buna,  :smitten: :D
Am sa-mi iau 2-3 perechi de pantofiori de dans,  ;)... asa ca daca printre cei inscrisi sunt care au crezut ca vin sa doarma .... imi pare rau ... au gresit actiunea.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #34 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 20:42 »
Cum nu asta e cea cu Relaxare la Spa si etc. aoleo am dat-o rau in bara, eu credeam ca merg la hodina si cand colo voi puneti muzica pana tarziu in noapte , cum sa mai doarma omul, ei asta sper ca macar pe la 2 sa va culcati sau poate 3, hai macar 3,30, ok  :D :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #35 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 20:44 »
Dap .. vezi tu, aici nu poti sa afli prea multe despre o persoana, asa cum poti pe alte platforme.
Mie tocmai asta-mi place, e ca atunci cand citesti o carte, iti lasi imaginatia sa "zburde" si mi se pare fascinant.
Foarte putine persoane, daca ma gandesc bine cam nimeni, nu venea cu gand ca poate isi gaseste "sufletul pereche" si nici la "vanatoare"...
Nu conta profesia, nu conta portofelul... ne unea doar dorinta de calatorii, a dansa si canta pana dimineata.
In actiunile in care merg eu, inca se mai intampla, daca nu avem unde dansa stam la "taclale "dar de obicei gratie organizatorilor nostri, avem si loc de dans, multumim, :flori:   
Intalnirile de la autocar, desi ne vedeam pentru prima data,  erau ca niste revederi intre prieteni, cu pupici si imbratisari si nimeni nu se simtea stingherit.
Scuze .. m-am scapat la povesti ...   :giggle:
Asa ca,  dragilor lasati tabieturile si problemele acasa, luati voia buna si veselia, ziua o lasam pe Diana sa ne arate o bucatica din Ardeal, nopatea ne aratam 'talentul" la dans!   *|*

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #36 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 20:47 »
Ovi , eu vara nu dorm ;)...
! No longer available
  Connect-R - Vara nu dorm (Official Video)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Minivacanta in Ardeal: Sibiu - Tara Motilor - Oradea 28 iunie - 2 iulie 2018
« Răspuns #37 : Miercuri, 20 Iunie 2018, 20:49 »
Rodica_I,  pofta ta de dans si de voie buna poate fi molipsitoare, tine-o tot asa.  *|*
Poti sa mai scapi la povesti..nu ne suparam deloc. :thumbup:

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Pentru cei care vorda de baut lista cuprinde urmatoarele posibilitati la alegere:
1. apa plata (dar neaparat rece)
2. apa minerala
3. Fresh
4. Limonada
5. Ceai
6. Cafea
7. la alegere un banc sau o poveste hazlie  :happy:
iar palinca se bea la Baile Felix la petrecere, pt. cine doreste, pt. cine danseaza se recomanda apa plata *|*

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Pt. Oviarad. (Cam des am inceput sa scriu aceste doua cuvinte, oare inseamna ceva? ^-^ :whistle:)
Ovidiu nici eu nu beau, nu fumez si nu dansez, dar am incercat sa mai incalzesc atmonsfera de pe forum (avand in vedere ca sunt zodie de foc imi place caldura umana), intuitia imi spune ca esti un tip serios la modul general (punem pariu ca asa e?). Dupa cum vezi "amenintarea mea" a avut efect si s-a mai dezmortit forumul. Oricum de abia astept sa va  vad pe toti si pe Ovidiu in mod special ca sa-l invat cum se bea palinca de la Simona, adica se desface sticla, se lasa cateva secunde pt. ca parfumul licoriiiiiii magiceeee sa inunde incaperea, apoi se pune dopul la loc si se restituie sticla intreaga si nevatamata posesoarei de drept, nu din alt motiv decat acela ca sticle nu au voie sa umble goale. :P
 *|* A inceput numaratoarea inversa, mai avem sase zile pana ne vedem. :dance: :kissing:
P.S. Ovidiu daca ne spui o poveste promitem sa mergem la culcare devreme, asa pe la 5 dimineata.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
raspunsuri...
1 Cand atmosfera este placuta nici nu-ti dai seama cand trece timpul ::)
2 Povestile le vom scrie dupa.... ;)
3 Multumesc, daaa,  dupa 28 de anisori  :whistle: :whistle: ma bucur de fiecare clipa traita, mai ales cand am in preajma oameni minunati ...
4 Multi se ascund in spatele lui "eu nu pot " total gresit , nu exista "nu pot", exista "nu vreau"

Abia astept sa ajungem la piatra" Piatra Graitoare ", Piatra care raspunde "intrebarilor".  … va provoc sa va ganditi ce intrebari sa-i punem … :happy:

“Se spune ca acela care bea apa din Izvorul Minunilor se va curata trupeste si sufleteste si va ramane vesnic tanar.”  Nu-mi este prea clar va ramane vesnic tanar sau v-a intinerii?? ^-^

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Ioana tin pariul cu tine, dar cred ca vei pierde, pot fi serios maxim 5 secunde, apoi automat intru in modul vesel, glumet contrariul seriozitatii  :angel: :D. Mie imi place sa dansez, in plus cred ca va fi greu sa stam deoparte, tentatia va fi mare.  ;) :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Ma bucur ca s-a mai dezmortit atmosfera. Interactiunea dinaintea unei excursii conteaza, intr-adevar, foarte mult, in special pentru cei care sunt noi dar nu numai. Este totodata o ocazie buna pentru cei care vin cu o zi inainte la Sibiu sa vorbiti deja intre voi, sa stabiliti legaturi.
Nici eu nu stiu, Ioana, sa mai existe o agentie care sa ofere aceasta oportunitate, exclud grupurile organizate pe Facebook care, de cele mai multe ori, nu isi asuma nicio raspundere.

Pentru programul optional din Sibiu s-au anuntat pana acum Ioana, Gabriela, Rodica, Elena, Mihai. Lista ramane deschisa...
M-ar ajuta sa stiu la cat ajung si ceilalti care intentioneaza sa vina cu noi, pentru a putea stabili o ora de intalnire.
Intalnirea va fi cel mai probabil la bisericuta din fata garii, de unde se va pleca a doua zi. Parcarea de la gara este fara plata, eu mi-am lasat masina aici cat am fost plecata in Ungaria si nu s-a intamplat nimic.

Se anunta ceva ploi, sper sa reusim sa ne strecuram dar trebuie sa fim pregatiti si pentru aceasta eventualitate.
Voi reveni zilele urmatoare cu detalii suplimentare, telefonul meu este cel afisat in descrierea actiunii.

Spor la pregatiri, puneti in bagaje inca de pe acum si multa voie buna. Mergem sa ne simtim bine, sa ne relaxam "activ", avem atatea lucruri faine de facut ca sa nu mai zic de petrecerea pe care cu siguranta o asteptam cu totii.   :dance: *|*
Pe curand!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Buna tuturor,

Sunt Diana Lupu, insotitorul de grup pentru minivacanta si petrecerea de la Felix.
Ce mai faceti, cum stati cu pregatirile?

 A mai ramas putin pana ne vom intalni cu primii petrecareti, miercuri de dimineata ii voi suna pe cei care au anuntat ca doresc sa participe la plimbarea in Sibiu. Intalnirea propun sa fie in parcarea din fata garii, in jur de 14:00 - 15:00 in functie de cum pot ajunge cei de la distante mai mari.

Plecarea spre Garda de Sus, primul popas spre Felix, va fi joi la ora 7:00 din fata bisericutei de la gara din Sibiu, urmeaza sa anunte agentia numarul masinii si numarul de telefon al soferului.

Prognoza nu e tocmai buna, se anunta temperaturi destul de scazute in Apuseni, 18 grade la Garda de Sus si ploi consistente.
La capitolul imbracaminte va recomand sa aveti la voi pentru iesirile in natura:
- incaltaminte cu talpa aderenta, impermeabila
- ceva de ploaie (pelerina, geaca impermeabila, umbrela se foloseste doar in oras)
- un rucsac de mici dimensiuni
- o haina mai groasa, gen polar
- sapca, bandana, buff sau chiar caciula
Vom intra si in pesteri unde sunt in jur de 10 grade, ne vor trebui haine mai groase.

Din pacate, din cauza prognozei meteo nefavorabile, telescaunul de la Vartop nu va functiona saptamana aceasta astfel ca nu vom putea urca la Piatra Graitoare. Vom alege insa impreuna un alt traseu pe care sa il putem efectua in conditii de siguranta. Totodata este posibil sa mai existe mici modificari de program in cazul obiectivelor din aer liber.  A plouat mult in ultimele zile in zona de centru si vest, au fost inundatii, nu ne putem asuma riscul sa intram pe trasee care implica chiar si cel mai mic pericol.

Pentru spa si baie este mai simplu, ne trebuie doar costumul de baie, slapii, prosopul de plaja si ochelarii de soare. Strandul Apollo si aquaparkul Nymphaea au si bazine interioare, aici nu vor mai conta temperaturile de afara.

La petrecere vom opta pentru o tinuta putin mai eleganta dar nimic sofisticat, nu rochie de seara sau frac  :)

Va transmit si costurile de la principalele obiective din timpul excursiei

Muzeul Tehnicii Populare Sibiu 17 lei
Casa Memoriala Lucian Blaga 4 lei
Pestera Ursilor – 20 lei
Pestera Meziad – 20 lei
Cetatea din Deva 20 lei urcare si coborare
Strand Apollo 8:00 - 15:00 30 lei / 15:00 – 20:00, 20 lei, valabile o singura intrare
Aquapark Nymphaea – 50 lei toata ziua, 10% reducere pentru grupuri mai mari de 15 persoane
Atentie! in incinta aquaparkului nu se pot face plati cash sau cu cardul. Platile pot fi facute doar cu bratara incarcata cu credit

Pe curand, cu zambete si voie buna!

Offline elena stuparu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Multumim Diana.
Abia astept plimbarea in Sibiu.