Autor Subiect: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai  (Citit de 21948 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 12:00 »
Bine ati venit pe lista acestei excursii.
Mergem in Turcia intr-o perioada a anului minunata, nu este cald, doar briza.De data aceasta vom vizita obiective clasice ale Istanbulului, pe care le vom intelege mai bine si vedea de aproape. Sunt nerabdatoare sa va impartasesc din experienta mea de calatorii, aplicata pe turul nostru.Despre veselie, cine ma cunoaste stie cuvantul meu de ordine: optimism.
  Important este ca "grupa mea":  sa fim corelate tot timpul, sa putem bifa toate obiectivele.Turcia este surprinzatoare si mereu in schimbare.Forfota, mirosurile si culorile dar si marea, ne vor da o stare de buna dispozitie grozava.
   Eu voi tine legatura cu voi aici  si va voi da amanunte practice pentru excursia noastra.
   Va urez toate cele bune pana atunci si "Kendinize iyi bakiniz!" ( cum zice dl de la Kanal D.) :kissing:

Offline Lazar Georgeta Adriana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 16:50 »
Buna ziua.Sunt Adriana si voi pleca spre Bucure?ti din Alba Iulia cu autoturismul
personal.Un drum Alba Iulia-Bucure?ti poate fi plictisitor singura.In cazul
 in care sunt persoane din Alba,Sibiu,Ramnicu Vâlcea care sunt interesate sa ma insoteasca va rog sa ma contacteze. Mobil.0744705102

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 18:38 »
Draga Nadia
Iti dau uite un suflu de optimism. Nu conteaza Azuga sau nu stiu ce. Ai toata incredera ca acest brand inregistrat OSIM Singles camp&travel din Romania e unic si administratorul depune eforturi de mai bine de 10 ani sa-l  intretina conform regulilor de turism consacrate bazate pe adevar.Asta inseamna ca : conceptul socializam zeci de persoane nu numai doua este adevarat. Nici nu stii cum se aseaza manusa pe frumusetile naturale, culturale si educationale ale tururilor.
   Toata lumea vine cu lectia invatata. Administratorul pune mereu problema persoane deschise spre socializare, vesele. Aici veselia e la noi acasa. Daca in primul tur nu gasesti prietena pe care o cauti, o gasesti sigur. Orice persoana este o relatie catre altii. Tu sa crezi in destinul tau si in seriozitatea muncii noatre din Bon Viyage Sibiu, firma de travel touroperator numai cu the best reviw. Citeste  te rog constant forumul, sunt multe informatii benefice In spate se ascunde o munca titanica pentru a crea incredere.Si nu e putin lucru. Dar nu uita te rog, atmosfera e facuta de fiecare in parte. Deci ce face fiecare impulsioneaza grupul.Daca actionam impreuna pentru bucurie, socializare si fericire, nu avem de ce ne face griji. NU uita ca "Cine calatoreste, acela traieste" Hans Andersen si nu singur, ci cu alti oameni care doresc nou , relaxare, bucurie. Te asteptam Nadia cu optimismul tau!
Salut echipa din Singles camp cu aceasta ocazie si astept cu nerabdare"Batalionul" Istanbul sa treca cu brio toate intrebarile. Sunt cu voi, nu uita!
Cu drag~
Daniela

Offline Single lady

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 20:06 »
Sper sa nu supar pe nimeni cu intrebarea mea: eu vreau sa aflu ce temperaturi vor fi in acea perioada ca sa stiu ce haine imi iau.multumesc!!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 03 Februarie 2018, 20:38 »

  Uite ne uitam cam vreo 2 saptamani inainte de 27.04 la vreme si ne putem orienta.Oricum parerea mea ca trec de 20 de grade.Vreme de primavara, cu bluzite si pulover, blugi.
  Oricum noi facem o excursie de cunoastere, culturala vrem sa ne simtim bine, nu  recomand pantaloni scurti si maieuri foare decoltate, deoarece intentia nu este sa provocam. Este  o tara oarecum conservatoare si cu o opinie publica foarte prezenta. De asemenea, in locurile turistice sunt multi pierde vara care pot interpreta gresit "expunerea" daca e foarte pregnanta. "When in Rome, do as the Romans do". Sa nu exageram, nu ne imbrobodim, sunt multe doamne sic in Istanbul, foarte sic.Important este ca vom intra si in moschei, deci nu e ok cu umerii goi, pantaloni scurti, o tinuta pt Antalya la plaja de exemplu.Oamenii te privesc si dupa tinuta afisata.Haina nu face omul dar il imbraca. Atunci noi nu vrem sa epatam ci doar sa ne distram. Tricouri, bluzite vaporoase, rochita cu pantofi sport chiar, rucsacel cu apa si in care sa punem puloverul caci ne va fi cald la soare si putin rece de laa briza in mersul vaporasului. Ca orice vreme de primavara poate fi rece dimineata si seara si cald in timpul zilei.Inzilele de 1 si 2 mai pot ajunge si la 24 de grade zilele la Istanbul.
 Ca si incaltaminte nu uitati ca avem destul de mult de mers pe jos, cu mijloace in comun pt explorare.Explorare de oras. Sport elegant as zice ca e cel mai frumos.
 O sa va mai povestesc despre atitudine si obiceiuri dar este devreme si nu vreua sa uitati pana atunci.
 Va urez toate cele bune! Daniela

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #20 : Luni, 05 Februarie 2018, 13:23 »
Nadia, am fost cu acest grup de singlisti din 2012 in excursii externe si interne.
Externe Capitale Europene. Andaluzia, Ungaria (spa) Turcia (cu goeleta) iar interne 2 sau 3. SIghisoara, Buila Vanturarita si inca una care imi scapa acum.
Singurul meu regret este ca nu pot merge in mai multe actiuni. Trebuie sa imi aleg una externa si una interna doar atat imi permit.
Este un grup de oameni de calitate. Din actiuni te intorci cu un bagaj de cunostinte vast si cu acel imbold de a MERGE PE DRUMUL TAU MULT MAI MOTIVAT.
Am fost si cu alte agentii, Iti spun un lucru care pt oamenii singuri este esential.
ESTE SINGURUL GRUP UNDE M-AM SIMTIT IN SIGURANTA TOTALA> inca mai mult de atat, m-am simtit chiar RASFATATA in unele chestiuni.
Sper ca acest grup sa dainuiasca pe urmatorii 25 de ani macar ca sa ne putem bucura de cat mai multe actiuni.

Offline Gidea Mihai

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #21 : Luni, 05 Februarie 2018, 16:21 »
Buna ziua , m-am inscris si eu astazi , la aceasta excursie , plec din targu neamt spre bucuresti cu masina , daca este cineva pe care pot sa-l iau de pe acest traseu sa anunte , multumesc , o zi buna

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #22 : Luni, 05 Februarie 2018, 16:36 »
Buna Mihai bine ai venit in grupul nostru. Pai in curand ne vedem la tine la Tg Neamt (15-16. 06.2018) sa vedem daca sunt acasa matele lui Nica si sa ne intalnim cu cei din zona Ozanei cea frumos curgatoare. Ai citit in Povestile Danielei? Daca nu, te invit sa le citesti tot in aceasta platforma dar sectiunea Povestile de calatorie ale Danielei (Amintiri din copilarie si Piatra Neamt - mai mult decat o destinatie turistica). Ma bucur ca vin oameni de pe meleaguri pe care le iubesc. Toate cele bune! :applause:

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #23 : Luni, 05 Februarie 2018, 17:02 »
PGabriela draga te salut. Tu care au vazut Europa si multe locuri, uite te invit la Balcik, mai aproape si excursie relaxanta vizitarea Castelului reginei Maria, o cafeluta sub frunze de vie, o bere la "plaja" sau cocteil pe faleza, ma si vad cu ochelarii de soare si cu picioarele scuze... pe scaunul de alaturi. Imi aminteste de desenele animate cu Pantera roz.Cam asa o sa fim si noi, relaxati si destinsi. Ce zici?

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #24 : Marți, 06 Februarie 2018, 12:27 »
Daniela, mi-a atras atentia am o singura problema. Trebuie sa am inca doua zile dus intors pentru drum. Trebuie sa ajung obligatoriu cu o seara inainte si pt asta e musai o zi de concediu in plus.  :-[
Altfel as fi prezenta la multe din ele, toate actiunile de weekend sunt super si mi-e un pic ciuda ca nu avem un transport ca lumea din tara catre capitala.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #25 : Marți, 06 Februarie 2018, 18:28 »
Gabriela, daca vrei haide cu o zi inainte, te invit, eu stau singura intr-o casoaie cu 3 camere si vedem si Bucurestiul. Eu ma bucur de prieteni. Vorbim mai pe larg daca vrei. Cu bine draga mea.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 276
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #26 : Luni, 12 Martie 2018, 12:56 »
Multumesc, Daniela. Mi-am facut calculele, nu pot, multumesc de sugestie

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #27 : Vineri, 16 Martie 2018, 14:59 »
Buna Daniela,

Din pacate nu mai pot participa la aceasta excursie si nici nu am in vedere, in acest moment, o alta persoana careia sa-i cesionez contractul. Am inteles care sunt conditiile de renuntare, voi lua legatura si cu agentia.

Sa aveti vacanta frumoasa si sa va intoarceti cu tolba plina de povesti minunate!


Offline HelenS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #28 : Duminică, 18 Martie 2018, 14:30 »
Buna ziua!
Ma bucur ca pot participa la aceasta excursie, imi doresc sa fie o experienta frumoasa. As dori sa stiu cam ce suma de bani, minim, ar trebui sa avem cu noi , pentru intrari la obiective, transport local,  mese, etc. Minimul, ca maximul si-l stabileste fiecare :).  Deasemeni cu ce moneda vom plati acolo? Vom putea plati cu Euro, USD sau lira turceasca ( unde am putea schimba lire ??) ?. Mai este ceva timp pana la plecare, dar as vrea sa ne putem pregati din timp. Multumesc anticipat pentru informatii!

Offline cris_gl

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: 6 zile la Istanbul. Pe urmele lui Suleyman Magnificul 27 aprilie - 2 mai
« Răspuns #29 : Duminică, 18 Martie 2018, 14:39 »
  Oficial ..........lira turceasca dar poti cumpara orice in dolari sau euro, turcii fac paritatea pe loc , accepta orice moneda . Am avut surpriza sa accepte  si lei . Nu este prea mare diferenta daca faci schimbul valutar la casele de schimb sau  ridici de la bancomat lire turcesti , conversia bancara este cam aceasi cu cea de la casele de schimb valutar .
     Vacanta placuta !