Autor Subiect: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018  (Citit de 14242 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline relirelisor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 12 Mai 2018, 18:46 »
La ce statie de metrou ne întîlnim ce punct de reper si cam citi leva trebuie sa avem schimbați pt.monumente,cine ,prinzuri

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #16 : Duminică, 13 Mai 2018, 12:43 »
Buna tuturor
  Se apropie excursia noastra la Lovech si va voi impartasi unele amanunte tehnic-organizatorice:
1) Intalnirea se va face la intrarea in Parcul Tineretului, vis a vis de Colegiul National Gh Sincai ( statia de metrou Tineretului), dar nu la metrou ci la intrarea in parc, in apropiere.Urmariti permanent forumul, caci daca se produc schimbari veti afla din forum.
2) Moneda utilizata in Bulgaria este leva. Cel mai avantajos este sa schimbati  din euro in leva.Cursul este de 1 euro= 1,94 leva ( sau 1,95 depinde de zi).Ei schimba si din lei, normal este 1 leva= 2,5 lei, dar sa nu riscam, deoarece cateodata cer 4 lei pe 1 leva.Deci avantajos este din euro in leva. Bulgaria este o tara ieftina. O masa de pranz poate costa cca 10 leva ( adica 5 euro), iar o masa de seara, depinde de ce consumati, in jur de 20 leva (10 euro). Suvenirurile sunt 1-5 leva, o apa mica de 500ml costa 1 leva, una mare de 1,5 litri cca 2 leva. O inghetata sau o bere costa 2,3 leva.
3) Intrarile la obiective vor costa cam 15 leva pe total.
4) Mesele de pranz si masa de seara din prima zi sunt extra, nu sunt incluse in program. Un buget "calculat" poate fi de 50 euro ( obtineti 97 leva suficienti pt 2 zile).Acum depinde si de ce cumparaturi, suveniruri, optati etc. Oricum retineti ca 1 euro= 1,94 leva. Plata cu cardul e dificila chiar si la restauratele populare (hanuri traditionale) deoarece sumele sunt mici. Un snitel , o salata si o bere poate costa 7 leva ( adica 17, 50 lei).
5) Vremea se anunta cu averse sporadice ( sa aveti pelerina de ploaie - pt maini libere sau umbrela). Totusi pentru a dpua zi, speram soare si daca vreti, sa aveti slapi si costum de baie in rucsac, nu sunt prea grele oricum.
6) Pe drum va voi povesti despre locurile pe care le vom vizita.
7) Dimineata la micul dejun voi face briefing cu explicatia programului de zi.

Astept cu drag sa ma intalnescu cu grupul- pentru socializare, optimism si veselie! Pe curand...

Offline mviorica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #17 : Duminică, 13 Mai 2018, 17:39 »
Buna,

Pt Pgabriela: la mine a intervenit ceva in weekendul 19-20mai si as dori sa renunt la  excursie. Daca mai esti interesata te rog sa-mi dai de stire.

Multumesc,
Vio

Offline relirelisor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #18 : Duminică, 13 Mai 2018, 18:47 »
Deci pe 19 la 6,45 la stia de metrou Tineretului ,la intrarea în parc,autocar.....
Aflăm cu o zi înainte? :yeah:

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Intalnirea este la intrarea in Parcul Tineretului ( vis a vis  de Colegiul National Gh Sincai). Statia de metrou Tineretului este doar punctul de reper si nu de intalnire.
Numele soferului, nr. lui de telefon  si nr. auto vor fi postate pe forum de catre agentie cu o zi inainte de plecare.
Buletinul meteo anunta averse sporadice, totusi poate se indreapta vremea pana in week end. Pelerina de ploaie ar fi necesara.
Pe curand!

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Daca vreun domn doreste sa mearga in aceasta excursie ii cedez locul meu.

Offline florian1974

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #21 : Marți, 15 Mai 2018, 07:36 »
buna dimineata Iustin ,vreau sa merg in locul tau.numarul meu de telefon este 0760718255.astept sa ma apelezi.mersi frumos

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #22 : Marți, 15 Mai 2018, 13:48 »
15.05.2018
 Nu mai sunt locuri.

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #23 : Marți, 15 Mai 2018, 14:24 »
INFORMATII TRANSPORT

Ora si loc de intalnire - Bucuresti, intrarea in Parcul Tineretului (vis a vis de Colegiul National Gheorghe Sicai), ora 06:45; plecarea va fi la ora 07:00.

Nume si numar de telefon sofer: Caramet - 0756 070780.

Numar microbuz: B 234 NEW.


Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #24 : Marți, 15 Mai 2018, 16:04 »
Veste buna: timpul va fi frumos 27 C super. Totusi vom fi precauti...
 Astept cu nerabdare sa-mi intalnesc grupul !
 Daca mai aveti intrebari nelamuriri... va stept.
 Toate cele buneeee!!!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Lovech orasul tufelor de liliac si Cascadele Krushuna 19 - 20 mai 2018
« Răspuns #25 : Vineri, 18 Mai 2018, 19:57 »
   Maine dimineata ne vedem la locul stabilit pentru plecarea in excursie.


       NU UITATI SA AVETI CARTEA DE IDENTITATE IN ORIGINAL ASUPRA VOASTRA.  SI SA NU FIE EXPIRATA.

     Toate cele bune!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
  Multumesc grupului meu din excursia la Lovech pentru atmosfera frumoasa pe care am creat-o impreuna. Am avut un week-end minunat alaturi de voi. Va doresc toate cele bune si sa ne revedem in alte excursii!

Offline mihaela comisel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Excursia la Lovech a fost minunata si Daniela o ghida pe masura.
Au fost niste locuri superbe, unele chiar mi-au taiat respiratia!
Daniela este un om pozitiv si plin de viata, o buna organizatoare,
grijulie, asertiva, ne-a dat multe informatii usor de retinut si la subiect,
pe gustul fiecaruia.
Chiar daca noi, cei din Singles suntem persoane active in general,
acest format de iesire este foarte bun pentru mine cel putin, m-a
reconfortat si m-a incarcat.

Multumesc Daniela!
Sunt bucuroasa ca apartin acum acestei comunitati unde am reustit sa cuonsc niste oameni minunati.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Si noi iti multumim Daniela!
Iar excursia este mai degraba una din "Povestile Danielei" traita pa viu. Aseara, cand ne-am oprit la Petromul de la Giurgiu, ma gandeam ca doar cu o zi inainte, dimineata, eram pe sensul de intrare in Bulgaria si totusi mi se parea asa departe in timp.
Dupa ce am trecut Podul Prieteniei peste Dunare in Bulgaria am fost verificati la acte de vamesii nostrii cei bulgari fiind prezenti in numar mic (unu), probabil o fi fost vreo sarbatoare sau greva... Dupa vama am luat vignieta si am schimbat bani (lei)... mai multi decat am reusit sa cheltuiesc...
Am plecat mai departe pe drumul spre Sofia, dar la un moment dat am deviat spre Biala si Lovech pe un drum asa, mai judetean. In una din localitatile de pe traseu avea loc un targ saptamanal, pitoresc, pe strazile din centru, dar nu am putut opri.
Am ajuns pe la pranz la hotel, un hotel de 4* confortabil cu camere foarte mari. Din pacate zona centrala (probabil pietonala) a orasului nou era in reconstructie serioasa. Dar pe noi ne interesa in mod special zona orasului vechi, asa ca dupa vreo 10 minute de mers pe jos am ajuns la podul acoperit. Podul este pietonal, surprinzator de larg si cu buticuri pe o parte si cealalta, iar la mijloc cu doua buzunare, in unul este expusa o macheta a principalelor obiective din Lovech, iar in celalalt o micuta cofetarie (si) cu inghetata (miam-miam).
Dupa ce am reusit sa trecem de pod, am ajuns intr-o piateta cu multe terase, dar stilul mai modern. Am hotarat sa mergem mai departe in orasul vechi, pe ulite destul de largi ca sa treaca 2 masini, cu garduri din placi de piatra puse intretesut, case cu parter din piatra aparenta si etaj din lemn ce iesea un pic in afara si cu acoperis din placi mari si vechi din ardezie. Unele case aveau totusi acoperis din tigla.
In dreptul unei astfel de case, mai mari si cu o curte generoasa, scria "MEXAHA" pe limba lor, adica "mehana" tot pe limba lor, dar cu literele noastre, insemnand "taverna" pe limba noastra. Majoritatea  am fost de acord ca este un obiectiv cultural-turistic ce trebuie vizitat neaparat. Intr-o bulgo-romana franglezita si cu Daniela vanturand niste foi cu expresii si numerale in bulgara am reusit sa comandam si in final sa ne satisfacem curiozitatea dar si foamea cu mancaruri cat mai traditionale, gatite in vase de lut sau pe gratar.
Avand acum o alta perspectiva asupra vietii, am continuat pe o strada in panta, trecand pe langa muzeul dedicat lui Vasil Levski (un revolutionar bulgar de pe la 1860) si o biserica cu o priveliste frumosa asupra orasului vechi. Au urmat o serie de trepte pana la un platou unde era o statuie mare a lui Vasil Levski apoi intrarea in cetatea Hisarya (in ruina) ce domina orasul de pe un promontoriu realizat de valea adanca si abrupta, in forma de U, a raului Osam. La intoarcerea de la cetate am poposit la biserica, unde nu ne-am putut abtine sa gustam si cateva cirese din ciresul din curte si am vizitat muzeul Levski unde totul era scris doar in bulgara.
Am coborat apoi pe diverse stradute cu case tipice si ne-am pomenit fix langa baia "Deli Hamam" care este acum muzeu, dar unul interesant, modern (va las placerea sa il explorati cand veti fi acolo).
Din acest moment am avut liber la hoinareala si ca din intamplare ne-am regasit mai tarziu, o parte din grup, la o terasa cu o bere si o gustare si cu mult chef de vorba. (Nota bene: in toata zona se pare ca produsul "mustar", "gorcitza" in bulgara, este total necunoscut)
In cele din urma ne-am retras spre hotel, unde am constatat ca are loc un botez, o nunta, ceva. Ma cam asteptam la ceva dansuri, muzica, galagie pana mai tarziu. Nimic din toate astea. Am putut dormi linistiti pana a doua zi. (Concluzie: astia nu stiu sa se distreze).
A doua zi, dupa un mic dejun bun dar cu o servire de o stea, am plecat voiosi catre cascadele Krushuna care sunt o combinatie de cascade cu cadere destul de mare si o salba de mici piscine ce se varsa una in alta, cu o apa calcaroasa usor laptoasa.
Exista 2 trasee: unul mai lung, zis mai abrupt, ce ajunge in partea de sus a cascadelor si unul mai scurt, mai lin ce merge in partea mai de jos a cascadelor. In realitate doar comunicarea de la jumatatea traseelor este mai abrupta. Se poate pleca de la intrare pe traseul albastru pana la cascada de sus, se poate reveni pana la comunicarea intre trasee si se coboara portiunea mai abrupta, apoi se merge pana in partea de jos a cascadelor si se revine pe alt traseu pana in parcare. De retinut pentru urmatoarea actiune. (daca o mai citi cineva)
Dupa o mica gustare, o cafea si ceva cumparaturi in zona de suveniruri am plecat spre pestera Devetashka, care este impresionanta prin maretia de catedrala a salii/salilor principale care se viziteaza. Desi pestera are peste un kilometru se viziteaza doar vreo 200 metri cat tin salile monumentale principale. In rest este blocat accesul pentru protectie speologica si a speciilor de lilieci care traiesc aici.
Desi se spune ca filmarea pentru "Eroi de sacrificiu 2" (Expandable 2) de acum 6-7 ani ar fi lasat urmele de constructii din interiorul pesterii, unele dintre ele par mult mai vechi....
Dupa vizitarea pesterii am plecat inapoi catre Bucuresti, am trecut Dunarea si iata-ma in benzinaria Petrom intrebandu-ma daca doar cu o zi inainte dimineata treceam spre Bulgaria.
O excursie de weekend placuta, relaxanta dar cu multe lucruri pe care sa ti le amintesti, si un grup simpatic si mobil condus de Daniela cea plina de povesti si informatii.
Abia astept urmatoarea excursie!

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Incep prin a va spune ca ma bucur foarte mult ca am fost in aceasta excursie si ca am cunoscut-o altfel pe vecina noastra Bulgaria. A fost un week end relaxant in care mi-am bucurat ochii si sufletul cu multa natura, aer curat si frumusete salbatica. M-au impresionat pe rand podul acoperit, cetatea de pe zidurile careia am vazut panorame splendide, hamamul, stradutele cu casele acelea vechi foarte frumoase care iti creau impresia ca te-ai intors in timp, linistea orasului Lovech si sa nu uit sa amintesc ghiveciul lor specific si salata bulgareasca dar si confortul excelent al hotelului unde am fost cazati. A doua zi mi-au placut mult cascadutele Krushuna, dar si mai mult m-a impresionat pestera OZN pentru ca nu am mai vazut pana acum asa ceva. Totul a fost completat cu atmosfera frumoasa din grup la care a contribuit din plin Daniela dar si calitatea oamenilor.
Am fost privilegiati ca am avut un ghid bun care ne-a oferit multe informatii atat cu privire la obiectivele vizitate cat si la aspectele mai practice privind mancarea, preturile, suvenirurile, etc.dar m-au incantat si povestile spuse de ea cu mult umor.
Toate cele bune si abia astept sa ne revedem in alte actiuni !