Autor Subiect: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019  (Citit de 27172 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #15 : Duminică, 06 Ianuarie 2019, 09:58 »
Sunt convins ca ati urmarit stirile referitoare la furtuna Pabuk, care anticipa a lovi destul de puternic zona de sud a Tailandei, acolo unde urmeaza sa ajungem si noi. Din momentul in care s-a anuntat iminenta si s-au luat primele masuri de siguranta pentru turisti si localnici, am citit si "rasfoit" incontinuu internetul, in cautare de stiri.

Acum ca a trecut, va spun si voua, pentru a linisti  pe toti cei care au aflat, pentru a informa pe cei care inca nu au auzit...In primul rand trebuie spus ca acesta nu este un sezon al taifunurilor, al vanturilor puternice, este o perioada de stabilitate atmosferica. Dar dupa cate am citit a aparut o scadere de presiune in Marea Andaman, care a generat o miscare puternica de aer in aceasta directie. Si meteorologii au estimat intre 3-5 ianuarie o furtuna care poate genera valuri de 2-7 metri, ceea ce insemna ca afecta zona litorala destul de tare. S-a creat un comandament, am urmarit stirile locale din Phuket, care a transmis masuri de siguranta pentru a preintampina orice catastrofa.

In primul rand s-au gandit la zboruri:

Surat Thani airport will be closed from 4pm on Friday until 12pm on Saturday.

Nakhon Si Thammarat Airport will be closed on Friday 4th January and and won’t now open until Saturday at 12pm.

Mu Ko Similan National Marine Park and Mu Ko Surin National Marine Park in Phang Nga will be closed during at least 4-5 January.

Bangkok Airways has CANCELLED all flights to and from Koh Samui on Friday 4th January. Call the Assistance Center on 02-270-6698 for reservation assistance and flight status updates. They re-open on Saturday.

Apoi la porturi si amabrcatiuni

Raja Ferry Port, operator of boats to Koh Samui, has announced the following:

3 January: 10:30pm ferry cancelled
4 January: All services cancelled
5 January: Cancelled all service from 5am-10am
Seatran Ferry and Seatran Discovery, that operate between the mainland and Koh Samui, will cease all services on the afternoon of 3rd January. The last ferry will leave Donsak at 1pm. No tickets will be sold for 4-5 January. Call 077-950559. First boat to leave will be mid-afternoon on Saturday.

Apoi sa inchida accesul turistilor in arhipelagul din Golful Tailandei

Ang Thong National Marine Park, which includes 42 islands in the Gulf of Thailand, will be CLOSED to everyone from 3-5 January due to Tropical storm “Pabuk”.

Au fost de asemenea evacuati turistii de pe insulele mici, cele in care nu se puteau lua suficiente masuri de siguranta.

Pe plaje au fost montate baraje antival, care sa protejeze zonele turistice.

Furtuna a trecut, traficul aerian este redeschis, la fel si liniile ferry, plajele sunt curatate si sunt din nou pline de turisti. Efectele au fost din fericire mult mai mici decat se anticipau. Sunt sate afectate, au fost multe locuinte inundate, dar asta se intampla acolo in zonele neprotejate la orice ploaie mai puternica. E adevarat este si un mort sau un disparut mai bine zis, un pescar local care a ignorat avertismentele si a fost surprins de furtuna.

Pe retelele de socializare si youtube au aparut inca de ieri imagini care aratau o viata normala, de statiune litorala in Phuket. Lumea se bucura de 30 de grade Celsius, de apa calda...

Chayanat, partenera noastra din Phuket, mi-a scris ieri: "Nothing damage in Phuket. Storm just pass not much raining", adica in Phuket nu au fost pagube. Furtuna a trecut, fara prea multa ploaie."

Plaja pe care o sa fim noi peste doua saptamani am vazut ca nici macar nu a fost evacuata, furtuna a trecut pe undeva departe in larg:



Asa ca fara emotii... :)

Offline elasib

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #16 : Duminică, 06 Ianuarie 2019, 22:49 »
Buna. Am facut o rezervare la Hotel Otopeni pentru noaptea de 18/ 19.01 la o camera twin, in regim singel. Este cineva amator sa impartim camera , oricum sunt 2 paturi si diferenta de pret este mai mica . Daca da rog sa imi scrieti ca sa putem lua legatura, sau sa ma sune la tel 074916893.
 Multumesc, Mihaela 

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #17 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 17:55 »
Am pregatit ceva pentru a va face drumul mai usor si mai...informativ: cateva audioghiduri. Se gasesc toate intr-un fisier pe care il puteti descarca de aici:

https://wetransfer.com/downloads/53abbb025e39ffcd967fdf082ddfb06220190109154429/1bed84a99d2f078abc36c4ddd1fc64a120190109154429/83a687

1. Dati click pe acest link

2. Descarcati fisierul in calculator

3. Deschideti fisierul descarcat cu winrar (are ultima actualizare, asa ca daca nu o aveti, va recomand sa faceti un upgrade al aplicatiei (este free)

4. In fisier se gasesc:
- Tailanda (despre aceasta tara)
- Bangkok (despre oras)
- Phuket (despre insula pe care vom sta)
- Budism (despre religie)
- Lady Boy (tot ce e bine de stiut...)

5. Incarcati-le apoi ca pe niste melodii in telefon. Avand castile la voi, le puteti asculta pe drumul pana acolo...Eu zic ca sunt interesante si vocea mea de obicei are calitatea de a adormi... :)

-

Offline rodi_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #18 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 20:33 »
Buna seara , 
  Pt Mihaela care are un loc liber intr-o camera twin de la hotel Otopeni ; cred ca nr tau de contact este incorect,incomplet :),daca revii cu o corectie as fi interesata ! Rodica Mihaescu din Constanta                                                                                                                                                                                       

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 12 Ianuarie 2019, 19:21 »
M-am uitat la vreme. Se anunta 34 - 36 de grade maxima zilei, in timp ce minima va fi de 25 de grade. Cald, foarte cald, mai ales ca noi venim de la temperaturi negative...

Deci nu uitati de crema de soare, de ochelari de soare, de sapca sau bandana, esarfa, ce credeti ca va poate proteja capul...

Mai am ceva de atentionat: cei care veniti cu mine legat din Tailanda, in Vietnam - Cambodgia, veti avea nevoie de 6 fotografii 6 x 4: 2 pt Tailanda, 2 pentru Cambodgia, 2 pentru Vietnam.

Folosesc acest mesaj si pentru a sublinia, mare, mare, ca plecarea este sambata, 19 ianuarie, mi-e teama ca cineva sa nu fi inteles gresit ca pe 20 ianuarie. 20 ianuarie este prima zi de excursie, dar 19 ianuarie este plecarea.

Deci Sambata 19 ianuarie 09:45 am (dimineata)ne  intalnim pe Aeroportul Otopeni, Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza

Va impart documentele de calatorie si cazare si imediat mergem la check in. Nu intarziati, pentru ca nu o sa mai gasiti pe nimeni la locul de intalnire. Nu pot sa risc plecarea pentru a astepta pe cineva.   


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #21 : Luni, 14 Ianuarie 2019, 16:59 »
Grace draga, ei cu ale lor, noi cu ale noastre...Daca ar fi sa ne luam dupa lucruri din astea, am iesi maxim pana in fata blocului. Daca nu cumva si acolo este vreunul eliberat de "marinimia" guvernelor noastre...Si care sa ne faca sa stam in casa...

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #22 : Miercuri, 16 Ianuarie 2019, 11:52 »
Intrebare scurta pt. oricine stie:

Avem nevoie de adaptor de prize in bagaj? Europe to Asia sau universal?

Multumesc mult si sa ne vedem cu bine!
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #23 : Miercuri, 16 Ianuarie 2019, 13:21 »
In Tailanda sunt prize C si E, deci cele normale. Am vazut ultima oara la hotelul la care am stat o baterie de prize, adaptoare pt mai multe tipuri de stechere.

Incerc sa te prind la telefon Simona, te-am sunat dar poate nu esti langa mobil. Sun acum pe toata lumea sa ma asigur c au inteles cand e plecarea si ce trebuie sa aiba la ei.

Sambata 19 ianuarie 09:45 am (dimineata)ne  intalnim pe Aeroportul Otopeni, Henri Coanda, Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #24 : Miercuri, 16 Ianuarie 2019, 13:32 »
Da Gigi, multumesc mult!!! :kissing:


Am vazut ca ne intalnim la 9.45 pe aeroport sambata, bem cafeaua impreuna :)

eu am facut o lista cu tot ce ai scris tu pe site (si la program si la sfaturi) si incet-incet le-am bifat pe toate: medicamente, spray antitantari tropicali, poze, prosop baie usor si mic sa nu ocupe din bagaj, sapca, ochelari, creme de protectie etc

oricat am cautat, nu am gasit nicio casa de schimb/banca in Bucuresti de la care sa cumpar Bahti, poate ma ajuta cineva cu o informatie

scutirea de taxa de viza pentru cetatenii romani a fost valabila pana pe 13 ianuarie, deci va trebui sa schimb pe aeroport

Multumesc mult si sa ne vedem cu bine  :kissing:
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #25 : Miercuri, 16 Ianuarie 2019, 13:36 »
Schimbam pe aeroport, este un ghiseu chiar inainte de politia de frontiera.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #26 : Miercuri, 16 Ianuarie 2019, 19:14 »

scutirea de taxa de viza pentru cetatenii romani a fost valabila pana pe 13 ianuarie, deci va trebui sa schimb pe aeroport


Initial parca au spus ca toata luna Ianuarie. Esti sigura ca au schimbat? Oricum vedem la fata locului.

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #27 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 11:03 »
Buna dimineata!

Informatia despre plata vizei am luat-o de pe website Ministerului Afacerilor Externe:

https://www.mae.ro/travel-conditions/3751

În urma deciziei autorităților thailandeze, în perioada 15.11.2018-13.01.2019, cetățenii români sunt exceptați de la plata taxei menționate pentru viza on arrival (maxim 15 zile).

Sa ne vedem cu bine Rentzi:) De abia astept  :happy:
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #28 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 11:13 »
Scuzati!

Nu am vrut sa dezinformez cu mesajul anterior, se dovedeste ca nici website-ul MAE nu detine ultimele informatii

De pe website Bangkok Airport, se pare ca perioada de scutire a taxei de viza a fost extinsa:

https://www.thai.lt/blog/761-thailand-visa-on-arrival-fees-waiver-extended-in-2019

"Visa on Arrival fee exemption was implemented between November 15, 2018 and January 13, 2019 so far. However, now the Cabinet announced that Thailand Visa on Arrival fee exemption will be extended until April 30, 2019. If you are planning to celebrate Chinese New Year or Songkran Festival in Thailand, now you can make it significantly cheaper!

An extension of Visa on Arrival fee exemption was published by the Cabinet on 8th of January, 2019. Visa on Arrival fee waiver extension from 14 January 2019 to 30 April 2019 IS FINALLY CONFIRMED. Confirmation in the Royal Gazette (in Thai language) can be found here: Visa on Arrival Fee Exemption Confirmation."

Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #29 : Joi, 17 Ianuarie 2019, 11:55 »
Ultimele informatii. Maine urmeaza sa plec spre Bucuresti, asa ca nu o sa mai pot intra aici, de aceea am tinut sa va dau si ultimele stiri inca de azi.

Bangkok-ul o sa ne intampine cu 35 de grade Celsius, dar din fericire cu umiditate scazuta...Temperatura aceasta se va mentine pe toata perioada cat vom sta in capitala Tailandei. Minim vor fi 23 de grade, asta noaptea si dimineata, in rest...caldutz!  :)

La Phuket se asteapta in jur de 30 - 32 grade maxim, cu un minim de 24 de grade noaptea. Soare, innorat, char si cate un shower rain... Fiti deci pregatiti cu tricouri si incaltaminte care sa respire, nu tricouri de bumbac! - pt ca o sa transpirati si nu va uscati pana ajungeti acasa...Eu mi-am completat garderoba la Heviz, aveau capete de colectii si am cumparat Salomon si Himalaya la preturi foarte bune. La Decathlon nu am gasit la Sibiu, dar poate in alte orase se mai gasesc tricourile termice, de 30 lei, foarte bune pt astfeld e ocazii.

Apropo de imbracaminte: la plecarea de acasa ganditi-va ca pana in Bangkok e o calatorie destul de lunga, deci ideal sa fiti cat mai lejer imbracati, sa nu aveti haine stramte, sau in care sa transpirati. Stiu ca noi romanii avem chestia asta cu sa aratam bine, imbracati cu ce avem mai bun. Dar la un astfel de drum daca va uitati la straini o sa descoperiti ca nu au nici cea mai mica grija la cum sunt imbracati: pantaloni largi, trening, slapi, sandale, pantofi comozi.

Quatar Airlines este recunoscut pentru calitatea serviciilor, pentru mancarea pe care o servesc la bord, pentru entertainment-ul aflat la fiecare loc. Puteti alege filme, sa ascultati muzica, da urmariti documentare, sa va jucati. Aveti touch-screen-uri foarte performante, la care o sa primiti casti, dar eu va recomand sa le aduceti pe cele de acasa, daca aveti de calitate buna. Altfel asculti un film sau muzica in conditii de HD...

Din Bucuresti pana in Doha avem 4 ore de zbor, apoi in Quatar stam pt conexiune destul de putin, deci trebuie atentie la ghidajul spre zona noastra de boarding. In principiu eu astept la fel ca intotdeauna, pe toata lumea in prima zona in care ma pot opri, pentru a putea merge in grup spre conexiune. Evident insa ca fiecare alege cum sa ajunga acolo, individual sau in grup. La Doha vom fi, daca totul decurge bine, la ora 17:50, cea locala evident (suntem la o ora diferenta de fus orar de Quatar). La 20:20 avem legatura spre Bangkok (atentie la ora locala). Vom zbura 7 ore, iar dimineata zilei de duminica, ora 07.00 locala Bangkok (diferenta de fus orar este de 5 ore, Tailanda aflandu-se mai departe de Greenwhich decat noi, deci dam ceasul inainte cu 5 ore) vom ajunge in aeroport. Urmeaza formalitatile de vama, unde trebuie sa aveti pregatite documentele pe care vi le dam noi + 2 fotografii + pasaport + 2000 BHT (vedem acolo daca e cazul sau nu - oricum cine nu are BHT este bine sa schimbe cativa, pe aeroport - putem incerca si la Doha).

Cursul oficial EUR - BHT este astazi 1 EUR = 36.1432 THB, dar cel mai probabil ca noi nu o sa primim mai mult de 32 - 33 BHT pt 1 EUR.

La viza este foarte important sa aveti rabdare, sa nu va agitati acolo ca este coada, ca nu merge mai repede, ca dureaza verificarea si procesarea datelor. Va avertizez la modul cel mai serios ca o sa fiti scosi din rand si puteti fi refuzati sa intrati in Tailanda. Si credeti-ma ca nu aveti nici o solutie in asemenea situatii nici voi, nici eu sa va ajut. Ramaneti acolo pentru clarificari, in incercarea de a se rezolva ceva...altceva nu aveti de facut. Dar trebuie inteles ca grupul nu poate astepta, iar eu trebuie sa merg cu grupul. Nu va speri cu nimic, nu asta a fost intentia, dar in atatea excursii am intalnit o larga tipologie de oameni, iar unora li se pare ca totul li se cuvine, sau ca sunt persecutati, sau ca sunt prea importanti sa stea la coada. Va spun doar ca m-am intalnit cu gimnastul nostru Marian Dragulescu, campion mondial, olimpic, cunoscut acolo si care nu a fost lasat sa intre pana nu a pregatit toate documentele de viza. Ei traiesc din turism, este foarte important orice turist, dar sunt destul de inflexibili cand e vorba de reprosuri, de nervozitate, de manifestari din astea...

O sa ne regrupam la linia de preluare a bagajelor, iesim apoi impreuna din aeroport. Nu iesiti singuri, la tigara, sau ca aveti nevoie de aer sau nu stiu ce, pentru ca nu ne mai gasiti. Eu nu dau telefoane, nu caut lumea prin aeroport, merg cu grupul care sta in jurul meu si respecta regula asta de a se sta impreuna. La iesire vom fi asteptati de ghid la terminalul B, care ne va conduce la autocar. Urcam bagajele si plecam spre hotel. Daca totul e ok cu zbor si viza vom ajunge in jur de 9.30 la hotel. Nu putem lua camerele, dar lasam bagajele si ne schimbam....cum putem si unde putem. Va recoamand sa aveti pregatit in bagaj, la suprafata un set-up pentru plimbarea in Bangkok. Sa nu fiti nevoiti sa rascoliti toata valiza. Este incomod si pierdeti timp.

La 10.30 parasim hotelul si plecam in vizitare. Ceva mai usor duminica, pentru ca suntem dupa 12 ore de zbor si 2 de conexiune. La pranz am discutat cu ghidul sa ne pregateasca (rezerve) un pranz la un local din Piata Florilor, ceva stil bufet. Mi-a scris ca stie localul potrivit, o sa faca rezervare, iar bufetul costa 300 BHT, deci cca 8 EUR/persoana.

O sa ne intoarcem spre seara in hotel, o sa facem check in-ul si apoi odihna, poate cine doreste, masaj, cina. Pt a urmatoarea zi discutam acolo, nu va incarc cu prea multe. In prima zi trebuie doar sa-mi spuneti si sa stangem banii pe care-i dam ghidului pentru cina mai speciala din 22: in zarie nori Baiyoke sau ceva inedit, la Siam Niramit, asa cum v-am prezentat deja.

Sper ca nu am uitat nimic, ca v-am transmis tot...

Ahh da, o corectie care trebuie sa o fac, m-a intrebt cineva cand este sosirea in tara, din excursie, iar eu cu gandul la fusul orar, am zis 31.01. Am gresit si tin sa ma corectez, nu vreau sa ramai cu informatia gresita: in tara se ajunge pe 30 ianuarie ora 20:15 (castigam, nu pierdem diferenta de 5 ore de fus orar...) Imi cer scuze, sunt batran... ;D ;D ;D