Autor Subiect: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019  (Citit de 27253 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #45 : Vineri, 15 Februarie 2019, 12:58 »
Tot partenerii nostri din Tailanda au venit cu ideea unui workshop. Asa am ajuns intr-o oaza de frumos, exceptional amenajat de la cai de acces pana la mancarea servita in restaurant.

Timp de 45 de minute, grupul a trecut succesiv prin 4 ateliere: unul in care invatai sa confectionezi decoratiuni din frunza de palmier, unul in care patrundeai in tainele sculpturii in legume, in altul se deprindea modelarea ceramicii si in cel mai interesant, sa faci siraguri de flori. Cu ras, buna dispozitie si interes, fiecare a invatat cate ceva. Mi-a placut mult ideea...




























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #46 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 13:24 »
In aceiasi zi cu piata plutitoare am fost sa vizitam si un parc imens in care aveau loc spectacole cu crocodili, elefanti si de magie. Interesant ce faceau oamenii aceia cu crocodilii, cum ii trageau de coada, cum isi bagau mana in gura lor. Mi-a placut mult si desura de elefanti, era de fapt un show istoric in care se prezentau luptele Tailandei cu vesnicul lor dusman, Birmania. Vesel si jocul de fotbal, in care elefanteii purtau nume celebre: Messi, Pogba, etc. Chiar si spectacolul de magie a fost placut si relaxant. O nota excelenta pentru agentie ca a avut inspiratia sa ne duca acolo si pentru cei care au organizat acel parc.
















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #47 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 15:34 »
Am scris si pe topicul de Vietnam, ca intarzierea transmiterii fotografiilor se datoreaza unei probleme de sanatate pe care am avut-o la intoarcerea in tara. Ce am putut face in aceste zile a fost doar sa postez aici, in reprize scurte de stat la birou, cate ceva despre experienta pe care am avut-o impreuna cu voi. Mi-am dorit mult ca cei care nu au ajuns inca in Tailanda, care sunt interesati de viata din Asia, de lucrurile mai neobisnuite, sa afle cat mai multe din imaginile si descrierile mele. Placerea mea, o cunoasteti deja, este sa impartasesc cu altii, bucuria sansei de a vedea atatea locuri deosebite. Nu e putin lucru ce mi se intampla sa vad atatea locuri minunate de pe glob! Sunt recunoscator Providentei pentru ceea ce mi-a oferit si simt ca toate astea nu sunt doar pentru mine, sa le tin inchise in minte si intr-o arhiva de fotografii. De aceea folosesc orice moment liber, orice moment de relaxare, povestind in cuvinte si imagini ceea ce m-a impresionat, ceea ce mi se pare interesant de aflat, ceea ce cred ca poate sa placa celor care parcurg forumul.

In seara aceasta sau maine dimineata am sa va transmit fotografiile facute de mine si incerc si cateva filmulete, atat cat intra in 2 GB. Nu am timpul sa triez fotografiile, sunt si dubluri, sunt si multe lucruri care probabil nu va intereseaza. Am primit la un moment dat acest "repros", ca transmit "prea multe fotografii si cine are timp sa le vada".  :-[ ??? Trebuie sa intelegeti ca nu am timpul necesar pentru pigulituri, sa vad ce imagini pastrez, care sunt dubluri, care nu sunt reusite. Eu le pastrez pe toate si vi le transmit la fel, urmand ca fiecare dintre voi, daca este interesat de a avea cateva amintiri in plus, poate sa parcurga albumul meu si sa-si aleaga ceea ce doreste si ceea ce considera de retinut, iar restul sa stearga. Eu va transmit cu toata placerea, cu toata bucuria tuturor, fara sa stiu daca le doriti sau nu, daca vi se par prea multe sau neinteresante...

Un sfarsit de saptamana frumos!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #48 : Sâmbătă, 16 Februarie 2019, 18:54 »
Am transmis fotografiile. Cine nu le-a primit sa-mi scrie pe office@singlescamp.ro si ii retransmit. Link-ul este valabil doar 7 zile.

Si...continui. In una dintre serile petrecute la Bangkok am fost pe vestita Kao San. Fiind insa luni, ziua de curatenie si pentru ca am ajuns cam devreme pentru a simti pulsul acelei foarte efervescente strazi, am dat de o liniste de parca eram in...Sibiu. Dar incepan cu ora 19.00, pe minut ce trecea era tot mai multa lume, tot mai multe tonete cu mancare, muzica din cluburi se auzea tot mai tare. Lumea s-a imprastiat, eu am preferat sa gust din deliciile proteice ale insectelor, destul de gustoase de altfel, sa ma bucur de un masaj si de...o bere Chang.










































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #49 : Duminică, 17 Februarie 2019, 09:27 »
La plecare, informam participantii de posibilitatea unei cine la Siam Niramit sau in restaurantul panoramic de la etajele 76 - 78 ale uriasului Baiyoke Sky Hotel, pana acum un an cea mai inalta cladire din Bangkok, cu cei 309 metri ai sai. Daca ar fi sa adunam si varful metalic, de 34 m, inaltimea totala este de  343.35 metri.

Ambele erau obiective foarte interesante, ambele ofereau lucruri nemaintalnite: Siam Niramit are o scena de spectacol care se afla in Guiness Book, figurand ca avand cea mai mare lungime din lume, iar Baiyoke pentru cei mai multi din grup insemna cea mai inalta cladire pe care au urcat vreodata. Deci ce facem, ce alegem?

Solutia am gasit-o impreuna cu ghidul, care apropo este un om exceptional, vesel, deschis, comunicativ, de ajutor, neobosit, atent...I-am spus ca le-am dori pe amandoua si mi-a propus ca la incheierea spectacolului de la Siam Niramit sa mergem cu autocarul pana la turn si sa platim doar tariful de intrare, in care intra si un coctail.

Bucurie pe intregul grup asa ca iata-ne prima data la Siam, admirand un mic sat cu case traditionale, apoi show-ul traditional din curte, iar in final mega-spectacolul din uriasul amfiteatru. La fiecare casuta exista cineva care prezenta mestesuguri, mancaruri traditionale, existand si posibilitatea de a gusta. Foarte buna organizarea, iar logistica de exceptie. Investitia in ceea ce am vazut acolo, este uriasa si am fost tare curios sa aflu cine si-a permis sa construiasca in mijlocul Bangkok-ului asa ceva. Si am aflat: sunt patronii de la fabrica de bere Chang, cea care ne-a bucurat zilele insorite si ne-a astamparat setea in Tailanda...

In amfiteatru este interzisa filmarea si poate ca e mai bine asa. Esti atent doar la spectacol...Unul fabulos, incepand de la decoruri, costume si terminand cu niste lumini pe care noi o sa le avem in Romania probabil peste vreo...50 ani. Asta pentru ca tot mai sunt unii care-i considera pe tailandezi sub noi, afisand o superioritate nemeritata...Sunt in primele 25 de tari ca nivel de venit national, pe cand noi ne pierdem undeva dupa locul 60...Au 70.000 de km de sosele rapide sau autostrazi, noi oare cati avem?  ???Asa ca trebuie sa judecam mai putin pe altii si sa ne mai uitam si in curtea noastra...Ca e destul deranj... :-[

Am stat la acel spectacol cu mintea si sufletul deschis mai bine de o ora, m-am umplut de frumos si de echilibru. Mi-nu-nat!













































































Pentru ca nu am imagini din amfiteatru, postez ceva de pe youtube:

www.youtube.com/watch?v=GyDKp4xbF5w


De la Siam Niramit am dat fuga spre turnul sgarie-nori. Doar ca Bangkok-ul nu este aglomerat doar ziua, ci si noaptea. Am facut 5 km intr-o ora...si era mai-mai sa pierdem urcarea in turn. Dar toate astrele s-au alininiat si a iesit o seara minunata. Am ajuns la timp, am urcat, am admirat panorama extraordinara a uriasului de 17 milioane de locuitori, apoi am coborat sa me luam coctailul. Asa s-a creat o masa lunga in barul panoramic, aflat la 300 m inaltime. Atmosfera s-a incalzit si nu a fost doar un coctail, ci mai multe. Apoi a fost dans, la care au participat ghidul si ospatarii...Totul s-a terminat apoteotic cu "La firida mea"...A fost cea mai la inaltime petrecere la care am participat vreodata! Pacat ca nu pot posta un video cu dansurile de acolo...










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #50 : Duminică, 17 Februarie 2019, 18:06 »
Bangkok-ul, asa cum va spuneam, este numarul 1 acum in lume ca numar de turisti. Unul dintre motive? Templele minunate War Arun, Wat Phra Kaew si pitorescul Palat Regal. Le-am vizitat si noi, admirand statuia lui Buda din Aur, pe Buda culcat - cea mai lunga statuie din lume, pe Buda din smarald. Din pacate la Palatul Regal a trebuit sa ne multumim doar cu exteriorul, sala tronului era in reconstructie si pregatiri pentru instalarea in luna martie a noului rege. Am intrat un pic si in cartierul chinezesc, acolo oamenii se pregateau pentru anul nou... Am vizitat un templu vechi, cu explicatiile foarte intresente ale ghidului...



























































































































 


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #51 : Luni, 18 Februarie 2019, 08:23 »
Mai putin de 3 zile de Bangkok si am vazut atat de multe lucruri! Cat de mult a contat sa avem un ghid local exceptional, sa avem un partener acolo care sa te ajute cu sfaturi, cu logistica. Cu un an inainte fusesem in vacanta in Bangkok si desi mi-am rupt pingelele, desi am citit, desi m-am informat, nu am vazut si inteles nici jumatate din ceea ce aflasem si parcusesem acum cu ghid.

Am parasit Bangkok-ul dis de dimineata, asa ca am prins rasaritul pe drum...Nu stiu de ce dar am impresia ca in Asia este diferit...





Ramas bun ghidului, check in si apoi zbor catre Phuket, locul in care urma sa ne petrecem a doua parte a vacantei, cea de sejur.

In aeroport, uriase decoratiuni cu orhidee, florile care se simt ca...la ele acasa:









In aeroportul din Phuket m-a asteptat Chayanat, draga de ea, prietena noastra de acolo. Venise cu un autocat mare si luase cu ea si o ghidusa, vroia sa ne faca o surpriza...Vazand-o pe Spicy, ghida robotel, am avut asa un sentiment ciudat, amestecat de drag si mila fata de Chayanat. Greu de explicat pentru cineva care nu o cunoaste, care nu stie prin ce a trecut. Vroia sa-mi arate cat de recunoscatoare este pentru ca am apelat cu toate serviciile de grup la ea, ca am avut incredere in ea...Minunat om si ea si sora ei, care intr-una dintre seri ne-a luat de la hotel cu masina si ne-a dus la un spectacol. S-au nascut in Isan, odinioara o foarte bogata si avansata zona, acum insa poate cea mai ramasa in urma ca dezvoltare. Acolo traiesc un fel de laotieni, se numesc de fapt Khon Isan, iar fizionomia lor este foarte diferita de tailandezi. Au pometii foarte dezvoltati, dand fetei un aspect nu foarte placut.



Chayanat mi-a povestit mult despre locurile in care s-a nascut, descriindu-le ca extrem de interesante in special datorita pastrarii traditiilor, a mentinerii unui stil de viata rudimentar. Acolo clima s-a schimbat si dintr-un pamant roditor odata, totul s-a transformat intr-o zona arida. Imi spunea ca e interant cand incep ploile, atunci totul inverzeste si sunt mii si mii de flori...Din Isan vine in Tailanda obiceiul de a consuma insecte.

In 45 de minute, dupa ce agitata Spicy, ne-a mitraliat un pic cu informatii si dupa ceva detalii care trebuia sa le dau grupului (inainte de a se imprastia la plaja  :)), am ajuns in Phuket. Am avut noroc, camerele au fost gata inainte de 16.00 ora de check in, asa ca pe rand ne-am luat cheile si ne-am luat camerele in primire.













Un tur prin curtea interioara cu piscina









apoi seara o plimbare pe Bangla (cum altfel?! ::)),













apoi pe faleza,





pt ca in final sa poposim cativa la Hard Rock Cafe.







Foarte fain band-ul, mi-a placut mult. Dupa, ne-a razbit foamea si am dat o raita prin piata apropiata unde ne asteptau o multime de bunatati...
















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #52 : Luni, 18 Februarie 2019, 16:19 »
Prima zi de Phuket, complet free! Toata lumea s-a imprastiat pe la plaja, magazine, in cautarea relaxarii de vacanta. Ziua era perfecta pt plaja, apa superba, asa ca am ajuns sa ma scald si eu un pic in Andaman si in razele de soare...

Dupa amiaza, din senin, o ploaie tropicala, scurta si calda, dar extrem de bogata in apa, a cazut deasupra statiunii. Pe mine m-a prins la Chayanat, care imi spunea printre doua povesti: "ploua", apoi din nou "ploua" si iarasi...Credeam ca glumeste, sau ca spune altceva si nu intelege eu...De aceea nu am bagat de seama. Dar cand sa plec de la ea, un pas si eram ud leoarca...M-am retras imediat si am asteptat. S-a uitat pe prognoza lor de satelit...a vazut norii si a spus simplu: "peste 8 minute sta". Mai, sa fie, cata precizie, intradevar in 10 minute parea ca nu a plouat deloc...Doar strazile udate confirmau ca nu am visat...

Pe drum am trecut pe langa un restaurant frumos decorat cu tigrii...Mi-am adus aminte ca in urma cu un an, acolo luasem una dintre cine...

















































Localul cu "tigrii":





Seara, la hotel:












Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #53 : Marți, 19 Februarie 2019, 08:28 »
Dupa o zi de leneveala la plaja si baie, dupa masaj si iar masaj, a urmat una in care vizitam vestitele si pitorestile insule Phi Phi. Norocul nostru a fost sa fim doar noi in ambarcatiune si sa avem un ghid exceptional, vesel si plin de energie: "Pineapple". A dansat, a fost super antrenanta, atenta la intreg grupul, de parca nu eram si eu acolo... :) Mi-a placut mult fata asta, pe care urma sa o revedem in cealalta excursie pe apa, la James Bond.

Am plecat de dimineata, cred ca era 7.30, cu cateva microbuze spre debarcaderul firmei cu care aveam excursiile. In 40 minute am ajuns, am fost intampinati, legati la mana cu sfoara verde...am primit nelimitat cafea, apa, chiar si paine cu diferite tipuri de dulceturi...Tare ok firma aceasta!

Apoi ne-am imbarcat si am plecat pe mare. Ziua senina, frumoasa, dar erau ceva valuri. Nu inalte, nu periculoase, dar suficient cat sa simtim ca suntem pe mare. Fundul barcii lovea cu putere valurile, asa ca simteam inauntru socurile...Dar nu era bai, pentru ca era muzica si voie buna. In ladita frigider apa si sucuri...

Barca de viteza cu care am navigat:





Navigam!

Nume

Am tot insistat sa ne lase pe Monkey Beach, cu un an inainte nu ni se permisese sa ajungem pe plaja. Ghidusa a cedat pana la urma si iata-ne pe plaja, unde am asteptat vreo 10 minute pana sa inceapa sa vina maimutele. Si au sosit...Tare simpatice, dar si mancacioase...Pt mancare venisera, ca doar nu pentru a ne vedea pe noi in costume de baie cum ne scaldam in apa minunata...















Am colindat zona aceea, trecand pe la vreo 4 insulite, oprind, facand snorkeling si inotand. A fost minunat. Masa am servit-o intr-un sat musulman, curat, ingrijit, dar cam...sarac pe cat ne era noua de foame...



























IMG]http://photo.singlescamp.ro/wp-content/uploads/2019/02/Tailanda20193488.jpg[/IMG]























































Si daca tot ne era cam foame, cand am dat pe o insula de bufet intins, cum sa refuzi un lobster si niste jack-fruit? :) :) :)















Pe drumul de la debarcader spre hotel, soferul a oprit sa vedem o padure de mangrove, in care stapanele sunt maimutele. Seara ies din padure si se apropie de oameni pentru a primi banane, ananas, mango...N-au gusturi rele!







A fost o zi superba si...nu se terminase! Cand am ajuns la hotel am aflat ca se organizeaza party, era un bufet acolo pregatit si band-ul care canta in fiecare seara, gata sa ne ofere suportul pentru dans. Asa ca iata-ne si la dans! Am savurat o masa delicioasa, stropita din belsug cu coctail-uri si Chang si apoi...dans!  :dance: *|*



























Tarziu in noapte, intr-un final ne-am lasat dusi spre camere, ultimii din restaurant...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #54 : Miercuri, 20 Februarie 2019, 19:34 »
Dimineata ne astepta alt loc fabulos: zona golfului Phang-Nga. Debarcaderul a fost acelasi, ca o zi inainte, asa ca deja eram ca acasa...Ne-am imbarcat, doar ca de data asta nu mai eram singuri...Mai aveam co-pasageri cu noi...Dar marea ne-a asteptat acum mult mai linistita, am plutit efectiv in viteza, parca deasupra apei...Iar ghidusa am avut-o pe aceiasi Pinneapple...

Peisaje extraordinare, am vazut in acea zi atatea locuri minunate, am poposit pe atatea plaje, incat seara imi era greu sa-mi amintesc pe unde am fost...

































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #55 : Joi, 21 Februarie 2019, 10:37 »
Ziua aceea a fost atat de frumoasa, atat de interesanta! Am intrat in grote carstice, am iesit intr-un soi de cenote, am fost plimbati cu caiacul intr-un soi de laguna interioara, inconjurata de stanci,













































am vizitat un sat lacustru, unde am si mancat, de data aceasta copios...





















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #56 : Joi, 21 Februarie 2019, 10:45 »
am inotat in cele mai frumoase locuri si am facut un ultim popas pe o insulita feerica. Cred ca asa arata paradisul ca pe insula Rang Yai.













































Evident ca am ajuns si la Insula James Bond (Koh Ping Ghan),









cu vecina sa atat de fotografiata, Insula Ko Tapu, cea in forma de cui.







Echipajul se obosise... :)





Navigam:









La intoarcere am facut o noua oprire la maimutici, distrandu-ne copios de modul "uman" in care-si castiga si pregatesc mancarea... :)










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tailanda, plaja, insule, fun 20 - 30 ianuarie 2019
« Răspuns #57 : Vineri, 22 Februarie 2019, 14:42 »
Am incercat, pe parcursul unei saptamani, sa va "readuc" in insorita Tailanda, pe cei care ati fost cu mine, iar pe cei care inca nu ati ajuns acolo, sa va ajut sa va faceti o ideea despre ceea ce am vazut, parcurs, interesat, incercat, ceea ce ne-a bucurat...

Au fost, pentru mine cel putin, zile minunate, m-am simtit grozav atat in Bangkok cat si in Phuket. Vreme excelenta, mancare buna, o mare superba, ghizi care m-au incantat, locuri fascinante si nu in ultimul rand, un grup super! Asa ca am ajuns acasa din nou fericit! Am insa nostalgia mancarurilor de acolo, a masajelor, a bucatariilor ambulante, a fructelor...Asa ca de ramas bun, cateva fotografii de final:

In ultima zi, o plimbare pe elefanti:







Fructele si mancarurile tailandeze...

















































Ramas bun, Tailanda!