Autor Subiect: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018  (Citit de 17350 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #30 : Luni, 16 Iulie 2018, 19:30 »
Nimeni, nimic? Niciun cuvant? Mai e o luna...deja incepe numaratoarea inversa... :pleasantry:
Nu stiu altii cum sunt, dar eu abia astept sa vad Bruxelles-ul :dance:
E prea liniste aici... ??? ::)
Noroc cu Daniela, Tania si Rodica, altfel as fi avut impresia ca merg singura  :2funny:

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #31 : Marți, 17 Iulie 2018, 14:00 »
    Buna grupul meu de Bruxelles! Va transmit toate cele bune de aici din Bruxelles!
    Plimbandu-ma in lung si in lat in acest oras minunat, m-am gandit mult la voi, ce surprize sa va fac in cadrul excursiei !
    Mi s-a parut dragut si comic faptul ca oamenii fac picnic oriunde este un mic colt verde. Sunt multe mici magazine Delhanze ( Mega Image) si Carrefour, care vand cutii si cutioare de fel de fel de bunatati, furculite de plastic, vin la rece, sucuri, apa minerala la rece, fructe cate 2 buc, cate o singura banana, un singur mar, etc, totul pentru a fi gata de servit. Oamenii manaca in orice mic parcusor, pe orice banca, aproape oriunde.Ma gandesc  la noi, care cred ca vom face la fel, in parcul Jubileului, dupa vizita de obiective.Am "ochit" deja cateva magazine in apropiere.
     O aventura pe care am putea sa o incercam in free time, in ziua cu vizita la Atomium si Minieuropa, este aceea de a ne balaci la Oceade, un aquapark, cel mai mare din Bruxelles si sa mancam un hamburger pe Terasa Piratilor. Sper sa avem vreme buna la mijloc de august, dat faptul ca Bruxelles este la 110 km distanta de Marea Nordului, poate fi frig si foarte cald in aceeasi zi. As zice sa aveti costumul de baie totusi la voi.Dar si pelerina de ploaie, caci vom vizita pe jos, oricum.Bruxelles va va incanta pe orice vreme.
    Zile frumoase !

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #32 : Marți, 17 Iulie 2018, 18:20 »
Daniela, foarte buna ideea cu picnicul, eu votez pentru.
Tocmai am vazut pe facebook , pe pagina ta cu povesti despre calatoriile tale , cateva fotografii de la Gent.
Mentionai ca Gent nu este foarte departe de Bruxelles, la aproximativ jumate de ora de mers cu trenul. Eu as avea o propunere, avand in vedere ca in ziua a 2 a avem program liber de la 15, am putea merge pana la Gent sa facem o vizita scurta. Ce ziceti?

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #33 : Joi, 26 Iulie 2018, 23:54 »
Votez "pentru" ... la tot ce propuneti !   :)

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #34 : Vineri, 27 Iulie 2018, 18:27 »
   Buna grupului meu pentru Bruxelles. Iata ca se apropie ziua plecarii si as vrea sa va fac unele precizari importante:

1) Ne vom intalni dimineata la aeroport  la ora 4,45 asa cum scrie in desfasurotorul excursiei la Cafeneaua Lavazza si vom face ceck in -ul impreuna (urmariti permanent forumul, sa nu intervina modificari). Avem numai bagaj de mana, unul singur de max 10 kg, in dimensiunile 50x40x25 cm ( daca e troler se calculeaza cu rotite cu tot).Avem 4 zile cu totul, as zice sa nu luati multe lucruri, ca sa puteti cumpara si suveniruri la intors.Patru bluzite si un pantalon, un pulover si ceva de fas, o pelerina de ploaie, nu umbrela caci e grea si incomoda. Noi vom vizita chiar daca va ploua ( rezonabil). Daca va ploua torential  ne vom opri un timp.Nu avem posibilitate de bagaj sa avem tinute pt. seara, etc.Vom exploata tot timpul pentru a vizita si respecta programul.Sa aveti incaltaminte comoda si nici intr-un caz noua. Nu vom avea lichide, si evitati si sticle de parfum mai mari de 30 ml.

2) Vom zbura 3 ore, plecare de la Bucuresti 6,45-  ajungem la 8,45  ora Bruxelles, care este cu o ora in urma fata de Romania.In avion nu se va servi inclus in bilet nimic de mancare, totul e contra cost .De pe aeroportul Charleroy vom lua un  autocar, Flipco.Vom merge cu el 60 km ( 50 min) pana la Bruxelles. Puteti sa va luati singure bilete dus-intors, pt 16 si respectiv 19 august prin internet de la Flipco (www.flipco.com) costa 14,30 euro pe sens, adica 28,60 pt dus si intors. Daca nu, putem lua bilet din statia de acolo cu 17 euro pe sens , deci 34 euro.

3) Vom ajunge la Gara Midi cu autocarul si vom merge la hotel cu metroul, in 10 min, cu suma de 2,10 euro de persoana.
 Fiecare   va achizitiona, in prezenta mea, 4 bilete de metrou x2,10 euro = 8,40 euro , pe care le vom folosi in tururile noastre din perioada de 3 zile, urmand ca in ultima zi sa platim grupat taxi pana la gara, tot o suma mica 3-4- euro cred de persoana, deoarece la plecare este prea devreme si nu circula metroul  la acea ora, adica metroul incepe sa circule de la 6 dimineata duminica, ori noi trebuie sa fim deja la gara sa urcam in Flipco de ora 6.
Cele 4 bilete fiecare le va pastra asupra sa, primul dintre ele il vom folosi pentru a ajunge la hotel, al doilea pentru returul din ziua a doua si doua dintre ele in ziua a treia.

4) In legatura cu nivelul preturilor, vom aplica pontul calatorului econom si vom exploata foarte mult supermarketul, care nu este ca la noi foarte mare , ci mic si cu multe optiuni, picnikul fiind o obisnuinta printre cei ce traiesc la Bruxelles. La restaurante, o masa de seara s-ar situa la pretul de cca 20-25 euro.Scoicile sunt cca 30 - 50 euro. Bomboanele praline sunt cam 4,50-5 euro /100 gr.Berea la supermarket ( sunt multe in zona noastra si vi le voi arata), costa 1,10- 5 euro, depinde de marca, iar la terasa o bere incepe de la 3,50-4 euro, pana la 6 euro.O pizza in oras costa cam 13 euro.

5) In programul nostru nu sunt incluse intrari la obiective, muzee si expozitii. Vom identifica ce este ceva gratuit in acele zile si va voi spune pentru ca voi sa vizitati in free time. Vizita la Atomium + Minieurope costa 27,50 euro. In acea zi daca e calduroasa, puteti opta pentru a intra la Oceade, parc acvatic pentru inot si putina plaja. Atomium + Minieurope + Oceade costa 39, 80 euro, daca nu, numai Oceade costa 20 euro pt 4 ore sau 22 euro t. toata ziua.

6) Pentru free time, sfatul meu este sa vizitati si alte locuri din Bruxelles, despre care o sa va spun, nu vad suficient timp pentru Gent, cand in Bruxelles mai sunt unele locuri de vazut, sau de urmarit viata de zi cu zi a oamenilor, pierzandu-va pe strazi si admirand casele si observand. Sau o plimbare la vitrinele merilor firme .Aceasta este un city breack Bruxelles.Cu alta ocazie sper sa putem extinde si la alte orase din Belgia.

Pentru orice nelamuriri, va rog sa ma intrebati. Toate cele bune!
Daniela

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #35 : Vineri, 27 Iulie 2018, 23:09 »
Multumim Daniela pentru sfaturi si detalii. :flori: abia astept sa ne intalnim .
 Ai dreptate., nu e timp suficient pentru Gent, m-a luat valul cand am vazut pozele tale  :giggle:
Poate cu alta ocazie voi vizita Gent si Bruges.

Sa ne vedem cu bine!


Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 28 Iulie 2018, 14:18 »
Salut Adda
Sper ca anul viitor sa  obtin acord de la Gigi pentru a organiza" Vacanta - circuit in tara ciocolatei", cam  de 6 zile, cu vizita Bruxelles si Brugge, Gent, Dinant si Oostende. Cred ca ar fi interesant, chiar daca ne raportam la o singura tara.
  Pentru Olanda voi propune pe langa Amsterdam, desigur Rotterdam cu Podul Egreta si  croaziera pe fluviul Maas, cu o bere in fata, si musai Haga, cu vizita la MiniOlanda Madurodam si  cu perla de onoare Scheveningen, cu roata tip London eye peste adancurile Marii Nordului. Este o destinatie  spectaculoasa.
   Sunt foarte nerabdatoare sa ne intalnim.
   Va salut, zile frumoase!

Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 28 Iulie 2018, 21:51 »
Hello Daniela,
 Cei noi si cei vechi ne asteapta o noua aventura - Bruxelles - .
 Ma bucur mult  sa ne intalnim iar intr-o excursie plina de ispite, conform Daniela.
 Draga prietena Daniela, daca imi permiti sa spun asa,  invitatia ta este numai lapte si miere, dar  cu tine   eu merg si daca ma inviti  la o vizita in ''iad'' si stiu ca va fi bine.  Informatiile pe care ni le dai, tonusul tau molipsitor, bucuria si placerea de-a trai, sunt lucruri   minunate care ni le daruiesti din tot sufletul.
Mi-e greu sa tin pasul cu tine, sunt un pic invidioasa, dar nu ma las si ne intalnim iar intr-o noua excursie.
Cu drag la toata lumea, Nadia

Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #38 : Sâmbătă, 28 Iulie 2018, 23:17 »
Hello Daniela,
Dupa o zi de stat in soare la SIAAB si cu capul in nori  uitat sa ma inscriu la  cina cu fructe de mare. Daca mai sunt doritori e OK, daca nu,  le mancam pe alte meleaguri.
Cu drag,
Nadia

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #39 : Luni, 30 Iulie 2018, 18:54 »
Salutare ! Sau... Salut a tous les collegues du group  ;D
Parle vous francais?  :giggle:

Scuze daca nu am scris corect (lipsesc si diacriticele), incerc sa imi mai aduc aminte cate ceva de la orele de franceza  ;D

Mult a fost , putin a mai ramas...incepem pregatirea ?


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #40 : Duminică, 05 August 2018, 11:22 »
Salut Nadia , Tania, Daniela, sa ne vedem cu bine...cu misteriosul grup de Bruxelles. 8)
Eu o sa urmez sfatul Danielei si saptamana aceasta o sa imi cumpar biletele de pe flipco.com.



Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #41 : Duminică, 05 August 2018, 22:17 »
Oui,  ca va bien !  Ou est  le mystere ?
Misteriosi in ce sens,  eu cred ca cei din Singles Camp sunt la fel ca oamenii din jurul nostru si nu au nimic malefic.
Parerea mea este ca a disparut  misterul  in ziua de azi, cand viata noastra e pe facebook, cand alaptam in piata publica, cand injuram pentru a capata un titlu de glorie.
Sper ca in grupul nostru sa nu avem extraterestrii  !



Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #42 : Duminică, 05 August 2018, 23:37 »
Nadia, adda, un old member, se referea la faptul ca participantii la aceasta excursie n-au simtit nevoia sa-si anunte inscrierea, sa comunice pe forum inainte de a se intalni. Asa ca ramaneti un grup misterios, desi stim sigur ca nu sunteti extraterestri :). Hai, sa va intalniti cu zambet si sa aveti zile frumoase impreuna!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #43 : Luni, 06 August 2018, 20:30 »
Eee..se pare ca au lipsit ghilimelele de rigoare si totusi ..nu as pune semn egal intre misterios si malefic. :angel: :crazy2:

In alta ordine de idei...eu pot sa zic ca sunt extraterestra? Nici nu imi expun  viata pe facebook , nici nu injur pt a capata un titlu de glorie.  :giggle:

As fi preferat totusi sa stiu daca mai ajunge cineva cu o zi/seara inainte in Bucuresti, daca se cazeaza cineva in apropiere de aeroport...dar nu e problema, nu sunt nici la prima nici la ultima actiune SC, ma adaptez la toate misterele :whistle: :giggle:

Multumim Wonderland ! :kissing:

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #44 : Miercuri, 08 August 2018, 19:29 »
https://www.brussels.be/flower-carpet
Flower Carpet 2018
From 16 to 19 August 2018 at the Grand-Place in Brussels.

Every 2 years the Grand-Place in Brussels is covered with a flower carpet of begonias. The carpet of 77 m x 24 m is composed by about 120 volunteers, with nearly 1 million begonias in less than 4 hours.

The 2018 theme of the flower carpet is Mexico. The Flower Carpet is dedicated to Guanajuato, a Mexican region with a particularly rich floral culture and tradition.


Imi ies in cale deja informatii  :D