Autor Subiect: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018  (Citit de 17360 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #45 : Joi, 09 August 2018, 14:37 »
Un loc liber la femei, ptr 16 - 18 A ugust, Brussels
Mi-am fracturat mana dreapta si numai pot merge in aceasta excursie.
Va rog contactati agentia pentru calcule si Nadia  tel. 0724225915.
Petrecere  frumoasa,

Offline rodidoina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #46 : Joi, 09 August 2018, 15:16 »
Vai ce ghinion! Imi pare foarte rau pentru tine.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #47 : Vineri, 10 August 2018, 11:09 »
  Buna tuturor
 Imi pare rau draga Nadia pentru tine, un ghinion fantastic.
 Mai vin din 15 august in Bucuresti, din Resita doua doamne.
 Nu va faceti griji, grupul va fi unul vesel si ne vom distra. Suntem putini. Eu acum sunt la Bruxelles si deja in tot orasul sunt afise cu reclama la Covorul de flori din 16 august.Voi reveni in tara luni 13 august. Ne vom intalni la aeroport asa cum s-a stabilit, verificati orele.
  Vremea a fost foarte calduroasa, dar  zilele acestea sunt dimineata si 13 C. In sejurul nostru va fi cald , vo fi 27-28 C, totusi un pulover, ceva de ploaie ar fi potrivit.
  Este foarte bine sa luati biletele la Flipco online, sunt mai ieftine si castigam timp pentru plimbare.
  Ca element de noutate apare  cuantumul taxei de oras 4,25 euro/noapte x 3 nopti = 13 euro de persoana.Acestia trebuie achitati la hotel de catre fiecare.
   Astept cu nerabdare sa ne intalnim! O zi frumoasa tuturor!
 

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #48 : Sâmbătă, 11 August 2018, 23:58 »
Adda, noi cele doua din Resita ajungem mai repede in Bucuresti si miercuri, in 15.08.18 la ora 17:00 ne intalnim la "Caru cu bere" .. poate si cu alti bucuresteni din SC (voi scrie pe Facebook). Te asteptam si pe tine si pe celelalte participante la excursie, daca vor, daca pot, daca le-ar face placere, etc. ...

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #49 : Duminică, 12 August 2018, 22:42 »
Hey Tania, super, cred ca o sa vin si eu la Caru cu bere' si sa vin cu inca o persoana din SC din Bucuresti.
In principiu , eu preconizez ca ajung miercuri in jurul pranzului in Bucuresti.

Drum bun si sa ne vedem cu bine! :dance:

Offline rodidoina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #50 : Luni, 13 August 2018, 12:39 »
Din pacate eu nu sunt libera pana la ora 19. Asa ca nu pot sa ajung. Ne vedem dimineata la aeroport.  :thumbup:

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #51 : Marți, 14 August 2018, 13:53 »
Buna grupul meu de Brussel.
Va rog sa respectati ora de intalnire, eu voi avea la mine ceck -in urile voatre si vom intra toti odata. Oricum securitate, vama, etc duteaza cca 1 ora, Apoi vom astepta impreuna cca 1/2 ora pana la imbarcare care se face cu bagajul la noi direct, cu 1/2 ora inainte de decolare.
  Cei ce veniti din provincie va urez "drum bun", sa veniti incarcati pozitiv, sa facem din acest city breack un week end de neuitat!
  Eu voi fi alaturi de voi si voi face totul ca sa fie foarte frumos! Eu m-am intors luni de la Brussel si de abia astept sa va intalnesc.
  Vremea se anunta schimbatoare cand 28 C , cand 22 C, sa fim precauti+ incaltari usoare. Pe curand,  Daniela.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #52 : Marți, 14 August 2018, 15:02 »
Multumim Daniela, ne vedem in aeroport.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #53 : Marți, 14 August 2018, 15:40 »
Maine la ora 17:00 am rezervat o masa la etaj la "Caru cu bere". Va asteptam ... pana la ora 21:00 puteti sa tot veniti, adica sa intarziati   :) . Daca nu, atunci ne vedem la aeroport, poimaine dimineata   ;)   :thumbup:  :kissing:   

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #54 : Marți, 14 August 2018, 22:07 »
no ... sa vaz pe cine pot aduna dintre cei din Bucuresti
semnat: "inca o persoana din SC din Bucuresti" ^-^
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #55 : Luni, 20 August 2018, 10:14 »

    Multumesc grupului de participanti la excursia Bruxelles, ati fost minunati !
    Va urez toate cele bune, zile frumoase si sper sa ne revedem si in alte excursii! Cu drag, Daniela.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #56 : Luni, 20 August 2018, 11:09 »
Multumim si noi Daniela pentru excursia minunata pe care ne-ai ghidat-o si pentru superba surpriza pe care ne-ai facut-o.  :kissing:
Eu am ajuns acasa cu bine, aseara pe la 22 .
Incerc sa ma dezmeticesc , sa imi revin sa fac ordine in poze ,si voi reveni cat de repede cu impresii si poze din e acest frumos city break .
Am umblat mult, am batut stradutele si pietele in lung si in lat, cuvintele nu prea pot descrie frumusetea acestor locuri , trebuie vazute si traite, chiar si pipaite.... :D ;D fetele stiu de ce.  :dance:

Salutare grupului , eu una m-am simtit foarte bine alaturi de voi! :flori:

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #57 : Luni, 20 August 2018, 17:35 »
Multumim mult Daniela, ai fost un ghid minunat si meritul este al tau ca am fost un grup unit si vesel.
Am umblat mult, ne-ai povestit mult, ne-ai facut si surpriza cu Brugges in free time, deci ar trebui mai multe zile alocate acestei excursii. Eu am vrut sa raman la Brugges, atat de mult mi-a placut, dar tu nu m-ai lasat   :)  . Adda, sper ca nu ai cazut in depresie la intoarcere   :giggle: .
Noi, cele 2 din Resita am facut cu trenul 14 ore din Resita pana in Bucuresti si 12 ore din Bucuresti pana in Resita    :(  in conditiile in care din Bucuresti pana la Bruxelles am facut doar 2 ore si 30 minute    ;) ....  asa ca nu am apucat inca sa descarc pozele, dar dupa ce le voi descarca , voi prelungi euforia amintirilor si voi distribui pozele.
 Astept si pozele voastre, va pup si nu uitati de "clavicula "   ;)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #58 : Luni, 20 August 2018, 18:18 »
Nu Tania,din fericire nu am intrat in depresie de ciuda ca nu pot sa raman la Brugge :giggle: am venit incarcata de energie, dar cu gandul inca acolo.
 Eu nu am vrut sa deconspir surpriza decat atunci cand pun pozele. :)

Offline rodidoina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Bruxelles - Covorul de flori 16 - 19 august 2018
« Răspuns #59 : Marți, 21 August 2018, 14:48 »
Buna fetelor! :-* Sunt deja nostalgica :'(  Ati fost un grup minunat, cu Daniela in frunte, un ghid extraordinar care ne-a aratat Bruxelles-ul in toata frumusetea lui, cu toate secretele lui. Pe stradutele vechi marginite de cladiri splendide, foarte bine conservate, super animate cu ocazia "Covorului de flori", am descoperit un oras foarte viu, plin de bucuria de a trai, asa cum nu mi-l imaginam. In zona Parlamentului European, intre cladirile sterile de sticla si beton, poti sa simti atmosfera distanta si rece a marilor decizii care influenteaza viata noastra, a tuturor  :rtfm: :hammer:
La fiecare pas, in zona centrala, magazine cu bunatati (ciocolata, ciocolata, ciocolata......gofre, gofre, gofre.....). Iti trebuie multa vointa daca tii la silueta ta!!! Noroc ca eu nu prea mai am la ce sa mai tin  :2funny:. Magazinele cu dantele fine (nu as fi crezut ca vreo dantela imi mai poate atrage atentia) la tot pasul. Si iar ciocolata si gofre (nu cele pe care le stim noi, cu Nutella.... ci cu ciocolata belgiana, cu fructe, cu frisca .... greu sa te decizi).
Langa simbolul orasului, Atomium, o calatorie de cateva ore prin toate tarile membre UE, cu monumente reprezentative din fiecare tara. Romania este reprezentata prin Palatul Mogosoaia, care are un mic Dracula la intrare  :). Poate parea un kitsch, dar toate monumentele sunt reproduse cu mare minutiozitate, pana la cel mai mic detaliu, dioramele sunt interactive: vasele se deplaseaza prin port, macaralele descarca vapoare, la Venetia se plimba o gondola pe apa, Vezuviul fumega si ai parte si de un cutremur daca stai pe o placa langa el, pietele sunt populate cu omuleti (cei de la Londra militeaza pro si anti Brexit  :) :) :)). In dreptul fiecarei tari exista o placuta cu informatii despre tara respectiva si, daca apesi un buton, canta imnul. Mi-a placut mult!
Si cireasa de pe tort, cu un mic efort de vointa al grupului si cu ajutorul Danielei, in ultima zi, in free time, am dat o fuga la Brugges. M-am indragostit de acest oras care seamana cu orasele de turta dulce din targurile de Craciun. De fapt, aici exista niste magazine cu ornamente de Craciun facute manual, din lemn,care sunt deschise tot anul. Iar incursiunea de-a lungul canalelor, in barca, ne-a permis sa vedem casele stravechi (unele din secolul 15) inca in uz, in toata splendoarea lor. Catedrale impunatoare, Biserica Sangelui lui Christos (unde se patreaza o fiola din sangele lui Isus), alaturi de magazine moderne care isi au sediul tot in cladiri foarte vechi, restaurante pe langa canale, unde toata lumea mananca midii cu diverse sosuri, multe flori in jardiniere pe la terasele de pe canale, lebede si multe rate salbatice care se dau la o parte din fata barcilor cu turisti doar in ultimul moment si apoi se leagana pe valurile din siajul acestora. Pe strada, localnici imbracati in costume traditionale lucreaza dantelele fine despre care v-am vorbit, intr-un mod necunoscut noua. Intr-un cuvant, superb!
A fost o excursie superba. Pacat ca a durat prea putin! Iar grupul...  :thumbup: :thumbup: Sper sa ne mai intalnim si in alte excursii pentru ca ne-am inteles si ne-am distrat foarte bine  :dance:  :yeah: :dance:. Daniela, iti multumim mult! :flori:
Imi pare rau ca nu pot sa postez poze pentru ca au dimensiuni mai mari decat cele admise.  :'(