Autor Subiect: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018  (Citit de 10885 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« : Luni, 15 Ianuarie 2018, 19:37 »
Informatii transport:

Imbarcare ora 7.00 si plecare din Parcul Tineretului

Nume sofer: Doru 0744/336472

Nr masina : B 580 NEW


Tarif: 70 EUR/persoana, cazare in camera dubla (cate 2 persoane in fiecare camera)

Rezervari http://www.singlescamp.ro/eveniment/balcik-castelul-si-marea-9-10-iunie-2018/

Plecare: 9 iunie 2018
Sosire:  10 iunie 2018
Cazare: Hotel Naslada 3* Balcik

Servicii incluse:
• transport cu microbuz 20 de locuri pe tot parcursul excursiei, cu plecare din Bucuresti
• 1 noapte la hotel 3* mic dejun inclus
• insotitor de grup - pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
• asigurare medicala
• asigurare storno
• intrari la obiective (tariful de vizitare a castelului si a gradinii botanice este prezentat in program)
• mesele de pranz si cina
• taxa de oras 0.5 EUR/zi/persoana. 

Grup: 19 persoane

Insotitor de grup: Daniela Dimitrescu 0721 428 014

Program

Ziua 1 – sambata - 09.06.2018 Bucuresti. Intalnirea la ora 6.45 intalnire cu insotitorul de grup, la intrarea in Parcul Tineretului. Imbarcare ora 7.00 si plecare spre Bulgaria. Va rugam sa nu intarziati, pentru ca avem nevoie de orele soferului, nu ne permitem sa stam dupa cei care  nu se trezesc  sau care nu-si iau masurile de siguranta pentru a ajunge la timp. Avand in vedere ca nu oprim pentru masa pentru drum, ci numai pentru pauzele legale ale soferului si necesitatile turistilor, va recomandam sa aveti sandviciuri si apa la voi.

Orasul de destinatie este Balcik, la o distanta de Bucuresti de cca 250 km. Este situat pe tarmul Marii Negre, in regiunea Dobrici, Dobrogea de Sud, nord-estul Bulgariei. Datorita versantilor de calcar , localitatea a fost supranumita Orasul Alb. Intreaga zona a fost cunoscuta sub denumirea de Coasta de Argint. In perioada 1913-1940 a apartinut de Regatul Romaniei, impreuna cu restul Dobrogei de sud, aceasta in urma celui de-al Doilea Razboi Balcanic (iunie-august 1913). In 1940 insa Cadrilaterul, inclusiv Balcikul a fost redobandit de Bulgaria.

In drumul nostru spre Balcik traversam batranul fluviu Dunarea peste Podul Prieteniei si trecem frontiera Giurgiu – Ruse.

In jur de ora 12.00 ajungem la Balcik si facem check in-ul la hotel (ora de admitere in camere este 16.00, poate insa cu putin noroc gasim camerele libere si pregatite. Daca nu, lasam doar bagajele, urmand sa revenim mai tarziu pentru preluarea camerelor.

De la hotel plecam in program de vizitare. Prima oprire o vom face  la Castelul din Balcik, cunoscut mai mult dupa numele de Castelul Reginei Maria. A fost construit ca resedinta pentru Regina Maria a Romaniei, in perioada in care Cadrilaterul a apartinut tarii noastre. Compexul cuprinde un parc botanic, mai multe vile rezidentiale, o sala a fumatorilor, o pivnita, o manastire, un izvor de apa si diverse alte cladiri. Castelul numit si “Cuibul singuratic” (Tenha yuva –turca), este de fapt o vila cu pereti albi si acoperisuri de tigla rosie, strajuite de un minaret. Este construit de-a lungul a trei terase si combina elementele stilului  maur, mediteranean si cel al caselor bulgaresti. Este pe malul marii, fiind despartit de aceasta doar de faleza. A fost locul preferat al reginei Maria, in care aceasta a locuit, acesta fiind motivul pentru care vila a fost numita “castel”. Constructia este compusa din 6 case, cate una pentru fiecare copil al ei. Tot din dorinta ei a fost construita si capela Stella Maris, in stil bizantin, un loc in care se retragea adesea pt a se reculege. Atat de mult s-a regasit in acest loc, incat regina a lasat dorinta ca dupa moartea ei, inima sa-i fie pastrata in incinta capelei.

Ce vom vedea pe domeniul Castelului? Vom vizita Intrarea (ghereta santinelei), gradina lui Allah, Vila “Sageata albastra”, coltul “Magnolia”, Templul apei, Capela Stella Maris, Izvorul sfant, Gradina Ghetimani, Aleea valului albastru, Digul, Gradina ”curtea englezeasca”, Cascada, Puntea suspinelor, Vila “Moara”, Vila “Salon”, “Restaurantul Coroana”, Aleea vinului, Tronul reginei Maria, Vila “Cuibul linistit”, mormantul reginei (dar e gol), Vila Gutman, Casa suitei, Gradina Craing, Vila Izbanda, Vila Ciuperca.

Gradina botanica este unica in centrul si in estul Europei datorita colectiei impresionante de cactusi. Atatia cactusi la un loc nu cred ca vezi nici in Mexic. Pe langa cactusii aflati in aer liber, a fost construita si o sera imensa in care se gasesc fie specii care nu se acomodeaza foarte bine la viata de exterior, fie mini-catusi pe post de rasad, care atunci cand vor mai creste vor fi mutati afara. Este explicatia pe care singur mi-am fabricat-o dupa cele vazute acolo. Gradinile sunt foarte bine ingrijite. Se vede ca oamenii de acolo pun suflet in ceea ce fac si “sfintesc locul” asa cum spune o vorba veche romaneasca.

Intrarea este 15 leva (10 leva castel + 5 leva gradini dar nu pot fi separate). Deschis pana la ora 18.00. Vizitam in voie, apoi timp liber pentru masa, cumparaturi suveniruri, plimbare pe faleza.

ZIUA 2-  duminica -  10.06.2018 Mic dejun ora 9.00.  O sa petrecem intreaga zi ca TIMP LIBER. La plaja, plimbari pe faleza, cumparaturi de suveniruri.

Ora 18.30 plecare spre Bucuresti (280 km), se ajunge in jur de orele 22.00 -22.30.

Precizari Este o excursie friendly, tinem ca in acest tip de iesiri lumea sa viziteze, sa socializeze, sa se distreze. Nu este o actiune 100% turistica, asa cum se organizeaza in agentii, are si o componenta de interactiune intre participanti, care dorim noi sa determine viitoare relatii de prietenie, sau doar de comunicare. De aceea insistam pt un profil mediu al participantilor: tolerant, comunicativ, fara prea multe tabieturi, activ incat sa nu aiba probleme de mers. Persoane cu rabdare, cu intelegere (nu doar ”eu vreau sa stau in fata”, „mi-e rau si nu am cum sa stau in spate” „eu imi aleg camera”, „eu vreau alt program”, „eu o iau in fata”, „nu-mi place in grup” etc), cu dorinta de a vedea lucruri noi. Nu este o excursie  de relaxare prin tolaneala ci una de vizitare.
Nu se poate oferi un program de vizitare alternativ. Pt ca atmosfera sa fie una placuta, nu trebuie sa existe intarzieri la intalnirile pt program. Intarzierea la intalnire inseamna a abuza de timpul celorlalti si nu e corect.

De recomandat ca bagajul sa contina putine lucruri, doar cele esentiale unei astfel de calatorii, dar din care sa nu lipseasca ceva pt ploaie (pelerina, umbrela), pantofi sport sau ideal trekking, imbracaminte comoda in care sa va miscati lejer. Pt excursiile pietonale va recomand un mic rucsac in care sa depozitati eventualele cumparaturi, sa aveti o sticla cu apa, un baton de ciocolata. Nu uitati nici de costumul de baie. La jumatatea lui iunie acolo e cald deja...

Hotelul este nominalizat, aveti link-ul catre site, studiati-l, cititi pe portalurile de feed-back review-urile. Noi l-am ales pe cel mai bun din zona. Dar exista, am intalnit in excursii, persoane foarte pretentioase (eu zic ca nejustificat... ???) care sau din dorinta de a arata ce pretioase sunt, sau pt ca nu se pricep si nu pot face o evaluare corecta, au de comentat. De aceea rog la fiecare excursie, verificati unde mergeti, asumati locatia si acolo ne ocupam doar de lucruri bune si placute... ::) :) 

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti. Va recomandam sa va consultati cu atentie perioada de concediu, de zile libere, de disponibilitate, astfel incat sa va asigurati ca acestea coincid cu cea in care se tine excursia. Trebuie sa stiti ca din momentul rezervarii intrati intr-un regim contractual cu agentia tursitica ce ne asigura serviciile turistice. Acest lucru impune intelegerea clauzei pe care ati acceptat-o in momentul inscrierii si achitarii, referitoare la renuntarea unilaterala la o excursie. Cititi aici: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/. Deci in situatia renuntarii la o actiune, vechi sau noi in acest grup, avem rugamintea sa nu ne sunati, sa nu ne scrieti, solicitandu-ne restituirea sumelor achitate sau sa ne cereti mutarea acestora la alte excursii. Existand o intelegere prealabila, comunicata si cunoscuta, consideram ca nu este necesar sa avem o corespondenta in acest sens.

La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Nu vrem cu noi persoane de genul "eu vreau acolo nu acolo", care au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.

La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.

Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #1 : Luni, 15 Ianuarie 2018, 20:23 »
Rezervarile sunt deschise, inscrierile se fac aici:  http://www.singlescamp.ro/eveniment/balcik-castelul-si-marea-9-10-iunie-2018/

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #2 : Miercuri, 31 Ianuarie 2018, 12:15 »

    Buna tuturor
   Va invit sa facem impreuna  excursia de la Balcik, un orasel de la malul Marii Negre, care ne va incanta mult. Prindem o perioada  cu timp foarte frumos si avem ocazia sa vedem Gradina Botanica a reginei Maria de la Castelul din Balcik , in plina floare, miros senzational si nefiind prea cald, ne putem bucura de aleile amenajate in acest complex.Va fi foarte frumos sa ne oprim si in umbrare de vita de vie unde putem servi o cafea la nisip, in timp ce vom admira marea.Este o excursie de relaxare, in care ne vom odihni in natura.Vom gusta si din vinurile renumite din crama de la castel, vinuri facute din smochine, cu parfum aparte si ne vom intoarce in timp, vizitand acest complex.
  Apoi vom face poate primul contact cu marea pe anul 2018, si ne vom lasa in bataia brizei la vreun cockteil pe malul marii.
  Aceasta destinatie poate fi aceea care ofera placeri mici cu satisfactii sufletesti mari. Vom putea socializa, cunoaste mai bine, imprieteni, schimba opinii si imbogati sufleteste cunoscand oameni noi si imprumutand din optimismul pe care eu insotitorul vostru de grup vi-l voi transmite. Iar a doua zi cand sunteti la birou veti  resimtiti mirosul brizei de ziua anterioara care v-a insotit si sa va smulga un zambet, la birou.
    Toate cele bune va doresc. Daniela

Offline Nicoletaborcan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #3 : Luni, 05 Februarie 2018, 06:12 »
Buna ziua! 70 de euro este pretul pentru intreaga excursie sau doar avansul? Deoarece pe email am primit ca trebuie sa platesc 70 de euro avansul...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #4 : Luni, 05 Februarie 2018, 06:50 »
Este intreg pretul, asa cum am specificat. Soft-ul numeste prima plata "avans" de aceea confuzia.

Offline Nicoletaborcan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #5 : Marți, 20 Februarie 2018, 07:51 »
Buna dimineata , am platit excursia in urma cu vreo 2 saptamani si v-am trimis pe email copia dupa buletin si chitanta...insa nu am primit nici un raspuns ...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #6 : Marți, 20 Februarie 2018, 08:01 »
Din ce stiu eu nu se trimit raspunsuri imediat dupa transmiterea email-ului
Dar nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.

De aceea am implementat soft-ul de rezervare, sa faca acest lucru automat. Pt a primi Email-ul automat de confirnare a platii nu este insa suficienta transmiterea Email a documentului cu care s-a efecruat plata, ci de incasarea efectiva. Doar in momentul in care banii intra in cont se poate face operarea in soft. Si pt ca volumul de lucru e f.mare operarea nu se face zilnic ci la cateva zile, in pachet. Exista deci o diferenta intre efectuarea platii si confirmarea incasarii.

E bine sa verifici si in Spam. Eventual sa mai trimiti un email la agentie.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #7 : Marți, 20 Februarie 2018, 09:30 »
Ti-am raspuns si pe Email Nicoleta, o mai fac si aici. Am transmis si agentiei sa verifice manual ce s-a intamplat. Sunt doua situatii care duc la o astfel de situatie, explic ca niciuna din vina noastra si de aceea solicit si rog rabdare pentru a se putea face verificarea:

- adresa de mail office@bonvoyagesibiu.ro nu se afla in address book-ul celui inscris, asa cum recomandam pe site si atunci este posibil ca raspunsul agentiei sa fie perceput ca SPAM

- daca adresa celui inscris este gazduita de yahoo.com atunci sunt posibile o multime de anomalii; de cand a fost spart acest domeniu si afectate peste 1 miliard de adrese, cei de la yahoo au pus niste filtre care din constatatea multora functioneaza aleator, nepermitand primirea de mesaje chiar de la white senders, asa cum suntem noi.

Dupa ce se finalizeaza probleme de urgenta in agentie se va verifica si comunica manual plata.

Offline Nicoletaborcan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #8 : Duminică, 18 Martie 2018, 13:44 »
Buna ziua.. nu am primit nici un raspuns in legatura cu plata facuta de mine pentru excursia din Balchik... a trecujt mai bine de o luna de cand v-am trimis pe email chitanta de plata si nu am primit nici un raspuns...

Offline Nicoletaborcan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #9 : Luni, 19 Martie 2018, 19:59 »
Vroiam sa va intreb daca mai aveti locuri pentru aceasta excursie...???

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #10 : Marți, 20 Martie 2018, 09:26 »
De regula, daca nu apare pe site sau pe forum nicio mentiune de genul: Nu mai sunt locuri/Mai sunt x locuri, inseamna ca poti sa te inscrii linistita.
Stii cum, nu?

PS - Gigi va raspunde abia dupa 27 martie, daca vrei sa astepti confirmarea de la el. Doar ca pana atunci posibil sa se ocupe locurile  :angel:

Oups, acum vad ca tu deka te-ai inscris, Nicoleta. Nu-ti mai fa griji. Daca ai rabdare, asa cum te-a rugat deja Gigi, o sa afli ca totul e in regula, doar ca s-au incurcat putin inregistrarile/verificarile...
Rabdare si incredere!
Dupa 27 martie, sigur primesti un raspuns si de la Gigi.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #11 : Joi, 31 Mai 2018, 20:37 »
  Se apropie plecarea si pe aici e liniste totala . Cine merge ? Incercam sa ne cunoastem un pic ?

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #12 : Luni, 04 Iunie 2018, 21:58 »
 Buna tuturor
 Se apropie excursia noastra si as vrea sa va dau cateva detalii tehnico-organizatorice:
* In legatura cu banii: Cel mai bine este sa aveti la voi euro pe care sa ii schimbati in leva. 1 euro= 1,92/1,9250 leva. Bulgaria este o tara ieftina. Ca sa va faceti o idee despre preturi: o apa mica 1 leva, o apa 1,5 litri 1,30 leva. O masa fast food ( exemplu snitel salata shopska paine, o bere) costa 7 leva. Calculata in lei romanesti 1 leva= 2,50 lei. O masa de seara cu ghiveci, supa, salata, etc poate costa cca 20 leva. O prajitura cu cafea costa cca 4,5 leva. Fiecare isi va calcula bugetul, dar in general cca 50 leva/zi ar acoperi cheltuielile de masa si alte lucruri: bere, inghetata, sucuri, cafea , etc. Desigur suvenirurile sunt la diverse preturi, functie de calitate.Incepand cu magnetii de frigider 1-6 leva, apoi picturi, sculpturi 20-40 leva, cosmetice pe baza de trandafiri 4 leva -40 leva ( sapunuri, creme de fata, creme de maini, apa de trandafiri, parfum, ulei de trandafir, balsma de buze, etc).
Este necesar sa luam in calcul suma pe care dorim sa o schimbam in Bulgaria, deoarece vom schimba la intrarea in tara.Ulterior, puteti scoate de la bancomat sau schimba banii la unele case de schimb valutar. Daca ramaneti cu ceva bani, la retur vom avea posibilitatea de a face ultimele cumparaturi de suveniruri specifice, cosmetice si sapunuri de trandafir, dulceata de trandafir, rahat cu trandafir. Daca nu, ii schimbam in euro inapoi. Exista si aceasta posibilitate.
* Intrarile la obiective:Castelul Reginei Maria si Gradinile - 15 leva si Cap Caliakra 3 leva.
* Recomand sa aveti costumul de baie, palarie, slapi, creme de plaja , pentru ziua a doua cand vom avea free time pentru relaxare.Cine nu doreste, poate sta pe terase la un cocktail.
 * Va rog cititi programul excursiei, pe care il vom respecta.
* Un lucru important pe care insist este sa NU UITATI ACTUL DE IDENTITATE ACASA, caci nu vom putea trece granita. Se accepta Carte de identitate dar nu cel vechi tip carticica, se accepta pasaport. Verificati ca sa fie in termenul de valabilitate actul de identitate.
* Ca orice calator prevazator, sa aveti ceva de ploaie, cel mai bine este sa aveti o pelerina de plastic, pentru "maini libere".
De abia astept sa va intalnesc. Toate cele bune tuturor !

Offline anaida

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #13 : Luni, 04 Iunie 2018, 22:32 »
Buna seara,

Intalnirea de la 6.45 este la intrarea din Parcul Tineretului, vis-a-vis oarecum (pe colt) cu statia de metrou Timpuri Noi? Cred ca trece o linie de tramvai prin apropiere, corect? Este prima data pentru mine si nu sunt sigura daca despre aceasta intrare e vorba.

Multumesc!

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Balcik, Castelul si Marea 9 - 10 iunie 2018
« Răspuns #14 : Marți, 05 Iunie 2018, 09:51 »
Intalnirea este Parcul Tineretului  - INTRAREA VIS-A VIS DE COLEGIUL NATIONAL GH SINCAI.
Masinile noastre au de obicei nr de inmatriculare cu NEW si scrie pe ele CHAMPION cu rosu si bleumarin.
Totusi, urmariti forumul, pentru a nu interveni vreo modificare.Cu o zi inainte , agentia va posta numele soferului si nr de inmatriculare si va confrma si locatia.

Toate cele bune!