Autor Subiect: Amaryllis, una dintre reginele Madeirei  (Citit de 4441 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Amaryllis, una dintre reginele Madeirei
« : Vineri, 19 Ianuarie 2018, 08:31 »
Una dintre marile mele pasiuni pe langa calatorii, istorie, pictura, arhitectura medievala, este cea pentru flori. Nu pot trece pe langa o floare fara sa-mi opresc un pic privirea, pentru a ma bucura de spectacolul de forma si culoare. Imi place fragilitatea lor, fericirea cu care rasar, cresc si infloresc. Iubesc sa urmaresc intreg ciclul lor...

De la bunici mi se trage asta sau poate de la Lizzy, sasoaica gradinareasa din coltul strazii, cea care lasandu-ma sa lucrez langa ea, mi-a dezvaluit tainele florilor. Si nu doar pe acelea care le face sa creasca ci si cum sa comunici cu ele si prin ele. Atunci cand oferi sau primesti flori stii imediat ca gestul reprezinta ceva, o intentie de comunicare, confirmarea unor sentimente, a unor legaturi. Fragilitatea si efemeritatea florilor este adoima relatiilor, lipsa de atentie si badarania distrugand ceea ce a crescut frumos...

Fiecare floare are si ascunde o poveste. Fiecare, prin frumusetea ei, prin parfumul ei ne stimuleaza intr-un fel fericirea, fie ea chiar si pentru cateva clipe. De aceea imi place sa fiu inconjurat de flori...In biroul in care lucrez am peste 40...Aduse, sadite si crescute toate, de mine. Fiecare cu povestea ei...

Cand am ajuns prima oara in Madeira, am spus ca acolo e paradisul. Nu-mi venea sa cred ochilor ce explozie de minunatie e acolo. O multime de flori de cele mai felurite specii. Gandul a fost sa le iau pe toate acasa...Sa-mi transform casa intr-o jungla, asa cum vazusem impresionat, un film, cand eram copil...M-am multumit insa cu cativa bulbi de amaryllis si de agapanthus. An de an cand ajung acolo, mai completez mica gradina din casa cu cativa bulbi...

De cateva saptamani amaryllisii pe care ii am au inceput sa infloreasca. Pe rand...Este un spectacol minunat la ferestrele mele...Acum se pregatesc agapanthusii...Cativa boboci, care se vor deschide peste o sa saptamana...Abia astept...

Ma gandeam deunazi cat de confuze trebuie sa fie saracile plante, luate din mediul lor natural si mutate in casa. Cum stiu ele cand sa sa pregateasca si cand sa infloreasca.



In Madeira am vazut campuri de amaryllis belladona inflorite in mai, iunie, iulie, mai rar in august, dar niciodata in ianuarie, cum o fac acum in casa...Curios ca toate infloresc cam in aceiasi perioada, asa ca ste o confuzie colectiva...Probabil ca se inteleg intre ele, se copiaza una pe cealalta...


Unii spun despre acest tip de Amaryllis belladona, larg raspandit in padurile din Madeira, ca ar fi de fapt mai mult niste crini...Adevarul este ca mirosul este cel de crin si dupa cate ma pricep la horticultura acesta este o specie care nu e nici macar inrudita cu amaryllis. Nu conteaza cum il cheama si de-al cui este. Este minunat!

Daca am adus vorba despre Amaryllis, va povestesc cate ceva despre aceasta floare spectaculoasa.



Se spune ca locul ei de nastere este zona de Caraibe, apoi a ajuns in Africa de Sud, de unde pe insule si incet incet s-a raspandit in intreaga lume, singurul loc in care nu-i place si are argumente serioase sa nu aleaga acest loc, este Antarctica. 

Se cultiva din bulbi si daca pamantul este potrivit, in 3-4 luni de la sadire poate sa infloreasca. In mediul natural fiecare planta face doua pana cinci flori care raman in floare, in medie, circa sase saptamani. In casa mie imi infloresc odata iarna incepand cu 15 decembrie pana in 1 februarie si inca o data, la o luna dupa ce le scot afara, mai - iunie. Uneori are si 3 infloriri pe an, inca una in septembrie.



Ce inseamna floarea Amaryllis? Florile sunt mari, tija ferma, asa ca este o floare "mandra". Adusa prin 1800 in Europa, au devenit un simbol victorian, fiind intr-un fel asociate cu aceasta perioada de glorie a Marii Britanii. Pe atunci o astfel de floare se oferea doar unei femei puternice, dominante, sau care impresiona prin frumusetea ei...



Grecii au numit aceste flori frumoase Amarullis, ceea ce inseamna "splendoare". Numele pare ca i se trage de la un personaj dintr-un poem popular, alui Virgilius. Nymfa Amaryllis a avut un mod dramatic de a-si declara dragostea pentru un gradinar numit Alteo. Ea si-a strapuns inima cu o sageata de aur la usa, in fiecare zi, timp de o luna. De aceea, florile de amaryllis sunt adesea rosii. Din pacate, gradinarul nu a fost impresionat de sangele lui Amaryillis si a ignorat-o.



Romanii, care adesea vorbeau greceste pentru ocazii neoficiale, au imprumutat cuvantul grecesc si s-au transformat in Amaryllisul latin. Englezii, a caror limba are nuante si baze si latine, au preluat din aceasta limba, spunandu-i de asemenea Amaryllis.



Este o floare foart longeviva, poate trai pana la 75 de ani. Deci bulbii pe care i-am adus din Madeira o sa-mi supravietuiasca...Nu-i place frigul, dar nici caldura. Prefera zonele cu semiumbra, iar temperatura ideala pentru ea, este cea din Madeira 24 - 26 de grade...Atunci si infloreste...



Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa... :)