Autor Subiect: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018  (Citit de 35662 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #90 : Duminică, 16 Septembrie 2018, 06:05 »
Ziua a 5-a
Rezolvat partial cu echipamentul. As fi vrut bocanci noi, dar nu mi-a iesit. Ceea ce înseamnă că cei vechi vor fi norocoși să mai bată un drum. Astept cu rabdare  ziua plecarii. Pentru mine va fi ca o evadare in forta dintr-o perioada aglomerata si grea. Pana una alta am vazut in zare niste fulgere.  Sunt 99,99% convinsa ca vremea va fi superba, numa buna pentru plimbari in natura, in locuri misterioase si chefuri de seara (asa ne-a promis Mimi  :giggle:).

Despre cine și cum de unde mai vine și cu ce gânduri - avem informații tot parțiale. Vreo 4, parcă, dacă am numărat bine, vin cu Lidia, pe traseul dinspre Iași. Vreo 2 din Bucuresti, 1 din Cluj... Încă nu se văd în zare ceilalți, până la 21.  :whistle:

Hai să intrăm în atmosferă - Un reportaj TVR despre locurile în care vom ajunge peste 5 zile. Athosul românesc, cică...
! No longer available

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #91 : Duminică, 16 Septembrie 2018, 11:26 »
Ziua a cincea deja... Abia acum ma alatur din nou grupului, care intre timp, de cand am batut eu alte coclauri, s-a intregit. S-au organizat foarte bine in lipsa mea, se pare ca de sete nu vom suferi. Par un grup fain, desi pe unii inca nu-i cunoastem, dar avem rabdare.
 
Incerc sa reiau, pe ultimii... 200 m, bruma de organizare lasata de izbeliste atunci cand sfarsitul lui septembrie parea foarte departe. Sunt cam in acelasi stadiu, azi ma duc sa-mi caut bocanci, desi tare ma tem ca si eu o sa-i scot la inca o plimbare in padure pe cei vechi. Merita, sunt prieteni buni.
Dilema "cu bat sau fara" e bine mersi, sanatoasa si in putere, inca nu stiu daca mi-ar fi de folos sau nu. Imi mai trebuie o pelerina din aia de speriat copiii, care sa acopere si rucsacul. Si ceva pantaloni de munte. Cam multe, cam prost cu timpul, nu stiu ce o sa reusesc sa fac. Pe principiul "nu stiu de unde sa incep, mai bine sa incep cu o pauza", acum savurez ultima gura de cafea, inca sub impresia foarte puternica lasata de reportajul postat de Wonderland, despre lumea splendida si plina de mistere stravechi care ne asteapta. Nu mai am rabdare.
Not all those who wander are lost

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #92 : Duminică, 16 Septembrie 2018, 12:39 »

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #93 : Duminică, 16 Septembrie 2018, 15:26 »
Multumim Iustin ! vremea excelenta ! Wanderer , cam rarut dar f. dragut ! Uraganul Wonderland ne-a prins pe toti in valtoarea ei , urmeaza si victime ...glumesc !     :2funny:  Oare mai vin si alte furtuni , cicloane in Luana ?   Eu inca sper sa prind masina...astept sa scrie si Lidia ceva despre traseu .  :bow:   ::)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #94 : Duminică, 16 Septembrie 2018, 20:09 »
Sunt convinsa ca nu vom avea nicio victima si niciun sacrificiu.
De unde atata uragan?  Am uitat sa ma prezint: Dorothy :)))))

Poate mutam si ploaia aia de duminica spre seara, macar. Sa apucam sa vedem trovantii.
 
Wanderer, m-am amuzat cu pregatirile gasite si lasate in acelasi stadiu. Si io la fel. Bocancii vechi, betele (iar!) imprumutate, pelerina e o geaca..  Macar o baterie noua la lanterna frontala ar trebui sa-mi iau, nu? ;D
Dar sigur am un chef nebun de iesirea asta. Vreau, am nevoie sa vad cer, padure, culori de toamna, pietre vii si oameni si mai vii.E bine!

PS- apropo de bete, nu stiu daca ai vazut tutorialele postate de mine http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1489.msg135559/topicseen.html#msg135559
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Wanderer

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #95 : Duminică, 16 Septembrie 2018, 20:57 »
Da, si eu sper sa vedem trovantii uscati si razand in soare. Stiu ca prognoza zice altceva, dar mai e pana duminica, cu atatea zile inainte nu e tocmai precisa asa, la ora. Hai sa ne concentram, sa mutam ploaia mai la noaptea spre luni asa, ca oricum a doua zi la serviciu nu conteaza prea mult cum va fi.  ;D
Si cat timp drumul de caramizi galbene se vede clar in fata si o avem pe Dorothy cu noi, totul e bine. Sa nu-l pierdem pe drum prin padure pe Toto, dragul de el. Semnat: Glinda (sa vedem la cine au ajuns pantofii de rubin... bocancii mei cred ca nu se pun :)

Wonderland/Dorothy (asa o sa-ti ramana numele!), saru'mana pentru tutoriale! Sa vad ce or avea pentru mine la Decathlon, ca prin alta parte nu ma vad ajungand si nici de comanda pe net nu prea mai e timp, ca ar fi o idee buna sa vina coletul inainte sa plec in excursie, zic.  ::)

Seara buna, dragilor, si pregatiri cu spor! Mai e putin din ziua a cincea. E de bine. Ne asteapta padurea, muntele si cel mai albastru cer. Si multa veselie, sunt sigura de asta.
Not all those who wander are lost

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #96 : Luni, 17 Septembrie 2018, 02:07 »
Bine Dorothy , eu sunt leul cel fricos ... ma iei si pe mine in tara minunilor ?  :flori: doar sa.mi zici de unde ... :help:  oricum sigur te-oi ajuta si eu la nevoie... :'(

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #97 : Luni, 17 Septembrie 2018, 04:56 »
 :magic:  ;D
Spre țara minunilor fiecare e nevoit să își găsească drumul. Unde e, fiecare dintre noi știe sau va afla.
Dar cu siguranță ne vom întâlni cu toții în Țara Luanei și o să ne minunăm de ce vedem, auzim, simțim.

Buna dimineata, ziua a 4-a...   :strong:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #98 : Marți, 18 Septembrie 2018, 08:22 »
Traim de atat timp in tara minunilor incat nici macar nu mai realizam asta. Material bibliografic: https://loreleimihalcea.wordpress.com/2010/03/17/romania-tara-minunilor/

Am aflat ca exista si o firma numita "Tara minunilor SRL" (CUI 31062089)  in Iasi. Wonderland, este firma ta?

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #99 : Marți, 18 Septembrie 2018, 11:31 »
A.m.r. 3 zile !  *|* Astept cu sufletul la gura o veste buna din partea Lidiei pe care o salut cu drag !  :bow:   :flori: Voi  ce mai faceti ? V- ati pregatit pregatit bagajele ?  :dance:

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #100 : Marți, 18 Septembrie 2018, 11:45 »
Salutare Costi!  :) Ma bucur sa vad ca intretineti atmosfera pe forum.
Mai astept cateva informatii de la agentie si voi posta, maine cel tarziu,toate detaliile legate de plecarea din Iasi si de program.
Eu am 5 locuri in masina si pana acum stiu ca sunt 3 persoane care merg din Iasi (cu tot cu tine). Daca nu e nimeni care urca din Vaslui - Barlad, o sa schimb ruta prin Roman  :thumbup:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #101 : Marți, 18 Septembrie 2018, 11:59 »
Yuhuuuu ! Lov  u !!!   *|*   :thumbup:   :dance:  Abia astept !  :yeah:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #102 : Miercuri, 19 Septembrie 2018, 06:31 »
AMR - 2 zile  :faint:
Sunt ingrijorata - Tot doar 7 spargatori de gheata. 14 furnizori de potabile in cinstea noastra. Avem sa luam si la pachet, acasa.  :2funny:

Iustin, din pacate, cred ca realizam prea tare, in fiecare zi, multe dintre minunile din postarea linkuita de tine.  :tickedoff:
Ai vazut? Sunt creativi si poetici iesenii cu firme in domeniul mentionat: Tara Minunilor, Alba ca Zapada...

Hai, voie buna, ca urmeaza o zi al naibii de aglomerata, pentru mine  :-\!

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #103 : Miercuri, 19 Septembrie 2018, 12:26 »
Cica inainte de plecarea in excursie este bine sa te odihnesti macar o zi ! Deci mai amanati ce se poate pana luni !
O zi relaxanta va doresc !  :bow:  O0

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #104 : Miercuri, 19 Septembrie 2018, 15:37 »
Buna! Sunt Lidia, insotitorul de grup din Tara Luanei, cea plina de farmes si mister.
Ne vom intalni vineri, direct la Pensiunea Popasul Lupului, unde avem cazarea. Eu voi ajunge, impreuna cu grupul din Iasi, in jurul orei 11.00.  Va recomand sa fiti echipati pentru drumetie, pentru ca, in cazul in care nu vom reusi sa facem un early check-in (inainte de ora 14.00), vom pleca la Trovantii de la Ulmet, inainte de a lua in primire camerele si o sa fie mai greu sa va schimbati.

TRANSPORT[/color]
Plecarea din Iasi este la 5.00 din Parcarea Carrefour Market din zona Garii(fosta Billa).
Nr meu de telefon este 0743 122214
Costi, tu poti urca la Roman, la 6.30 la Benzinaria OMV
Ruta este Iasi - Roman - Bacau - Buzau - Patarlagele.

Masina este Opel Zafira albastra IS-09-ZZM.

Pentru plecarea din Bucuresti, agentia va afisa nr masinii, numele si nr de telefon ale soferului

MESE
Micul dejun si cina sunt incluse in pachetul turistic. Cina este una de grup, cu fel principal si desert. Pentru pranz sa va luati ceva gustari la pachet pentru ambele zile, pentru ca vom fi pe traseu si nu avem unde sa mancam. Exista si optiunea ca vineri sa rugati la restaurantul pensiunii sa va faca niste sandvisuri pentru sambata.

ECHIPAMENT
1. Rucsacel pentru bidonul cu apa, o gustare, haina de ploaie, tricou de schimb, bluza termica.
2. Ghete/pantofi de drumetie comode. Traseul este pe drum pietruit, prin padure, cu portiuni in panta si necesita incaltaminte cu talpa adecvata.
3. Pantaloni lungi lejeri, impermeabili, tricouri, hanorac, haina de ploaie.

Drum bun! Ne vedem vineri!