Autor Subiect: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018  (Citit de 35606 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #30 : Luni, 30 Iulie 2018, 16:48 »
 salut , mai vine cineva din zona Clujului ?

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #31 : Luni, 30 Iulie 2018, 17:07 »
Buna ziua.
Azi m-am inscris si eu   :applause:
Vin din Iasi, asa ca sper ca pe lista Lidiei sa mai fie un loc si pentru mine.
Sigur vremea va tine cu noi. :yeah:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #32 : Luni, 30 Iulie 2018, 19:22 »
Pe zăpușeala asta, chiar trebuia să mai spargă cineva (niște) gheață.  Bine ați venit, RaduM, Iordan. Se pare că ne adunăm din mai multe colțuri de țară :)

Costi31, cică Luana rămâne misterioasă, chiar și după ce o cunoști.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #33 : Marți, 31 Iulie 2018, 18:03 »
Frumos grup pe-aici ! ''Luana'' va fi incantata , cel putin cu prezenta noastra a cavalerilor , sigur se va bucura   :strong:     5  vs.  4 pt. boys ! ( asta fara soferi plus cei care nu au mai scris nimic aici )  :tomato:
Parca vad ca o sa ne spuna toate secretele  :whistle:  :giggle:  :happy:

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #34 : Marți, 31 Iulie 2018, 19:46 »
  Costi , Luana a fost un rege , daca mi-aduc eu bine aminte din ceea ce ne-a povestit Diana in prima excursie SC , acolo !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #35 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:03 »
 :slap: :2funny:  :worthy:  :buck2: ups, Mimi, tre sa mă duc și eu să citesc despre Luana.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #36 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:29 »
https://adevarul.ro/locale/buzau/legendele-Tara-luanei-regele-stapanit-tinutul-fermecat-muntii-buzaului-fata-trimisa-pamant-intr-un-car-foc-1_55bb5feef5eaafab2c1fee3a/index.html
Multumesc Mimi ! deci adevarul este tot asa .... doar o varianta ....

''Luana, deşi este un nume feminin, se spune că a fost cândva un rege care stăpânea o cetate cu ziduri foarte înalte, care parcă atingeau cerul. Este una dintre variantele pe care ni le prezintă călăuza Diana Gavrilă, absolventă a Facultăţii de Istorie, autorul unei cărţi dedicate ţinutului în care a luat naştere legenda Luanei.''

Citeste mai mult: adev.ro/pbe0yl

''Ţara Luanei” este denumirea metaforică a ţinutului muntos al Buzăului, izvorâtă din legende care de generaţii întregi circulă pe cale orală printre localnici. Povestea Luanei, neconfirmată de studii ştiinţifice, s-a transmis în două variante. Una vorbeşte despre un rege bătrân care păzea porţile unei cetăţi cu zidurile până la cer, iar cealaltă, despre o fată frumoasă care a venit într-un car de foc pe pământ şi s-a îndrăgostit de un localnic.''

Citeste mai mult: adev.ro/pbe0yl


Mie imi place aia ca s-a indragostit de un localnic .... :smitten:

 Mimi , stii cumva cum ati urcat pe munte ? A fost greu ? Trebuie si bete ?  :giggle:   

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #37 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:35 »
Am nevoie sa ma ajutati cu un sfat  cum sa ajung laPatrlagele din Cluj (este un grup mic 22 persoane si se asigura transport dinspre 2 directi , cu un microbus ? ) trebuie sa vin pina la Ploiesti cu trenul , e usor, si de acolo pot fi preluat de masina de la Bucuresti sau sa merg pina la Bucuresti alrceva ?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #38 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:58 »
RaduM, cel mai ușor ar fi dacă ar apărea cineva din zona care să vină cu autoturismul și să împărțiți drumul și costurile.
Dar cum deocamdată nu a apărut nimeni, cred că trebuie să alegi varianta cea mai convenabila (costuri, incadrarea în programul din prima zi etc)

Cred că întrebarea ta are și un răspuns inclus. :) Dacă zici că cel mai ușor e cu trenul până în Ploiești, trebuie doar să te asiguri că ajungi la timp, că trenul nu are întârziere. Ar mai fi:
- tren/autocar de noapte până în București
- o noapte de cazare în București/Ploiești, ca să fii odihnit și să fii sigur că nu întârzii la ora fixată
- avion Cluj- București????

Nu cred că te-am ajutat prea mult. Am enumerat opțiunile pe care le-aș lua eu în calcul. Succes!

Costi31, deci misterul pare la voia imaginației...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #39 : Marți, 31 Iulie 2018, 22:41 »
Daca grupul de Iasi are traseul prin Brasov,Intorsura Buzaului,Siriu,Patarlagele
atunci poate fi luat si RaduM,daca mai e loc desigur.

Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #40 : Marți, 31 Iulie 2018, 22:58 »
 e cea mai buna solutie

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #41 : Miercuri, 01 August 2018, 11:08 »
Buna,

Radu M o poti contacta pe Lidia, insotitorul de grup sa te ia de pe traseul Iasi-Patarlagele;stabiliti impreuna locul si ora, tel Lidia 0743 122 214.
Traseul Bucuresti- Patarlagele trece prin Ploiesti, in caz ca ajungi aici cu trenul, de aici te urci; cu conditia sa ajungi in timp util.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #42 : Miercuri, 01 August 2018, 19:20 »
Sau putem aștepta să se anunțe dacă sunt modificări ale traseului cu plecare din Iași prezentat :angel:
Mai sunt 5 locuri disponibile, deci suntem 17, din care doar vreo 7 spărgători de gheață. Hai, se anunță caniculă!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #43 : Miercuri, 01 August 2018, 21:00 »
 Costi , urcarile pe munte nu sunt dificile (diferenta de nivel nu e foarte mare ) , dar Diana , ghidul local merge un pic cam repede. Nu e neaparata nevoie de bete , dar daca tot le ai , eu zic sa le iei (sunt totusi portiuni unde ar putea fi de folos ).
 P.S. nu va uiati pelerinele acasa; pe noi ,in Mai- Iunie ne-a plouat ca pe niste curci , iar in Octombrie era deja gheata pe jos.
Si inca ceva , sa aveti loc mult pe cardurile aparatelor foto , fiindca veti avea ce fotografia !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 21 - 23 septembrie 2018
« Răspuns #44 : Miercuri, 01 August 2018, 21:07 »
Multumim de sfaturi, Mimi. Si de avertisment. De unde iau un supliment de viteza, oare ? :magic:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.