Autor Subiect: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019  (Citit de 14280 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #15 : Vineri, 22 Februarie 2019, 13:04 »
Servus Max. La plecare, am scris la  Recomandari, precizari, sfaturi.

1 martie 2019 Ora 19.00 intalnire cu insotitorul de grup pe aeroportul Henri Coanda din Bucuresti, Plecari Internationale, zona din stanga a salii, in fata cafenelei Lavazza. Zbor Turkish Airlines 01 Martie 21:15  Bucharest, (Henri Coanda) (+)  aterizare  1 martie 23:50  Istanbul, (Ataturk) (+)  . Legatura o s-o avem: in 02 martie ora 02:25  Istanbul, ajungem la 08:10 in Havana. 

la intoarcere  avem plecare in 14 martie ora 10:30 din Havana si ajungem in 15 March ora 10:00 in  Istanbul. Zborul de conexiune este: 15 martie ora 19:35 din Istanbul, ajungem la ora 19:55 in Bucuresti, pe Henri Coanda. Intradevar m-am gandit la posibilitatea la a iesi din aeroport si a merge in zona centrala sau intr-un scurt tur, dar ce am vazut ultima oara m-a pus pe ganduri. Procesul de check in si security - pentru a intra din nou in zona de imbarcare dureaza mai bine de 2 ore si jumatate. Asta inseamna ca daca o sa coboram la 10.30 din avion, pana iesim este 11.00, iar la 16.30 trebuie sa fim inapoi. Deci in jur de 5 ore si jumatate. Din aeroport pana in zona de centru, fiind foarte aglomerat facem 45 minute, poate chiar o ora. Inmultit cu doi, pentru ca sunt doua drumuri, inseamna poate chiar 2 ore. Deci raman doar 3 ore si jumatate...Ramanem doar cu alergatura...Ii scrisesem si partnerului meu de acolo pt o solutie, mi-a raspuns la un momnt dat sa mergem in Taksim, nu in Sultanamet, ca e mai simplu, dar n-am mai dezvoltat.

La Bazar nu are nici un sens. Nu doar ca e mare, dar preturile acolo sunt duble decat in alte parti. Este pur turistic, un fel de carlig pentru turistii neinformati...

Daca sunteti cativa interesati, pot si de acolo sa rezolv...Am contactele si nu e greu. Doar sa fiu sigur.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #16 : Duminică, 17 Martie 2019, 00:52 »
Ne-am intors...12 zile in Caraibe, intr-o zona absolut superba...Am avut parte de o vreme exceptionala, Ibserostar-ul din nou nu s-a dezmintit oferindu-ne servicii de high level, iar croaziera a avut parte de o mare linistita, de veselie si o multime de momente placute...

Am avut bucuria de a ma reintalni cu cativa vechi, de a cunoaste si "noi", oameni foarte faini, cu care m-am simtit de minune...sentimentul sunt convins ca a fost reciproc...am simtit asta la despartirea pe aeroport...Nu includ si discut aici si exceptiile, evident... :) :-[ ::) Eu ma gandesc si retin doar momentele placute, doar oamenii faini, intotdeauna imi propun sa nu-mi incarc gandurile cu ce...nu merita!

Zbor destul de lung pana in Caraibe, dar ca orice este frumos, se obtine greu...Eu personal sunt obisnuit cu calatoriile astea de 10 - 12 ore, dar stiu ca pentru cei care zboara mai rar si in general pe distante scurte e mai greu...La voi m-am gandit cand am decis sa incepem cu sejurul la Varadero, sa va puteti odihni, sa va obisnuiti cu fusul orar, sa va relaxati. Astfel incat sa plecati in croaziera cu toate bateriile incarcate, pentru va putea bucura la maxim de ce aceasta ofera...

Am ajuns la Varadero si pana la 15.00 am fost cu totii cazati, hotelul aratandu-si disponibilitatea si intelegerea pentru niste calatori sositi de la mare distanta. Check in-ul era normal, ca la majoritatea hotelurilor in lume, cu incepere de la ora 16.00. Asa ca am putut profita din prima dupa-amiaza de soare, de marea minunat de limpede si calda...Seara coctail-uri si o cina fabuloasa...

A doua zi dimineata m-am trezit atat de vesel, atat de bine dispus incat scriam:

" Jurnal de calatorie.

Prima zi de Varadero.

Dis de dimineata. Ma trezesc. Simt aerul marii, ii aud sunetul...Valurile lovind tarmul... Incantarea, o stare de euforie imi inunda mintea...Deschid ochii, dar inca este intuneric. Asa ca mai zabovesc in pat, prelungind starea de leneveala, rasfatat de mirosul marii, de magia sunetelor ei unice...Ies apoi pe balcon, ma asez in fotoliu si ascult vuietul lin si melodios in timp ce-mi savurez cafeaua. Valul de ceata ce ascundea marea se ridica incet - incet si Caraibele incep sa-si arate minunatia nuantelor...Turcoaz, smarald si albastru marin peste care soarele inca rusinos, arunca vapai rosu-portocaliu...Fascinanta priveliste...

O escadrila de pelicani aterizeaza in apa de langa tarm...Raman si plutesc fericiti probabil si ei de dimineata superba...

Spre stanci o fata sta in nisip si priveste spre mare...

Vad mai incolo un fotograf...Scos si el din camera de culori, de peisaj, de gandul de a-si racori picioarele in mare, de a le alinta in nisipul plajei...Si de gandul de a pastra fericirea acestei zile si in imagini..

A da, vad si doua fete din grupul nostru. Sunt chiar pe tarm. Isi fac fotografii, intrand si iesind din apa, asezate in ipostaze de optimism si bucurie.

Pelicanii s-au apucat de vanat. Se napustesc in apa, apoi se ridica si iar coboara...Un spectacol extraordinar...

Imi amintesc ca am muzica la mine, asa ca imi scot castile si aleg prima melodie: Chan - Chan, Compay Segundo. Acordurile incep sa curga...E greu de povestit cat de bine, cat de fericit ma simt...Exista momente in viata care nu ai vrea sa se mai termine...Sa pastrezi cat mai mult clipele astea...Asta simt si eu acum...Aici pe tarmul Caraibelor."

Cateva imagini luate atunci:










































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #17 : Duminică, 17 Martie 2019, 01:41 »
Hotelul in care am stat la Vardero. Indiscutabil cel mai bun de acolo. Construit acum 2 ani, beneficiind de o plaja senzationala, Iberostarul, ofera in clasa de resort, pentru Cuba, niste servicii exceptionale.





































Doar daca esti un carcotas poti sa-i gasesti ceva care sa nu-ti placa...Bauturi internationale la discretie si la bar



 si la piscina si langa plaja, un bufet incarcat cu bunatati:









































































Iata cum asteptau ospatarii, seara la deschiderea restaurantului, turistii:





Camere imense, cu balcoane generoase.











Camerista pe care am avut-o, Mercedes, o cubaneza harnica si curata, parca ma pandea sa ies din camera. Imediat era acolo si refacea patul si mai oferea cate un semn de ospitalitate...







Holuri deschise si largi, terase cu panorame de vis...Incredibil de frumos...Pe plaja umbrele, sezlonguri, entertainment, plimbare cu velierul...



Totul inclus, totul free...Ce rasfat mai mare poti sa-ti doresti? Caraibele, o mare limpede cristal, calda si placuta de nu-ti mai venea sa iesi de acolo...





Seara, intr-o cladire alaturata, dupa cina aveau loc spectacole...Un mod minunat de a-ti petrece seara...Cu un rom in fata privind si ascultand...
















Offline Vio7

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #18 : Duminică, 17 Martie 2019, 08:46 »
A fost fabulos! Una peste alta, a fost un sejur foarte bine organizat, cu foarte multe activitati...in multe locuri exceptionale...nici nu stiu cum au trecut cele 2 saptamani de vis. Apreciez rabdarea pe care ai avut-o cu noi....adevarul este ca iti trebuie nervi de otel ca sa multumesti pe toata lumea si sa sa faci fata tuturor provocarilor...aici ma refer la fitzele si talentele de dive ale unora. Mergand pe principiul ,,rabdare si tutun"...rabdarea ai avut-o tu, iar la capitolul tutun...conteaza pe mine!   *|* Amintirile frumoase, prieteniile legate intre oameni minunati...cu asta ramanem! Nota 10 cu coronita  pentru organizator  si pentru participantii care nu s-au ,,remarcat". Viata este  frumoasa si depinde numai de noi cum o abordam! Toate cele bune, la buna vedere si, din tot sufletul, multumesc!  :applause:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #19 : Duminică, 17 Martie 2019, 10:17 »
Iti multumesc Vio, tie si tuturor celor care inteleg si apreciaza cata munca, ce efort si cata atentie necesita organizarea unei astfel de excursii. In conditiile in care am vrut ca totul sa iasa perfect, asa cum am promis si asa cum asteapta lumea de la mine. In spatele fiecarui punct din program stau si se consuma multe ganduri, multe clipe de analiza. Mi-am dorit sa va ofer chiar mai mult decat am promis, am tinut sa vedeti Fusterlandia, am vrut sa aveti masinile de epoca in culorile la care v-ati dorit, am vrut ca totul sa va fie cat mai comod si mai usor...Sunt oameni care observa toate astea, sunt altii carora li se pare normal si asteptat efortul meu suplimentar si mai e o categorie, cei carora nici asta nu le este destul..."Dive" cum le spui tu...

Imi amintesc un episod, pe care nu am sa-l uit niciodata, atat de urat mi-a sunat in urechi...Desi imi propun si de cele mai multe reusesc sa nu retin lucrurile neplacute, unele prin stridenta lor nu pot fi uitate...Anul trecut in Islanda, eram in prima zi de excursie. Primul hotel in care urma sa stam era ca mai toate in acea tara, fara lift. Cladirile sunt joase, 1-3 niveluri si nu sunt dotate cu astfel de accesorii. Am explicat asta inca de la inceput, indicand participantilor sa vina cu bagaje potrivite, cu care se pot descurca singuri, cu usurinta. Doua participante, din categoria de care discutam acum, au venit cu cufere pe care cu greu le-ar fi dus singure...Am trecut peste durerile mele de spate, care ma chinuiau la orice efort, peste faptul ca nu asta trebuia sa fac eu in acea excursie, peste faptul ca nu le-a interesat recomandarea mea si... le-am ajutat, ducandu-le bagajele in camere si apoi coborandu-le la masina...Cineva din grup, stiind ce am, i-a atras atentia uneia sa nu ma lase sa faca asta si sa incerce sa se descurce singura. Stiti ce a raspuns? "Eu sunt cucoana, am servitoare in casa, deci astept sa fiu ajutata!"

Astfel de persoane sunt exceptii si au doar aparitii meteoritice pe aici...dar lasa ceva urme si au calitatea de a ma demotiva pentru moment...Dar imi trece repede, imediat dupa ce iau o gura de oxigen, prin contactul cu voi, oamenii minunati care sunteti aici. Sunt foarte simplu de descoperit ce-mi face bine si ce nu, se citeste usor pe fata si in comportamentul meu...Si credeti-ma ca simt de fiecare data cand imi veniti in intampinare cu butelia de oxigen dupa voi...Sunteti multi care stiti ca mi-e greu, ca m-am incarcat negativ si ca...am nevoie de ceva motivant...Instinctiv vin spre voi stiu ca de acolo, pot sa ma incarc, sa ma motivez din nou...pt ca doar asa pot eu functiona...Nu intamplator poposesc mai mult la mesele persoanelor pozitive si nu e intamplator cand doar dupa 2 minute ma ridic de la cele la care stau cei care au doar discutii negative...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #20 : Duminică, 17 Martie 2019, 18:17 »
Sa merg mai departe cu povestea mea...Dupa 3 zile de plaja, baie si coctail-uri a venit si ziua despartirii de Varadero. Drumul de 160 km trece peste podul Bacunayaqua, unde fireste am oprit pentru panorama pe care o ofera. Spre Varadero, oprisem intr-o larga parcare, unde se serveste o pina colada delicioasa, oferita in ananas...Podul Bacunayagua este cel mai lung și cel mai înalt pod din Cuba. A fost construit in 1959 si are cu puțin peste 314 m lungime și 103 m înălţime, fiind considerat a fi o minune a ingineriei civile cubaneze.  Trece peste valea Yumuri.

www.youtube.com/watch?v=7eDddrWanio


Ajungem in port, lasam bagajele cu care urma sa ne intalnim doar seara, pe vas. Acestea se colecteaza intr-o zona interioara a portului, se eticheteaza si urmeaza a fi transportate de stewarzi pe vasul de croaziera, fiecare in cabina aferenta.

Plecam sa descoperim Havana, dar nu oricum, ci cu masini de epoca, celebrele old-cars cubaneze, din anii 60. Am luat-o pe jos din port, traversand Piata Sf Francisc, apoi prin fata Casei Guvernatorului, pe Obispo, strada pietonala cea mai cunoscuta, cea mai vie a Havanei. Pe aceasta strada se afla Hotel Ambos Mundos, construit in 1924, pe fundatia unei vechi case. In acesta a locuit timp de 7 ani Ernest Hemingway. Camera in care a stat este acum muzeu, se poate vizita.

In capatul strazii Obispo se afla celebra Floridita, barul in care Hemingway isi servea dalquiri-ul...Ceva mai incolo este un hotel foarte frumos renovat, apoi Parcul Central. De acolo am luat masinile care urma sa ne poarte pentru o ora prin Havana. Fiecare si-a ales culoarea si masina si in convoi am plecat prin oras...In minunata Havana:

www.youtube.com/watch?v=uw4ZEkUxSZg


Traseul nostru cu masinile de epoca a inceput pe Malecón. Oficial numita Avenida de Maceo, Malecon este o esplanadă largă, o șosea și o faleza pietonala care se întinde pe o lungime de 8 km de-a lungul golfului de la gura portului Havana din Old Havana , din cartierul Centro Habana si terminând în cartierul Vedado. Afaceri noi apar pe esplanadă din cauza reformelor economice din Cuba, care permit acum cubanezilor să dețină afaceri private. Construcția lui Malecón a început în 1901, în timpul regimului militar american temporar. Scopul principal al construirii a fost acela de a proteja Havana de apă și de așa-numitul Nortes.

Guvernele cubaneze ulterioare au continuat extinderea primei secțiuni a Malecón. În 1923 a ajuns la gura râului Almendares între străzile K și L din Vedado, unde a fost construită Ambasada Statelor Unite (acum este parasita, datorita unui zvon cum ca aceasta tara ar fi lansat un atac sonic asupra SUA) , Parcul sportiv José Martí și, mai departe Hotelul Rosita de Hornedo, astăzi, Sierra Maestra. Malecón este foarte popular pentru cubanezi, ziua aici se pescuieste, iar seara, daca vremea o permite, se aduna pentru a canta si dansa...







Am facut un popas la Hotel National, construit în stilul original Art Deco în anii 1930. superba locatie, amplasare de vis. A gazduit o multime de artisti, de personalitati...Facem si noi cativa pasi in incinta, apoi in gradina din spate...Uluitor de romantic loc...









Am trecut si pe langa Universitate. Înființată în 1728, Universitatea din Havana și cei 60.000 de studenți ocupă un spatiu destul de larg. În anii 1950, universitatea, care este alma mater a fraților Castro, a fost locul protestelor majore antiguvernamentale. Este foarte cunoscuta pentru calitatea actului educativ, aici sosind pe langa studentii cubanezi si multi altii din strainatate. la zborul din Istanbul spre Havana am avut vecin de loc in avion un tip din Mali, cu care am conversat mult. Facuse dreptul la Universitatea din Havana, pe care a laudat-o mult. Acum lucreaza la ambsada Venezuelei din tara lui...

Am traversat Habana Centro, un pic din Vedado si am dat cu nasul putin-putin si in Miramar, fara indoiala cea mai rafinata si mai exclusivista zona din capitala Cubei. Vedado este intesat de parcuri, fiind odata fief-ul american si cel al comerciantilor imbogatiti. Centro este o zona pitoreasca, foarte descriptiva pentru Cuba, cu cladiri vechi, darapanate, pastrand insa ceva din farmecul unor vremuri de glorie...

Am ajuns si in celebra Piata a Revolutiei, vegheata de un imens monument si de figurile lui Castro si Che.

A fost si sedinta foto, evident... ;D


















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #21 : Duminică, 17 Martie 2019, 19:27 »
Am transmis fotografiile. Daca nu le-ati primit, trimiteti un Email pe office@singlescamp.ro si retransmit.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #22 : Duminică, 17 Martie 2019, 19:40 »
Superbe fotografii!  :)
Probabil ca urma sa fie mentionate si eu ma grabesc cu intrebarile, dar... sunt curioasa  :)
Ati incercat trabucurile si romul cubanez? Ati fost in vreun loc unde se fac trabucurile?
Cum a fost mancarea? Sau ce alte delicatesuri traditionale cubaneze ati incercat?
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #23 : Duminică, 17 Martie 2019, 20:29 »
Louie, evident ca am vizitat si una dintre cele trei fabrici de trabucuri ce produc high premium pentru export, vestitele Coiba, Monte Cristo si Romeo si Julieta. De incercat l-am vazut doar pe tizul meu ca a facut-o, dar cum eu nu sunt fumator, nu am avut curiozitati...Este foarte interesant procesul de rulare al trabucurilor, ni s-a explicat ca exista 9 nivele de pregatire profesionala pentru asta, incepand de la ucenici, pana la maestranza, cei care stiu sa dea aromele. Sunt 5 tipuri de frunze care se folosesc la rulare, una da tarie, alta aroma, alta miros, combustie si una este cea de invelire finala. Inainte de a fi folosite sunt tinute intr-un soi de bait, din miere si scortisoara, astfel ca devin aromate, dar si elastice. Un rolator poate sa faca intre 50 si 230 de trabucuri pe zi si desi un singur produs costa peste 5 USD, el primeste pe ziua de lucru in jur de 3 - 10 USD, functie de cate bucati produce. Dar scoate din fabrica, sau vinde direct vizitatorilor cateva bucati cu 4-5 USD/bucata, asa ca isi rotunjeste frumos venitul.

Am vizitat si doua muzee ale romului, unul dedicat marcii Havana Club, iar celalalt a fost chiar fabrica unde se producea romul meu favorit, Legendario. Daca aveti ocazia incercati acest rom, cel de 34 de grade este pt femei, fiind mai dulce, iar cel de 40 de grade este pentru barbati, ceva mai sec. Extraordinare ambele ca gust si aroma, nu se compara deloc cu frantuzitul deja Havana Club. Evident ca regele este romul Santiago, cel de reserve, costa in jur de 40 USD, dar face toti banii. Este un adevarat elixir. Preturile la rom sunt acolo mici, ma refer la cele obisnuite, de 7 ani: intre 6 USD si 10 USD/sticla de 0.7l. Doar cele mai speciale, au tarife sa le spunem mari, dar calitatea este indiscutabil, high premium. De incercat cred ca a incercat toata lumea, au fost nenumarate ocazii... :)

Mancaruri? La Varadero am mancat in resort, am avut all inclusive, dar acolo nu se poate discuta de ceva traditional, era un bufet imens, dar majoritatea erau produse si feluri internationale, adaptate la gustul turistilor majoritari, adica din Canada si Germania.

La Havana am mancat in paladares, adica mici restaurante familiale. Majoritatea a a optat pentru homar, o portie era de la 10 - 25 CUC (1 EUR = 1.08 CUC), dar am vazut pe mese si creveti, si carne de porc si vita. Cubanezii gatesc foarte sanatos, iar legumele lor sunt lipsite de pesticide si ingrasaminte. Nu au bani pt asa ceva, asa ca folosesc doar ingrasamantul natural si sapa. Folosesc mult radacinile de legume - yuca, malanga, boniato, quimbombo, cartofii dulci şi porumbul.

Ca preparate, ce am vazut mai mult acolo este apropiat cu ce am mancat in Africa, adica „moros y cristianos“ (fasole neagră şi orez), „arroz con pollo“ (pui şi orez) şi „picadillo“ (carne tocată de vită cu orez). Am vazut si mult peste, dintre care se remarca pargo, nu ma intrebati cum se traduce ca nu stiu...Folosesc la garnitura banana, dar este un soi special, foarte aromat si care se pastreaza ca forma.

De departe cele mai vestite in Cuba sunt coctail-urile, Cuba-Libre, adica rom alb, Coca-Cola si lime, apoi Mojito, care acolo atinge perfectiunea, in special la Bodequita del Medio si daiquiri, care este la el acasa la Foridita.

Mojito a devenit cu adevărat popular în 1930  în Havana, după care a fost transformat într-un trend mondial de către celebrități precum Brigitte Bardot, actorul australian Errol Flynn sau Ernest Hemingway. Din pasiune pentru fermecătoarea Cuba, unde și-a petrecut ceva timp în calitate de jurnalist, Hemingway a încercat această băutură locală în „La Bodeguita del Medio“.  A rămas fascinat de ea, motiv pentru care și astăzi îi găsim scrisul de mână pe unul dintre pereții acestui local-muzeu: „My mojito in La Bodeguita, my daiquiri in El Floridita“.  Mojito are 5 ingrediente si modul de preparare poate fi vazut live la Bodequita: rom, zahăr, suc de lime, apă minerală și mentă.

Unul dintre cei mai faimosi oameni care iubeau cocktail-ul Daiquiri a fost acelasi neobosit bautor, Ernest Hemingway. Acest cocktail se presupune ca isi are originile pe la 1880 in Cuba si era prescris atunci mai mult ca...tratament medicinal. Ingredientele sale: rom alb, suc de lime, sirop de zahar si un decor (o bucatica de lamaie de obicei sau am mai vazut cireasa).

Bineinteles ca le-am incercat pe fiecare...doar nu puteam trece prin Havana fara sa ne bucuram de ele... ;D ;D ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #24 : Duminică, 17 Martie 2019, 21:35 »
Seara am petrecut-o la Tropicana, dar inainte de aceasta ne-am imbarcat pe vasul de croaziera. 2 zile urma sa ramanem ancorati in Havana...

Va spun la modul cel mai prietenesc, fara sa credeti ca incerc sa motivez pe cineva, sa-i trezesc in mod comercial curiozitatea, luati ceea ce va spun ca un sfat: mergeti intr-o croaziera! Este minunat, conditiile sunt excelente, programul este foarte bogat, atmosfera una destinsa vesela. Si va da posibilitatea sa vedeti o multime de locuri, pe care in alt fel nu ati ajunge sa le vizitati.

Va prezint in imagini vasul calatoriei noastre:




































































































































Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #25 : Duminică, 17 Martie 2019, 21:49 »
Atat de frumos ai descris totul incat am cautat pe youtube modul de preparare al catorva cocktail-uri si am gasit ceva pentru prietenii nostri care ca si mine au ratat aceasta excursie.

Floridita Daiquiri recipe - Alejandro Bolívar from El Floridita - HAVANA CLUB:

www.youtube.com/watch?v=J4WBO-oJ06c


El Secreto del Mojito Cubano - La Bodeguita del Medio en la habana vieja:

www.youtube.com/watch?v=qDqHvVsr-HU


HAVANA CLUB - Receta Cuba Libre:

www.youtube.com/watch?v=slD3MNsBdJk


Pare usor de facut, dar unde gasim Rom cubanez vechi de 3 ani?  :giggle:

Am gasit si ceva retete culinare, o sa incerc sa prepar una sau doua, desi sunt sigura ca nu vor avea acelasi gust ca cele din Cuba ;D

Cuba este un vechi vis... poate voi reusi sa ajung acolo in viata asta, daca nu... poate intr-o viata viitoare  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Havana, Croaziera Caraibe si sejur Varadero 1 - 15 martie 2019
« Răspuns #26 : Luni, 18 Martie 2019, 20:49 »
Unul dintre locurile epice din Havana este Fusterlandia, aflat in Jaimanitas, marginea nord-vestica a Havanei. Kitch ar spune unii, plagiat dupa Gaudi altii...Eu sunt din a treia categorie, a celor carora le place nebunia aceea de mozaicuri multicolore...

Artistul cubanez Jose Rodriguez Fuster a calatorit, a calatorit in Europa, l-a văzut pe Gaudi în Barcelona și pe Brancusi în România, si s-a apucat de treaba...A inceput cu locuinta sa, a continuat apoi sa decoreze cu mozaicuri naive, un cabinet medical, un garaj, o statie de autobuz, in total vreo 80 case din vecinatate...Locul este de un pitoresc aparte si de cate ori ajung in Havana, tin sa-l arat, asa ca desi nu era in program, am ajuns si acolo. Spre bucuria sper a celor din grup... :)

Fusterlandia este un soi de artă tridimensională, o adevarata rapsodie de culoare și creativitate.  Mozaicuri, sculpturi, picturi, decoratii caleidoscopice, toate opera lui "Picasso din Caraibe".

Fuster a ajuns în oraș în urmă cu 30 de ani in Jamanitas și sa hotărât să refacă cartierul după propria sa fantezie.

"Când am ajuns aici, casa mea era din lemn si tare mică", își amintește Fuster. "Așa că am decis să fac ceva. Am început să construiesc visul meu". Dupa ce vizitase Europa, a avut o revelatie creativa... "Mi se părea imposibil să fac așa ceva în Cuba, dar toate visele se realizează în timp."

În timp ce arta lui Fuster nu poate fi descrisă drept o adevărată revoluție (ceea ce a facut se datorează mult ca inspiratie lui Picasso și lui Jean Dubuffet). A acoperit tot ce a prins... :) Acoperișuri, ziduri, uși și bănci, chiar si o piscina. Totul este împodobit cu sculpturile și mozaicurile sale colorate: sirene, pești, palmieri, cocoși și chiar sfinți; citate de Alejo Carpentier, Onelio Jorge Cardoso și Ernest Hemingway. Mai mult de 80 de vecini au permis lui Fuster să-și folosească casele ca pânză.

Fuster sa născut în 1946 în Caibarién, pe coasta nordică a Cubei, un sat de oameni care pescuiesc și trăiesc în largul mării. "Sunt un om al mării", explică Fuster. "Eu vin dintr-o familie foarte obișnuită. Apropiatii mei erau oameni foarte simpli, traiau din mici bărci de pescuit sau lucrau în pescuitul cooperativ". La 14 ani a lucrat ca voluntar de alfabetizare în munții Sierra Maestra, apoi la Havana a studiat arta. A lucrat ca artist profesionist din 1966. Astăzi, Fuster a avut o multime de expoziții personale in intreaga lume. Acum fiul lui, Alex, este doctor și gestionează de asemenea afacerea lui Fuster.

Fusterlandia, spune artistul, a fost o descoperire naturală nimic mai mult, nimic mai puțin. "Am lucrat în fiecare zi pentru a face ceva mai spectaculos", spune el. "Am vrut ca studioul meu să fie un loc în care aș putea să trăiesc cu arta, care a fost întotdeauna iluzia mea, ideea mea, și cred că, puțin câte puțin, a devenit o realitate".

A folosit mare parte din banii din vanzare de arta în comunitate, redecorând casele vecinilor săi, încorporându-i în visul lui frumos: Fusterlandia. "Acest proiect nu se referă numai la casa mea, ci la casele vecinilor mei, care sunt niste oameni buni". "Oamenii m-au criticat, spunând că toate astea sunt o oda pe care mi-am inchinat-o...mie, dar nu pot face nimic care sa le schimbe parerea". Eu as completa: orice om care iese in evidenta cu ceva, este tinta prostilor, invidiosilor, a celor care nu stiu sa faca nimic mai mult decat sa barfeasca, sa critice si sa ponegreasca. Fara sa se gandeasca la existenta lor minuscula si meteoritica aici pe Pamant...De prosti nu-si mai aminteste nimeni, dar de oameni ca Fuster, uite ca vorbim si noi, aflati la 15.000 km distanta.

Prezentarea artistului si a operei sale:

www.youtube.com/watch?time_continue=29&v=URfcssOpEPU


Cateva imagini pe care le-am luat la el acasa si in vecinatate: