Autor Subiect: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019  (Citit de 10815 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Maria ungureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #15 : Miercuri, 31 Iulie 2019, 12:52 »
Salutare tuturor!

 Eu sunt Maria din Bucuresti. Asa cum am spus pot lua cu mine 2 persoane. Inca nu m-a contactat nimeni. Las numarul de telefon pentru detalii.
  0726731891.

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #16 : Duminică, 18 August 2019, 21:01 »
Buna tuturor, sunt Gabriel, insotitorul de grup in minunata Delta a Dunarii.Ma bucur sa ne intalnim intr-o atmosfera deosebita, asa cum este Rezervatia Biosferei Delta Dunarii. Locatia este situata intr-o zona linistita, vom efectua plimbari in Delta cu ambarcatiuni cu motor, dar si pe canalele si lacurile din apropierea pensiunii ( apusul de soare este superb),petreceri,muzica, socializare....atmosfera super !

Info utile despre excursie- O SCHIMBARE DE ORA PRIVIND INTALNIREA IN TULCEA, ORA DE INTALNIRE IN FATA HOTELULUI DELTA- ESTE ORA 14.30, nu ora 12 cum era postata initial ( asa am fost informat de cei de la pensiune,deoarece au un alt grup si nu pot ajunge mai devreme inapoi in Tulcea pt a ne prelua cu ambarcatiunile).Eu voi ajunge mai devreme in Tulcea, asa ca ne putem intalni cu cei care ati programat deja sa ajungeti in jurul orei 12- putem merge la o inghetata/suc/etc.

Pentru cei care veniti cu masini personale, acestea se pot lasa in zona de unde ne imbarcam catre locatia din Delta-se numeste STUF PARKING din Tulcea. Aceasta poate fi usor introdusa pe Google Maps sau Waze de pe orice dispozitiv mobil sau laptop. Aici va puteti lasa atat autoturismele, 20 lei/zi,hale pazite si acoperite. Mai intai ne intalnim tot grupul miercuri 21 iulie,ora 14,30 , in fata Hotelului Delta.De aici plecam catre locul de imbarcare spre Delta si locul unde se lasa masinile ( cei care nu aveti masini vom lua 1-2 taxi-uri pana acolo). Referitor la taxa de intrare in Rezervatia Delta Dunarii, este de 5 lei/zi si se poate achita online de pe siteul http://www.ddbra.ro sau la casieria Administratiei Rezervatiei Delta Dunarii din Tulcea de pe faleza Tulcea ( nu platesc pensionarii, cei care locuiesc in anumite localitati din jud.Tulcea,Constanta,Galati). Mai convenabil este sa luati cu 15 lei/permisul pe o saptamana,se iese mai ok la pret.

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #17 : Luni, 19 August 2019, 08:45 »
Info utile despre excursie- O SCHIMBARE DE ORA PRIVIND INTALNIREA IN TULCEA, 21 august 2019,ORA DE INTALNIRE IN FATA HOTELULUI DELTA- ESTE ORA 14.30, nu ora 12 cum era postata initial ( asa am fost informat de cei de la pensiune,deoarece au un alt grup si nu pot ajunge mai devreme inapoi in Tulcea pt a ne prelua cu ambarcatiunile).Eu voi ajunge mai devreme in Tulcea, asa ca ne putem intalni cu cei care ati programat deja sa ajungeti in jurul orei 12- putem merge la o inghetata/suc/etc.

Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #18 : Luni, 19 August 2019, 09:18 »
Buna Gabriel
Am  vazut un anunt pe ARBDD

Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării  a publicat un anunt privind inceperea  lucrările de decolmatare  a canalelor Letea și Sidor, de pe raza comunei C.A. ROSETTI, Județul Tulcea
ARBDD informează că odată cu ordinul de începere a lucrărilor de decolmatare în data de 19 august 2019, va fi necesară blocarea accesului, respectiv închiderea circulației pe cele două canale, Letea și Sidor, pe toată durata derulării lucrărilor.
Sper sa ajungem si la Letea .

Ne vedem la Tulcea

Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #19 : Luni, 19 August 2019, 09:47 »
Buna Gabriel ,
M-am uitat cu atentie pe mesajul transmis si nu am vazut un nr de telefon ptr contact la TULCEA .
Se poate sa ne transmiti si un nr de telefon ?
Este prima data cand merg cu voi si nu cunosc pe nimeni din grup
Multumesc,
Tanta Craciunescu

Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #20 : Luni, 19 August 2019, 09:50 »
Buna Gariel ,
Scuze , am gasit nr tau de telefon , era pe forum .
Se vede ca am emotii ,
O zi buna ,
Tanta Craciunesu

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #21 : Marți, 20 August 2019, 10:49 »
Buna tuturor! Sunt Mirela din Tr. Severin.
Dacă poate vreunul dintre colegi sa mi plateasca si mie taxă de rezervație sau acel permis de care vorbește Gabriel , deoarece sunt condiționată de transportul in comun si probabil ajung la limita. Telefonul meu; 0727464030. Multumesc

Offline Iselin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #22 : Marți, 20 August 2019, 12:38 »
Am rezolvat cu permisul. Multumesc , Nety!

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #23 : Miercuri, 28 August 2019, 16:36 »
Cinci zile in Delta Dunarii cu peisajele unice, canale si lacuri, pasari,plante,sate pescaresti,oameni ai Deltei, povesti dobrogene,varsarea Dunarii in Marea Neagra,apusuri si rasarit de soare pe lacuri,Sulina, Sf.Gheorghe,Mila 23,Letea,seri cu atmosfera deosebita,party, muzica live la chitara, veselie, socializare & more- Multumim tuturor pentru participare !!!!!


















 




















Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Minivacanta in paradisul Deltei Dunarii 21 - 25 august 2019
« Răspuns #24 : Miercuri, 28 August 2019, 20:37 »
Delta Dunarii  a fost  o experienta unica ,
O lume mirifică, un paradis al naturii , un labirint de lacuri si canale , paradisul pasarilor.
 Am fost condusi de  D-nul  Bogdan , gazda noastra de la Obretin ,  prin aceast paradis al naturii .
Am mers  zilnic cu barca pe canalele Dunarii , pe lacuri , pe garle , printre plauri ,  nuferi albi si galbeni  , pe grinduri si dune de nisip ,  in toate locurile  apele apar ca niște ochiuri de oglinzi ce strălucesc din vasta întindere de stuf sau printre zăvoaiele răzlețe de salcie , pana la doua din cele trei  locuri in care Dunarea  se uneste cu  Marea Neagra  ( Sulina si Sf Gheorghe )
Am  fost in cea mai veche rezervație naturală a României, declarată din anul 1938,  Padurea Letea , dar  si  pe pământul nou creat , Insula K sau Insula Fericirii  localizată în Marea Neagră, în golful Musura ( un habitat natural in care cuibareasc zeci de specii de pasari  , o limbă de nisip cu o lungime de 7 km și o lățime de 80 de metri, a început să se contureze în urmă cu 10-15 ani,  iar acum cinci ani au apărut și primele forme de vegetație )
In toata acesta calatorie , vedetele au fost pasarile ,colonii de pelicani pescuind impreuna cu cormoranii ,  lebedele sfioase care isi invatau pui sa zboare , egretele  si stârcii  parca pregatiti de o sedinta foto  ( stateau  nemiscate la marginea apelor sau pe un ciot de lemn care iesea din ape ) , dumbravencele  care  ne-au insotit pe tot drumul la Letea  , berze , gainuse de balta , rate , randunici , si altele .
Ceeace am vazut si experientele traite in cele 4 zile petrecute in Delta Dunarii  cu greu pot  fi redate prin cuvinte sau  prin obiectivul aparatului foto.
Am mai fost in Delta , dar niciodata nu am avut o experienta atat de complexa si de frumoasa  .  Oare ce iti poti dori mai mult !
Da, am uitat sa va spun , nu am trait experienta intepaturilor de tantari , o spun cu bucurie !  In perioada cat am stat la Obretin a batut vantul si nu au fost deloc tantari , nici dimineata si nici seara .
Admosfera a fost destinsa ,din prima zi am devenit un grup de prieteni , veseli , persoane de calitate , marea majoritate am ramas in continuare prieteni .
Gabi Lala , insotitorul de grup , o persoana speciala , un mare iubitor de natura  ne-a ajutat sa ne indeplinim toate dorintele , ii multumim!
Asi avea multe lucruri frumoase de spus despre grup dar inca sunt coplesita de frumusetea Deltei .
Nu atasez fotografii , Gabi Lala a facut acest lucru si ii multumim ,
Am vrut sa va scriu cateva in impresiile mele dupa prima iesire cu Singles Champ.
O excursie organizata intr-un loc mirific , in inima Deltei,  in care oameni speciali  ca D-nul Bogdan Tudor , gazda noastra de la Obretin , Gabi Lala , insotitorul de grup si membrii grupului au facut ca totul sa fie special .
Tanta Craciunescu