Autor Subiect: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018  (Citit de 23335 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #75 : Marți, 28 August 2018, 15:36 »
Lista transport Bucuresti -Brasov (selectati, copiati si va inscrieti) ;)

1. Clara B - Bucuresti
2. Rodica I
3. Elena S
4. Elena Spineanu
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.

Offline claravicula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #76 : Marți, 28 August 2018, 17:38 »
Hmm, cu tot optimismul, nu arata prea roz.
Eu planuiesc sa imi iau bilet de tren miercuri seara, cel foarte tarziu joi seara, daca situatia se prezinta tot asa. Nu sfatuiesc pe nimeni sa lase achizitionarea biletului (mai ales la CFR) pentru vineri dimineata, eu sunt patita...

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #77 : Marți, 28 August 2018, 20:20 »
Si asa e riscant să astepti pana joi. Si eu am fost optimistă tură trecuta in ceea ce priveste organizarea transportului spre Vatra Dornei, dar multe persoane din Buc nu au fost active pe forum sau nu citesc deloc si a trebuit să recurgem la alte variante.

Offline doina thor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #78 : Marți, 28 August 2018, 21:24 »
Buna seara. Pleaca cineva din Sibiu sau din zona?

Offline claravicula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #79 : Miercuri, 29 August 2018, 18:00 »
OK, am luat bilet de tren dus-intors, ma sterg de pe lista.
Cine merge la Brasov cu IR1631, ne vedem in gara?

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #80 : Miercuri, 29 August 2018, 20:29 »
Da. Ne vedem. Am locurile 72 și 76.( si mama e cu mine).

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
A mai ramas putin  *|*

Aveti in descrierea excursiei numarul masinii, numele si numarul de telefon al soferului.

Nume sofer: Lucian Potlogea
Nr de telefon: 0756/068840
Nr masina: BV-75-DPX


Eu voi ajunge mai devreme, orice problema aveti cel mai bine sunati-ma pe mine.

Intalnirea va fi la 09:45, plecarea la 10:00 de la benzinaria OMV din apropierea garii Brasov - cum iesiti din gara, in partea stanga se vede hotelul Kronwell langa care se gaseste benzinaria.
Masinile personale pot fi lasate in parcarea publica gratuita de la Sala Sporturilor -la 250m de benzinaria OMV.
Aveti mai jos localizarea pe harta:

https://www.google.com/maps/dir/Gara+Brasov,+Bra%C8%99ov/OMV,+Bulevardul+G%C4%83rii+7A,+Bra%C8%99ov+500203/Sala+Sporturilor,+Bulevardul+G%C4%83rii,+Bra%C8%99ov/@45.6599927,25.6142057,17z/data=!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x40b35b8be8d9393b:0x136e5bf679c5d194!2m2!1d25.613418!2d45.660814!1m5!1m1!1s0x40b35b8a2d711711:0x5d3f4b07f353bc4!2m2!1d25.6154434!2d45.6601393!1m5!1m1!1s0x40b35b8a12dfec4f:0xe1a13d0c970c6488!2m2!1d25.618009!2d45.6601835!3e2

Intoarcerea la Brasov va fi duminica in jur de 18:30 daca nu intervine nimic.
Va rog sa verificati legaturile spre casa si sa nu solicitati scurtarea programului.

Vremea se anunta foarte calda, 29-30 grade, doar la Tusnad este mai racoare seara si dimineata, sa aveti si o haina mai groasa.

In ceea ce priveste echipamentul, recomand incaltaminte comoda de trekking in fiecare zi, nu vom avea asfalt peste tot, vor fi si plimbari in natura.
Sa aveti la voi un rucsac in care sa puneti o sticla de apa, o gustare.
Nu uitati pelerina / haina de ploaie, nu se stie niciodata, sapca, ochelari de soare, crema de protectie solara.

 Am fost intrebata daca se poate face baie la Tusnad. Exista complexul cu apa termala Tusnad Wellness deschis pana la 21:00, poate reusim sa ajungem intr-o seara – accesul timp de 3 ore costa 35 de lei. Deci daca sunteti interesati puneti in bagaj si costumul de baie, un prosop, slapi.

Referitor la cumparaturile pe care le vom face impeuna, vom lua doar strictul necesar pentru micul dejun, cina, masa de pranz de tip picnic de la Racos. Pentru drumetia in cheile Varghisului vom face sandwichuri.

Aproape de pensiune este un magazin cu autoservire bine aprovizionat deschis pana la 21:00 cu produse alimentare si nu numai. Alaturi este si o cofetarie…

Posibilitatea de a lua masa in Tusnad este destul de limitata – in centru este pizzeria Apor, la intrarea si iesirea din Tusnad mai exista cate un han cu mancare traditionala din zona.

Intrarile la obiectivele din timpul excursiei:
-   10 lei biserica fortificata Viscri
-   10 lei cetatea Rupea
-   5 lei taxa de rezervatie in Cheile Varghisului
-   castelul din Racos nu este inclus in circuitul turistic, se intra pe baza unei donatii

Vor mai exista cateva intrari optionale la obiective surpriza, neincluse in program, o activitate optionala in Viscri, va spun mai multe maine...

Ne vedem dimineata, cu multa buna dispozitie, ne asteapta locuri frumoase…

Offline maria dumitru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
buna  ziua, sunt  maria din  braila. merg  si  eu   pe 31 august,  tot  cu  masina.  eu  plec  pe 31 dimineata  pe  la 4,  sa  am  timp  sa  ajung.

Offline claravicula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Eu am 97, va caut eu :)

Offline eugenbr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Maria si eu plec din Braila daca vrei putem merge impreuna am lasat nr de tel mai sus daca doresti.

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Am pregatit țuica. Sunteti gata?

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #86 : Vineri, 31 August 2018, 22:56 »
Helo! Vrem cablu inapoi :tomato:

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #87 : Luni, 03 Septembrie 2018, 14:38 »
O frumoasa minivacanța , un grup fain si o ghidușca  cu suflet mare sunt Ingredientele sa te facă fericit . Sunt din zona dar habar nu aveam de cheile Varciogului care sunt absolut spectaculoase . Diana ne-a oferit intr-adevăr surprize , castele despre care nu știam , ateliere unice cu povesti cu tot iar bălăceala de la Tusnad a fost cireasa de pe tort. Traseul si obiectivele alese nu sunt agresate de agențiile de turism asa încât ai impresia ca totul este pentru noi din SC . Am bântuit trei zile in natura , am ras si chiar am facut un mini picnic in cheile Varciogului dupa ce am plimbat merindea  pe la vulcan ca sa prajim slănina in crater . Ne-am dat cu limuzina cu un cal putere la Viscri si ne-am cumparat norocul cu 10 lei de la potcovar .

Offline claravicula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #88 : Luni, 03 Septembrie 2018, 18:39 »
Multumesc din suflet pentru momente de neuitat.

Offline Angela T

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Natura fantastica si o multime de surprize! 31 august - 2 septembrie 2018
« Răspuns #89 : Luni, 03 Septembrie 2018, 22:06 »
Am avut mari asteptari in ceea ce priveste aceasta excursie deoarece programul viza vizitarea naturii fantastice, dar aceasta a depasit nivelul asteptarilor mele. De altfel, inca de la imbarcare in microbuz am simtit energia pozitiva a grupului si senzatia de familiaritate( comunicarea in prealabil pe forum a facilitat aceasta familiaritate). Mi-au placut toate obiectivele din program( Vulcanul de la Racos este mult mai frumos in realitate decat in poze, batranul gorun nu mi-a transmis starea de liniste pe care o cautam pentru ca tot grupul-cu mine inclusiv- era concentrat sa-l cuprinda si sa faca hora in jurul lui, ci alti goruni la fel de batrani m-au imbratisat cu drag si primit langa trunchiul lor batran lasand vantul sa adie printre frunze ca sa rosteasca soptit povestea veche de peste sute de ani, Cheile Varghisului.  Si acum surprizele- plimbarea cu caruta la the blacksmith si la caramidar, o cursa offroad cu multi cai putere prin satul Viscri, posibilitatea de a vedea cum se fac potcoavele si de a investi in noroc(ca, deh intai potcoava si apoi calul O0 ), vizita la casa mestesugarilor lemnului (povestea scaunelor vorbitoare din Varghis). Ma bucur ca ne-am organizat cu masa si nimeni n-a murit de foame deoarece a fost din belsug mancare(Camelia ne-a asigurat pana si 3 tipuri de omlete  :smitten:,Diana a adus chec pe care l-am terminat cand am iesit de la wellness spa-unde, dupa am incercat toate bazinele, jacuzzi, alveolele de masaj, eram infometati). Diana, multumesc pentru tot! si din aceasta iesire(ca si din Calimani) am reusit sa retin numele tuturor participantilor si am interactionat foarte bine. Cu totii mi-ati lasat amintiri si impresii frumoase si sper sa ne mai intalnim si in alte iesiri. Va imbratisez cu drag si va urez sa nu puteti dormi de fericire atunci cand realitatea va fi mai frumoasa decat visul/visurile!