Autor Subiect: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019  (Citit de 23021 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline YoungM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #15 : Miercuri, 03 Iulie 2019, 16:14 »
Sunt interesat sa particip daca mai este locul disponibil.

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #16 : Miercuri, 03 Iulie 2019, 18:08 »
Fati rezervarea si vei primi raspuns de la agentie daca mai este disponibil loc  :giggle:

Offline mihaela1974

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #17 : Marți, 23 Iulie 2019, 14:09 »
buna ziua,

se apropie vacanta..... mai vine cineva din Timisoara?

o zi superba tuturor

Offline Rhea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #18 : Duminică, 28 Iulie 2019, 12:05 »
Buna ziua! Din pacate, eu nu mai pot merge in aceasta excursie. Daca este cineva interesat, pot fi contactata la nr.de telefon 0757070745. Andra.

Offline Rhea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #19 : Luni, 29 Iulie 2019, 08:33 »
Sunt interesat sa particip daca mai este locul disponibil.
[/quote

Contacteaza-ma, te rog, daca mai esti interesat(a). Andra-0757070745]

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #20 : Luni, 29 Iulie 2019, 09:16 »
YoungM este baiat, e nevoie de o fata, pentru a se pastra paritate/camere.

Offline Irina L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #21 : Luni, 29 Iulie 2019, 10:27 »
Buna ziua. Am o intrebare legata de bagaje. In drumetii trebuie sa ne luam bagajele cu noi, sau putem sa le lasam in autobuz? Este mai bine sa avem un rucsac mare , ca pentru drumetiile pe munte sau putem avea un troler cu un rucsac mai mic pentru drumetii?
Multumesc frumos si va doresc o zi frumoasa.
Abia astept excursia si poate cu putin noroc vom vedea si aurora boreala.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #22 : Luni, 29 Iulie 2019, 10:42 »
Practic in fiecare zi  veti fi in miscare cu microbuzul. O sa aveti un bagaj gen troller pe care il depozitati in cala si unul de mana, gen rucsac. Nu e nevoie de unul montan, este suficient sa aveti ceva de 10 litri. Pelerina, apa, ceva de omorat foamea, o sapca, o bluza de vant sa nu va lipseasca din el. Cand coborati, in punctele de explorare, luati obligatoriu cu voi acest rucsacel. Daca incepe ploaia, odata trageti pelerina peste, inclusiv sa acoperiti rucsacul. De aceea spun eu ca aveti nevoie de pelerina cel putin semiprofi, nu una de unica folosinta. Cele bune au posibilitatea de a proteja si ceea ce duceti in spate.

Offline Irina L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #23 : Luni, 29 Iulie 2019, 11:39 »
Multumesc

Offline Rhea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #24 : Luni, 29 Iulie 2019, 15:22 »
YoungM este baiat, e nevoie de o fata, pentru a se pastra paritate/camere.
Poate nu au nimic impotriva sa imparta o camera 😁

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #25 : Duminică, 18 August 2019, 09:09 »
Ptr cine vrea mancare instant calda  ptr cina  https://dryfood.ro/ eu personal am luat cateva dar nu le-am incercat  :giggle:

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #26 : Duminică, 18 August 2019, 12:45 »
Anul trecut am fost intr-o minunata excursie in Islanda, impresiile de atunci le-am scris pe forum, acum m-am gandit ca as putea sa mai adaug cateva aspecte practice:

Despre apa
- in Islanda cu foarte mici exceptii, apa de la robinet este potabila, e foarte buna la gust -apa de ghetar;
- la complexul de cabane Uthlid Cottage au niste bazine/jacuzzi pe care anul trecut le-am gasit pline si la temperatura potrivita pentru o relaxare cu vedere la peisajele islandeze- nu uitati costumele de baie :)

Despre mancare:
- am luat de acasa mancare de care imi place, cu care sunt obisnuita si ce mai mananc atunci cand nu am chef sa gatesc. Am avut: branza ambalata in portii mici, avocado, pateuri, conserve de peste, o paine feliata, castraveti mici si ardei grasi, fructe tari- mere, piersici, prune. Pentru gustari, cand coboram din microbuz sa vizitam ceva aveam: biscuiti, covrigei, ciocolata;
- pestele alb/cod este gatit excelent, am mancat la Reykjavik dupa turul ghidat, la un restaurant din micul golf;
- in multe locuri unde se afla un obiectiv de vizitat, pe langa magazinele cu suveniruri, se afla si un fel de minicantine unde se poate manca un sandvis cu somon, o supa(de legume, ciuperci, peste), cateva mancaruri pentru felul doi si cateva deserturi. Preturile sunt maricele, dar dupa cateva zile de sandvisuri am incercat si mancarea islandeza.
- in unele locatii la  micul dejun, se oferea si ulei de peste, de o calitate foarte buna.

Despre TVA: in Islanda se poate cere rambursare TVA-ului. Sunt insa cateva conditii care trebuie respectate. Bonul de casa sa aiba o valoare de minim 6000 ISK aprox 45 EUR, dar pe bon pot fi trecute mai multe pozitii/obiecte. Dupa emiterea bonului de casa, cereti si formularul de tax-free, semnat de firma respectiva. Acesta va trebui completat cu atentie si impreuna cu bonul aferent se depun, la plecare, la ghiseul din aeroport pentru restituire TVA. Nu era aglomerat. Eu am primit o suma in EUR-bancnote si niste marunti in coroane.

Sunt necesare cremele de protectie si "strugurel" impotriva vantului.

In rest, va urez sa aveti cea mai frumoasa vacanta! Voie buna, nori cat mai putini si multa vizibilitate! :)

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #27 : Duminică, 18 August 2019, 13:23 »
Multumim !!orice informatie este binevenita  :smitten:

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #28 : Marți, 20 August 2019, 16:19 »
La una dintre postari de la o excursie anterioara scria ca trebuie card de euro , ma gandesc ca si cu cardul de debit se scoate bani acolo ,nu ? Ptr ca degeaba avem la noi euro cash ...

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #29 : Miercuri, 21 August 2019, 20:30 »
Da, se pot scoate coroane de la ATM folosind  cardul in lei Visa sau Mastercard. In cele mai multe locuri puteti plati direct cu cardul dar va recomand sa aveti la voi si cash 100-150 euro pt a schimba in aeroport.