Autor Subiect: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019  (Citit de 23026 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #30 : Joi, 22 August 2019, 09:57 »
Mulțumesc Lidia  :smitten:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #31 : Luni, 26 August 2019, 12:52 »
Cand voi o sa haladuiti prin miraculoasa Islanda, eu am sa fiu departe, intr-un tinut cald...Cu cateva zile inainte insa, am fost destul de aproape de taramul ghetarilor, am petrecut 7 zile fantastice, cu un grup minunat, in insulele Faroe, un soi de mini Islanda. La fel de generoase in panorame de vis, cu un aer atat de curat incat ...ametesti! Racoroase, curate, salbatice si fascinante la fiecare pas...De zeci de ori mintea mi-a fugit acolo spre Islanda, un loc care-mi va ramane pentru totodeauna in suflet. In care am calatorit cu oameni frumosi, placuti, indragostiti de natura ca si mine. Si ca Lidia, cea care o sa va insoteasca in insula inconjurata de Atlanticul de Nord.

Ii multumesc din partea voastra Danei Caragea, o "veche" in Singles Camp, un om empatic, caruia ii place sa impartaseasca, sa povesteasca...si cu care am petrecut in zeci de calatorii, mii de momente extraordinare! Binevenite sfaturile ei, transmise direct de la un participant.

Ce va recomand si eu este sa tineti cont de echipament, de greutatea bagajului, de pregatirea psihica pentru o astfel de calatorie, de regulile de calatorie intr-un grup Singles Camp. Modul si felul in care sunteti setati pentru o vacanta, pentru o noua experienta isi lasa inevitabil amprenta pe perceptia pe care o s-o aveti despre ceea ce o sa vedeti, pe atmosfera de grup, pe entuziasmul celui care va insoteste.

Anul acesta, am avut satisfactia de a intalni o multime de  oameni faini in excursiile noastre. Au fost peste 50 de excursii, peste 1200 de oameni care au calatorit, au vizitat, s-au distrat, au format prietenii, au ramas cu amintiri fantastice. Persoane care au inteles profilul pe care il cerem, regulile pe care le impunem pentru a mentine o atmosfera corecta si placuta. Exceptii extrem de putine, ici si colo cate o persoana care nu a priceput ca nu suntem o agentie, ca lumea vine aici sa socializeze, sa se simta bine, nu sa asculte tot felul de negativisme, care nu inteleg cat de tare altereaza atmosfera cu felul lor de a fi...dar cu care va promit ca... nu o sa va mai intalniti in excursiile noastre. Tinem mult sa pastram aici in Singles Camp doar persoane in profil: vesele, comunicative, sociabile, cu rabdare, intelegere, tolerante, fara egosime, fara pretentii de rasfat, care nu inteleg ca fac parte dintr-un grup...

Islanda este o tara care atrage iubitori de natura si cum astfel de oameni au in general o atitudine pozitiva, sper mult sa aveti DOAR persoane faine in grup. Cu care sa va petreceti cateva zile minunate, in templul naturii, Islanda. Sunt atat de multe lucruri extraordinare acolo, atatea fenomene naturale unice si incredibil de frumoase, care asteapta doar sa fie descoperite.

Va atrag atentia celor noi, ca este extrem de important sa aveti o relatie cat mai buna si incurajatoare cu soferul si cu insotitorul de grup. Oamenii au nevoie de a fi stimulati pozitiv, de a fi rasplatiti cu un zambet, cu o vorba buna, asa ne "alimentam" cu totii...Ne afecteaza in schimb, ne demobilizeaza, ne demotiveaza atitudinile celor vesnic incruntati, nemultumiti...Stim in adancul nostru ca acestea sunt atitudini ce vin din frustrari personale, ca poate omul care se comporta asa o face doar sa para superior, interesant, decisiv, ca are nevoie de confimari...dar le luam ca atare si...suferim.

Prezentati-va la timp la masina, nu intarziati, pentru ca asta este o dovada de lipsa de respect fata de ceilalti si pentru ca in felul acesta puteti afecta programul zilei. Soferul are ore numarate datorita tahografului, nu poate sa mearga cu voi oricat. Programul este clar fixat de insotitorul de grup, adapatat bineinteles la vreme si la ce intalneste pe parcurs. Islanda este imprevizibila, oricand te poti astepta la situatii care trebuie rezolvate. Cu calm, intelegere, rabdare.

Locurile in masina se schimba in fiecare zi, astfel incat sa se dea posibilitatea tuturor sa stea mai in fata. Asta este o regula Singles Camp si functioneaza perfect de 10 ani, toata lumea este multumita pentru atentie egala.

Repartizarea pe camere se face in ordinea tabelului, fara sa fie vizitate anterior, fara cereri speciale. La rand, in acest fel nimeni nu poare sa spuna ca primeste o camera diferita doar ca e mai nou sau e mai putin apropiat de insotitorul de grup.

Lidia este un om care iubeste natura si extrem de responsabil. Fara exagerare, chiar mai mult decat mine...Asa ca veti avea cu voi omul ideal...Sunt sigur ca la fel ca de fiecare data va face totul pentru a va oferi o vacanta minunata!

Offline Elena covaciu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #32 : Luni, 02 Septembrie 2019, 09:40 »
Am o problema si va rog sa ma ajutati. Pentru plecarea din data de 06.09.19,- ISLANDA, vin cu avionul de la Sibiu, care ajunge la ora 16:40 la Otopeni, dar voi mai intarzia pana recuperez bagajul. Intalnirea  cu seful de grup stabilita la ora 16:30. Voi intarzia maxim 30 min. Cum procedez in acest caz? Ma duc direct la imbarcare pentru Frankfurt sau...?????   Multumesc anticipat

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #33 : Luni, 02 Septembrie 2019, 16:23 »
Am o problema si va rog sa ma ajutati. Pentru plecarea din data de 06.09.19,- ISLANDA, vin cu avionul de la Sibiu, care ajunge la ora 16:40 la Otopeni, dar voi mai intarzia pana recuperez bagajul. Intalnirea  cu seful de grup stabilita la ora 16:30. Voi intarzia maxim 30 min. Cum procedez in acest caz? Ma duc direct la imbarcare pentru Frankfurt sau...?????   Multumesc anticipat
Elena, cel mai bine ar fi sa ma suni pe mine cand ajungi la Plecari externe -  0743 122214

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #34 : Marți, 03 Septembrie 2019, 20:23 »
Mai sunt doar 2 zile pana la plecarea noastra in Islanda. Sunt sigura ca v-ati pregatit deja bagajul si ati citit toate recomandarile facute de Gigi sau de participantii la excursiile anterioare, dar revin si eu asupra unor aspecte care sunt importante pentru a avea o excursie reusita.
Echipamentul
Aveti nevoie de haine calduroase, impermeabile si care sa va protejeze de vant. Temperaturile se anunta intre 10 grade Celsius ziua si pot scadea la 2 grade noaptea iar ploaia este ceva normal in Islanda. Va recomand:
Pantofi/ghete de trekking. Puteti folosi un spray pentru impermeabilizare pe care il gasiti in Decathlon, Hervis, Sportisimo sau alte magazine cu articole de munte.
Bluze termice pe corp, pantalon termic, hanorac cu gluga, caciula
Pantaloni de drumetie, elastici, impermeabili
Geaca de vant, pelerina de ploaie
Costum de baie (majoritatea locatiilor in care stam au cate un mic bazin termal in care va puteti relaxa)
Un rucsacel in care sa va incapa pelerina si un hanorac, o gustare si sticla cu apa (va recomand sa aveti un bidon de 1 l pe care il puteti umple; apa de la robinet este de buna calitate, nu trebuie sa cumparati)
Mesele
Micul dejun este asigurat in locatiile in care stam (cu exceptia diminetii de 8 sept, cand il vom pregati singuri, cu ingredientele pe care le avem la noi)
Mancarea este scumpa in Islanda, mai ales in restaurante. Vom avea cateva locuri in care oprim sa incercam din preparatele locale, dar in general nu sunt prevazute pauze de pranz pentru servit masa la restaurant, asa ca va recomand sa va luati de acasa alimente care nu se altereaza pentru a va pregati un sendvis, o gustare. Pentru primele 3 zile  este musai sa aveti mancare la voi. Dupa, ne mai putem aproviziona in 2 orasele cu paine, fructe sau cu ce o sa mai aveti nevoie.
Banii
Moneda oficiala ese coroana islandeza - 1 euro= 135 coroane
Nu este nevoie sa aveti multi bani cash cu voi.Aproape peste tot se poate plati cu cardul.  Vom schimba la aeroport 100 euro sau puteti scoate direct coroane de la bancomat. Luati in calcul 12 euro pt taxele de oras care s-au platit la hotel si in jur de 30 de euro pt intrari la obiective si turul ghidat in Reykjavik.
Spor la pregatiri si daca mai aveti intrebari le astept pe forum :)

Offline surariub

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #35 : Miercuri, 04 Septembrie 2019, 22:23 »
Multumim pentru informatiile suplimentare!

Offline Irina L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #36 : Miercuri, 04 Septembrie 2019, 23:12 »
Multumim

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #37 : Joi, 05 Septembrie 2019, 10:04 »
Un filmulet cu o parte din frumusetile pe care o sa le vedem si noi in "Tara ghetii si a focului"

www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=vzSHcyXfNPw
]https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=vzSHcyXfNPw

Offline Elena covaciu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #38 : Joi, 05 Septembrie 2019, 15:02 »
Buna Lidia,
Multumesc pentru intelegere, am sa fiu cat se poate de operativa ca sa ajung la ghiseu 2 cu plecare externa.
O sa te sun asa cum ai propus.

Elena,

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #39 : Marți, 17 Septembrie 2019, 12:01 »
O excursi de vis ,
iti multumesc Single camp  :love: :love: :love:
Iti multumesc si tie Lidia ,ai fost magnifica  :love:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #40 : Marți, 17 Septembrie 2019, 14:26 »
Cat de mult ma bucur sa aud ca unul dintre cele mai speciale locuri pentru mine v-a placut! Ca ati gasit acolo totul interesant, inedit si minunat! Am inaintea fiecarei excursii emotii pentru ca nu stiu daca toata lumea citeste, daca toata lumea intelege unde merge, daca ceea ce descriu si admir eu este si pe placul altora. Astea sunt emotiile mele...Si de neprevazut evident mi-e teama, pentru ca oricand se poate intampla ceva, se pot crea situatii greu de rezolvat. Si am vazut, am avut posibilitatea sa experimentez, ca nu toata lumea are calitatea si educatia intelegerii...O problema mare nu pentru noi atat de mult, pentru ca ne intalnim o singura data ci pentru relatia acelor oameni cu cei care ii inconjoara zi de zi.

De Lidia am fost sigur ca o sa va indragostiti, este un om extrem de responsabil si atent la detalii, cald si intelegator cand trebuie, pragmatic si foarte focusat insa, cand e nevoie. Stiu cat de mult iubeste natura, iar asta se transmite la grup. Daca cel care insoteste nu este indragostit de acel loc se simte...totul e mecanic, rigid, calculat. Sunt absolut convins Lidia a emanat si difuzat respectul fata de verde, fata de salbaticia decorului. Sunt convins ca o sa o sa legati acele locuri si Islanda in general de Lidia...Si asta ma bucura enorm!

Trebuie sa va spun ca am avut 4 grupuri plecate in aceiasi perioada: voi in Islanda, alt grup a fost in croaziera, in minunata calatorie cu guleta, altii au fost la Azuga si altii s-au bucurat de Sarbatoarea Toamnei la Gura Raului. Si totul a fost perfect, oameni faini peste tot, lucruri s-au legat grozav de bine...Asa ca plec azi in Tanzania multumit si fericit!


Offline Elena covaciu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #41 : Miercuri, 18 Septembrie 2019, 13:34 »
A ost o excursie foatre frumoasa din toate punctele de vedere :insotitor de grup exact cum lai descris Gigi,toata stima pentru Lidia ,un grup omogen, vesel iar imaginile de neuitat .Felicitari organizatorilor

Offline Irina L

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #42 : Vineri, 20 Septembrie 2019, 10:41 »
A fost o excursie frumoasa, cu peisaje de vis, parca desprinse din carti, incununata de surprinderea aurorei boreale. Multumesc Lidiei si celor din grup pentru aceasta excursie minunata.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 21 Septembrie 2019, 12:56 »
Niste poze, un filmulet, ceva, cu tanti Aurora, sa o cunoastem si noi?  ;)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Islanda. In cautarea aurorei boreale. 6 - 14 septembrie 2019
« Răspuns #44 : Duminică, 22 Septembrie 2019, 12:41 »
Da, chiar! Poze, filmulete...nimic?  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain