Autor Subiect: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019  (Citit de 15876 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CONTABENE

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #15 : Luni, 22 Aprilie 2019, 08:00 »
Multumesc frumos!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #16 : Luni, 22 Aprilie 2019, 08:03 »
Cu bucurie! Nu pot raspunde intotdeauna la timp, din pacate...sunt mult plecat, dar cand ma intorc intotdeauna incerc sa parcurg intrebarile de pe forum pentru a da detaliile cerute.

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #17 : Luni, 22 Aprilie 2019, 21:40 »
Da, Lidia, insototitorul de grup, este din Iasi. De ceilalti din zona nu am cunostinta, daca sunt ar perfect daca s-ar prezenta, pentru o calatorie impreuna pana la Bucuresti.

Buna seara.
Si eu sunt din Iasi si ar fi grozav sa mergem impreuna pana la Bucuresti. Sunt deschisa la orice propunere.
Sarbatori Pascale cu sanatate si bucurii la toata lumea !

Offline alventani

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 115
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #18 : Marți, 04 Iunie 2019, 14:54 »
Salut, Iordan!

Acum am văzut mesajul, cred că mi-a scăpat notificarea. Mi-ar plăcea să mergem împreună Iași-București și retur.
Mai este careva interesat?
Totodată, ce variantă de transport recomanzi?

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #19 : Miercuri, 05 Iunie 2019, 18:33 »
Salut, Iordan!

Acum am văzut mesajul, cred că mi-a scăpat notificarea. Mi-ar plăcea să mergem împreună Iași-București și retur.
Mai este careva interesat?
Totodată, ce variantă de transport recomanzi?
Salut. Poate ne ajuta Lidia cu o idee. Daca nu microbuzul parere de Otopeni de dimineata poate sa fie o varianta pentru dus.

Offline alventani

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 115
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #20 : Marți, 11 Iunie 2019, 13:30 »
Salut! Lidia nu cred că a văzut mesajele noastre. Mi se pare obositor tare drumul cu autocarul Iași-București. Am văzut că la BluAir este 160 de lei pentru dus, aș îndrăzni.
Iar pentru întoarcere mi-e și mai greu să decid. Presupun că vor fi ceva întârzieri... Oare ce marjă de siguranță ar trebui să avem în vedere?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #21 : Luni, 17 Iunie 2019, 13:16 »
Lidia a fost la rand in Cinque Terre, apoi Toscana, acum este in Madeira. Cand se intoarce se va uita peste ceea ce s-a scris.

Offline alventani

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 115
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #22 : Marți, 18 Iunie 2019, 09:46 »
Mi-m dat seama că este ocupată, nu-i nicio problemă. Mă interesează totuși o marjă de siguranță pentru întoarcere, cam cât ar trebui să iau în calcul în caz de întârzieri.
Mulțumesc!

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #23 : Miercuri, 26 Iunie 2019, 06:54 »
Salutare!

Mai este cineva din Iași înscris la această excursie? Am înțeles că s-ar putea să fie chiar ghidul. ^-^
Aș vrea să ne cunoaștem și să vedem dacă ne putem organiza împreună pentru drumul Iași-București.
Deci, eu sunt Valentina și abia aștept să vă cunosc pe toți, inclusiv pe cei care nu sunteți din Iași!

Să aveți o zi minunată! :bow:

Salut! Eu sunt insotitorul de grup si sunt din Iasi  :)
Eu voi face rezervare la autocar Iasi - Otopeni si retur (la dus Teisa, cu plecare pe 11 iulie la 08:00 iar la intoarcere Massaro, cu plecare pe 21 ulie la 06.30). Nu merg cu masina pentru ca, la intoarcere, se acumuleaza oboseala unei nopti petrecute in avion si e mai dificil de condus 400km

Offline Mariana Umbrarescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #24 : Joi, 27 Iunie 2019, 14:34 »
Din Bacau este cineva?

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #25 : Joi, 27 Iunie 2019, 19:28 »
Salut! Eu sunt insotitorul de grup si sunt din Iasi  :)
Eu voi face rezervare la autocar Iasi - Otopeni si retur (la dus Teisa, cu plecare pe 11 iulie la 08:00 iar la intoarcere Massaro, cu plecare pe 21 ulie la 06.30). Nu merg cu masina pentru ca, la intoarcere, se acumuleaza oboseala unei nopti petrecute in avion si e mai dificil de condus 400km
Buna seara Lidia si bine ai revenit in Iasi.  :flori:
Sunt de acord cu propunerea ta si te rog sa ma treci pe lista pentru rezervarea biletelor dus intors Iasi-Bucuresti-Iasi.

Offline Aurici

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #26 : Vineri, 28 Iunie 2019, 10:43 »
Hello,

Cineva din Cluj sau imprejurimi pentru Azore ? :)

Offline avlix

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #27 : Duminică, 07 Iulie 2019, 18:08 »
Buna ziua !
Are cineva timp sa ne dea o lista exemplificativa cam ce sa punem in bagaj? De exemplu nu stiu ce gen de tricouri sa iau - bumbac sau tehnice ( in Africa din cauza tantarilor am luat pantaloni lungi si camasi cu maneca lunga ) ce gen de incaltaminte, sprayuri pt tantari, ce fel de geaca, sosete inalte sau sub glezna, orice informatie utila.
Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #28 : Duminică, 07 Iulie 2019, 21:02 »
Avlix, insulele Azore nu sunt Africa... :) Acolo nu o sa dai de tantari! Este unul dintre paradisurile curate ale lumii! Se spune chiar ca alaturi de Norvegia, ar avea cel mai curat aer...Insectele prefera alt fel de clima si aer...

Vremea acolo este constanta, in perioada in care o sa mergeti voi, in general lipsita de precipitatii. Dar sporadic pot aparea, asa ca fiti pregatiti cu pelerine de ploaie, care sa nu va lipseasca din bagajul zilnic, rucsacelul pe care il luati cu voi. Temperaturi 19 - 23 de grade, cu diferente foarte mici intre noapte si zi.

Imbracamintea si incaltamintea in orice excursie mai activa, asa cum este si aceasta, trebuie sa fie, mai sport si cat se poate de comoda. Adica trekking in picioare, pantalon elastic lung (cei mai buni sunt cei care se pot face scurti la nevoie), pantalon scurt, tricouri, o haina de vant tip foita si pentru orice eventualitate si o bluza termica ceva mai groasa (ceva ce se poarta la noi primavara, nu mai groasa). Sapca, sau ceva de acoperit capul, crema de soare, costum de baie.

Ai intrebat de tricou de bumbac sau tehnic. Aici raspunsul este general valabil oriunde ati merge in lumea asta. Bumbacul retine transpiratia in tesatura, nu permite evaporarea. Dar este mai soft, mai placut in contact cu pielea. Daca te stii o persoana care nu transpira, ai o alimentatie vegana, atunci e bine ca preponderent sa ai in bagaj bumbac. Daca insa transpiri si ai un regim de alimentatie normal, atunci ia in bagaj majoritatea tricouri termice. Nu toate de un fel, pentru ca seara mai iesiti...

Nu e nevoie de echipament montan, de sosete inalte, jambiere sau alte lucruri de genul acesta. Ciorapi normali, care sa se potriveasca la trekking. Nu o sa faceti ascensiuni, trasee montane, o sa fie simple plimbari in zonele in care se opreste microbuzul. Fiind insa in natura, trebuie sa fiti echipati adecvat.

Merge sa aveti la voi si sandale si ceva lejer si potrivit de seara, nu ma refer la tinute festive, black tie sau ceva in jurul acesta, doamne-fereste, sa nu fiu inteles gresit...Dar pentru a va simti comod, seara la cina, la plimbare e potrivit sa aveti si ceva mai putin sport...

 

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: In paradisul verde al insulelor Azore 11 - 20 iulie 2019
« Răspuns #29 : Duminică, 07 Iulie 2019, 22:23 »
Vad ca Gigi a facut deja recomandarile legate de echipament. Multumesc :)
Va transmit si eu cateva informatii. Daca mai aveti intrebari punctuale le puteti adresa aici, poate sunt de interes si pentru alti participanti.

Zboruri:
11 iulie  Blue Air 19:30 Bucuresti  - Lisabona 22:10
13 iulie  TP1867  11:40 Lisabona - Ponta Delgada 13:05                   

Intre insule: 17 iulie  SP 400 09:00 Ponta Delgada - Terceira 09:40   
             
retur:
20 iulie TP1824 11:50 Terceira - Lisabona 15:05
20 iulie Blue Air 23:35 Lisabona - Bucuresti 05:45 (ajungem in dimineata zilei de 21 iulie)


Sa va luati sendvisuri, fructe pentru ca Blue Air nu ofera masa la bordul avionului si vom ajunge cam tarziu pentru a mai lua cina in Lisabona.

La plecarea in calatorie, nu uitati:
-   Sa introduceti in memoria telefonului, nr meu +40743122214
-   Sa verificati daca aveti roaming (tarifele convorbirilor si internetului mobil sunt cele din UE)
-   Sa va asigurati ca ajungeti la ora de intalnire 17.15 , Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza.  Dupa intalnire va rog sa ramaneti pe loc pentru a primi primele informatii. Deplasarea la check-in o vom face impreuna. Incepand de la check-in si pana la aterizarea avionului la Lisabona insotitorul de grup nu mai are responsabilitati. Reintalnirea grupului se face la aeroportul din Lisabona, la linia de recuperare a bagajelor. Iesim impreuna din aeroport in statia de taxi, urmand sa ne grupam cate 4/masina. Tariful va fi impartit intre pasagerii fiecarei masini
-   Ca aveti pasaportul sau cartea de identitate la voi (e bine sa le aveti pe amandoua
-   Ca ati luat banii si cardul si le-ati pus in siguranta

Spor la bagaje! Ne vedem joi la aeroport :thumbup: